Після розлучення з чоловіком я проживаю одна і потребую постійного догляду як інвалід. Інвалідність настала від протиправної поведінки колишнього чоловіка по відношенню до мене під час шлюбу. Чи маю я право отримувати від нього аліменти?

Ст. 76 Сімейного кодексу України (далі — СК) передбачене право на утримання після розірвання шлюбу. Розірвання шлюбу не позбавляє особу права на утримання, яке виникло у неї за час шлюбу. Після розірвання шлюбу особа має право на утримання, якщо вона стала непрацездатною до розлучення або упродовж одного року від дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги і якщо колишній чоловік може її надавати.

Особа має право на утримання і тоді, коли вона стала інвалідом по тому, як минув один рік від дня розірвання шлюбу, якщо її інвалідність була результатом протиправної поведінки стосовно неї колишнього чоловіка під час шлюбу.

У ст. 75 СК визначено, що непрацездатним вважається той із подружжя, хто є інвалідом І, II чи III групи і потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна тощо не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом. Розмір аліментів одному з подружжя суд визначає з урахуванням можливості утримання повнолітніми дітьми та інших обставин, що мають істотне значення.

Аліменти присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви. Якщо позивач вживав заходів щодо одержання аліментів від відповідача, але не міг їх одержати внаслідок ухилення його від сплати, суд, залежно від обставин справи, може постановити рішення про стягнення аліментів за минулий час, але не більш як за один рік. Аліменти сплачуються щомісячно. За взаємною згодою аліменти можуть бути сплачені наперед.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 37 /2007