Я проживала у цивільному шлюбі з чоловіком сім років. Усе майно було придбано чоловіком до нашого законного шлюбу. Три останні роки до смерті чоловіка ми проживали у зареєстрованному шлюбі. У чоловіка є діти від першого шлюбу. Чи маю я право на квартиру та на інше майно після смерті чоловіка?

За загальним правилом майно, набуте чоловіком чи дружиною до шлюбу, є їх особистою приватною власністю. Якщо ви проживали однією сім'єю і не були у шлюбі, майно, нажите вами за час спільного проживання, належить вам на праві спільної сумісної власності.

Отже, якщо майно та квартира були придбані за час цивільного шлюбу, половина належить вам, а половина — чоловіку. На половину чоловіка діти від першого шлюбу мають право претендувати при спадкуванні.

Ст. 62 Сімейного кодексу України передбачено можливість залучення майна, яке належало чоловікові до спільної власності подружжя. Так, за рішенням суду, якщо майно чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат подружжя, воно може бути визнане об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Якщо майно було придбано чоловіком до вашого з ним і офіційного, і цивільного шлюбу, то рівні права на все майно, в тому числі і на квартиру (за відсутності заповіту), отримають разом з вами діти чоловіка. Однак ви як спадкоємиця, котра протягом не менш як одного року до часу відкриття спадщини проживала разом із спадкодавцем однією сім'єю, матимете переважне право перед іншими спакоємцями на виділення у натурі предметів звичайної домашньої обстановки та вжитку в розмірі частки у спадщині, яка вам належитиме.

Матеріали підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист

Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 47 /2007