ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
|
від 3 квітня 2014 року № 192
|
Про Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті, для виготовлення органами ведення Державного реєстру виборців списків виборців та іменних запрошень для підготовки та проведення голосування на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року
Відповідно до частини першої статті 31, частин четвертої, п’ятої статті 34, частини третьої статті 36, частин першої, восьмої статті 36-1, частин першої, третьої, п’ятої статті 36-2, частини третьої статті 38 Закону України "Про вибори Президента України" (
474-14)
, керуючись статтями 11, 12, пунктом 17 статті 18 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (
1932-15)
, Центральна виборча комісія постановляє:
Подати на розгляд Кабінету Міністрів України Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті, для виготовлення органами ведення Державного реєстру виборців списків виборців та іменних запрошень для підготовки та проведення голосування на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року (додається).
|
Голова
Центральної виборчої комісії
|
М.ОХЕНДОВСЬКИЙ
|
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 3 квітня 2014 року № 192
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті ( 719-18 ), для виготовлення органами ведення Державного реєстру виборців списків виборців та іменних запрошень для підготовки та проведення голосування на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті (
719-18)
в межах видатків за програмою 6731040 "Проведення виборів Президента України", для виготовлення органами ведення Державного реєстру виборців списків виборців та іменних запрошень для підготовки та проведення голосування на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року (далі відповідно - бюджетні кошти, виготовлення списків виборців та іменних запрошень).
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Центральна виборча комісія.
3. Центральна виборча комісія розраховує та доводить до Міністерства закордонних справ України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій інформацію про обсяг бюджетних коштів.
4. Розподіл бюджетних коштів між міськими (міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) радами, районними, районними у м. Севастополі держадміністраціями здійснюється відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними та Севастопольською міською держадміністраціями.
5. Проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюється в установленому законодавством порядку.
6. Складення та виконання кошторисів за витратами на придбання паперу та витратних матеріалів для виготовлення списків виборців та іменних запрошень здійснюються відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ (
228-2002-п)
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228.
7. Центральна виборча комісія перераховує бюджетні кошти на виготовлення списків виборців та іменних запрошень у м. Києві на спеціальний реєстраційний рахунок, відкритий в установленому законодавством порядку Київській міськдержадміністрації в Головному управлінні Державної казначейської служби України у м. Києві для обліку коштів, отриманих від підприємств, організацій, фізичних осіб та інших бюджетних установ для виконання цільових заходів.
Київська міськдержадміністрація розподіляє та перераховує бюджетні кошти районним у м. Києві держадміністраціям на спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих від підприємств, організацій, фізичних осіб та інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, на підставі платіжних доручень. Зазначена операція відображається як зменшення доходів Київської міськдержадміністрації та отримання доходів районними в м. Києві держадміністраціями.
8. Рада міністрів Автономної Республіки Крим та облдержадміністрації перераховують бюджетні кошти міським (міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) радам на спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих від підприємств, організацій, фізичних осіб та інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, відкриті в установленому законодавством порядку у відповідних органах Державної казначейської служби України.
У містах республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення з районним поділом міські (міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) ради здійснюють розподіл та перерахування бюджетних коштів районним у містах радам (виконавчим органам міських рад) на спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих від підприємств, організацій, фізичних осіб та інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, відкриті в установленому законодавством порядку у відповідних органах Державної казначейської служби України, на підставі платіжних доручень. Зазначена операція відображається як зменшення доходів міських (міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) рад та отримання доходів районними у містах радами (виконавчими органами міських рад).
9. Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих від підприємств, організацій, фізичних осіб та інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, відкриваються в установленому законодавством порядку за кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів, за яким здійснюються видатки, пов’язані з утриманням відповідних органів місцевого самоврядування.
10. Після надходження бюджетних коштів на спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих від підприємств, організацій, фізичних осіб та інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, розпорядники бюджетних коштів вносять у встановленому порядку зміни до спеціального фонду кошторису за власними надходженнями.
11. Міністерство закордонних справ України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації подають не пізніше ніж у п’ятиденний строк до завершення виборчого процесу Центральній виборчій комісії інформацію про суму невикористаних бюджетних коштів для підготовки та подання Комісією в установленому порядку до Казначейства документів з метою повернення зазначених коштів.
12. Невикористані бюджетні кошти, що залишаються на спеціальному реєстраційному рахунку для обліку коштів, отриманих від підприємств, організацій, фізичних осіб та інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, перераховуються до державного бюджету на підставі платіжних доручень на рахунки з обліку доходів державного бюджету (
719-18)
, відкриті у відповідних органах Казначейства за кодом класифікації доходів державного бюджету 24060300 "Інші надходження". Інформація про перерахування таких коштів надсилається наступного дня після їх перерахування органу, від якого вони надійшли.
13. Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
|
Секретар
Центральної виборчої комісії
|
Т.ЛУКАШ
|