Послуги мережі Інтернет

1. Інтернет як засіб зв’язку
Найбільш поширене визначення системи Інтернет — глобальна комп’ютерна система. За допомогою системи Інтернет підприємства вирішують різні проблеми: отримують доступ до нормативних баз, відшуковують потенційних партнерів, обмінюються інформацією за електронною поштою, рекламують свою продукцію та послуги, купують товари i перераховують кошти. Безумовно, все це не безкоштовно. А витрати, як відомо, враховує бухгалтер. Пропонована стаття ставить своєю метою не опис можливостей та переваг мережі Інтернет, а практичну допомогу бухгалтерові.
Передусім необхідно визначитися, чим же є послуги мережі Інтернет з метою обліку. Визначення ви можете відшукати в Інструкції про порядок складання звіту про наявність i використання бази даних за формою № 4-інф (затверджена наказом Мінстату України від 03.07.96 р. № 207): «Глобальна комп’ютерна мережа — комп’ютерна мережа, що охоплює значну територію (країна, континент, континенти) i призначена для передачі даних між підприємствами (організаціями), що використовують вузол або станцію для підключення до глобальної комп’ютерної мережі». Відповідно до Державного класифікатора видів економічної діяльності (наказ Держкомітету зі стандартизації, метрології та сертифікації від 22.10.96 р. № 441) діяльність, пов’язана з передачею або прийомом знаків, сигналів, письмового тексту, зображення та звуку, повідомлень, відноситься до послуг зв’язку.
Отже, Інтернет — це засіб зв’язку, а послуги мережі Інтернет — це послуги зв’язку. Бухгалтерський та податковий облік здійснюється так само, як i облік інших послуг зв’язку.

2. Бухгалтерський облік витрат на Інтернет
Витрати на Інтернет складаються з витрат на придбання модему, підключення до мережі i вартості власне інтернет-послуг.
Придбання модему
Модем враховується у складі основних засобів чи необоротних малоцінних матеріальних активів залежно від вартісної межі віднесення активів до основних засобів (ОЗ) i вартості модему. Детально це питання викладено в статті «Телефон в офісі».
Витрати на підключення
Це питання з розряду спірних. Усе наполегливіше висловлюється думка, що це звичайна послуга, яка підлягає віднесенню до витрат у бухгалтерському обліку й до валових витрат — у податковому. Думку цю можна досить переконливо обгрунтувати, однак проблеми в процесі перевірки вона теж викликає. Вартість підключення дуже невелика i великого значення для оподаткування не має. Тому обережним та завбачливим бухгалтерам можна порекомендувати найбезболісніший варіант: визнати підключення правом користування мережею Інтернет, а витрати на підключення — вартістю нематеріального активу. Терміном корисного використання нематеріального активу буде термін, на який укладено договір із провайдером. Як правило, первісний термін такого договору невеликий: півтора-два роки. Надалі він автоматично продовжується, але до того моменту вартість нематеріального активу вже замортизовано. Якщо термін договору менше року, то нематеріальним активом таке підключення назвати не можна. У цьому випадку все однозначно відноситься на витрати. Слід зазначити, що широкого поширення набуло підключення до мережі без оплати, а це робить усе вищесказане абсолютно неактуальним.
Оплата послуг мережі Інтернет
Оплата послуг можлива двома способами, як i оплата послуг мобільного зв’язку: шляхом придбання інтернет-картки (передоплачений сервіс) i оплата за фактично отримані послуги (контрактне підключення).
При покупці інтернет-картки підприємство оплачує попередньо визначену кількість годин роботи в Інтернеті.
Оплата при контрактному підключенні може складатися з абонплати, плати за фактично використаний час, плати за обсяг отриманої інформації. Тарифи визначаються в договорі, облік послуг здійснює провайдер.
У бухгалтерському обліку суму, оплачену при придбанні інтернет-картки, можна обліковувати на рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів»; попередню оплату провайдерові при контрактному підключенні — на субрахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» або 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Розрахунки, як правило, здійснюються в безготівковому порядку.
При здійсненні передоплати (авансу) формується дебетове сальдо на цьому рахунку. Надалі воно зменшується на суму фактично отриманих послуг мережі. Бухгалтерські записи здійснюються на підставі рахунків актів провайдера із зазначенням використаної суми.
Залежно від того, з якою метою використовується Інтернет, витрати відносяться:
при користуванні нормативними базами, пошуку потенційних партнерів, обміні інформацією електронною поштою — на рахунок 92 «Адміністративні витрати»;
при поширенні інформації про надані послуги або товари, що продаються, — на рахунок 93 «Витрати на збут».
Якщо для обліку витрат застосовуються рахунки класу 8, то i ті й інші витрати відображаються на рахунку 84 «Інші операційні витрати».
Приклад 1. Підприємство на умовах передоплати придбало модем вартістю 420 грн., у т. ч. ПДВ — 70 грн. Вартість підключення модему до телефонної мережі становила 40 грн. Підключення здійснено підприємством, що не є платником ПДВ.
Вартісна межа віднесення активів до основних засобів становить 300 грн.

