РАХУНКОВА ПАЛАТА
МІЖВІДОМЧА КОМІСІЯ З ПИТАНЬ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ
Р І Ш Е Н Н Я
Про розгляд скарги
Відповідно до статті 3 та частини 5 статті 37 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (
1490-14)
(далі - Закон), пункту 9 Порядку розгляду скарг з питань державних закупівель (
vr1_3521-07)
, затвердженого рішенням Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 23 березня 2007 року, розглянувши скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерім Сервіс" (м. Одеса) від 03.05.2007 N 340 та Закритого акціонерного товариства Спільного українсько-голандського підприємства "Кребо" (м. Кременчук, Полтавська обл.) від 16.03.2007 N 07/03/16-3 на дії Державного підприємства "Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.К.Антонова" (далі - Замовник) (м. Київ) при проведенні процедури закупівлі за державні кошти палива авіаційного ТС-1, Комісія ВСТАНОВИЛА:
Скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерім Сервіс" має наступні вимоги:
"1. Прийняти скаргу до розгляду і зупинити торги.
2. Зобов'язати Замовника переглянути результати зазначених відкритих торгів із закупівлі палива авіаційного ТС-1 за лотом N 1 із додержанням всіх умов даних торгів, вимог тендерної документації (із врахуванням змін до неї) та норм чинного законодавства у сфері державних закупівель".
Скарга Закритого акціонерного товариства Спільного українсько-голандського підприємства "Кребо" має наступні вимоги:
"1. Відмінити відкриті торги, що були проведені 14 березня 2007 року Державним підприємством "Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.К.Антонова" на закупівлю авіаційного пального ТС-1;
2. Скасувати протоколом про розкриття тендерних пропозицій при здійсненні відкритих торгів від 14.03.2007 N 4/1".
Щодо скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерім Сервіс" (далі - Скаржник):
Скаржник стверджує, що Замовником було неправомірного винесено рішення щодо обрання переможцем за лотом N 1 тендерну пропозицію ТОВ "Енерджі Стіл".
Відповідно до наданого для розгляду скарги протоколу про розкриття тендерних пропозицій при здійсненні відкритих торгів від 14.03.2007 N 4/1 встановлено, що на торги на закупівлю палива авіаційного ТС 1 за лотом N 1 "Паливо авіаційне ТС-1" надійшли тендерні пропозиції від 8 (восьми) учасників. На виконання норм частини 3 статті 26 Закону (
1490-14)
, Замовником під час розкриття тендерних пропозицій було перевірено наявність всіх необхідних документів, передбачених тендерною або кваліфікаційною документацією. На підставі вищезазначеної перевірки Замовником було встановлено, що 6 (шість) тендерних пропозицій, в тому числі і тендерна пропозиція ТОВ "Енерджі Стіл" подані з порушенням вимог тендерної документації, про що здійснений відповідний запис у зазначеному протоколі розкриття тендерних пропозицій.
В той же час, всупереч вимог статті 27 Закону (
1490-14)
, згідно якої Замовник зобов'язаний відхилити тендерні пропозиції учасників, які не відповідають, зокрема, кваліфікаційним вимогам та умовам тендерної документації, Замовником було допущено до подальшої оцінки тендерні пропозиції ТОВ "Енерджі Стіл", НВП "Міраж МЛО", ТОВ НВО "Спецпромкомплекс", ТОВ "Юкойл" та обрано переможцем тендерну пропозицію ТОВ "Енерджі Стіл", що підтверджується наданим для розгляду скарги Замовником протоколом визначення переможця відкритих торгів від 27.03.2007 N 4/2.
Таким чином, дії Замовника щодо допущення до оцінки вищезазначених тендерних пропозицій суперечать вимогам статей 26 та 27 Закону (
1490-14)
.
Щодо скарги закритого акціонерного товариства Спільного українсько-голандського підприємства "Кребо" (далі - Скаржник):
1. Скаржник стверджує, що Замовником неправомірно було проведено процедуру розкриття тендерних пропозицій.
Відповідно до наданого для розгляду скарги протоколу від 14.03.2007 N 4/1 про розкриття тендерних пропозицій при здійсненні відкритих торгів встановлено, що вищезазначений протокол підписаний 3 (трьома) з 4 (чотирьох) членів тендерного комітету Замовника.
Згідно норм статті 12 Закону (
1490-14)
, членами тендерного комітету є представники Замовника у кількості не менше 5 осіб. Також нормами вищезазначеної статті зазначено, що рішення з питань, що розглядаються на засіданнях тендерного комітету, приймаються простою більшістю голосів у присутності не менше двох третин членів тендерного комітету. Крім того, для розгляду скарги Замовником не надано відповідного положення про тендерний комітет Замовника, відповідно до якого останній має право для розкриття тендерних пропозицій створювати робочу групу у складі не менше ніж 3 особи. Таким чином, процедура розкриття тендерних пропозицій проведена Замовником з порушенням законодавства про закупівлю.
2. Скаржник стверджує, що Замовником було неправомірно допущено до оцінки тендерну пропозицію ТОВ "Інтерім Сервіс".
