Якщо особа хоче змінити прізвище (ім'я та по батькові), необхідно подати до районного відділу Реєстрації актів громадянського стану (далі РАГС) відповідну заяву разом із свідоцтвами про народження, шлюб, розлучення, народження дітей (якщо заявник має неповнолітніх дітей). Після задоволення клопотання заявник звертається за реєстрацією зміни прізвища (імені, по батькові) до відділу РАГСу протягом трьох місяців. Якщо за відведений час він не встиг цього зробити, заява втрачає чинність і з повторним клопотанням можна буде звернутися тільки через рік (!). Таким правилам не треба дивуватися, оскільки зібрані документи відділ надсилає до органів внутрішніх справ за місцем проживання заявника для встановлення особи людини та запобігання можливості використання зміни імені з метою ухилення від слідства, суду, виплати аліментів та з іншими корисливими цілями. Органи внутрішніх справ безкоштовно проводять відповідну перевірку та в місячний термін повертають до відділу усі надіслані їм матеріали з висновком про можливість зміни імені заявника або відмову в цьому.
Дуже часто прізвища змінюються у зв'язку з одруженням. Для тих, хто нещодавно побрався і має наміри одразу кудись поїхати, бажано пам'ятати, що зі зміною прізвища потребують переоформлення і відповідні документи, передусім, паспорт. Якщо прізвище змінює чоловік, орган РАГСу зобов'язаний повідомити про це районні (міські) військові комісаріати. Якщо особа (жінка) під час реєстрації шлюбу змінила прізвище, то на першій сторінці паспорта або паспортного документа проставляється штамп, що він підлягає обміну протягом місяця.
У випадку, якщо ви є приватним підприємцем і після одруження змінили прізвище, вам також доведеться змінювати реєстраційні документи. Відповідно до п. 25 Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності (далі — Положення) у десятиденний термін з моменту настання зазначеної зміни людина зобов'язана подати до органу державної реєстрації низку документів. Серед основних документів мають подаватися такі: реєстраційна картка з внесеними змінами, документ, що підтверджує зміну прізвища (свідоцтво про шлюб), документ, що підтверджує внесення плати в розмірі, передбаченому для видачі дубліката свідоцтва про державну реєстрацію.
Після цього орган державної реєстрації протягом п'яти днів повинен провести заміну свідоцтва про державну реєстрацію та повідомити про це органи Державної податкової служби, Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування в порядку, передбаченому п. 13 Положення. Ідентифікаційний код підприємця при цьому не змінюється.
Згідно зі ст. 148 Сімейного кодексу України (далі — СК), під час зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків. Для цього необхідно звернутися в опікунську раду за місцем проживання з заявою, до якої необхідно додати свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про розлучення, паспорт одного з батьків, згоду іншого на зміну прізвища дитини. Якщо дитина досягла 7 років, то потрібна і згода дитини. У разі, якщо батько дитини заперечує, суперечка може бути вирішена органом опіки або через суд. При цьому враховуються виконання батьківських обов'язків, а також інші обставини, що свідчать про відповідність зміни прізвища інтересам дитини. Якщо з якихось причин батьки вирішили змінити своє прізвище на більш милозвучне, то відповідно до тієї ж ст. 148 СК України можна змінити і прізвище дитини. Знову ж таки, при досягненні дитиною 7 років — також за її згодою. Фізична особа, яка досягла 14 років, має право за згодою обох батьків, або того з них, з яким вона проживає, чи піклувальника, змінити своє прізвище та ім'я. По досягненню 16 років згода батьків вже не потрібна.
Матеріал підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ
КОНСУЛЬТУЄ 37/2005