Відповідно до статті 93 Регламенту Верховної Ради України, затвердженого Законом України від 10.02.2010 N 1861-VI, листа Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв'язку від 09.06.2016 N 04-21/03-480, розглянувши проект Закону України "Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж, реєстраційний номер 4159 від 06.06.2016 (доопрацьований), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації вирішила:
1. Затвердити висновок стосовно висловлення позиції щодо доцільності прийняття проекту Закону України "Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", реєстраційний номер 4159 від 06.06.2016 (доопрацьований), що додається.
2. Департаменту зв'язку в установленому порядку забезпечити направлення відповіді Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв'язку.
3. Департаменту забезпечення діяльності оприлюднити це рішення шляхом його розміщення на офіційній сторінці НКРЗІ в мережі Інтернет.
Голова НКРЗІ | О. Животовський |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації
21 червня 2016 року N 318
Проект Закону України "Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", реєстраційний номер 4159 від 06.06.2016 (доопрацьований) (далі - проект акта), спрямований на врегулювання відносин щодо використання об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж.
За результатами опрацювання проекту акта Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, вирішила висловити позицію про доцільність його прийняття з урахуванням таких пропозицій під час підготовки до другого читання.
1. Статтею 1 проекту акта передбачено, що будинкова розподільна мережа - частина телекомунікаційної мережі між кабельним вводом будинку та пунктами закінчення телекомунікаційної мережі, що належить власнику (володільцю) об'єкта будівництва, що призначена для надання телекомунікаційних послуг кінцевим споживачам в окремих приміщеннях (квартирах) будинку.
Слід зазначити, що на практиці власником будинкової розподільної мережі може бути власник (володілець) об'єкта будівництва або інша особа, яка не є власником (володільцем) будинкової розподільної мережі (зокрема, оператор телекомунікацій). У зв'язку з цим, пропонуємо з даного визначення виключити слова "що належить власнику (володільцю) об'єкта будівництва".
2. З метою узгодження термінології проекту акта, зокрема, з законами України "Про телекомунікації" та "Про радіочастотний ресурс України", а також недопущення вживання у законодавчому акті власної назви державного органу, у статті 11 проекту акта слова "Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації" у всіх відмінках пропонуємо замінити словами "національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації" у відповідних відмінках.
3. Пунктом 2 статті 11 проекту акта передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, розробляє та затверджує Методику визначення плати за доступ до кабельної каналізації електрозв'язку, однак законопроектом не передбачено, що розуміється під терміном "доступ до кабельної каналізації електрозв'язку".
З огляду на відсутність визначення терміна "доступ до кабельної каналізації електрозв'язку" постає питання про узгодженість норм проекту акта із нормами Закону України "Про телекомунікації", пунктом 4 частини другої статті 66 якого, зокрема, встановлено, що державному регулюванню шляхом встановлення граничних або фіксованих тарифів підлягають тарифи на надання в користування кабельної каналізації електрозв'язку операторів телекомунікацій.
Голова НКРЗІ | О. Животовський |