Усиновлення дитини недбайливого батька


Три роки тому я одружився із жінкою, яка мала дворічну дитину від першого шлюбу. Тепер я хочу всиновити хлопчика, якого вже давно вважаю своїм сином, але його біологічний батько принципово проти цього, хоча зовсім не цікавиться дитиною і за ці роки жодного разу не виявив бажання її побачити (я вже не згадую про матеріальний аспект, оскільки цілком здатен забезпечити сина всім необхідним сам). Що я можу вчинити у такій ситуації, щоб все ж таки всиновити дитину?


Загалом усиновлення Вами дитини за таких обставин цілком можливо (Ви навіть маєте переважне перед іншими особами право на всиновлення хлопчика, оскільки він виховується саме у Вашій сім'ї та Ви є чоловіком його матері), але для цього необхідна згода його батьків — тобто не лише Вашої дружини, а й батька дитини. Якщо ж останній категорично відмовляється надати згоду на всиновлення дитини, то Вашій дружині варто скористатися правом, передбаченим статтею 165 Сімейного кодексу України (далі — СК), і звернутися до суду з позовом про позбавлення свого колишнього чоловіка батьківських прав. Свої позовні вимоги вона може обґрунтувати систематичним ухиленням батька від виконання обов'язків щодо виховання дитини — відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК це є підставою для позбавлення особи батьківських прав судом.

У разі задоволення такого позову згода батька хлопчика для його усиновлення Вам не буде потрібна (адже він вже не матиме батьківських прав). Але для здійснення цієї процедури Ви згідно зі ст. 223 СК будете повинні особисто подати. до суду заяву про усиновлення дитини (подання такої заяви через представника не допускається). Постановляючи рішення про усиновлення дитини, суд відповідно до ст. 224 СК враховуватиме обставини, що мають істотне значення, зокрема: Ваш стан здоров'я та матеріальне становище, сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких Ви бажаєте усиновити дитину; час, протягом якого Ви вже фактично опікується дитиною; особу дитини та стан її здоров'я; ставлення дитини до Вас тощо. Якщо дослідивши всі зазначені обставини, суд дійде висновку, що Ви здатні забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини, то він постановить рішення, яким оголосить Вас усиновлювачем дитини.

Також для Вас може бути корисною інформація про те, що ще на стадії подання до суду заяви про всиновлення дитини Ви можете виявити бажання бути записаним у Книзі реєстрації народжень її батьком (ч. 1 ст. 229 СК) — у такому разі (про це має бути вказано у рішенні суду про всиновлення) зміниться й по батькові дитини (звісно, якщо Ваше ім'я не збігається з іменем батька хлопчика), а в актовий запис про народження дитини державний орган РАЦС внесе відповідні зміни й видасть нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін (Свідоцтво про народження, що було видано раніше, анулюється). Крім того, варто звернути увагу на те, що відповідно до ст. 227 СК усиновлювач має право приховувати факт усиновлення від дитини, яка ним усиновлена, і вимагати нерозголошення цієї інформації особами, яким стало відомо про неї, як до, так і після досягнення дитиною повноліття. А особи, яким у зв'язку з виконанням службових обов'язків доступна інформація щодо всиновлення, а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов'язані не розголошувати цю інформацію, зокрема і тоді, коли всиновлення для самої дитини не є таємним (ст. 228 СК). Відомості про всиновлення видаються судом лише за згодою всиновлювача (окрім випадків, коли такі відомості потрібні правоохоронним органам або суду у зв'язку з цивільною чи кримінальною справою, яка є в їх провадженні). Отже, найскладнішим для Вас у цій ситуації є позбавлення батьківських прав батька сина Вашої дружини, оскільки перелік підстав для позбавлення батьківських прав, наведений у ст. 164 СК, є вичерпним, а, наскільки зрозуміло з Вашого запитання, у Вас наявна лише одна з них — ухилення від виконання батьком дитини своїх обов'язків щодо її виховання. Між тим, для винесення рішення про позбавлення батьківських прав суду буде недостатню переконатися у факті об'єктивного невиконання батьком дитини своїх обов'язків — він має упевнитися у тому, що батько хлопчика систематично, незважаючи на попередження, не виконує свої батьківські обов'язки щодо виховання дитини, хоча і має для цього можливість. Якщо ж суд все таки винесе рішення про позбавлення батька дитини батьківських прав, то з процедурою усиновлення у Вас навряд чи будуть якісь проблеми — адже Ви є чоловіком матері хлопчика, вже досить значний проміжок часу фактично займаєтеся його вихованням і, мабуть (якщо виявляєте бажання стати усиновлювачем), здатні забезпечити належні умови виховання, розвитку та утримання дитини.

Сторінку підготувала Анжеліка ДОМБРУГОВА

Юридичний вісник України №22 ( 3 – 9 червня 2006 року.)