ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 14 липня 2019 року № 1658
|
Про скаргу Кепич І.В., довіреної особи кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Котляренка В.В. на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 12 липня 2019 року за № 21-36-32919
До Центральної виборчої комісії 12 липня 2019 року надійшла скарга Кепич Ірини Василівни, довіреної особи кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Котляренка Владислава Вадимовича на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
У скарзі суб’єкт звернення просить визнати дії кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Гуріна Дмитра Олександровича протиправними в частині виготовлення та розповсюдження передвиборних друкованих агітаційних матеріалів, що містять відомості про участь Президента України Володимира Зеленського у передвиборній агітації; зобов’язати кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Гуріна Д.О. вилучити зазначені друковані агітаційні матеріали.
Суб’єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги тим, що довіреною особою кандидата в народні депутати України Котляренка В.В. разом з двома виборцями 10 липня 2019 року зафіксовано розповсюдження у м. Києві на вул. Підлісна, 3 кандидатом у народні депутати України Гуріним Д.О., його уповноваженими особами друкованої продукції - інформаційний бюлетень "Зе!Депутат Слуга народу. Липень 2019" із зображенням на першій сторінці фото з написом: "Володимир Зеленський. Я розповім Вам про країну своєї мрії", а поруч справа фото з написом: "Дмитро Гурін. В Києві вирішуєш ти, а не за тебе".
На підтвердження вказаного Кепич І.В. додала до скарги згаданий інформаційний бюлетень та акт про виявлене порушення від 10 липня 2019 року.
На виконання частини десятої статті 111 Закону (
4061-17)
копії скарги з доданими до неї матеріалами 10 липня 2019 року надіслано суб’єкту оскарження, якого повідомлено про можливість подати письмові пояснення по суті скарги.
До Комісії 13 липня 2019 року надійшли пояснення кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Гуріна Д.О., в яких він вказує на відсутність складу правопорушення в його діях.
Постановою Комісії від 25 червня 2019 року № 1288 (v1288359-19)
Гуріна Дмитра Олександровича зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218.
Постановою Комісії від 26 червня 2019 року № 1341 (v1341359-19)
Кепич Ірину Василівну зареєстровано довіреною особою кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Котляренка Владислава Вадимовича.
За змістом частин першої та другої статті 108 Закону (
4061-17)
, пунктів 2.1, 2.2, 3.4 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133 (v0133359-12)
(далі - Порядок), довірена особа кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі може оскаржити до Центральної виборчої комісії, зокрема, дії кандидата в народні депутати України.
Таким чином, Комісія зазначає, що згідно зі статтею 108 Закону (
4061-17)
скаргу подано належним суб’єктом звернення зі скаргою до належного суб’єкта розгляду скарги.
Розглянувши скаргу та додані до неї матеріали, а також пояснення суб’єкта оскарження, Центральна виборча комісія встановила.
Передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата в народні депутати України або партію - суб’єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України (
254к/96-ВР)
та законам України (частина перша статті 68 Закону (
4061-17)
).
Згідно з пунктом 6 частини другої статті 68 Закону (
4061-17)
передвиборна агітація може проводитися у формі розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, у яких розміщено матеріали передвиборної агітації.
Частинами п’ятою, сьомою статті 69 Закону (
4061-17)
визначено, що кандидат у народні депутати України, зареєстрований в одномандатному виборчому окрузі, на власний розсуд може виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів виборчого фонду. Відомості, що містяться у цих матеріалах, повинні відповідати вимогам закону. Матеріали передвиборної агітації виготовляються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної мовної політики" (
5029-17)
. Друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить політичній партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
Відповідно до частини двадцять третьої статті 74 Закону (
4061-17)
виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, забороняються.
Поширення у будь-якій формі матеріалів, що містять заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства та розпалювання міжетнічної, расової, національної, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення, забороняється (частина шоста статті 74 Закону (
4061-17)
).
Інших обмежень щодо змісту друкованого передвиборного агітаційного матеріалу Закон (
4061-17)
не містить.
Крім того, згідно з частиною першою статті 74 Закону (
4061-17)
участь у передвиборній агітації забороняється:
1) іноземцям та особам без громадянства, у тому числі через журналістську діяльність чи у формі участі у концертах, виставах, спортивних змаганнях, інших публічних заходах, що проводяться на підтримку чи за підтримки партії - суб’єкта виборчого процесу чи кандидата в народні депутати України;
2) органам виконавчої влади, органам влади Автономної Республіки Крим та органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам і судам;
3) у робочий час посадовим і службовим особам органів, зазначених у пункті 2 цієї частини Закону (
4061-17)
, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом у народні депутати України;
4) членам виборчих комісій протягом строку їх повноважень у відповідних виборчих комісіях.
Так, зокрема, участь у передвиборній агітації забороняється у робочий час посадовим і службовим особам органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів і судів, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом у народні депутати України.
Однак відповідно до статті 102 Конституції України (
254к/96-ВР)
Президент України не є посадовою чи службовою особою будь-якого органу виконавчої влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування, правоохоронного органу чи суду.
Водночас зазначена заборона стосується форм передвиборної агітації, які передбачають активну фізичну участь. Проте суб’єкт звернення зі скаргою зазначає у ній, що друкований матеріал передвиборної агітації розповсюджувався кандидатом у народні депутати України Гуріним Д.О. та його уповноваженими особами, а не будь-якими іншими особами з тих, на кого поширюється указане обмеження.
Відповідно до частини четвертої статті 113 Закону (
4061-17)
при розгляді скарги по суті виборча комісія може задовольнити скаргу повністю або частково чи відмовити в її задоволенні.
Підставою для задоволення скарги є встановлення виборчою комісією, що рішення, дії чи бездіяльність суб’єкта оскарження не відповідають законодавству про вибори народних депутатів України.
Під час розгляду скарги на дії суб’єкта оскарження виборча комісія вирішує чи оскаржувана дія здійснювалась (вчинялась) суб’єктом оскарження на законних підставах (пункт 2 частини третьої статті 113 Закону (
4061-17)
).
Однак за результатами розгляду скарги Кепич І.В., довіреної особи кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Котляренка В.В., Комісією не встановлено наявність в діях кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Гуріна Д.О. ознак порушення законодавства про вибори народних депутатів України.
З огляду на викладене Комісія не має підстав для задоволення скарги Кепич І.В., довіреної особи кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Котляренка В.В. на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
Зважаючи на зазначене, похідні вимоги скарги стосовно зобов’язання кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Гуріна Д.О. вилучити друковані агітаційні матеріали також не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, відповідно до статей 68, 74, 108 - 113 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (
4061-17)
, Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України (v0133359-12)
, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133, керуючись частиною другою статті 3, статтями 11 - 13, частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (
1932-15)
, Центральна виборча комісія постановляє:
1. Відмовити в задоволенні скарги Кепич Ірини Василівни, довіреної особи кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Котляренка Владислава Вадимовича на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
2. Копії цієї постанови надіслати Кепич І.В., довіреній особі кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Котляренка В.В., та кандидату в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 218 Гуріну Д.О.
3. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
Голова
Центральної виборчої комісії
|
Т.СЛІПАЧУК
|