УКРАЇНА

ХАРКІВСЬКА МІСЬКА РАДА

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

40 сесія 6 скликання

УКРАИНА

ХАРЬКОВСКИЙ ГОРОДСКОЙ СОВЕТ

ХАРЬКОВСКОЙ ОБЛАСТИ

40 сессия 6 созыва


РІШЕННЯ


Від 24.06.2015 № 1898/15

м. Харків

Про внесення змін до положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання

На підставі ст.ст. 11, 26, 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись ст. 59 зазначеного Закону, Харківська міська рада

ВИРІШИЛА:

1. Внести до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 № 07/10 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» (зі змінами та доповненнями) такі зміни:

1.1. Викласти підпункти 4.1.2, 4.1.3, 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 «Функції Департаменту відповідно до завдань та повноважень» Положення про Департамент будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради (додаток 16) в такій редакції:

«4.1.2. Організація утримання, будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту вулиць, доріг, інженерних мереж та комунікацій міста Харкова за встановленими державними стандартами та нормами».

«4.1.3. Організація та виконання функцій замовника з утримання, будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту об'єктів житлово-комунального та соціального призначення на території міста, вулиць і доріг міського значення та штучних споруд на них, інженерних мереж та комунікацій міста, внутрішньоквартальних доріг та будівництво, а також введення в експлуатацію об'єктів метрополітену».

«4.1.6. Організація контролю за якістю робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць, доріг, інженерних мереж та комунікацій міста».

1.2. Викласти підпункти 3.1.1, 3.1.5, 3.1.13 пункту 3.1 розділу 3 «Функції Управління відповідно до завдань та повноважень» Положення про Управління шляхового господарства Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради (додаток 17) в такій редакції:

«3.1.1. Підготовка і внесення на розгляд Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради розрахунків бюджетних асигнувань на утримання вулично-дорожньої мережі та інженерних споруд на ній, а також розрахунків бюджетних асигнувань на капітальний та поточний ремонт вулиць і доріг міського значення та штучних споруд на них, внутрішньоквартальних доріг, інженерних мереж та комунікацій міста Харкова».

«3.1.5. Здійснення контролю за утриманням та поточним ремонтом об'єктів вулично-шляхової мережі та інженерних споруд на ній, а також об'єктів капітального ремонту вулиць і доріг міського значення та штучних споруд на них, внутрішньоквартальних доріг, інженерних мереж та комунікацій міста Харкова».

«3.1.13. Ведення збору, аналізу й обліку інформації з обсягів виконуваних робіт на об'єктах утримання, поточного та капітального ремонту вулиць і доріг міського значення та штучних споруд на них, внутрішньоквартальних доріг, інженерних мереж та комунікацій міста Харкова».

1.3. Виключити з Положення про Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради (додаток 50) підпункти 4.1.39, 4.1.40, 4.1.41 пункту 4.1 розділу 4 «Функції Департаменту відповідно до завдань та повноважень»; підпункт 5.1.6 пункту 5.1 розділу 5 «Структура Департаменту».

1.4. Викласти у новій редакції Положення про Департамент підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради (додаток 47).

1.5. Викласти у новій редакції Положення про Управління адміністративних послуг Департаменту підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради (додаток 49) у зв'язку з перейменуванням Управління підприємництва та дозвільних процедур Департаменту підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради.

1.6. Викласти у новій редакції Положення про Відділ з питань здійснення державної регуляторної політики Департаменту підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради (додаток 55) у зв'язку з перейменуванням Відділу з питань здійснення державної регуляторної політики Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради.

1.7. У розділі 5 «Керівництво управлінням» Положення про Управління зведеного планування Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради та Положення про Управління доходів та інформаційної діяльності Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради (додатки 58 та 59) слова «заступник директора Департаменту бюджету і фінансів - начальник Управління» у всіх відмінках замінити словами «начальник Управління» у відповідних відмінках.

1.8. В розділі 5 «Керівництво управлінням» Положення про Управління фінансування житлово-комунальної сфери Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради (додаток 61) слова «начальник Управління» у всіх відмінках замінити словами «заступник директора Департаменту бюджету і фінансів - начальник Управління» у відповідних відмінках.

1.9. Викласти у новій редакції Положення про Департамент інфраструктури Харківської міської ради (додаток 19) у зв'язку з перейменуванням Департаменту транспорту Харківської міської ради.

1.10. Викласти в новій редакції Положення про Управління транспорту та пасажирських перевезень Департаменту інфраструктури Харківської міської ради (додаток 20) у зв'язку з перейменуванням Управління транспорту та пасажирських перевезень Департаменту транспорту Харківської міської ради.

1.11. Викласти в новій редакції Положення про Управління транспортної інфраструктури та організації дорожнього руху Департаменту інфраструктури Харківської міської ради (додаток 21) у зв'язку з перейменуванням Управління транспортної інфраструктури та організації дорожнього руху Департаменту транспорту Харківської міської ради.

1.12. Викласти в новій редакції Положення про Управління економіки та кошторисно-договірних відносин Департаменту інфраструктури Харківської міської ради (додаток 125) у зв'язку з перейменуванням Управління економіки та кошторисно-договірних відносин Департаменту транспорту Харківської міської ради.

1.13. Затвердити Положення про Управління телекомунікацій та зв'язку Департаменту інфраструктури Харківської міської ради (додаток 133).

1.14. Виключити Положення про Департамент телекомунікацій та зв'язку Харківської міської ради (додаток 129).

2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії та секретаря Харківської міської ради.


Міський голова Г.А. Кернес


Додаток 19

до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 № 07/10 (в редакції рішення 40 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.06.2015 № 1898/15)


ПОЛОЖЕННЯ

про Департамент інфраструктури Харківської міської ради

(нова редакція)

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Департамент інфраструктури Харківської міської ради (далі - Департамент) є виконавчим органом Харківської міської ради, що утворюється міською радою.

1.2. Департамент є правонаступником Департаменту транспорту Харківської міської ради та Департаменту телекомунікацій та зв'язку в частині повноважень, передбачених розділом 4 цього Положення.

1.3. Департамент є підзвітним та підконтрольним Харківській міській раді, підпорядкований виконавчому комітету Харківської міської ради, міському голові та заступнику міського голови з питань інфраструктури міста.

1.4. Департамент у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства інфраструктури України, іншими актами чинного законодавства України, актами Харківської міської ради, виконавчого комітету Харківської міської ради та розпорядженнями міського голови, прийнятими у межах їх компетенції, а також цим Положенням.

1.5. Місцезнаходження Департаменту: м. Харків, м-н Конституції, 7.

2. ЮРИДИЧНИЙ СТАТУС ТА МАЙНО ДЕПАРТАМЕНТУ

2.1. Департамент є юридичною особою, веде самостійний баланс, має право відкривати реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства та відповідно до чинного законодавства України рахунки в установах банків, у межах своїх повноважень укладати від свого імені договори, здобувати майнові та особисті немайнові права, нести обов'язки, бути позивачем й відповідачем у суді.

2.2. Департамент має печатки із зображенням Державного герба України і власним найменуванням, штамп та інші атрибути юридичної особи.

2.3. Утримання Департаменту здійснюється за рахунок коштів міського бюджету.

2.4. Джерелами формування коштів Департаменту є:

а) кошти міського бюджету;

б) інші кошти, що передаються Департаменту відповідно до чинного законодавства України.

2.5. Майно Департаменту належить йому на праві оперативного управління. Департамент володіє та користується майном, що є в його управлінні. Розпорядження майном здійснюється відповідно до положень чинного законодавства України.

2.6. Граничну чисельність, фонд оплати праці працівників Департаменту в межах виділених асигнувань визначає міський голова. Кошторис та штатний розпис Департаменту затверджується в порядку, визначеному міською радою.

3. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ДЕПАРТАМЕНТУ

3.1. Метою діяльності Департаменту є створення сприятливих умов для формування та функціонування ринку транспортних та телекомунікаційних послуг, послуг зв'язку та розвитку транспортної інфраструктури, вдосконалення організації дорожнього руху у місті Харкові шляхом реалізації єдиної економічної, науково-технічної, інвестиційної та соціальної політики та забезпечення прав членів територіальної громади міста на сприятливі умови користування:

3.1.1. Громадським транспортом та таксі.

3.1.2. Елементами транспортної інфраструктури.

3.1.3. Технічними засобами організації дорожнього руху.

3.1.4. Інформаційно-телекомунікаційними послугами та послугами зв'язку.

3.2. Основними завданнями Департаменту є:

3.2.1. Стимулювання розвитку ринків транспортних послуг у місті Харкові.

3.2.2. Створення сталих та безпечних умов роботи громадського транспорту та спецтехніки.

3.2.3. Сприяння розвитку та функціонуванню елементів транспортної інфраструктури.

3.2.4. Забезпечення розвитку та сталої роботи технічних засобів організації дорожнього руху.

3.2.5. Забезпечення балансу між платоспроможним попитом на послуги та обсягом витрат на їх надання.

3.2.6. Проведення інвестиційної політики шляхом заохочення суб'єктів підприємницької діяльності до використання своїх внутрішніх ресурсів, зовнішніх інвестиційних ресурсів, а також позичкових та залучених коштів.

3.2.7. Створення умов для організаційного, науково-технічного та методичного забезпечення надання транспортних послуг та організації дорожнього руху.

3.2.8. Визначення заходів щодо інформатизації міста (для контролю за рухом та обліком проїзних квитків у транспорті, відеоспостереження на соціально важливих об'єктах, для впровадження у ліфтовому господарстві міста сучасних систем диспетчеризації та відеоспостереження).

3.2.9. Участь у розробці міських програм, пов'язаних з інформатизацією в місті.

3.2.10. Забезпечення розвитку й впровадження сучасних інформаційних технологій, систем технічного захисту інформації комунальних підприємств, установ та організацій.

3.2.11. Організація роботи зі створення єдиної міської інформаційної мережі, забезпечення її підтримки та обслуговування.

3.2.12. Організація взаємодії міської ради та її виконавчих органів з органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями з питань інформатизації.

3.2.13. Впровадження елементів електронного урядування для забезпечення максимально простого та доступного спілкування громадян з органами місцевого самоврядування, юридичними особами, громадськими організаціями та створення механізмів надання послуг громадянам та організаціям у режимі реального часу.

3.3. Для досягнення мети у своїй діяльності Департамент має право вносити пропозиції міському голові щодо створення (реорганізації) комунальних підприємств.

3.4. Департамент при виконанні покладених на нього функцій взаємодіє з органами виконавчої влади, депутатами, постійними комісіями, тимчасовими контрольними комісіями та іншими органами, утвореними міською радою, департаментами та іншими виконавчими органами Харківської міської ради, підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами - підприємцями, об'єднаннями громадян.

4. ФУНКЦІЇ ДЕПАРТАМЕНТУ ВІДПОВІДНО ДО ЗАВДАНЬ ТА ПОВНОВАЖЕНЬ

4.1. Участь у формуванні проектів міських та галузевих програм, програми соціально-економічного розвитку міста, підготовка проекту бюджету міста Харкова.

4.2. Виконання функцій замовника з будівництва, реконструкції та ремонту об'єктів міського пасажирського транспорту й транспортної інфраструктури міста та елементів організації дорожнього руху.

4.3. Підготовка матеріалів та проведення конкурсних торгів щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.

4.4. Організація управління об'єктами транспорту й транспортної інфраструктури та технічних засобів організації дорожнього руху, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади міста, забезпечення їх належного стану та ефективної експлуатації.

4.5. Надання пропозицій щодо реорганізації та вдосконалення транспортної інфраструктури, мереж транспорту та організації дорожнього руху.

4.6. Підготовка та організація конкурсів на здійснення перевезень на автобусних маршрутах загального користування у порядку, передбаченому законодавством.

4.7. Укладання договорів із суб'єктами підприємницької діяльності з надання послуг населенню на міських маршрутах загального користування у порядку, передбаченому законодавством.

4.8. Створення сприятливих умов для закупівлі, реконструкції і ремонту об'єктів транспортних підприємств та підприємств, що утримують елементи транспортної інфраструктури та технічні засоби організації дорожнього руху, що знаходяться у комунальній власності, за рахунок бюджетних коштів.

4.9. Залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності до участі в розвитку та реконструкції об'єктів інженерного забезпечення й транспортного обслуговування інфраструктури міста.

4.10. Забезпечення формування мережі таксомоторних стоянок та розробка перспектив її розвитку.

4.11. Ведення реєстру стоянок таксі, перелік яких затверджений рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради, та затвердження паспортів міських стоянок таксі.

4.12. Організація дорожнього руху на дорогах міста Харкова.

4.13. Здійснення контролю за належною експлуатацією й організацією обслуговування населення підприємствами транспорту, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна, прийняття рішень про скасування дозволів на експлуатацію об'єктів у випадку порушення санітарно-екологічних правил, інших вимог законодавства.

4.14. Узгодження місць розміщення реклами й об'єктів малих архітектурних форм у місті, експлуатація яких пов'язана з безпекою дорожнього руху й роботою транспорту.

4.15. Здійснення контролю за виконанням договірних зобов'язань підприємств, установ та організацій усіх форм власності, суб'єктами господарської діяльності, що уклали договори з Департаментом.

4.16. Здійснення контролю за забезпеченням надійності й безпеки роботи транспортних засобів незалежно від форми власності в районах, що зазнали впливу екологічних катастроф, стихійних лих, епідемій, епізоотій, інших надзвичайних ситуацій, інформування про них населення, залучення у встановленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення.

4.17. Розгляд звернень щодо питань інформатизації, які надійшли до Харківської міської ради та її виконавчих органів.

4.18. Внесення пропозицій щодо підготовки нормативно-правових актів міської ради, виконавчого комітету, міського голови з питань, що відносяться до компетенції Департаменту.

4.19. Забезпечення планування технічного захисту інформації при впровадженні інформаційних технологій та систем зв'язку.

4.20. Дослідження та надання пропозицій щодо застосування засобів телекомунікації, систем та мереж, баз даних та програмно-апаратних комплексів, їх інтеграції та використання як цілісної системи для ефективного управління містом.

4.21. Участь у забезпеченні створення й розвитку геоінформаційної системи міста Харкова.

4.22. Забезпечення безперебійного функціонування телекомунікаційних засобів міської ради та її виконавчих органів, серверного та мережевого обладнання, систем, які забезпечують роботу інформаційної інфраструктури Харківської міської ради.

4.23. Координація діяльності відповідних підрозділів Харківської міської ради з питань оперативності передачі інформації, забезпечення розподіленого доступу користувачів до баз даних Харківської міської ради, сумісності застосованих програм та апаратних засобів.

4.24. Здійснює функціонування та розвиток центру обміну даними виконавчих органів Харківської міської ради, комунальних підприємств, установ та організацій міста.

4.25. Участь у межах своєї компетенції в організації навчання фахівців виконавчих органів Харківської міської ради щодо роботи з інформаційними технологіями, надає методичну та консультативну допомогу з питань використання інформаційних технологій.

4.26. Впровадження заходів щодо звільнення будівель міста від самовільно розміщених об'єктів та обладнання зв'язку й телекомунікацій.

4.27. Залучення на договірних засадах підприємства, установи та організації незалежно від форми власності до участі в розвитку телекомунікаційних мереж у м. Харкові.

4.28. Здійснення контролю за діяльністю підприємств зв'язку та телекомунікаційних мереж міста всіх форм власності щодо дотримання вимог чинного законодавства України.

