ЧИ МОЖЕ МАЙНО СТАТИ СПІЛЬНИМ?


Я розлучаюся зі своїм чоловіком. Ним до шлюбу в 1999 році було придбано двохкімнатну квартиру за ціною 15 тисяч доларів СІНА. За період шлюбу нами було зроблено ремонт цієї квартири, який коштував б тисяч доларів і вартість квартири збільшилась на цю суму. На сьогодні після підняття цін на нерухомість експерти оцінюють її у 75 тисяч доларів. Без ремонту така ж квартира коштує на 10 відсотків менше. Чи можна вважати, що вартість квартири істотно збільшилась за час шлюбу і вимагати визнання цієї квартири спільною сумісною власністю подружжя?


Відповідно до ст. 57 Сімейного кодексу України (далі — СК) особистою приватною власністю дружини, чоловіка є майно, набуте до шлюбу. У разі розірвання шлюбу таке майно залишається у власності того з подружжя, ким воно було придбано до шлюбу.

Однак відповідно до ст. 62 СК, якщо майно дружини, чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, воно у разі спору може бути визнане за рішенням суду об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Те, що вартість квартири за період шлюбу внаслідок підняття цін на нерухомість суттєво збільшилась, не дає підстави вимагати визнання квартири спільною сумісною власністю, оскільки законодавством передбачено вичерпний перелік підстав, внаслідок яких майно може визнаватися спільною сумісною власністю. Причиною суттєвого збільшення вартості квартири є економічні чинники, а саме — підвищення цін на нерухомість, а таких причин для визнання майна спільною сумісною власністю законодавством не передбачено.

Для вирішення того, чи можливо визнати дану квартиру спільною сумісною власністю внаслідок сумісно зроблених поліпшень, необхідно визначити, чи внаслідок таких поліпшень вартість квартири істотно збільшилась. Причому слід враховувати, що законодавством не визначено, які поліпшення слід вважати істотними, тому вирішувати питання, чи є поліпшення істотними, належить виключно суду.

За час шлюбу квартира збільшилась у вартості в п'ять разів, з яких за рахунок ремонту вартість збільшено приблизно на 10 процентів. За рахунок збільшення цін на нерухомість квартира в тому вигляді, що була до ремонту, коштувала б приблизно 65 тисяч доларів. Якщо поставити в порівняння дійсну ринкову вартість квартири без ремонту і вартість зроблених поліпшень, то очевидно, що вартість квартири за рахунок даних поліпшень збільшилась не істотно, і дану квартиру не можна визнати спільною сумісною власністю.

Сторінку підготувала Ірина ДИБА

Юридичний вісник України № 38 (24 - 30 вересня 2005 року)