№ з/п
Зміст операції
Дт
Кт
Сума
1
Перераховано передоплату постачальникові за модем (з ПДВ) 685
«Розрахунки з іншими кредиторами»
311
«Поточні рахунки в національній валюті»
420
2
ПДВ у сумі передоплати 641
«ПДВ» «Розрахунки по податках»
644
«Податковий кредит»
70
3
Оплата вартості підключення 685
«Розрахунки з іншими кредиторами»
311
«Поточні рахунки в національній валюті»
40
4
Акумулювання витрат на придбання ОЗ 420 – 70 + 40 152
«Придбання (виготовлення) основних засобів»
685
«Розрахунки з іншими кредиторами»
390
5
Оприбуткування модему в сумі вартості придбання (з урахуванням послуг підключення) 104
«Машини й устаткування»
152
«Придбання (виготов-лення) основних засобів»
390
6
ПДВ у ціні оприбуткованого модему 644
«Податковий кредит»
685
«Розрахунки з іншими кредиторами»
70

Приклад 2. Перераховано попередню оплату провайдерові в сумі 120 грн. з урахуванням ПДВ. Вартість отриманих за місяць послуг відповідно до акта становила 90 грн. з урахуванням ПДВ. Податковий кредит підтверджено податковою накладною.

№ з/п
Зміст операції
Дт
Кт
Сума
1 Перерахування авансу провайдерові при підключенні за контрактом (з ПДВ) 631
«Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
311
«Поточні рахунки в національній валюті»
120
2 ПДВ у сумі перерахованого авансу 641
«ПДВ» «Розрахунки по податках»
644
«Податковий кредит»
20
3 Списання отриманих за місяць послуг відповідно до акта провайдера 92
«Адміністративні витрати»
631
«Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
75
4 ПДВ у вартості послуг, оплачених раніше 644
«Податковий кредит»
631
«Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
15
5 Списання адміністративних витрат 791
«Результат основної діяльності»
92
«Адміністративні витрати»
75

Приклад 3. Підприємством по безготівковому розрахунку придбано інтернет-картки на суму 240 грн. з урахуванням ПДВ, що відповідає 60 годинам роботи в мережі Інтернет при вартості однієї години 4 грн.
Податковий кредит підтверджено податковою накладною.
Вартість отриманих за місяць послуг відповідно до акта про надання послуг становила 90 грн. з урахуванням ПДВ.