Відповідно до наданого для розгляду скарги протоколу про розкриття тендерних пропозицій при здійсненні відкритих торгів від 14.03.2007 р. встановлено, що тендерна пропозиція ТОВ "Інтерім Сервіс" відповідає вимогам тендерної документації.
Крім того, нормами Закону (
1490-14)
не передбачені умови, за яких Замовник зобов'язаний надавати учасникам процедури закупівлі відомості щодо опублікувань оголошень про заплановану закупівлю згідно вимог статей 8, 19 Закону та можливості учасників процедури закупівлі ознайомлюватись із тендерними пропозиціями інших учасників. Таким чином, дії Замовника щодо допущення до оцінки тендерної пропозиції ТОВ "Інтерім Сервіс", ненадання учасникам вищезазначених відомостей щодо опублікування оголошення та заперечення щодо можливості Скаржника ознайомитись із тендерною пропозицією ТОВ "Інтерім Сервіс" в цілому відповідають вимогам Закону.
3. Скаржник стверджує, що Замовником було неправомірно прийнято тендерну пропозицію ЗАТ "Променергоресурс", оскільки вона була подана після закінчення строку подання тендерних пропозицій.
Відповідно до наданої для розгляду скарги копії реєстру отриманих тендерних пропозицій при здійсненні процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти встановлено, що прийняття тендерних пропозицій закінчено Замовником 14.03.2007 року об 11.00, що відповідає кінцевому строку прийняття тендерних пропозицій, визначеному у листі Замовника до учасників процедури закупівлі від 06.03.2007 року N 114/1492.
4. Скаржник стверджує, що Замовником в тендерній документації встановлені дискримінаційні вимоги щодо учасників процедури закупівлі.
Відповідно до листа Замовника до учасників процедури закупівлі від 06.03.2007 N 114/1492, яким було внесено зміни до тендерної документації, учасники процедури закупівлі у складі своєї тендерної пропозиції для підтвердження відповідності кваліфікаційним та іншим вимогам тендерної документації повинні надати договір з товаровиробником на закупівлю необхідного об'єму авіаційного палива ТС-1 (згідно лотам тендерної документації), який діє до кінця поточного року.
Ця норма відповідно до частини 5 статті 21 Закону (
1490-14)
є дискримінаційною та такою, що обмежує конкуренцію, оскільки обмежує коло учасників. Також Замовником порушено норми частини 3 статті 15 Закону, якою передбачено, що останній не повинен встановлювати дискримінаційних вимог до Учасників.
Також в пункті 13.2 тендерної документації зазначено, що на всіх сторінках пропозиції мають міститися відбитки печатки учасника та підпис уповноваженої особи (осіб).
Така вимога тендерної документації суперечить частини 5 статті 21 Закону (
1490-14)
та є дискримінаційною, оскільки обов'язкова наявність печатки у фізичних осіб - підприємців не передбачена чинним законодавством України.
Під час розгляду скарг були виявлені наступні порушення законодавства про закупівлю, а саме:
1. В оголошенні про заплановану закупівлю зазначено, що розмір тендерного забезпечення визначений в тендерній документації.
Згідно Інструкції щодо заповнення форми Оголошення про проведення відкритих, двоступеневих торгів та торгів із зменшенням ціни (редукціону) на закупівлю товарів, робіт в послуг за державні кошти, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 20.06.2006 року N 217-р (
z0901-06)
, передбачено, що в Оголошенні про проведення відкритих торгів розмір тендерного забезпечення визначається відповідно до частини другої статті 23 Закону (
1490-14)
у гривнях (цифрами та словами), виходячи з очікуваної вартості закупівлі. Крім того, частиною 2 статті 23 Закону передбачено, що в разі, якщо тендерні пропозиції можуть подаватися щодо частини предмета закупівлі (лота), розмір тендерного забезпечення встановлюється Замовником виходячи з очікуваної вартості предмета закупівлі по кожному лоту.
Отже, Замовник опублікував зазначене вище оголошення, порушивши законодавство про державні закупівлі.
2. В пункті 12 "Основних умов договору" тендерної документації зазначено, що кількість товару, що є предметом закупівлі, може бути скоригована в залежності від виділених асигнувань Замовнику.
Така норма тендерної документації визначена некоректно, оскільки передбачає як зменшення, так і збільшення обсягів закупівлі, в той час, як частина 2 статті 34 Закону (
1490-14)
передбачає лише можливість зменшення обсягу закупівлі в залежності від реального фінансування видатків.
Враховуючи викладене вище, та на підставі Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (
1490-14)
, Комісія ВИРІШИЛА:
1. Скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерім Сервіс" від 03.05.2007 р. N 340 та Закритого акціонерного товариства Спільного українсько-голандського підприємства "Кребо" від 16.03.2007 року N 07/03/16-3 задовольнити.
2. Торги на закупівлю Державним підприємством "Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.К.Антонова" палива авіаційного відмінити.
|
Голова Комісії
Перший заступник
Голови Комісії
Заступник Голови Комісії
Секретар Комісії
|
В.Копилов
О.Ткаченко
М.Мельничук
О.Костусєв
|
"Інформаційний бюлетень
Тендерної палати України",
N 26, 25 червня 2007 р.