ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ П О С Т А Н О В А 17.02.2006 N 619 Про скаргу Виборчого блоку політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 14 лютого 2006 року за N 21-34-4825 До Центральної виборчої комісії 14 лютого 2006 року надійшла скарга Виборчого блоку політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!" на дії посадової особи органу державної влади - Глави Секретаріату Президента України Рибачука Олега Борисовича. У скарзі суб'єкт звернення просить визнати, що оскаржувані дії суб'єкта оскарження вчинені без законних підстав та порушують принципи і засади виборчого процесу, встановлені пунктом 3 частини п'ятої статті 3, пунктом 6 частини другої статті 11 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ( 1665-15 ); визнати, що оскаржувані дії суб'єкта оскарження порушують вимоги виборчого законодавства України щодо проведення передвиборної агітації, в тому числі обмеження щодо ведення передвиборної агітації, передбачені частиною дев'ятою статті 71 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ( 1665-15 ), та спрямовані на порушення прав та охоронюваних законом інтересів суб'єкта звернення зі скаргою та виборчих прав громадян; в якості способу поновлення порушених прав суб'єкта звернення зі скаргою зобов'язати Главу Секретаріату Президента України Рибачука Олега Борисовича утримуватися від порушень вимог виборчого законодавства України. Викладені в скарзі вимоги, суб'єкт звернення обґрунтовує розміщенням у друкованому засобі масової інформації газеті "Експрес" N 15 (2656) від 9-16 лютого 2006 року інтерв'ю Глави Секретаріату Президента України Рибачука Олега Борисовича, в якому Рибачук О.Б. на питання кореспондента зробив ряд висловлювань щодо роботи Адміністрації Президента України та її колишнього Глави, а також діяльності Секретаріату Президента України, що, на думку суб'єкта звернення, є порушенням вимог частини дев'ятої статті 71 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ( 1665-15 ) (далі - Закон). Відповідно до пункту 2 частини першої статті 103 Закону ( 1665-15 ) суб'єктом звернення зі скаргою, що стосується процесу виборів депутатів, може бути партія (блок) - суб'єкт виборчого процесу в особі її керівника (керівників блоку), представника партії (блоку) у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії (блоку) чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії (керівного органу блоку). Виборчий блок політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!" висунув кандидатів у народні депутати України 18 грудня 2005 року на міжпартійному з'їзді цього блоку, відтак набувши статусу суб'єкта виборчого процесу з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року. Згідно з частиною першою статті 104 Закону ( 1665-15 ) скарга, що стосується призначення, підготовки і проведення виборів депутатів, з урахуванням особливостей, встановлених статтями 111-115 Закону ( 1665-15 ), може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою, зокрема, на дію посадової чи службової особи органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта виборчого процесу відповідно до статті 12 Закону ( 1665-15 ). Відповідно до частини першої статті 112 Закону ( 1665-15 ) суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, закладу, установи чи організації, їх посадової чи службової особи, що стосуються невиконання покладених на них законом обов'язків, протиправного втручання у діяльність виборчих комісій або їх членів, а також недотримання вимог закону з питань передвиборної агітації. Розглянувши скаргу та доданий до неї примірник щотижневика "Експрес" з інтерв'ю Глави Секретаріату Президента України, Центральна виборча комісія встановила. У щотижневику "Експрес" N 15 (2656) від 9-16 лютого 2006 року опубліковано інтерв'ю Глави Секретаріату Президента України Рибачука Олега Борисовича, в якому Рибачук О.