4.29. Здійснення інших повноважень, покладених на Департамент відповідно до чинного законодавства.

5. СТРУКТУРА ДЕПАРТАМЕНТУ

5.1. До складу Департаменту входять:

5.1.1. Управління транспорту та пасажирських перевезень.

5.1.2. Управління транспортної інфраструктури та організації дорожнього руху.

5.1.3. Управління економіки та кошторисно-договірних відносин.

5.1.4. Управління телекомунікацій та зв'язку.

5.1.5. Апарат Департаменту.

5.2. Діяльність управлінь регламентується положеннями, які затверджуються Харківською міською радою за поданням директора Департаменту.

5.3. Структура управлінь та Апарату Департаменту затверджується міським головою.

5.4. Права, обов'язки й відповідальність працівників Департаменту визначаються у положеннях про структурні підрозділи Департаменту та посадових інструкціях, які затверджуються директором Департаменту.

6. КЕРІВНИЦТВО ДЕПАРТАМЕНТОМ

6.1. Департамент очолює директор Департаменту, який призначається на посаду й звільняється з посади міським головою.

6.2. Директор Департаменту:

6.2.1. Здійснює керівництво діяльністю Департаменту.

6.2.2. Організовує роботу Департаменту на виконання покладених на нього завдань та функцій.

6.2.3. Визначає завдання та розподіляє обов'язки між працівниками Департаменту.

6.2.4. Видає в межах своєї компетенції накази, контролює їх виконання.

6.2.5. Подає на затвердження у встановленому порядку штатний розпис і кошторис витрат на утримання Департаменту.

6.2.6. Є розпорядником бюджетних та інших коштів, що у встановленому порядку передані Департаменту.

6.2.7. Представляє без доручення Департамент у взаємовідносинах з фізичними й юридичними особами.

6.2.8. Укладає договори, контракти, угоди для забезпечення діяльності Департаменту, видає довіреності.

6.2.9. Відкриває й закриває рахунки в органах Державного казначейства та установах банків, має право першого підпису на банківських документах.

6.2.10. Веде особистий прийом громадян.

6.2.11. Здійснює інші повноваження, покладені на нього відповідно до чинного законодавства України.

6.2.12. Несе персональну відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на Департамент завдань, реалізацію його повноважень, дотримання трудової дисципліни.

6.3. Директор Департаменту має заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади міським головою за поданням директора Департаменту.

Директор Департаменту окремим дорученням визначає функціональні обов'язки заступників директора Департаменту.

6.3.1. На час відсутності директора Департаменту виконання його обов'язків покладається розпорядженням міського голови на одного із заступників директора Департаменту.

7. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

7.1. Припинення діяльності Департаменту здійснюється за рішенням Харківської міської ради або у встановленому порядку відповідно до вимог чинного законодавства України.

7.2. Зміни та доповнення до цього Положення вносяться в порядку, встановленому для його прийняття.


Додаток 20

до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 №07/10 (в редакції рішення 40 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.06.2015 № 1898/15)


ПОЛОЖЕННЯ

ПРО УПРАВЛІННЯ ТРАНСПОРТУ ТА ПАСАЖИРСЬКИХ ПЕРЕВЕЗЕНЬ ДЕПАРТАМЕНТУ ІНФРАСТРУКТУРИ ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

(НОВА РЕДАКЦІЯ)

1. Загальні положення

1.1. Управління транспорту та пасажирських перевезень Департаменту інфраструктури (далі - Управління) є виконавчим органом Харківської міської ради.

1.2. Управління згідно з рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про структуру виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 № 07/10 (зі змінами та доповненнями) входить до складу Департаменту інфраструктури Харківської міської ради (далі - Департамент інфраструктури), в якому функціонує без права юридичної особи.

1.3. Управління є підзвітним та підконтрольним Харківській міській раді, підпорядковане виконавчому комітету Харківської міської ради, міському голові, заступнику міського голови з питань інфраструктури міста та директору Департаменту інфраструктури.

1.4. У своїй діяльності Управління керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства інфраструктури України, іншими актами чинного законодавства України, актами Харківської міської ради, виконавчого комітету Харківської міської ради та розпорядженнями міського голови, прийнятими у межах їх компетенції, а також цим Положенням.

2. Мета і завдання Управління

Метою діяльності Управління є створення сприятливих умов для функціонування транспорту в місті Харкові шляхом реалізації єдиної економічної, інвестиційної, науково-технічної та соціальної політики, забезпечення прав членів територіальної громади міста.

Основними завданнями Управління є:

2.1. Організація управління об'єктами транспорту, що знаходяться в комунальній власності міста, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації.

2.2. Забезпечення збалансованого економічного й соціального розвитку транспортних підприємств усіх форм власності, ефективне використання трудових і фінансових ресурсів підвідомчих підприємств.

2.3. Контроль за забезпеченням повного й якісного надання населенню та суб'єктам господарювання міста транспортних послуг.

2.4. Організація роботи із залученням установ, підприємств та організацій до участі в соціально-економічному розвитку транспорту та транспортних мереж.

3. Функції Управління відповідно до завдань та повноважень

3.1. Підготовка пропозицій щодо проекту бюджетних асигнувань, пов'язаних із забезпеченням роботи підприємств транспорту, що знаходяться у комунальній власності, а також планів і програм будівництва й реконструкції об'єктів транспортних підприємств, що знаходяться у комунальній власності.

3.2. Здійснення контролю за належною організацією обслуговування населення підприємствами транспорту всіх форм власності.

3.3. Підготовка матеріалів для проведення конкурсів на право здійснення перевезень на автобусних маршрутах загального користування у порядку, передбаченому законодавством.

3.4. Оформлення дозвільних документів на роботу міського транспорту згідно з чинним законодавством.

3.5. Здійснення заходів щодо розвитку транспорту, удосконалення транспортної мережі міста.

3.6. Здійснення контролю за виконанням договірних зобов'язань підприємств, установ та організацій усіх форм власності, суб'єктами господарської діяльності, що уклали договори на організацію пасажирських перевезень із Департаментом.

3.7. Здійснення контролю за забезпеченням надійності й безпеки роботи транспортних засобів незалежно від форми власності в районах, що зазнали впливу екологічних катастроф, стихійних лих, епідемій, епізоотій, інших надзвичайних ситуацій, інформування про них населення, залучення у встановленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також громадян.

3.8. Управління при виконанні покладених на нього повноважень взаємодіє з органами виконавчої влади, з департаментами та іншими виконавчими органами Харківської міської ради, підприємствами, установами, організаціями, об'єднаннями громадян.

4. Структура Управління

4.1. До складу Управління входять відділи.

4.2. Діяльність Управління регламентується Положенням, яке затверджується Харківською міською радою за поданням директора Департаменту.

4.3. Структура Управління затверджується міським головою.

4.4. Положення про відділи затверджується директором Департаменту.

5. Керівництво Управлінням

5.1. Посадових осіб Управління призначає на посаду на конкурсній основі або відповідно до іншої процедури, передбаченої законодавством України, і звільняє з посади міський голова.

5.2. Начальник Управління:

5.2.1. Здійснює керівництво діяльністю Управління.

5.2.2. Видає в межах своєї компетенції накази, організовує й контролює їх виконання.

5.2.3. Погоджує положення про відділи та функціональні обов'язки співробітників Управління.

5.2.4. Забезпечує виконання працівниками Управління вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

5.2.5. Здійснює інші повноваження, покладені на нього відповідно до чинного законодавства України.

5.3. Начальник Управління у своїй діяльності є підзвітним директору Департаменту та несе персональну відповідальність за виконання покладених на управління завдань, визначає ступінь відповідальності керівників структурних підрозділів управління.

6. Прикінцеві положення

6.1. Припинення роботи Управління здійснюється за рішенням Харківської міської ради або в установленому нею порядку.

6.2. Зміни й доповнення до цього Положення вносяться у порядку, встановленому для його прийняття.


