ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Л И С Т
Депутату Фрунзенської
районної ради
у м. Харкові V скликання
Потикун Т.Ф.
61082, м. Харків,
вул. Межлаука, 6/1, к. 52
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку на лист від 10.02.2009 року вих. N к-10/02-47 в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (
3480-15)
облігація - це цінний папір, що посвідчує внесення його власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов'язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений умовами розміщення облігацій строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено умовами розміщення.
Облігації розміщуються у документарній або бездокументарній формі, іменні та на пред'явника.
Відповідно до частини третьої статті 163 Господарського кодексу України (
436-15)
порядок іменної ідентифікації цінних паперів у бездокументарній формі встановлюється законом.
Частиною третьою статті 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" (
710/97-ВР)
встановлено, що право власності на цінні папери, випущені в бездокументарній формі, переходить до нового власника з моменту зарахування цінних паперів на рахунок власника у зберігача.
Згідно статті 4 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (
3480-15)
до особи, яка набула право власності на цінний папір, переходять усі посвідчені ним права.
Цінні папери, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення, відповідно до пункту 1.6 статті 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (
334/94-ВР)
вважаються товарами.
Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" (
334/94-ВР)
відносить до продажу товарів будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем, в розумінні цього Закону, операції з надання товарів у межах договорів комісії, схову (відповідального зберігання), доручення, інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу прав власності на такі товари (пункт 1.31 статті 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (
334/94-ВР)
) .
Відповідно до статті 1 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (
3480-15)
обігом цінних паперів є вчинення правочинів, пов'язаних з переходом прав власності на цінні папери і прав за цінними паперами, за винятком договорів, що укладаються під час розміщення цінних паперів.
Як передбачено пунктом 1 глави 2 розділу V Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 року N 999 (
z1238-06)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.11.2006 року за N 1238/13112, обслуговування операцій з цінними паперами на рахунках у цінних паперах здійснюється депозитарними установами, зокрема, за розпорядженнями депонентів, клієнтів чи уповноважених ними осіб. До розпоряджень, які подаються депозитарній установі, додаються документи або їх копії, засвідчені в установленому законодавством порядку, які підтверджують наявність підстав для проведення депозитарних операцій.
Відповідно до пункту 9 глави 2 розділу V цього Положення (
z1238-06)
підставою для відмови депозитарною установою в узятті до виконання розпорядження може бути, зокрема, укладення правочину щодо переходу прав власності на цінні папери без участі торговця цінними паперами (за винятком договорів дарування, спадкування та інших, передбачених законодавством).
Згідно частини 8 статті 17 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (
3480-15)
не вважається професійною діяльністю з торгівлі цінними паперами, а, отже, не потребує ліцензування, розміщення емітентом власних цінних паперів; викуп емітентом власних цінних паперів; проведення юридичними особами та фізичними особами - підприємцями розрахунків з використанням векселів та/або заставних; провадження юридичними особами на підставі договорів комісії або договорів доручення купівлі-продажу (обміну) цінних паперів через торговця цінними паперами, який має ліцензію на провадження брокерської діяльності, а також на підставі договорів купівлі-продажу або міни, укладених безпосередньо з торговцем цінними паперами; внесення цінних паперів до статутного капіталу юридичних осіб.
Частиною 9 статті 17 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (
3480-15)
встановлено, що без участі торговця цінними паперами можуть здійснюватися дарування та спадкування цінних паперів; операції, пов'язані з виконанням рішення суду; придбання акцій відповідно до законодавства про приватизацію.
Керівник апарату Комісії
|
Ю.Назаренко
|