Кілька років тому я розлучилася із чоловіком. Від шлюбу ми маємо неповнолітню доньку, яка проживає зі мною. Мій колишній чоловік регулярно сплачує аліменти на утримання нашої дитини у розмірі, встановленому судом, проте нещодавно у доньки виявили тяжку хворобу й мені не вистачає грошей на необхідний їй курс лікування та інші, пов'язані з цими обставинами, витрати. Чи можу я вимагати від свого колишнього чоловіка сплати додаткових сум (і якщо так, то в якому розмірі від його заробітку) на лікування нашої дитини?
Обов'язок батьків щодо утримання своєї дитини не обмежується лише задоволенням її побутових та звичайних потреб — адже подекуди у житті виникають і такі нестандартні як у дописувачки ситуації, що призводять до непередбачених витрат. З огляду на таку можливість у ст. 185 Сімейного кодексу України прямо передбачено обов'язок батьків брати участь у додаткових витратах на дитину, які викликані особливими обставинами. До речі, останні можуть бути пов'язані не лише з негативними факторами як у випадку, наведеному дописувачкою, — цілком можливим є стягнення з батьків додаткових витрат й на розвиток у дитини певних здібностей (наприклад, купівлю спортивного спорядження чи музичного інструмента). Щодо розміру суми, сплати якої можна вимагати від батька на додаткові потреби дитини, то (оскільки у даному разі мова йде не про додаткове стягнення аліментів, а саме про додаткові витрати) його не може бути визначено у частці від заробітку — він має бути встановлений у твердій грошовій сумі. До того ж, на відміну від аліментів, додаткові витрати можуть бути не лише періодичними (скажімо, у разі платного навчання дитини у художній чи музичній школі), а й разовими (якщо, наприклад, дитині через одержану нею травму необхідно провести певну операцію).
Крім того, залежно від конкретної ситуації, один з батьків вправі на власний розсуд вимагати від іншого або відшкодування вже понесених ним додаткових витрат на дитину (за умови подання відповідних доказів), або фінансування таких витрат наперед (при цьому суду необхідно подати розрахунки та обґрунтування майбутніх витрат на дитину).
Таким чином, дописувачка цілком правомірно може звернутися до свого колишнього чоловіка з вимогою сплатити додаткові суми, необхідні для лікування їх дитини, розмір яких залежить від конкретних обставин.