Додаток 21

до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 №07/10 (в редакції рішення 40 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.06.2015 № 1898/15)


ПОЛОЖЕННЯ

ПРО УПРАВЛІННЯ ТРАНСПОРТНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ ТА ОРГАНІЗАЦІЇ ДОРОЖНЬОГО РУХУ ДЕПАРТМЕНТУ ІНФРАСТРУКТУРИ ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

(НОВА РЕДАКЦІЯ)

1. Загальні положення

1.1. Управління транспортної інфраструктури та організації дорожнього руху Департаменту інфраструктури Харківської міської ради (далі - Управління) є виконавчим органом Харківської міської ради.

1.2. Управління згідно з рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про структуру виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 №07/10 (зі змінами та доповненнями) входить до складу Департаменту інфраструктури Харківської міської ради (далі - Департамент інфраструктури), в якому функціонує без права юридичної особи.

1.3. Управління підзвітне та підконтрольне Харківській міській раді, підпорядковане виконавчому комітету Харківської міської ради, міському голові, заступнику міського голови з питань інфраструктури міста та директору Департаменту інфраструктури.

1.4. У своїй діяльності Управління керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства інфраструктури України, іншими актами чинного законодавства України, актами Харківської міської ради, виконавчого комітету Харківської міської ради і розпорядженнями міського голови, прийнятими в межах їх компетенції, а також цим Положенням.

2. Мета і завдання Управління

2.1. Метою діяльності Управління є створення сприятливих умов для забезпечення безпечної і зручної роботи транспорту та організації дорожнього руху в місті Харкові, шляхом реалізації єдиної економічної, інвестиційної, науково-технічної і соціальної політики та забезпечення прав членів територіальної громади міста.

2.2. Основні завдання Управління:

2.2.1. Створення умов для розвитку і безпечного функціонування всіх елементів транспортної інфраструктури.

2.2.2. Організація управління об'єктами транспортної інфраструктури, які перебувають у комунальній власності міста, забезпечення їх належного утримання і ефективної експлуатації.

2.2.3. Організація дорожнього руху на дорогах міста Харкова, контроль за належним утриманням і ефективною експлуатацією технічних засобів організації дорожнього руху, які перебувають у комунальній власності міста.

2.3. Забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку транспортної інфраструктури міста та технічних засобів організації дорожнього руху, ефективне використання природних, трудових і фінансових ресурсів підвідомчих підприємств.

3. Функції Управління відповідно до завдань і повноважень

3.1. Функції Управління:

3.1.1. Підготовка пропозицій щодо проекту бюджетних асигнувань, пов'язаних із забезпеченням безпечної роботи підприємств транспортної інфраструктури та підприємств, які утримують технічні засоби організації дорожнього руху, що перебувають у комунальній власності.

3.1.2. Залучення на договірних засадах підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності до участі в розвитку, експлуатації і реконструкції об'єктів транспортного обслуговування інфраструктури та технічних засобів організації дорожнього руху.

3.1.3. Подання пропозицій з реорганізації і удосконалення елементів транспортної інфраструктури міста та організації дорожнього руху.

3.1.4. Узгодження місць розміщення реклами і об'єктів малих архітектурних форм у місті, експлуатація яких пов'язана з безпекою дорожнього руху і роботою транспорту.

3.1.5. Забезпечення формування мережі таксомоторних стоянок і розробка перспектив її розвитку.

3.1.6. Ведення реєстру стоянок таксі, затверджених рішеннями виконавчого комітету Харківської міської ради і затвердження паспортів міських стоянок таксі.

3.1.7. Здійснення контролю за виконанням договірних зобов'язань підприємствами всіх форм власності, які уклали договори на експлуатацію і використання елементів транспортної інфраструктури міста у встановленому законом порядку.

3.1.8. Управління при реалізації своїх повноважень взаємодіє з органами виконавчої влади, з департаментами та іншими виконавчими органами міської ради, підприємствами, установами, організаціями та об'єднаннями громадян.

4. Структура Управління

4.1. До складу Управління входять відділи.

4.2. Діяльність Управління регламентується Положенням, що затверджується Харківською міською радою за поданням директора Департаменту.

4.3. Структура Управління затверджується міським головою.

4.4. Положення про відділи затверджується директором Департаменту.

5. Керівництво Управлінням

5.1. Посадових осіб Управління призначає на посаду на конкурсній основі або відповідно до іншої процедури, передбаченої законодавством України, і звільняє з посади міський голова.

5.2. Начальник Управління:

5.2.1. Здійснює керівництво діяльністю Управління.

5.2.2. Видає в межах своєї компетенції накази, організовує й контролює їхнє виконання.

5.2.3. Забезпечує виконання працівниками Управління вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад.

5.2.4. Погоджує положення про відділи і функціональні обов'язки співробітників Управління.

5.2.5. Реалізує інші повноваження, якими він наділений у відповідності з чинним законодавством України.

5.3. Начальник Управління в своїй діяльності підзвітний директору Департаменту і несе персональну відповідальність за виконання покладених на Управління завдань, визначає ступінь відповідальності керівників структурних підрозділів Управління.

6. Заключні положення

6.1. Припинення роботи Управління здійснюється рішенням Харківської міської ради або у встановленому нею порядку.

6.2. Зміни і доповнення до цього Положення вносяться в порядку, встановленому для його прийняття.


Додаток 47

до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 №07/10 (в редакції рішення 40 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.06.2015 № 1898/15)


ПОЛОЖЕННЯ

ПРО ДЕПАРТАМЕНТ ПІДПРИЄМНИЦТВА ТА СПОЖИВЧОГО РИНКУ ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

(нова редакція)

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Департамент підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради (далі - Департамент) є самостійним виконавчим органом міської ради.

1.2. Департамент створений згідно з рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 р. № 06/10 «Про структуру виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання».

1.3. Департамент у своїй діяльності підзвітний та підконтрольний Харківській міській раді, підпорядкований виконавчому комітету міської ради, міському голові та заступнику міського голови з питань розвитку та забезпечення життєдіяльності міста.

1.4. У своїй діяльності Департамент керується Конституцією України, законами України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями Харківської міської ради та виконавчого комітету Харківської міської ради, розпорядженнями Харківського міського голови, цим Положенням та іншими нормативними актами чинного законодавства України, що регулюють діяльність, зазначену у цьому Положенні.

1.5. Місце розташування Департаменту: м. Харків, вул. Чернишевська, 26.

2. ЮРИДИЧНИЙ СТАТУС ТА МАЙНО ДЕПАРТАМЕНТУ

2.1. Департамент є юридичною особою, веде самостійний баланс, має право відкривати рахунки в органах Державного казначейства України та відповідно до чинного законодавства України рахунки в установах банків, в межах своїх повноважень укладати від свого імені угоди з юридичними та фізичними особами, набувати майнових і особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем у суді.

2.2. Департамент має печатку із зображенням Державного герба України та власним найменуванням, штамп, відповідні бланки та інші атрибути юридичної особи.

2.3. Департамент утримується за рахунок коштів міського бюджету.

2.4. Майно Департаменту належить йому на праві оперативного управління. Департамент володіє та користується майном, що є в його управлінні. Розпорядження майном здійснюється відповідно до положень чинного законодавства України.

2.5. Граничну чисельність, фонд оплати праці працівників Департаменту в межах виділених асигнувань визначає міський голова. Кошторис та штатний розпис Департаменту затверджує міський голова.

3. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ДЕПАРТАМЕНТУ

3.1. Метою та завданнями Департаменту є:

- проведення державної політики в сфері надання адміністративних послуг, підприємництва та споживчого ринку;

- розробка та впровадження системи заходів по створенню доступних та зручних умов для надання суб'єктам звернень адміністративних послуг, спрощення процедур отримання адміністративних послуг, підвищення їх якості;

- забезпечення організації надання адміністративних послуг суб'єктам звернень, у тому числі документів дозвільного характеру (реєстрації декларацій) суб'єктам господарювання;

- створення сприятливих економічних, правових, організаційних та інших умов для стабільної і ефективної роботи суб'єктів господарювання;

- сприяння розвитку та підтримці підприємницької діяльності, конкуренції, створенню умов для залучення інвестицій в розвиток міста;

- створення найбільш сприятливих умов розвитку виробництва, ринкових відносин, підвищенню підприємницької активності, виявленню фінансових резервів поповнення міського бюджету;

- розробка і запровадження системи заходів щодо захисту прав споживачів;

- впровадження державної регуляторної політики, спрямованої на вдосконалення правового регулювання господарських та адміністративних відносин між регуляторними органами та суб'єктами господарювання;

- здійснення необхідних заходів щодо недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, зменшення втручання у діяльність суб'єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності;

- координування та забезпечення здійснення реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської та адміністративної діяльності;

- забезпечення організації благоустрою підприємствами споживчого ринку.

3.2. Департамент при виконанні покладених на нього функцій взаємодіє з органами державної виконавчої влади, депутатами, постійними комісіями, тимчасовими контрольними комісіями та іншими органами, утвореними міською радою, департаментами, адміністраціями районів та іншими виконавчими органами Харківської міської ради, підприємствами, організаціями, установами, об'єднаннями громадян.

3.3. Відносини Департаменту з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Харкова, будуються на засадах їх функціональної підпорядкованості Департаменту згідно з рішенням Харківської міської ради (виконавчого комітету) про функціональне закріплення комунальних підприємств.

4. ФУНКЦІЇ ДЕПАРТАМЕНТУ ВІДПОВІДНО ДО ЗАВДАНЬ ТА ПОВНОВАЖЕНЬ

Функціями Департаменту є :

4.1. Організація роботи Центру надання адміністративних послуг м. Харкова (далі - ЦНАП).

4.2. Здійснення заходів щодо вдосконалення роботи ЦНАП. Взаємодія з представниками дозвільних органів, підприємств, установ та організацій, які надають адміністративні послуги, та їх залучення до роботи центру.

4.3. Впровадження спрощених процедур отримання адміністративних послуг та документів дозвільного характеру за принципом організаційної єдності, створення доступних та зручних умов для надання суб'єктам звернень адміністративних послуг.

4.4. Надання суб'єктам звернень консультацій, інформації про адміністративні послуги та порядку їх отримання, переліку документів для отримання адміністративних послуг.

4.5. Прийом заяв і клопотань для подальшого юридичного оформлення суб'єктам звернень прав, свободі законних інтересів за їх заявою; реєстрація звернень та передача в установленому порядку суб'єкту надання адміністративних послуг.

4.6. Видача, відповідно до чинного законодавства України, документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності через ЦНАП.

4.7. Здійснення контролю над дотриманням суб'єктами надання адміністративних послуг строку розгляду справ та прийняття рішень.

4.8. Аналіз та визначення пріоритетних напрямків підтримки та розвитку підприємництва у місті.

4.9. Аналіз економічної діяльності суб'єктів підприємництва та підприємств різних форм власності з метою:

- оцінки підприємницьких проектів, які беруть участь у фінансуванні на конкурсній основі;

- розвитку підприємництва.

4.10. Залучення суб'єктів підприємництва до вирішення міських соціально-економічних проблем.

4.11. Формування конкурентного ринкового середовища. Участь у розвитку ринкової інфраструктури.

4.12. Сприяння появі нових господарюючих суб'єктів, створенню додаткових робочих місць, зменшенню безробіття.

4.13. Сприяння створенню недержавних структур з підтримки малого підприємництва, проведення роботи з громадськими організаціями, регіональними союзами, асоціаціями підприємців, тощо.

4.14. Організація підготовки навчання кадрів для малого та середнього підприємництва.

4.15. Організація та проведення загальноміських конкурсів, проектів.

4.16. Організація та участь у семінарах, конференціях, виставках, тощо.

4.17. Підготовка та проведення торгів (тендерів) у сфері державних закупівель товарів (робіт, послуг) за рахунок коштів міського бюджету та інших бюджетів для забезпечення діяльності Департаменту.

4.18. Забезпечення роботи координаційної ради з питань розвитку підприємництва, зовнішньоекономічної діяльності та залучення інвестицій при Харківському міському голові.

4.19. Участь у розробці та реалізації програм соціально-економічного розвитку міста, програм підтримки та розвитку підприємництва, інших міських програм. Підготовка звітів про хід і результати їх виконання.

4.20. Залучення на договірній основі підприємств, організацій, інститутів та інших установ усіх видів господарської діяльності та форм власності, а також окремих вчених і фахівців для розробки, реалізації пропозицій, програм, заходів відповідно до компетенції Департаменту.

4.21. Участь у розробці проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері по залученню додаткових коштів до місцевих бюджетів.

4.22. Робота з відповідними органами щодо одержання та обробки інформації з питань, які відносяться до компетенції Департаменту.

4.23. Підготовка пропозицій з удосконалення системи інформаційно-правового обслуговування малого бізнесу.

4.24. Аналіз необхідності надання суб'єктам підприємницької діяльності пільг зі сплати місцевих податків та зборів, підготовка проектів рішень міської ради з цього питання та моніторинг використання коштів, які вивільнилися у результаті отримання ними цих пільг.

4.25. Проведення державної політики у сфері споживчого ринку та послуг, підготовка та контроль за реалізацією міських цільових програм у сфері споживчого ринку та послуг.

4.26. Сприяння насиченню споживчого ринку міста, розширення товарного асортименту високоякісних товарів за рахунок оптимального використання місцевих товарно-сировинних та матеріально-технічних ресурсів, додаткового залучення можливостей інших регіонів країни та закордонних партнерів.

4.27. Здійснення контролю за належною організацією обслуговування населення підприємствами торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування, ринками та торговельними майданчиками, спрямованого на задоволення попиту населення міста, захист соціальних інтересів малозабезпечених верств населення, пільгового контингенту, обслуговування учнів, студентів.

4.28. Координація та організація роботи з розміщення об'єктів сезонної торгівлі.

4.29. Сприяння здійсненню взаємовигідних зв'язків із виробниками товарів народного споживання та сільськогосподарської продукції для задоволення потреб населення у товарах народного споживання.

4.30. Ведення загального обліку та бази (реєстру) даних суб'єктів підприємницької діяльності, які займаються торговельною, торговельно-виробничою діяльністю, наданням побутових послуг населенню, виробництвом і переробкою харчової продукції в міні-цехах, утримують ринки та торговельні майданчики незалежно від форм власності.

4.31. Розробка та реалізація системи заходів підтримки вітчизняних товаровиробників у сфері споживчого ринку:

- сприяння організації міжрегіональних ярмарок, виставок-продажу вітчизняних виробників, укладенню міжрегіональних угод;

- організація проведення міських виставок, ярмарок, базарів, конкурсів у сфері споживчого ринку та побутових послуг, торговельного обслуговування міських заходів.

4.32. Проведення моніторингу цін на основні види продукції на споживчому ринку міста. Внесення пропозицій в установленому порядку щодо їх вдосконалення або зміни.

4.33. Удосконалення організації обслуговування, впровадження нових форм, сприяння підвищенню культури обслуговування населення, ефективності та якості роботи підприємств галузі торгівлі та послуг.

4.34. Удосконалення організації дошкільного та шкільного харчування, сприяння ефективному використанню потужностей шкільних їдалень, надання фахових пропозицій щодо усунення збитковості шкільних підприємств. Сприяння організація харчування малозабезпеченого населення.

4.35. Встановлення, за погодженням з власниками та врахуванням пропозицій адміністрацій районів Харківської міської ради, зручного для населення режиму роботи розташованих на території міста підприємств торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування, незалежно від форм власності.

