ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Р І Ш Е Н Н Я
N 17-63/6 від 22.06.2000
м.Київ
Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності" Київською міською державною адміністрацією
На виконання Указу Президента України від 03.02.98 N
79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів місцевих органів виконавчої влади, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва встановив:
Заступник голови Київської міської державної адміністрації затвердив 14.02.95 за N 142-ц Прейскурант Тимчасові тарифи на послуги за видачу дозвільної документації на розміщення малих архітектурних форм, організацію місць торгівлі та послуг (далі - Тарифи).
Базові тимчасові тарифи встановлені для обчислення плати на послуги за видачу дозвільної документації на розміщення малих архітектурних форм (далі - МАФ), організацію місць торгівлі та послуг, які надаються державним підприємствам (організаціям, установам), а також спільним підприємствам, фірмам та іншим комерційним структурам.
Аналіз Тарифів вказує на те, що вони не узгоджуються з законодавством України, містять норми, які порушують нормативно-правові акти вищої юридичної сили та створюють перешкоди для розвитку підприємницької діяльності.
1. Відповідно до ст. 8 Закону України від 03.12.90 N 507-XII (
507-12)
"Про ціни і ціноутворення" із змінами і доповненнями державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
При цьому відповідно до ст. 4 цього Закону України (
507-12)
Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Повноваження органів виконавчої влади щодо регулювання цін (тарифів) на сьогоднішній день визначені постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 (
1548-96-п)
"Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" із змінами і доповненнями.
Пункти 12, 13 та 14 додатка до цієї постанови (
1548-96-п)
Кабінету Міністрів України встановлюють вичерпний перелік видів продукції, товарів та послуг, щодо яких Київська міська державна адміністрація має право встановлювати тарифи.
Зазначеними пунктами додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 (
1548-96-п)
не передбачене право Київської міської державної адміністрації встановлювати тарифи на послуги за видачу дозвільної документації на розміщення малих архітектурних форм, організацію місць торгівлі та послуг.
Такі повноваження не передбачені ні Законом України від 09.04.99 N 586-XIV (
586-14)
"Про місцеві державні адміністрації", ні Законом України від 15.01.99 N 401-XIV (
401-14)
"Про столицю України - місто-герой Київ". Пункт 7 ст. 18 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" лише передбачає, що місцеві державні адміністрації регулюють ціни та тарифи за виконання робіт та надання житлово-комунальних послуг підприємствами, а також визначає і встановлює норми їх споживання, здійснює контроль за їх додержанням.
Отже, оскільки законодавством України Київській міській державній адміністрації не надані повноваження щодо встановлення тарифів на послуги за видачу дозвільної документації на розміщення МАФ, затвердження Тарифів суперечить ст. 19 Конституції України (
254к/96-ВР)
, яка встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
2. Відповідно до п. 13 Тарифів кошти, отримані за видачу дозволу Управлінням дизайну міського середовища і реклами на розміщення МАФ та організацію місць торгівлі розподіляються таким чином: 45 відсотків спрямовується до бюджету міста; 40 відсотків - до відповідного районного бюджету; 15 відсотків залишаються на розрахунковому рахунку Управління дизайну міського середовища і реклами Головкиївархітектури.
Така норма порушує вимоги Закону України від 30.06.99 N 783-XIV (
783-14)
"Про джерела фінансування органів державної влади".
Ст. 3 цього Закону (
783-14)
встановлює, що, органам державної влади забороняється створювати позабюджетні фонди, мати позабюджетні спеціальні рахунки та використовувати кошти, одержані за здійснення функцій держави, що передбачають видачу дозволів (ліцензій), сертифікатів, посвідчень, проведення реєстрацій та інших дій на платній основі, в будь-який інший спосіб, крім зарахування таких коштів до Державного бюджету України.
3. Тарифами встановлена плата за видачу дозволів на розміщення МАФ для державних підприємств (установ, організацій) в значно меншому розмірі, ніж аналогічна плата для підприємств недержавної форми власності.
Це суперечить ст. 15 Закону України від 07.02.91 N 698-XII (
698-12)
"Про підприємництво", згідно з якою не допускається прийняття державними органами актів, які визначають привілейоване становище суб'єктів підприємницької діяльності однієї з форм власності щодо суб'єктів підприємницької діяльності інших форм власності, а також ст. 28 Закону України від 27.03.91 N 887-XII (
887-12)
"Про підприємства в Україні", відповідно до якої держава забезпечує підприємству (незалежно від форм власності) рівні правові та економічні умови господарювання.
4. Відповідно до п. 1 Тарифів базові тарифи призначені для визначення розрахункових тарифів на послуги за видачу дозвільної документації на встановлення МАФ.
Надання місцевими державними адміністраціями платних послуг по видачі дозвільної документації на встановлення МАФ законодавством України не передбачено.
З підпункту 7.11.8 пункту 7.11 ст. 7 Закону України від 28.12.94 N
334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (в редакції Закону України від 22.05.97 N 283/97-ВР із змінами і доповненнями) слідує, що перелік платних послуг, які можуть надаватись органами державної влади України, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Подібна норма міститься в ст. 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" (
507-12)
, відповідно до якої Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління.
На сьогоднішній день Кабінет Міністрів України не відніс до платних послуг, які можуть надаватися місцевими державними адміністраціями, послуги по видачі дозвільної документації на розміщення МАФ.
5. Відповідно до пункту 2 Тарифів базові тарифи встановлені для обчислення плати за послуги по видачі дозвільної документації на розміщення МАФ.
Ця плата є нічим іншим як платою за видачу дозволу на розміщення малих архітектурних форм. Це підтверджується пунктом 2.7 Положення про порядок розміщення малих архітектурних форм, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 26.02.98 N 400. В зазначеному пункті вказується, що оплата дозволу на розміщення малих архітектурних форм здійснюється за прейскурантом, затвердженим управлінням з цінової політики.
Відповідно до п. 4 Тарифів до малих архітектурних форм відносяться й об'єкти торгівлі: кіоски, лотки, тимчасові павільйони тощо. Отже, Тарифи встановлені, зокрема, і для обчислення плати за видачу дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, які належать до МАФ.
З цього приводу необхідно констатувати, що відповідно до ст. 17 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.93 N
56-93 (
56-93)
"Про місцеві податки і збори" із змінами і доповненнями за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі справляється збір.
Збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі відноситься до місцевих податків і зборів, які включені до ст. 15 Закону України від 25.06.91 N 1251-XII (
1251-12)
"Про систему оподаткування" із змінами і доповненнями. Відповідно до ст. 7 цього Закону ставки податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до законів України про оподаткування.
Відповідно до цих норм діє рішення Київської міської ради народних депутатів від 23.05.95 N 63-б (ra0063052-95)
"Про введення збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі", згідно з яким видається дозвіл на розміщення об'єкта торгівлі та справляється відповідний збір.
За таких умов затверджені Тарифи спричиняють додаткові витрати суб'єктів підприємництва та є додатковою перешкодою у їх діяльності.
У зв'язку з виявленням положень, які суперечать законодавству та стримують розвиток підприємницької діяльності, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва В И Р І Ш И В:
Запропонувати Київській міській державній адміністрації скасувати Прейскурант Тимчасові тарифи на послуги за видачу дозвільної документації на розміщення малих архітектурних форм, організацію місць торгівлі та послуг, затверджені заступником голови Київської міської державної адміністрації 14.02.95 за N 142-ц.
Рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, є обов'язковим для виконання.
Перший заступник Голови В.Загородній