- Відповідно до ч.1 ст. 141 Сімейного кодексу України (далі — СК) розірвання шлюбу між батьками, так само як і проживання їх окремо від дитини, не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини. Крім того, у ст. 157 СК прямо зазначено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні та має право на особисте спілкування з нею, а той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихо-
ванні, якщо таке спілкування з нею не перешкоджає нормальному її розвиткові. Отже, ваша колишня дружина не вправі забороняти вам бачитися з дитиною, оскільки це є ваше законне право, незалежно від факту розірвання шлюбу.
Отже, вам необхідно звернутися до органів опіки та піклування із заявою про визначення способів вашої участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею (рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини та інших обставин, що мають істотне значення). Рішення органу опіки та піклування є обов'язковим до виконання, а якщо і після цього ваша колишня дружина перешкоджатиме вам у спілкуванні з дитиною, то ви можете звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. Відповідно до ст. 159 СК суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини, періодичні чи систематичні побачення.
Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 41 /2007