№ з/п
Зміст операції
Дт
Кт
Сума
1 Оплата інтернет-карток за безготівковим розрахунком (з ПДВ) 631
«Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
311
«Поточні рахунки в національній валюті»
240
2 ПДВ у вартості оплачених інтернет-карток 641
«ПДВ» «Розрахунки по податках»
631
«Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
40
3 Оприбуткування придбаних інтернет-карток 39
«Витрати майбутніх періодів»
631
«Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
200
4 Списання отриманих за місяць послуг відповідно до акта провайдера 92
«Адміністративні витрати»
39
«Витрати майбутніх періодів»
75
5 Списання адміністративних витрат 791
«Результат основної діяльності»
92
«Адміністративні витрати»
75

3. Рекламні заходи за допомогою мережі Інтернет
Нині дуже багато підприємств здійснюють рекламні заходи за допомогою мережі Інтернет. Якщо реклама здійснюється на сайті самого виготовлювача реклами, то оформлення й облік такої реклами нічим не відрізняється від реклами в інших засобах масової інформації (в газетах, на радіо, телебаченні).
Якщо підприємство реєструє свій сайт (веб-сторінку), то пов’язані з цим витрати можна поділити на два види — створення сайта i його експлуатацію. Витрати на створення сайта є витратами на створення нематеріального активу, а сам сайт — об’єктом нематеріальних активів. Облік нематеріальних активів здійснюється на рахунку 12 «Нематеріальні активи». Сайт логічно враховувати на субрахунку 125 «Авторські та суміжні з ними права», призначеному для обліку програм для ЕОМ, баз даних тощо. За дебетом рахунку 125 відображається придбання або одержання НМА у сумі первісної вартості, за кредитом — вибуття НМА.
При створенні сайта первісною вартістю будуть усі фактичні витрати:
прямі витрати на оплату праці й обов’язкові відрахування на ці витрати (якщо створення провадиться співробітниками підприємства або за договорами підряду з фізичними особами);
прямі матеріальні витрати;
оплата послуг сторонніх організацій (якщо створення провадиться за договорами з юридичними особами чи приватними підприємцями);
інші витрати, пов’язані з доведенням активу до робочого стану (оплата за реєстрацію тощо).
Знос НМА відображається на рахунку 13 «Знос необоротних активів» субрахунок 133 «Знос нематеріальних активів». При використанні рахунків класу 8 суми амортизації відносяться в дебет субрахунку 833 «Знос нематеріальних активів», при використанні рахунків класу 9 — у дебет рахунку 92 «Адміністративні витрати».
Витрати на створення об’єктів НМА акумулюються на рахунку 15 «Капітальні інвестиції» субрахунок 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів» i списуються на відповідні субрахунки рахунку 11 «Нематеріальні активи».
При списанні з балансу залишкова вартість об’єктів НМА враховується в складі інших витрат i відображається у разі використання рахунків класу 8 — на рахунку 85 «Інші витрати».
Якщо використовуються рахунки класу 9, то списання відображається на відповідних субрахунках рахунку 97 «Інші витрати» залежно від причини списання:
972 — «Собівартість реалізованих необоротних активів» — при продажу;
976 — «Списання необоротних активів» — при іншому вибутті: безкоштовній передачі, внеску до статутного фонду тощо.
Щомісячні витрати на утримання сайту відносяться до валових витрат у складі послуг зв’язку. В бухгалтерському обліку їх можна відображати, як i інші витрати на рекламу, в складі витрат на збут або як послуги зв’язку в складі адміністративних витрат.
Приклад 4. З метою розширення кола потенційних покупців підприємство прийняло рішення розмістити рекламу про свою продукцію на рекламному сайті, що належить провайдерові. Послуги зі створення та розміщення реклами становили 600 грн. з урахуванням ПДВ. Оплату проведено після розміщення виготовленої реклами. Податковий кредит підтверджено податковою накладною.

