Незабаром збираюся одружитися. Проте моя наречена майже кожного дня змінює свої наміри (хоч вже подану заяву до РАЦС Жодного разу не забирала, проте, нехай і жартома, доволі часто погрожує мені тим. що шлюб, зареєстрований без абсолютно вільної згоди когось із подружжя, є недійсним). Поясніть, будь ласка, чи є у мене підстави побоюватися такого розвитку подій, і взагалі, який же саме шлюб вважається укладеним без вільної згоди?
Дійсно, шлюб, зареєстрований без вільної згоди жінки чи чоловіка, за рішенням суду відповідно до ч. 1 ст. 40 Сімейного кодексу України (далі — СК) визнається недійсним. Відсутність вільної згоди одного чи обох з подружжя може бути обумовлена, наприклад, укладенням шлюбу під впливом фізичного чи психічного насильства, обману, неправильного уявлення про значення вчинених дій внаслідок тимчасового психічного розладу або перебування у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння тощо. Сімейне законодавство, перераховуючи зазначені фактори як можливі варіанти пороків волі, разом з тим не надає їм юридичного визначення, але цю прогалину можна заповнити, якщо звернутися до відповідних норм Цивільного кодексу України, що стосуються недійсності правочинів, вчинених з пороками волі (звісно, враховуючи при цьому специфіку сімейних відносин).
Наприклад, укладення шлюбу під впливом насильства має місце тоді, коли згода на вступ у шлюб була надана особою проти її справжньої волі внаслідок застосування до неї фізичного чи психічного тиску. При цьому не має значення, хто саме застосовує такий тиск — друга особа, яка укладає шлюб, родичі, друзі чи взагалі сторонні люди. Також не має значення і в чиїх інтересах здійснюється таке насильство (скажімо, досить розповсюдженим випадком є примушування батьками доньки вийти заміж за старого, але заможного чоловіка, які виправдовують свої вчинки бажанням досягти певного матеріального благополуччя для своєї дитини, одночасно розраховуючи на деякі майнові вигоди і для себе). У будь-якому разі шлюб, зареєстрований під впливом насильства, буде визнано недійсним.
Під впливом обману шлюб вважається укладеним тоді, коли майбутній дружиш (чоловіку) навмисно надаються неправдиві відомості або ж свідомо замовчуються деякі факти, що мають для того, хто погоджується на шлюб, істотне значення. Але необхідно зважати на те, що обман, щоб бути підставою недійсності шлюбу, має стосуватися не мотивів укладення шлюбу (скажімо, якщо дружина вважала, що чоловік одружується з нею через кохання, тоді як він просто бажав мати дитину), а особистості другого з подружжя (наприклад, наявність у нього дитини, судимості тощо) чи взагалі його фізичної ідентифікації (коли особа свідомо видає себе за іншу).
До укладених без вільної згоди належить і шлюб, який зареєстровано хоч і з дієздатною особою, але яка у момент його укладення перебувала у такому стані, коли вона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними, — адже за таких обставин особа, по суті, була не в змозі виразити свою вільну згоду на вступ у шлюб. Такий стан особи може бути обумовлений найрізноманітнішими причинами, зокрема, нервовим стресом, психічним розладом, фізичною травмою, алкогольним сп'янінням. Під час доведення зазначених обставин суд, як правило, не лише використовує свідчення свідків, а й призначає судово-психіатричну експертизу.
Звісно, якщо особа уклала шлюб під впливом будь-яких з наведених факторів, але бажає зберегти такий шлюб, то не має жодної необхідності визнавати укладений шлюб недійсним і реєструвати новий на загальних підставах — адже відповідно до ч. 3 ст. 40 СК якщо на момент розгляду справи судом відпали обставини, які засвідчували відсутність згоди особи на шлюб, то такий шлюб не може бути визнаний недійсним.