Зняття з обліку підприємства


Засновники підприємства прийняли рішення про його закриття. Органом державної податкової служби було проведено перевірку, за результатами якої порушень не встановлено. Чи існують строки зняття з обліку в ДПІ підприємства?


Порядок зняття з обліку платника податків у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи визначено Інструкцією № 80.

Відповідно до Інструкції № 80 для зняття з обліку підприємству (голові комісії з припинення, ліквідатору, ліквідаційній комісії чи особі, відповідальній за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків) слід подати до податкової інспекції заяву про зняття з обліку платника податків за ф. № 8-ОПП із відповідними документами, а також скласти ліквідаційний баланс у формі річного звіту (на дату прийняття рішення про ліквідацію) та подати його для перевірки до органу державної податкової служби.

Орган державної податкової служби при одержанні від платника податків заяви за ф. № 8-ОПП у місячний строк приймає рішення про проведення документальної перевірки такого платника, і відповідні підрозділи розпочинають перевірку.

Зняття з обліку платника податків в органах державної податкової служби здійснюється за умови ліквідації (виключення із державного реєстру) усіх філій, відділень, представництв та інших відокремлених підрозділів (якщо платник податків мав відокремлені підрозділи) за наявності у платника податків повідомлень від установи банку про закриття всіх рахунків такого платника. До зняття з обліку

платник податків має повернути до органу державної податкової служби оригінали та завірені копії документів, що видаються органами державної податкової служби платнику податків і підлягають поверненню до органу державної податкової служби. У разі прийняття рішення про припинення ліквідації платника податків, не спричиненої банкрутством, мають бути погашені всі податкові зобов'язання або податковий борг такого платника податків.

Після проведення перевірки платника податків та встановлення факту відсутності заборгованості перед Державним бюджетом України та місцевими бюджетами орган державної податкової служби знімає його з обліку.

Якщо після проведення перевірки платника податків встановлено факт заборгованості його перед бюджетами, орган державної податкової служби не знімає його з обліку, а підрозділи обліку та звітності складають повідомлення про наявність обов'язків зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) за ф. № 10-ОПП і надсилають його особі, відповідальній за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу, яка є такою відповідно до законодавства у разі ліквідації платника податків.

Після завершення процедури зняття з обліку орган державної податкової служби складає довідку про зняття з обліку платника податків за ф. № 12-ОПП, яку надсилає до органів державної реєстрації або органу, що здійснив реєстрацію.

Таким чином, Інструкцією № 80 визначено строки, у які має бути розпочата й призначена документальна перевірка платника податків у зв'язку з ліквідацією, а також умови, за яких платник податків може бути знятим з обліку.

Строки завершення процедури зняття з обліку платника податків в органі державної податкової служби залежать не лише від строків проведення та завершення документальної перевірки, а й від виконання платником податків умов, визначених цією Інструкцією.

КОНСУЛЬТУЮТЬ ФАХІВЦІ ДПА УКРАЇНИ

Відповіді підготовлено за сприяння фахівців Департаменту забезпечення податкових зобов'язань ДПА України: Валентини СІРЕНКО — заступника директора Департаменту — начальника управління методології стягнення податкового боргу, Володимира ТАРАСЕНКА — заступника начальника управління — начальника відділу розробки методики стягнення податкового боргу та Людмили ВАТУТІНОІ — заступника начальника відділу розробки методики стягнення податкового боргу

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 45 / 2004