4.36. Участь у присвоєнні класів підприємствам ресторанного господарства, харчування та проведення атестації і переатестації підприємств побутового обслуговування населення відповідно до законодавства.

4.37. Видача, відповідно до законодавства, документів дозвільного характеру на об'єкти споживчого ринку. Прийняття рішень про анулювання або тимчасове призупинення дії дозволу у разі порушення екологічних, санітарних правил, правил торговельного та побутового обслуговування населення, інших умов законодавства.

4.38. Здійснення координації діяльності та контролю за роботою ринків та торговельних майданчиків міста, розробка та реалізація комплексу заходів по впорядкуванню їх діяльності та перетворенню в сучасні торговельні комплекси.

4.39. Сприяння організації роботи по обслуговуванню малозабезпечених громадян соціально-необхідними побутовими послугами, у тому числі лазень, пралень, перукарень, майстерень з ремонту одягу, взуття, побутової техніки на умовах благодійності.

4.40. Участь у погодженні розташування об'єктів торгівлі, дрібно-роздрібної мережі, громадського харчування, побутового обслуговування населення, ринків та торговельних майданчиків усіх форм власності, у розгляді питань перепрофілювання об'єктів споживчого ринку, їх приватизації, землекористування та використання об'єктів нерухомості.

4.41. Надання пропозицій по укладанню контрактів з керівниками комунальних підприємств, які функціонально підпорядковані Департаменту.

4.42. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємств, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Харкова та функціонально підпорядковані Департаменту, з метою одержання від їх роботи максимального прибутку, підвищення якості послуг, які ними надаються, виявлення ознак неплатоспроможності.

4.43. Участь у заслуховуванні звітів про роботу керівників підприємств, установ та організацій комунальної власності міста.

4.44. Аналіз державно-правового регулювання у сфері споживчого ринку, розробка проектів нормативних актів та внесення пропозиції по удосконаленню нормативно-правового забезпечення діяльності галузі.

4.45. Організація, розробка та здійснення заходів щодо проведення мобілізаційної підготовки та цивільної оборони, у тому числі здійснення розробки мобілізаційних планів за напрямками діяльності Департаменту, організація роботи та контролю служб цивільної оборони «Торгівля та харчування» та «Санітарна обробка людей та знезаражування одягу» у районах м. Харкова.

4.46. Планування, підготовка пропозиції та контроль за використанням перехідних добових залишків продовольчих товарів підприємств та організацій міста на випадок аварій, катастроф та стихійних лих. Проведення занять по підготовці спеціалістів цивільної оборони. Взаємодія з відповідними органами державної виконавчої влади з питань забезпечення потреб та підвищення стабільності роботи підприємств торгівлі, ресторанного господарства харчування та побутового обслуговування в умовах надзвичайних ситуацій.

4.47. Координація та здійснення контролю над підприємствами, які виконують завдання при надзвичайних ситуаціях і в особливий період та входять до служб цивільної оборони районів міста.

4.48. Підготовка пропозицій щодо стимулювання роботи промислових підприємств.

4.49. Координація міських інвестиційних та інноваційних проектів, які фінансуються за рахунок залучених коштів.

4.50. Аналіз інвестиційного клімату міста та реалізація заходів щодо його поліпшення.

4.51. Розробка та експертиза програм та інвестиційних проектів, бізнес-планів та інвестиційних пропозицій підприємств та установ міста.

4.52. Організація та проведення міських конкурсів інвестиційних проектів. Створення сприятливих умов для залучення внутрішніх і зовнішніх інвесторів для розвитку інфраструктури міста та підприємств різних форм власності.

4.53. Організація та участь у семінарах, конференціях і виставках для покращення інвестиційної привабливості міста.

4.54. Презентація ділових та інвестиційних можливостей міста і підприємств різних форм власності на ділових форумах, конференціях, виставках-презентаціях тощо, підготовка рекламно-інформаційних матеріалів.

4.55. Підготовка пропозицій з питань погодження у встановленому порядку кандидатур для призначення на посаду керівників державних підприємств міста.

4.56. Розміщення на договірних засадах замовлень на виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг, необхідних для територіальної громади на підприємствах, в установах і організаціях.

4.57. Підготовка пропозицій по організації міського замовлення на виробництво продукції і надання послуг.

4.58. Розробка і реалізація системи заходів щодо захисту прав споживачів:

- здійснення самостійно або за участю відповідних державних органів контролю за роботою підприємств споживчого ринку міста, незалежно від форм власності, за дотриманням законодавства України у сфері захисту прав споживачів та інших нормативних актів, що регламентують сферу торгівлі та сферу послуг;

- виконання повноважень органів місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про захист прав споживачів»;

- сприяння забезпеченню державного захисту прав споживачів згідно з вимогами Закону України «Про захист прав споживачів»;

- надання роз'яснень, допомоги суб'єктам господарювання щодо виконання положень Закону «Про захист прав споживачів».

4.59. Складання протоколів про адміністративні правопорушення згідно діючого законодавства.

4.60. Надання методичної, консультаційної та організаційної допомоги підприємствам торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення з питань застосування правил торгівлі, ресторанного господарства, побутового обслуговування населення та іншим питанням, які входять до компетенції Департаменту, сприяння вивченню нормативно-технічних вимог, правил торгівлі, ресторанного господарства, побутового обслуговування населення підприємствами усіх форм власності.

4.61. Здійснення контролю за організацією благоустрою підприємствами торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування, за утриманням в належному стані елементів благоустрою біля цих підприємств.

4.62. Проведення перевірок території, що утримують підприємства торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування щодо дотримання юридичними та фізичними особами - підприємцями Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил благоустрою та забезпечення чистоти і порядку у м. Харкові, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у цій сфері, складання протоколів про порушення законодавства у сфері благоустрою.

4.63. Укладання на договірних засадах Угоди про організацію взаємовідносин у сфері благоустрою між суб'єктом господарської діяльності та Департаментом, з метою утримання території міста в належному стані, залучення трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування до проведення благоустрою.

4.64. Участь у плануванні діяльності з підготовки проектів регуляторних актів.

4.65. Розгляд та візування в установленому порядку розроблених проектів нормативно-правових актів або інших офіційних письмових документів, які встановлюють, змінюють чи скасовують норми права та надання висновків щодо необхідності проходження відповідної процедури, передбаченої для регуляторних актів.

4.66. Надання висновків щодо відповідності проектів нормативно-правових актів та інших офіційних письмових документів, які встановлюють, змінюють чи скасовують норми права, зокрема проектів регуляторних актів та відповідних аналізів регуляторного впливу Закону Україні «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Постанови Кабінету Міністрів від 11.03.2004 р. № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта».

4.67. Проведення експертної оцінки нормативно-правових актів та проектів нормативно-правових актів, які регулюють господарські та адміністративні відносини.

4.68. Подання пропозицій про перегляд, внесення змін, скасування або зупинення дії регуляторних актів, які суперечать принципам регуляторної політики у сфері адміністративно-господарської діяльності або прийняті з порушенням встановлених законом вимог.

4.69. Отримання від підприємств усіх форм власності інформації, необхідної для виконання задач Департаменту.

4.70. Розгляд звернень та пропозицій органів державної влади, господарських структур, засобів масової інформації та громадян з питань, які відносяться до компетенції Департаменту, прийняття рішень з цих питань.

4.71. Координація та організація поточної роботи з загальноміських питань відповідних галузевих підрозділів адміністрацій районів Харківської міської ради.

4.72. Здійснення інших покладених на Департамент повноважень згідно з чинним законодавством.

5. СТРУКТУРА ДЕПАРТАМЕНТУ

5.1. До складу Департаменту входять:

5.1.1. апарат Департаменту;

5.1.2. управління споживчого ринку;

5.1.3. управління адміністративних послуг;

5.1.4. відділ з питань здійснення державної регуляторної політики.

5.2. Структура Департаменту затверджується розпорядженням міського голови. Чисельний склад та фонд оплати праці визначається штатним розписом.

5.3. Призначення та звільнення працівників Департаменту здійснюється міським головою згідно з діючим законодавством України.

6. КЕРІВНИЦТВО ДЕПАРТАМЕНТОМ

6.1. Департамент очолює директор, який призначається на посаду міським головою.

6.2. Директор Департаменту:

- здійснює керівництво діяльністю Департаменту, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Департамент завдань, реалізацію його повноважень;

- представляє, без доручення, Департамент у взаємовідносинах з фізичними та юридичними особами;

- розпоряджається коштами у межах затвердженого кошторису на утримання Департаменту.

- відкриває та закриває рахунки в установах банків, має право підпису банківських документів;

- затверджує структуру та положення відділів апарату Департаменту,

- відділів та секторів управлінь, які входять до структури Департаменту, посадові інструкції працівників Департаменту;

- видає накази в межах повноважень, які надані Департаменту та передбачені цим Положенням, контролює їх виконання;

- укладає в межах повноважень Департаменту договори, контракти, інші угоди, видає доручення;

- веде особистий прийом громадян, забезпечує виконання їх законних вимог і обґрунтованих прохань, розглядає звернення громадян у встановленому порядку;

- представляє Департамент і надає повноваження своїм заступникам та іншим працівникам по представництву інтересів Департаменту в інших організаціях, підприємствах, установах з питань, які входять до компетенції Департаменту;

- забезпечує виконання працівниками Департаменту вимог чинного законодавства України;

- вживає заходи щодо поліпшення умов праці та відпочинку працівників Департаменту,

- погоджує, у встановленому порядку, призначення на посаду та звільнення з посади працівників відповідних галузевих підрозділів адміністрацій районів Харківської міської ради,

- надає для виконання доручення відповідним галузевим підрозділам адміністрацій районів Харківської міської ради, координує та організовує їх поточну роботу із загальноміських питань.

6.3. Директор Департаменту має три заступника директора Департаменту: заступник директора Департаменту, заступник директора Департаменту - начальник управління адміністративних послуг, заступник директора Департаменту - начальник управління споживчого ринку.

6.4. На час відсутності директора Департаменту виконання його обов'язків покладається розпорядженням міського голови на одного із заступників директора Департаменту.

7. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

7.1. Припинення діяльності Департаменту здійснюється за рішенням Харківської міської ради або у встановленому порядку відповідно до вимог діючого законодавства України.

7.2. Зміни і доповнення до цього Положення вносяться в порядку, встановленому для його прийняття.


Додаток 49

до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 №07/10 (в редакції рішення 40 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.06.2015 № 1898/15)


ПОЛОЖЕННЯ

про управління адміністративних послуг Департаменту підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради

(нова редакція)

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Управління адміністративних послуг Департаменту підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради (далі - Управління) є самостійним виконавчим органом міської ради, в якому надаються адміністративні послуги суб'єктам звернень через адміністратора, державного адміністратора, шляхом їх взаємодії з суб'єктами надання адміністративних послуг.

1.2. Управління створено шляхом перейменування управління підприємництва та дозвільних процедур, створеного на підставі та відповідно до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про структуру виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 року №06/10, входить до складу Департаменту підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради (надалі - Департамент підприємництва та споживчого ринку), в якому функціонує без права юридичної особи.

1.3. Управління підзвітне та підконтрольне Харківській міській раді, підпорядковане виконавчому комітету міської ради, міському голові, заступнику міського голови з питань розвитку та забезпечення життєдіяльності міста та директору Департаменту підприємництва та споживчого ринку.

1.4. У своїй діяльності Управління керується Конституцією України, законами України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями Харківської міської ради та виконавчого комітету Харківської міської ради, розпорядженнями Харківського міського голови, наказами та Положенням Департаменту підприємництва та споживчого ринку, цим Положенням та іншими нормативними актами чинного законодавства України, що регулюють діяльність, зазначену у цьому Положенні. Управління має штамп та відповідні бланки.

1.5. Місце розташування Управління: м. Харків, Червоношкільна набережна, 26.

2. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ УПРАВЛІННЯ

2.1. Діяльність Управління здійснюється за принципами:

2.1.1. прозорості, відкритості та послідовності дій при наданні адміністративних послуг;

2.1.2. орієнтації на суб'єкта звернення - забезпечення ефективної взаємодії із суб'єктом звернення;

2.1.3. інформованості - забезпечення суб'єктів звернення вичерпною інформацією щодо адміністративних послуг;

2.1.4. зворотного зв'язку - встановлення зворотного зв'язку із суб'єктом звернення;

2.1.5. організація єдності - взаємодія Управління з суб'єктами надання адміністративних послуг.

2.2. Метою роботи Управління є: забезпечення організації надання адміністративних послуг суб'єктам звернень, в тому числі документів дозвільного характеру (реєстрації декларацій) суб'єктам господарювання. Створення сприятливих економічних, правових, організаційних умов для стабільної і ефективної роботи суб'єктів господарювання.

2.3. Основними завданнями Управління є:

2.3.1. створення доступних та зручних умов для надання суб'єктам звернень адміністративних послуг;

2.3.2. надання суб'єктам звернень консультацій та інформації про адміністративні послуги та порядок їх одержання, перелік документів для одержання адміністративних послуг;

2.3.3. прийом заяв і клопотань для подальшого юридичного оформлення суб'єктам звернень прав, свобод і законних інтересів за їх заявою; реєстрація звернень та направлення у встановленому порядку до суб'єкта надання адміністративних послуг;

2.3.4. спрощення процедур отримання адміністративних послуг та підвищення їх якості;

2.3.5. ліквідація посередницьких послуг при наданні адміністративних послуг;

2.3.6. електронний документообіг для якісного надання послуг суб'єктам звернень;

2.3.7. видача результату адміністративної послуги: витягів та виписок з реєстрів, свідоцтв, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб'єкту звернення, а також об'єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт;

2.3.8. організація співпраці із місцевими та регіональними органами державної виконавчої влади;

2.4 Управління при виконанні покладених на нього функцій взаємодіє з органами державної виконавчої влади, депутатами, постійними комісіями, тимчасовими контрольними комісіями та іншими органами, утвореними міською радою, департаментами, адміністраціями районів та іншими виконавчими органами Харківської міської ради, підприємствами, організаціями, установами, об'єднаннями громадян.

3. ФУНКЦІЇ УПРАВЛІННЯ ВІДПОВІДНО ДО ЗАВДАНЬ ТА ПОВНОВАЖЕНЬ

3.2.1. Готує проекти рішень Харківської міської ради та її виконавчого комітету, а також проекти розпоряджень міського голови м. Харкова з питань надання адміністративних послуг та дозвільної системи.

3.2.2. Організовує роботу по виконанню вимог Закону України «Про адміністративні послуги», а саме:

1) надає суб'єктам звернень вичерпну інформацію і консультації щодо вимог та порядку надання адміністративних послуг;

2) приймає від суб'єктів звернень документи, необхідні для надання адміністративних послуг, здійснює їх реєстрацію та подає документи (їх копії) відповідним суб'єктам надання адміністративних послуг не пізніше наступного робочого дня після їх отримання з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних»;

3) видає або забезпечує надсилання через засоби поштового зв'язку суб'єктам звернень результати надання адміністративних послуг (у тому числі рішення про відмову в задоволенні заяви суб'єкта звернення), повідомлення про можливість отримання адміністративних послуг, оформлених суб'єктами надання адміністративних послуг;

4) організовує забезпечення надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання;

5) здійснює контроль за додержанням суб'єктами надання адміністративних послуг строку розгляду справ та прийняття рішень;

6) надає адміністративні послуги у випадках, передбачених законом;

7) веде в мережі Інтернет веб -сторінку, що містить інформацію, необхідну для отримання адміністративних послуг;

8) за рішенням Харківської міської ради може здійснювати прийняття звітів, декларацій та скарг, розгляд яких віднесено до повноважень Харківської міської ради.

