Згідно зі ст. 60 Сімейного кодексу України (далі — СК) майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Щодо приватної власності дружини або чоловіка, то відповідно до ст. 57 СК це: майно, набуте до шлюбу; майно, набуте за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування, майно, набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали їй (йому) особисто.
Особистою приватною власністю є також речі індивідуального користування, у тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя, та премії, нагороди, які він (вона) одержав (ла) за особисті заслуги, страхові суми тощо. Однак суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв її отриманню.
Слід звернути увагу на те, що майно, набуте подружжям за час їхнього окремого проживання у зв'язку з фактичним припиненням шлюбних відносин, також є особистою приватною власністю дружини або чоловіка. У разі придбання майна за спільні кошти та кошти, що належали одному з подружжя, частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист