Проект
вноситься народними депутатами України
В.Ф. Януковичем
М.Я. Азаровим
А.К. Кiнахом
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду
Верховна Рада України постановляє:
I. З метою забезпечення прозоростi та вiдкритостi прийняття рiшень вiдповiдно до статтi 1 Закону України "Про першочерговi заходи щодо запобiгання негативним наслiдкам фiнансової кризи та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України" ( 639-17 ) (639-17) встановити правовi засади використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду.
Стаття 1. Стабiлiзацiйний фонд
Стабiлiзацiйний фонд покликаний забезпечувати покращення ситуацiї у фiнансово-економiчнiй сферi та макроекономiчну стабiльнiсть в Українi.
Кошти Стабiлiзацiйного фонду використовуються за напрямками, встановленими статтею 1 Закону України "Про першочерговi заходи щодо запобiгання негативним наслiдкам фiнансової кризи та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України".
Використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду здiйснюється на пiдставi рiшення Мiжвiдомчої Комiсiї з питань використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду, затвердженого на засiданнi Кабiнету Мiнiстрiв України.
Стаття 2. Мiжвiдомча Комiсiя з питань використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду
Мiжвiдомча Комiсiя з питань використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду (далi - Комiсiя) є колегiальним постiйно дiючим органом з питань використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду, яка створюється при Мiнiстерствi фiнансiв України.
Комiсiя здiйснює свою дiяльнiсть на принципах верховенства права, законностi, незалежностi, об'єктивностi, неупередженостi, компетентностi, професiйностi, колегiальностi й обгрунтованостi прийнятих рiшень, повноти i всебiчностi здiйснення нею функцiй вiдповiдно до Закону.
Комiсiя у своїй дiяльностi керується Конституцiєю України (_254к/96-ВР_), Бюджетним Кодексом України (_2542-14_), Цивiльним кодексом України (_435-15_), Господарським кодексом України (_436-15_), цим та iншими законами України.
Комiсiя не має права приймати рiшення, що суперечать Закону або не передбаченi та не регулюються Законом.
Стаття 3. Склад Комiсiї
До складу Комiсiї входять по одному представнику вiд Мiнiстерства фiнансiв України, Нацiонального банку України, Рахункової палати України, Головного контрольно-ревiзiйного управлiння України, Державного казначейства України, Мiнiстерства економiки України, два члени Комiтету Верховної Ради України з питань фiнансiв та банкiвської дiяльностi, два члени комiтету Верховної Ради з питань бюджету, три представники опозицiї (депутатських фракцiй Верховної Ради України, якi не входять до коалiцiї) та два представники Асоцiацiї мiст та громад України.
Стаття 4. Основнi обов'язки Комiсiї
Комiсiя зобов'язана:
розглядати заявки суб'єктiв господарювання та банкiвських установ (далi - заявники), що мають потребу у коштах Стабiлiзацiйного фонду, в порядку, визначеному цим Законом;
приймати рiшення в межах компетенцiї, встановленої Законом;
забезпечувати прозорiсть та вiдкритiсть прийняття рiшень про використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду в межах компетенцiї, встановленої цим Законом.
невiдкладно iнформувати комiтети Верховної Ради України з питань фiнансiв i банкiвської дiяльностi та з питань бюджету щодо прийнятих рiшень про видiлення коштiв зi Стабiлiзацiйного фонду.
