Хто може бути патронатним вихователем?

Згідно зі ст. 252 Сімейного кодексу України (далі — СК) за договором про патронат орган опіки та піклування за плату передає дитину-сироту на виховання в сім'ю іншої особи (патронатного вихователя) до досягнення дитиною повноліття. Розмір плати визначається за домовленістю між органом опіки та піклування і вихователем.

Ст. 252 СК не містить вимоги щодо особи патронатного вихователя та переліку осіб, які не можуть бути стороною в договорі. Проте у будь-якому випадку патронат-ний вихователь не повинен зашкодити нормальному розвиткові і вихованню дитини, а отже, патронатним вихователем не може бути особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, позбавлена батьківських прав, а також особа, інтереси якої суперечать інтересам дитини.

При цьому для передачі дитини в сім'ю патронатного вихователя потрібна згода самої дитини, якщо вона досягла такого віку, що може її висловити (ст. 253 СК).

До обов'язків патронатного вихователя як опікуна або піклувальника входитимуть забезпечення дитини житлом, одягом, харчуванням тощо, створення умов для навчання, фізичного та духового розвитку, захист дитини, її прав та інтересів без спеціальних на те повноважень.

Припиняється договір про патронат у разі відмови від нього вихователя або дитини, яка досягла 14 років. Якщо від договору відмовляється вихователь, то до того часу, поки дитині не буде призначено нового вихователя або вона не буде передана навчальному закладу, закладу охорони здоров'я або соціального захисту, він (вихователь) зобов'язаний піклуватися про дитину.

Також договір про патронат може бути розірваний за згодою сторін або за рішенням суду — в разі невиконання вихователем своїх обов'язків або якщо між ним та дитиною склалися стосунки, які перешкоджають виконанню обов'язків за договором.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 41 /2007