Б. на питання кореспондента заявив, що не може звільнити зі Секретаріату Президента України свого попередника - В. Медведчука. При цьому, коментуючи цю заяву, зазначив: "Кожна посада мала свою ціну, справжній прейскурант існував, і це "кришувалося" з Банкової. Сюди, в Адміністрацію Президента, сходилися всі потоки, скажімо, від контрабанди, і звідси ж розписувалися по всіляких фондах, "офшорках" тощо. Це був налагоджений механізм, тому не дивно, що, з погляду того ж Медведчука, те, що тут зараз відбувається, - просто несерйозно...". Таким чином, Центральною виборчою комісією встановлено, що оскаржувані дії були вчинені Главою Секретаріату Президента України Рибачуком Олегом Борисовичем. Згідно з частиною першою статті 71 Закону ( 1665-15 ) участь у передвиборній агітації забороняється, зокрема, посадовим і службовим особам органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, крім випадків, коли відповідна особа є кандидатом у депутати. Пунктом 28 статті 106 Конституції України ( 254к/96-ВР ), яка регламентує повноваження Президента України, встановлено, що Президент України створює у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України, для здійснення своїх повноважень консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи і служби. Відповідно до зазначеної норми Указом Президента України від 14 жовтня 2005 року N 1445/2005 ( 1445/2005 ) "Про створення Секретаріату Президента України" було створено Секретаріат Президента України як допоміжний орган щодо забезпечення здійснення Президентом України його повноважень. Згідно з пунктом 3 зазначеного Указу ( 1445/2005 ) Рибачука Олега Борисовича призначено Главою Секретаріату Президента України. Указом Президента України від 4 листопада 2005 року N 1548/2005 ( 1548/2005 ) затверджено Положення про Секретаріат Президента України (далі - Положення). Відповідно до пункту 1 Положення ( 1548/2005 ) Секретаріат Президента України (далі - Секретаріат) є постійно діючим допоміжним органом, створеним Президентом України відповідно до пункту 28 частини першої статті 106 Конституції України ( 254к/96-ВР ). Згідно з пунктом 3 Положення ( 1548/2005 ) основним завданням Секретаріату є забезпечення на засадах відкритості, гласності та прозорості здійснення Президентом України його повноважень, визначених Конституцією України ( 254к/96-ВР ). Пунктом 15 Положення ( 1548/2005 ) встановлено, що працівники Секретаріату є державними службовцями. Відповідно до пункту 16 Положення ( 1548/2005 ) Секретаріат є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, використовує в роботі бланки встановленого зразка. Перелік органів виконавчої влади встановлено Розділом VI Конституції України ( 254к/96-ВР ), а також Указом Президента України від 15 грудня 1999 року N 1572 ( 1572/99 ) "Про систему центральних органів виконавчої влади". Виходячи з викладеного, Секретаріат Президента України є допоміжним органом, створеним для забезпечення здійснення Президентом України його повноважень, і не належить до органів виконавчої влади. Таким чином, Глава Секретаріату Президента України не є посадовою особою органу виконавчої влади, а є державним службовцем допоміжного органу, який створений Президентом України. Частина перша статті 104 Закону ( 1665-15 ) визначає вичерпне коло осіб - суб'єктів оскарження, на рішення, дії чи бездіяльність яких суб'єкт звернення може звернутись зі скаргою до Центральної виборчої комісії. Частиною третьою статті 110 Закону ( 1665-15 ) регламентовано, які питання вирішує під час розгляду скарги щодо дії (бездіяльності) суб'єкта оскарження суб'єкт розгляду скарги. Зокрема, пунктом 3 частини третьої цієї статті встановлено, що суб'єкт розгляду скарги вирішує, чи віднесено законом розгляд цієї скарги до повноважень суб'єкта розгляду скарги. У вичерпне коло осіб, визначених вказаною нормою, не входить Секретаріат Президента України, або його посадові чи службові особи. Отже, Глава Секретаріату Президента України не належить до кола суб'єктів, скарги на рішення, дії чи бездіяльність яких відповідно до Закону ( 1665-15 ) уповноважена розглядати Центральна виборча комісія. За таких обставин Центральна виборча комісія прийшла до висновку, що розгляд скарги Виборчого блоку політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!" на дії Глави Секретаріату Президента України не належить до її повноважень. Враховуючи викладене, відповідно до статті 12, пункту 14 статті 30, частин першої, п'ятої, восьмої, десятої статті 33, пункту 2 частини першої статті 103, статей 104, 105-110 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ( 1665-15 ), керуючись статтями 11, 12, 13, 15, пунктом 19 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" ( 1932-15 ), Центральна виборча комісія п о с т а н о в л я є: 1. Скаргу Виборчого блоку політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!" від 14 лютого 2006 року залишити без розгляду по суті. 2. Копію цієї постанови видати представнику Виборчого блоку політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!" у Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу Місюрі В.Я. та надіслати Главі Секретаріату Президента України Рибачуку О.Б. Голова Центральної виборчої комісії Я.ДАВИДОВИЧ