ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 1 грудня 2020 року № 536

Про скаргу кандидата на посаду Марківського селищного голови Старобільського району Луганської області Дзюби І.А., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 30 листопада 2020 року за № 21-36/1-28098

До Центральної виборчої комісії 30 листопада 2020 року надійшла скарга кандидата на посаду Марківського селищного голови Старобільського району Луганської області (далі - Марківський селищний голова) Дзюби Ігоря Анатолійовича, суб’єктом оскарження в якій визначено Марківську селищну територіальну виборчу комісію Старобільського району Луганської області (далі - Марківська селищна територіальна виборча комісія).
У скарзі суб’єкт звернення просить Центральну виборчу комісію визнати протиправною бездіяльність Марківської селищної територіальної виборчої комісії щодо неприйняття рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою на підставі пункту 1 частини першої статті 278 Виборчого Кодексу (396-20) України (далі - Кодекс), а також згідно з протоколом про результати голосування з виборів Марківського селищного голови прийняти рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою відповідно до пункту 1 частини першої статті 278 Кодексу (396-20) .
Свої вимоги суб’єкт звернення обґрунтовує тим, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 8 листопада 2020 року у справі № 360/4327/20, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2020 року, визнано протиправною та скасовано постанову Марківської селищної територіальної виборчої комісії від 4 листопада 2020 року № 61 "Про визнання виборів Марківського селищного голови такими, що не відбулися та призначення повторних виборів".
Крім того, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року, постанови Марківської селищної територіальної виборчої комісії від 17 листопада 2020 року № 68 "Про визнання виборів Марківського селищного голови такими, що не відбулися та призначення повторних виборів" та № 69 "Про призначення повторних місцевих виборів Марківського селищного голови" визнано противоправними та скасовано, а також зобов’язано вказану виборчу комісію на підставі пункту 1 частини першої статті 278 Кодексу (396-20) прийняти рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою.
На підтвердження викладеного суб’єктом звернення додано копії постанов Марківської селищної територіальної виборчої комісії від 4 листопада 2020 року № 61, від 17 листопада 2020 року № 68 і № 69, а також копії рішень Луганського окружного адміністративного суду від 8 та 22 листопада 2020 року, які набрали законної сили відповідно 12 та 26 листопада 2020 року, відповідних постанов суду апеляційної інстанції.
На виконання частини п’ятої статті 70 Кодексу (396-20) та пункту 8.6 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (v0192359-20) , затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192 (далі - Порядок), копію скарги надіслано суб’єкту оскарження, якого повідомлено про можливість подання письмового пояснення по суті скарги та відповідних документів, а саме: рішення Марківської селищної територіальної виборчої комісії про визнання особи обраною Марківським селищним головою та протоколу засідань цієї виборчої комісії, на яких розглядалося зазначене питання.
До Центральної виборчої комісії у відповідь на запит щодо прийнятого рішення Марківської селищної територіальної виборчої комісії про визнання особи обраною Марківським селищним головою на виконання судового рішення, що набрало законної сили, 1 грудня 2020 року від заступника голови Марківської селищної територіальної виборчої комісії Медвідь Г.В. надійшла "доповідна записка", з якої вбачається, що засідання вказаної виборчої комісії не проводилося у зв’язку з неявкою окремих її членів та відсутністю кворуму.
Згідно з частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (1932-15) скарги, що стосуються виборів чи референдумів, подаються до Комісії та розглядаються нею в порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.
Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми і змісту визначено розділом XI Кодексу (396-20) . Також відповідно до частини сьомої статті 63 Кодексу (396-20) постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192 затверджено Порядок (v0192359-20) .
Частиною другою статті 72 Кодексу (396-20) , пунктом 10.3 Порядку (v0192359-20) передбачено, що перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення, чи подано її належним суб’єктом звернення зі скаргою, визначеним Кодексом; чи віднесено Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги); чи дотримано суб’єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 65 Кодексу (396-20) , пункту 2.1 Порядку (v0192359-20) суб’єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, може бути, зокрема, кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах.
До Центральної виборчої комісії може бути оскаржено бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів (пункт 2 частини третьої статті 65 Кодексу (396-20) та підпункт 1 пункту 3.1 Порядку).
Отже, скаргу подано належним суб’єктом звернення зі скаргою до належного суб’єкта її розгляду.
Розглянувши скаргу, додані до неї документи та інші наявні в комісії документи, Центральна виборча комісія зазначає.
Постановою Марківської селищної територіальної виборчої комісії від 4 листопада 2020 року № 61 визнано вибори Марківського селищного голови такими, що не відбулися, та призначено повторні вибори.
Указану постанову Марківської селищної територіальної виборчої комісії рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 8 листопада 2020 року у справі № 360/4327/20, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2020 року, визнано протиправною та скасовано.
У рішенні суд зауважив, що "в переліку підстав, за яких ТВК може прийняти рішення про визнання виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів, зазначених у статті 280 цього Кодексу (396-20) , відсутні такі підстави як порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216 - 221 цього Кодексу (396-20) , в тому числі щодо заборони одночасного висування. Отже, комісія, приймаючи оскаржене рішення діяла не в спосіб та не на підставі вимог Виборчого Кодексу (396-20) України".
За таких обставин суд дійшов висновку, що постанову Марківської селищної територіальної виборчої комісії від 4 листопада 2020 року № 61 прийнято безпідставно та всупереч вимогам статей 66, 72, 278 Кодексу (396-20) .
Марківська селищна територіальна виборча комісія 17 листопада 2020 року прийняла постанови № 68 "Про визнання виборів Марківського селищного голови такими, що не відбулися та призначення повторних виборів" та № 69 "Про призначення повторних місцевих виборів Марківського селищного голови", які по суті повторюють зміст постанови цієї виборчої комісії від 4 листопада 2020 року № 61.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року, зазначені постанови Марківської селищної територіальної виборчої комісії визнано протиправними та скасовано. Крім того, Марківську селищну територіальну виборчу комісію зобов’язано на підставі пункту 1 частини першої статті 278 Кодексу (396-20) прийняти рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою.
Як ідеться у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року, "відповідно до матеріалів справи відповідачем" (Марківською селищною територіальною виборчою комісією) "було встановлено результати виборів селищного голови згідно протоколу безперервного засідання № 22 та складено протокол від 17 листопада 2020 року про результати голосування з виборів Марківського селищного голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі".
Суд першої інстанції у рішенні від 22 листопада 2020 року дійшов висновку про "відсутність підстав для прийняття рішення про визнання виборів Марківського селищного голови такими, що не відбулися та призначення повторних виборів", тому визначив, що "ефективним способом захисту порушеного права позивача у спірних правовідносинах є саме зобов’язання відповідача на підставі пункту 1 частини першої статті 278 Кодексу (396-20) прийняти рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою".
Комісія зауважує, що згідно з частиною першою статті 32 Кодексу (396-20) в Україні утворюються і діють передбачені Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України (254к/96-ВР) та Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.
Територіальні виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, які в межах повноважень, визначених Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів (частини перша, четверта статті 33 Кодексу (396-20) ).
Частиною третьою статті 32 Кодексу (396-20) передбачено, що виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, установлені Конституцією України (254к/96-ВР) , Кодексом та законами України.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, яке набрало законної сили, Марківську селищну територіальну виборчу комісію зобов’язано на підставі пункту 1 частини першої статті 278 Кодексу (396-20) прийняти рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою.
Відповідно до статті 129-1 Основного Закону України (254к/96-ВР) суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Разом з тим на момент прийняття цієї постанови Марківська селищна територіальна виборча комісія вказане рішення суду не виконала.
Частиною першою статті 38, статтею 64 Основного Закону України (254к/96-ВР) встановлено, що громадяни мають право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно з частиною першою статті 21 Кодексу (396-20) виборчий процес кожних виборів, передбачених Кодексом, здійснюється на засадах, зокрема, гарантії реалізації виборчих прав громадян та дотримання основних принципів виборчого права, визначених Конституцією України (254к/96-ВР) та Кодексом; законності та заборони протиправного втручання будь-кого у виборчий процес; публічності і відкритості виборчого процесу, всіх його процедур з урахуванням обмежень, установлених законом.