Стаття 5. Основнi функцiї та права Комiсiї
Комiсiя, у межах своїх повноважень:
здiйснює аналiз проблем у секторах економiки України з метою пiдготовки пропозицiй щодо використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду;
визначає критерiї, яким мають вiдповiдати заявники по кожному iз напрямкiв надання фiнансової пiдтримки, передбачених статтею 1 Закону України "Про першочерговi заходи щодо запобiгання негативним наслiдкам фiнансової кризи та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України";
визначає порядок проведення оцiнки обгрунтованостi звернення заявникiв та пiдстави для вiдмови у наданнi коштiв;
має право запитувати i отримувати iнформацiю, документи та матерiали щодо дiяльностi заявникiв, якi звернулися за отриманням коштiв Стабiлiзацiйного фонду, напрямiв використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду. Заявники на запит Комiсiї протягом п'яти робочих днiв зобов'язанi надати iнформацiю, завiренi належним чином копiї вiдповiдних документiв та матерiалiв, за винятком тих, що мiстять охоронювану законом таємницю. Ненадання iнформацiї, документiв та матерiалiв за рiшенням Комiсiї може бути пiдставою для вiдмови в наданнi коштiв Стабiлiзацiйного фонду;
приймає рiшення щодо можливостi використання коштiв стабiлiзацiйного фонду та направляє їх до Кабiнету Мiнiстрiв України. За наявностi всiх затребуваних документiв термiн розгляду звернення не повинен перевищувати десяти робочих днiв;
сприяє забезпеченню громадськостi iнформацiєю з питань видiлення коштiв Стабiлiзацiйного фонду;
Стаття 6. Органiзацiйнi засади дiяльностi Комiсiї
Комiсiю очолює голова. Голова та секретар Комiсiї обираються з числа її членiв не менше нiж двома третинами голосiв членiв Комiсiї.
Комiсiя затверджує положення про Мiжвiдомчу Комiсiю з питань використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду.
Комiсiя є незалежною у своїй дiяльностi. Втручання у дiяльнiсть Комiсiї та вчинення тиску на її членiв забороняються. Дiяльнiсть Комiсiї є прозорою для суспiльства.
Засiдання Комiсiї вважається правомочним, якщо на ньому присутнi не менше нiж двi третини членiв Комiсiї.
Органiзацiйно-технiчне та методологiчне забезпечення дiяльностi Комiсiї здiйснює Мiнiстерство фiнансiв України.
Стаття 7. Участь у засiданнях Комiсiї запрошених осiб
Комiсiя пiд час розгляду заяв, скарг може залучати експертiв, консультантiв, провiдних учених, фахiвцiв, iнших компетентних осiб тощо, участь яких повинна забезпечити об'єктивний i повний розгляд заявки.
За рiшенням Головуючого на засiданнi Комiсiї можуть бути запрошенi представники суб'єктiв господарювання та банкiвських установ для надання вмотивованих пояснень на запитання членiв Комiсiї з питань, що винесенi на її розгляд.
У засiданнях Комiсiї без запрошення можуть брати участь народнi депутати України, представники Рахункової палати, Головного контрольно-ревiзiйного управлiння України, Державного казначейства України, Мiнiстерства економiки України, профiльних Комiтетiв Верховної Ради України.
Вищезазначенi особи мають право виступати на засiданнях Комiсiї без права голосу.
Стаття 8. Рiшення Комiсiї
Рiшення Комiсiї з будь-якого питання, що винесено на її розгляд, приймаються колегiально, пiсля їх обговорення. Члени комiсiї користуються рiвним правом голосу при прийняттi рiшень. Кожен член Комiсiї має один голос. Голосування з усiх питань, що належать до компетенцiї Комiсiї, здiйснюється шляхом вiдкритого голосування з вiдображенням у протоколi засiдання результатiв поiменного голосування.
Рiшення Комiсiї вважається прийнятим, якщо за нього проголосували не менше нiж половина членiв, присутнiх на засiданнi Комiсiї. При рiвному розподiлi голосiв членiв голос голови Комiсiї, а у разi його вiдсутностi - головуючого на засiданнi, є вирiшальним. Всi рiшення Комiсiї оформлюються одночасно за пiдписом голови та секретаря Комiсiї.
Всi рiшення Комiсiї, прийнятi в межах її компетенцiї, вiдповiдно до вимог цього Закону, у разi їх затвердження на засiданнi Кабiнету Мiнiстрiв України, є обов'язковими для виконання органами державної виконавчої влади та iншими органами, яких вони стосуються.
З метою забезпечення здiйснення громадського контролю у сферi використання коштiв спецiального фонду Комiсiя розмiщує на Iнтернет-сайтi Мiнiстерства фiнансiв України копiї всiх рiшень протягом двох робочих днiв з дати їх прийняття.
Стаття 9. Затвердження рiшень Кабiнетом Мiнiстрiв України
Рiшення Комiсiї набирають чинностi з дати їх затвердження на засiданнi Кабiнету Мiнiстрiв України.
Кабiнет Мiнiстрiв України зобов'язаний не пiзнiше п'яти робочих днiв з дати отримання рiшення Комiсiї розглянути його на своєму засiданнi та затвердити його, або у разi суттєвих застережень членiв Кабiнету Мiнiстрiв України - надати Комiсiї обгрунтованi зауваження та пропозицiї.
Комiсiя не пiзнiше нiж у п'ятиденний термiн розглядає поданi зауваження та пропозицiї i приймає рiшення стосовно врахування зауважень Кабiнету Мiнiстрiв України та направляє їх для повторного розгляду на засiданнi Уряду.
Стаття 10. Умови надання коштiв Стабiлiзацiйного фонду
Пiсля набрання чинностi рiшень Комiсiї про видiлення коштiв зi Стабiлiзацiйного фонду вiдповiдно до пiдпунктiв а), б), г), та г) статтi 1 Закону України "Про першочерговi заходи щодо запобiгання негативним наслiдкам фiнансової кризи та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України", Мiнiстерство фiнансiв України зобов'язане у трьохденний термiн укласти вiдповiдний договiр iз позичальниками.
Договiр позики повинен бути укладений на умовах повернення, строковостi та платностi. Мiнiмальна процентна ставка за користування коштами фонду повинна бути встановлена за процентною ставкою не нижчою облiкової ставки НБУ плюс 2 процентних пункти, встановленої на дату прийняття Комiсiєю рiшення про перерахування коштiв.
Одержувачi коштiв Стабiлiзацiйного фонду до моменту погашення отриманих коштiв зобов'язанi погоджувати з Комiсiєю отримання кредитiв (позик) вiд третiх осiб та iншi умови договорiв про отримання таких кредитiв (позик).
Пiсля набрання чинностi рiшень Комiсiї про видiлення коштiв зi Стабiлiзацiйного фонду вiдповiдно до пiдпунктiв в) та д) статтi 1 Закону України "Про першочерговi заходи щодо запобiгання негативним наслiдкам фiнансової кризи та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України" ( 639-17 ) (639-17) Мiнiстерство фiнансiв України вносить вiдповiднi змiни та уточнення до бюджетного розпису для головного розпорядника бюджетних коштiв, через якого за рiшенням Кабiнету Мiнiстрiв України будуть здiйснювати такi видатки.
Стаття 11. Контроль i звiтнiсть щодо використання коштiв Стабiлiзацiйного фонду
Контроль за цiльовим використанням коштiв Стабiлiзацiйного фонду, здiйснюється Рахунковою палатою України та Головним контрольно-ревiзiйним управлiнням України у встановленому законодавством порядку.
Мiнiстерство фiнансiв України щомiсячно подає iнформацiю про надходження коштiв до Стабiлiзацiйного фонду (за джерелами) та їх використання в розрiзi позичальникiв та(або) головних розпорядникiв Верховнiй Радi України, Кабiнету Мiнiстрiв України та Рахунковiй палатi.
II. У абзацi 1 статтi 1 Закону України "Про першочерговi заходи щодо запобiгання негативним наслiдкам фiнансової кризи та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України" ( 639-17 ) (639-17) слова "у встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України за погодженням iз комiтетами Верховної Ради України з питань фiнансiв i банкiвської дiяльностi та з питань бюджету порядку" замiнити словами "у встановленому Законом порядку".
III. Прикiнцевi положення
1. Цей Закон набирає чинностi з дня його опублiкування та дiє до прийняття Верховною Радою України рiшення вiдповiдно до пункту 2 Прикiнцевих положень Закону України "Про першочерговi заходи щодо запобiгання негативним наслiдкам фiнансової кризи та про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України" ( 639-17 ) (639-17) .
2. Кабiнету Мiнiстрiв України у тижневий термiн з дня набрання чинностi цим Законом:
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть з цим Законом;
забезпечити перегляд мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актiв, у вiдповiдностi до цього Закону.