ЯК ПІДТВЕРДИТИ ІСНУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВА?


Ми маємо намір звернутися з позовною заявою про стягнення заборгованості до господарського суди, проте фірма-боржник змінила своє місцеперебування і невідомо, чи існує вона взагалі на даний момент. Як пересвідчитись в існуванні чи належній реєстрації підприємства і отримати від державних органів відомості про це підприємство?


Відповідно до ст. 10 Закону України від 17.09.1992 р. № 2614 "Про державну статистику" автоматизованою системою збирання, накопичення та опрацювання даних про всіх юридичних осіб, їх філії, відділення, представництва та інші відособлені структурні підрозділи, що знаходяться на території України, а також про юридичних осіб, їх філії, відділення, представництва та інші відособлені структурні підрозділи, що знаходяться за межами України і створені за участю юридичних осіб України, є Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України (ЄДРПОУ), який забезпечує єдиний державний облік та ідентифікацію всіх зазначених суб'єктів. Створення і ведення ЄДРПОУ забезпечується органами державної статистики. При цьому органи Держкомстату України здійснюють інформаційно-довідкове обслуговування зацікавлених користувачів відповідно до Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.19% р. № 118, а також Положення про порядок і умови видачі інформації з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, затвердженого наказом Мінстату України від 12.02.1996 р. № 43.

Тож для підтвердження існування підприємства, отримання відомостей про місцезнаходження, телефони фірми, керівника підприємства, необхідно звернутися до органів Держкомстату України.

Для цього необхідно подати лист, в якому зазначити всі відомі дані про фірму (назву, адресу, код ЄДРПОУ). Термін надання довідки про знаходження підприємства в реєстрі становить один, три чи п'ять днів. Термін визначається замовником (від цього залежить розмір оплати на видачу довідки).

У довідці, що видає орган статистики, зазначається повне найменування юридичної особи, її код ЄДРПОУ, адреса, телефон, керівник, дата державної реєстрації, та дати внесення таким суб'єктом змін до ЄДРПОУ.

Проте, слід зважити на те, що достовірно дана довідка свідчить лише про те, що дане підприємство не виключене з ЄДРПОУ, всі інші відомості можуть не відповідати дійсності, оскільки не всі суб'єкти повідомлять про відповідні зміни, а часом повідомляють недостовірні дані.

Однак, якщо необхідно звернутися до суду, а підприємство не знаходиться за відомою вам адресою, суд вимагатиме у вас надання цієї довідки, оскільки до суду будуть повертатися документи, що надсилаються ним, з відміткою пошти, що адресат вибув. У разі, якщо зазначена вами в позовній заяві адреса буде відповідати тій, що буде зазначена в довідці, виданій органом статистики, суд розгляне справу лише за вашою участю. Якщо в довідці буде зазначена інша адреса, то суд надсилатиме всі документи по справі за адресою, що зазначена в довідці.

Окрім того, для суду дана довідка має істотне значення, оскільки вона засвідчує те, що підприємство реально існує. Тому дуже часто серед документів, подання яких вимагає суд для розгляду справи, є вимога надати довідку про знаходження відповідача в ЄДРПОУ. У разі ненадання такої довідки суд може залишити позов без розгляду відповідно до ст. 81 Господарського процесуального кодексу.

Тому, якщо ви маєте намір звернутися з позовною заявою до суду, краще одразу отримати довідку органу статистики про перебування даної особи в ЄДРПОУ, і при поданні позовної заяви додати цю довідку до документів, що додаються до позовної заяви.

Сторінку підготувала Ірина ДИБА

Юридичний вісник України № 30 (30 липня - 5 серпня 2005 року)