Частиною другою статті 19 Кодексу (396-20) гарантовано забезпечення умов для реалізації виборчих прав громадян, дотримання основних засад виборчого права, належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених Кодексом, точне і достовірне встановлення результатів виборів.
Відповідно до частини другої статті 33, частини першої статті 202 Кодексу (396-20) Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.
Комісія вважає, що неприйняття Марківською селищною територіальною виборчою комісією рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20 свідчить про протиправну бездіяльність указаної виборчої комісії.
Щодо вимоги прийняти рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою на підставі протоколу про результати голосування з виборів Марківського селищного голови Комісія зазначає.
Належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених Кодексом, точне і достовірне встановлення результатів виборів гарантуються частиною другою статті 19 Кодексу (396-20) .
Територіальні виборчі комісії є тими органами, що в межах своїх повноважень та в порядку, передбачених законами України, забезпечують організацію та проведення відповідних місцевих виборів.
Саме на територіальну виборчу комісію, яка встановила результати голосування на виборах селищного голови, виборчим законодавством покладено прийняття рішення щодо визнання особи обраною селищним головою (частина перша статті 278 Кодексу (396-20) ).
У зв’язку з цим Центральна виборча комісія вважає за доцільне зобов’язати Марківську селищну територіальну виборчу комісію невідкладно вжити заходів, спрямованих на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, залишеного без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року.
За таких обставин Комісія вважає за необхідне скаргу кандидата на посаду Марківського селищного голови Дзюби І.А. задовольнити частково, а саме: визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у неприйнятті Марківською селищною територіальною виборчою комісією рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, зобов’язати вказану виборчу комісію невідкладно вжити заходів, спрямованих на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, зокрема відповідно до пункту 1 частини першої статті 278 Кодексу (396-20) , на підставі протоколу про результати голосування з виборів Марківського селищного голови прийняти рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою з урахуванням зазначеного судового рішення, що набрало законної сили, а також повідомити Центральну виборчу комісію про прийняте рішення у строк не пізніше 3 грудня 2020 року. Таким чином, у задоволенні іншої вимоги скарги відмовити.
Враховуючи викладене, відповідно до статей 32, 33, частин першої, третьої статті 65, частини восьмої статті 67, частини другої статті 72, статті 278 Виборчого кодексу України (396-20) , Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (v0192359-20) , затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192, керуючись частиною другою статті 3, статтями 11 - 13, 16, 17, 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (1932-15) , Центральна виборча комісія постановляє:
1. Скаргу кандидата на посаду Марківського селищного голови Старобільського району Луганської області Дзюби Ігоря Анатолійовича, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 30 листопада 2020 року за № 21-36/1-28098, задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області, що полягає у неприйнятті нею рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, що набрало законної сили.
3. Зобов’язати Марківську селищну територіальну виборчу комісію Старобільського району Луганської області невідкладно вжити заходів, спрямованих на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року у справі № 360/4523/20, а саме відповідно до пункту 1 частини першої статті 278 Виборчого кодексу України (396-20) , на підставі протоколу про результати голосування з виборів Марківського селищного голови Старобільського району Луганської області прийняти рішення про визнання особи обраною Марківським селищним головою Старобільського району Луганської області з урахуванням зазначеного судового рішення, що набрало законної сили, а також повідомити Центральну виборчу комісію про прийняте рішення у строк не пізніше 3 грудня 2020 року.
4. У задоволенні іншої вимоги скарги відмовити.
5. Копію цієї постанови надіслати кандидату на посаду Марківського селищного голови Старобільського району Луганської області Дзюбі І.А. та Марківській селищній територіальній виборчій комісії Старобільського району Луганської області.
6. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
Голова
Центральної виборчої комісії
О.ДІДЕНКО