№ з/п
Зміст операції
Дебет
Кредит
Сума
1 Відображення витрат на послуги зі створення та розмі-щення реклами на підставі акта про надання послуг 93
«Витрати на збут»
685
«Розрахунки з іншими кредиторами»
500
2 Податковий кредит у вартості отриманих послуг 641
«ПДВ» «Розрахунки по податках»
685
«Розрахунки з іншими кредиторами»
100
3 Оплата послуг зі створення та розміщення реклами 685
«Розрахунки з іншими кредиторами»
311
«Поточні рахунки в національній валюті»
600
4 Списання витрат за підсумками звітного періоду (у загальній сумі витрат) 791
«Результат основної діяльності»
93
«Витрати на збут»
500

Приклад 5. Підприємство замовило в рекламних цілях розробку веб-сайта, на якому має бути розташована інформація про види продукції власного виробництва, їх якість, ціну тощо. Сайт розроблено i введено в експлуатацію (тобто розміщено на віртуальному просторі провайдера). Здійснено реєстрацію сайта в пошукових системах. Вартість розробки, оплачена попередньо, становила 2400 грн., у т. ч. ПДВ — 400 грн., вартість реєстрації — 600 грн. Сайт оприбутковано у складі нематеріальних активів з планованим терміном експлуатації два роки. Амортизація НМА згідно з наказом «Про облікову політику підприємства» здійснюється прямолінійним методом.
Щомісячна плата провайдерові за збереження інформації становить 120 грн., у т. ч. ПДВ — 20 грн.

№ з/п
Зміст операції
Дебет
Кредит
Сума
1 Перерахування попередньої оплати за розробку сайта 685
«Розрахунки з іншими кредиторами»
311
«Поточні рахунки в національній валюті»
2400
2 Податковий кредит у сумі перерахованої попередньої оплати 641
«ПДВ» «Розрахунки по податках»
644
«Податковий кредит»
400
3 Перерахування попередньої оплати за реєстрацію сайта 685
«Розрахунки з іншими кредиторами»
311
«Поточні рахунки в національній валюті»
600
4 Податковий кредит у сумі перерахованої попередньої оплати 641
«ПДВ« «Розрахунки по податках»
644
«Податковий кредит»
100
5 Відображення капітальних інвестицій на розробку та реєстрацію сайта (у сумі без ПДВ) 154
«Придбання (створення) нематеріальних активів»
685
«Розрахунки з іншими кредиторами»
2500
6 Оприбуткування сайта (на підставі акта виконаних робіт) 125
«Авторського і суміжні з ними права»
154
«Придбання (створення) нематеріальних активів»
2500
7 Податковий кредит у вартості сайта, оплаченого попередньо 644
«Податковий кредит»
685
«Розрахунки з іншими кредиторами»
500
8 Нарахування амортизації сайта (щомісяця) при використанні рахунків класу 8


при використанні рахунків
класу 9


833
«Знос нематеріальних активів»

92
«Адміністративні витрати»


133
«Знос нематеріальних активів»


133
«Знос нематеріальних активів»


104



104
9 Послуги зі збереження інформації провайдером (щомісяця) при використанні рахунків
класу 8

при використанні рахунків
класу 9



84
«Інші операційні витрати»

92
«Адміністративні витрати»



631
«Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»



100


100
10 Податковий кредит у сумі послуг зі збереження інформації 641
«ПДВ« «Розрахунки по податках»
631
«Розрахунки з вітчизняними постачальниками»
20
11 Списання витрат на амортизацію за підсумками звітного періоду (у загальній сумі витрат) 791
«Результат основної діяльності»
791
«Результат основної діяльності»
833
«Знос нематеріальних активів»

92
«Адміністративні витрати»
104
12 Списання витрат на збереження інформації провайдером за підсумками звітного періоду (у загальній сумі витрат) 791
«Результат основної діяльності»
791
«Результат основної діяльності»
84
«Інші операційні витрати»

92
«Адміністративні витрати»
100
13 Списання сайта по закінченні терміну експлуатації 133
«Знос нематеріальних активів»
125
«Авторські та суміжні з ними права»
2500

Лариса ЦЕРЕТЕЛІ,
аудиторська фірма «Міраж», м. Запоріжжя (http://www.mirage.zp.ua)

По материалам журнала "ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ" № 30 СЕРПЕНЬ 2002 року;