3.2.3. Організовує роботу по виконанню вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», а саме:

1) надає суб'єкту господарювання вичерпну інформацію щодо вимог та порядку одержання документів дозвільного характеру;

2) приймає від суб'єкта господарювання документи, необхідні для одержання документів дозвільного характеру, реєструє та подає їх для розгляду відповідним місцевим дозвільним органам;

3) видає суб'єкту господарювання документи дозвільного характеру;

4) забезпечує документообіг та взаємодію місцевих дозвільних органів;

5) контролює додержання посадовими особами місцевих дозвільних органів строків розгляду та видачі документів дозвільного характеру;

6) інформує заступника міського голови, який координує роботу Управління, та уповноважені органи відповідно до закону про порушення вимог законодавства з питань видачі документів дозвільного характеру посадовою особою місцевого дозвільного органу;

9) готує пропозиції щодо удосконалення процедури видачі документів дозвільного характеру;

10) веде в мережі Інтернет веб-сторінку, яка містить інформацію, необхідну для отримання документів дозвільного характеру;

11) складає протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом.

3.2.4. Розгляд звернень громадян, підприємств, установ, організацій, у тому числі об'єднань громадян, фізичних осіб-підприємців, депутатські звернення та запити в порядку, передбаченому чинним законодавством України, забезпечує виконання вимог законодавства України про доступ до публічної інформації.

3.2.5. Участь у підготовці проектів угод, договорів, меморандумів, протоколів зустрічей делегацій і робочих груп у межах повноважень Управління.

3.2.6. Інформування про роботу Управління на офіційному сайті Харківської міської ради та в друкованих засобах масової інформації.

3.2.7. Отримання від підприємств усіх форм власності інформації, необхідної для виконання задач Управління.

3.2.8. Презентація на ділових форумах, конференціях, виставках-презентаціях тощо, підготовка рекламно-інформаційних матеріалів.

3.2.9. Розгляд звернень та пропозицій органів державної влади, господарських структур, засобів масової інформації та громадян з питань, які відносяться до компетенції Управління, прийняття рішень з цих питань.

3.2.10. Участь у розробці та реалізації програм соціально-економічного розвитку міста, програм підтримки та розвитку підприємництва, інших міських програм. Підготовка звітів про хід і результати їх виконання.

3.2.11. Здійснення інших покладених на Управління повноважень згідно з чинним законодавством.

4. СТРУКТУРА УПРАВЛІННЯ

4.1. До складу Управління входять відділи.

4.2. Структура Управління затверджується міським головою за поданням директора Департаменту підприємництва та споживчого ринку.

4.3. Функціональна спеціалізація відділів Управління регламентується положеннями про відділи, які затверджуються директором Департаменту підприємництва та споживчого ринку.

4.4. Діяльність працівників відділів Управління регламентується посадовими інструкціями, які затверджуються директором Департаменту підприємництва та споживчого ринку.

4.5. Призначення та звільнення працівників Управління здійснюється міським головою згідно з діючим законодавством України.

5. КЕРІВНИЦТВО УПРАВЛІННЯ

5.1. Управління очолює начальник, який призначається на посаду міським головою за поданням директора Департаменту підприємництва та споживчого ринку на підставі рішення конкурсної комісії Департаменту або по іншій процедурі, передбаченій законодавством України.

Начальник Управління є за посадою заступником директора Департаменту та державним адміністратором.

5.2. Звільнення начальника Управління здійснюється міським головою за погодженням з уповноваженим органом відповідно до вимог діючого законодавства України.

5.3. Начальник Управління:

- здійснює керівництво діяльністю Управління, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Управління завдань, реалізацію його повноважень;

- представляє без доручення Управління у взаємовідносинах з фізичними та юридичними особами;

- надає доручення в межах повноважень, які надані Управлінню та передбачені цим Положенням, контролює їх виконання;

- забезпечує координацію діяльності структурних підрозділів, готує Положення про структурні підрозділи Управління, функціональні обов'язки працівників Управління, які затверджуються директором Департаменту підприємництва та споживчого ринку;

- веде особистий прийом громадян, забезпечує виконання їх законних вимог і обґрунтованих прохань, розглядає звернення громадян у встановленому порядку;

- представляє Управління і надає повноваження заступнику та іншим працівникам по представництву інтересів Управління в інших організаціях, підприємствах, установах з питань, які входять до компетенції Управління;

- забезпечує виконання працівниками Управління вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»;

- вживає заходів щодо поліпшення умов праці та відпочинку працівників Управління;

- здійснює інші повноваження, надані Департаментом підприємництва та споживчого ринку і чинним законодавством України.

5.4. Начальник Управління має заступника.

6. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

6.1. Припинення діяльності Управління здійснюється за рішенням Харківської міської ради або у встановленому порядку відповідно до вимог діючого законодавства України.

6.2. Зміни і доповнення до цього Положення вносяться в порядку, встановленому для його прийняття.


Додаток 55

до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 №07/10 (в редакції рішення 40 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.06.2015 № 1898/15)


ПОЛОЖЕННЯ

про відділ з питань здійснення державної регуляторної політики Департаменту підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради

(нова редакція)

1. Загальні положення

1.1. Відділ з питань здійснення державної регуляторної політики Департаменту підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради (далі - Відділ) є виконавчим органом Харківської міської ради.

1.2. Відділ входить до складу Департаменту підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради (надалі - Департамент підприємництва та споживчого ринку) та є правонаступником відділу з питань здійснення державної регуляторної політики Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради у зв'язку з перейменуванням.

1.3. Відділ підзвітний та підконтрольний Харківській міській раді, підпорядкований виконавчому комітету міської ради, міському голові, заступнику міського голови з питань розвитку та забезпечення життєдіяльності міста, директору Департаменту підприємництва та споживчого ринку.

1.4. У своїй діяльності відділ керується Конституцією України, Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими актами чинного законодавства України, розпорядженнями Харківського міського голови, актами Харківської міської ради та виконавчого комітету Харківської міської ради, наказами Департаменту підприємництва та споживчого ринку, цим Положенням та іншими нормативними актами.

1.5. Відділ має штамп та відповідні бланки.

1.6. Місце знаходження відділу: м. Харків, вул. Чернишевська, 26.

2. Мета та завдання Відділу

2.1. Метою діяльності Відділу є впровадження державної регуляторної політики міською радою та її виконавчими органами, яка спрямована на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами та суб'єктами господарювання, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, зменшення втручання у діяльність суб'єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності, що здійснюється в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією та Законами України.

2.2. Основним завданням Відділу є координування та забезпечення здійснення реалізації державної регуляторної політики міською радою та її виконавчими органами у сфері господарської та адміністративної діяльності.

2.3. Відділ при виконанні покладених на нього функцій взаємодіє з органами виконавчої влади, депутатами, постійними комісіями, тимчасовими контрольними комісіями та іншими органами, утвореними міською радою, департаментами, адміністраціями районів та іншими виконавчими органами міської ради, підприємствами, організаціями, установами, об'єднаннями громадян та засобами масової інформації.

3. Функції відділу відповідно до завдань та повноважень

3.1. Бере участь у плануванні діяльності з підготовки проектів регуляторних актів.

3.2. Розглядає та візує в установленому порядку розроблені проекти нормативно-правових актів або інших офіційних письмових документів, які встановлюють, змінюють чи скасовують норми права та надає висновки щодо необхідності проходження відповідної процедури, передбаченої для регуляторних актів.

3.3. Вносить пропозиції щодо встановлення єдиного підходу до підготовки аналізу регуляторного впливу та здійснення відстежень результативності регуляторних актів; недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти; викладення положень регуляторного акта у спосіб, який є доступним та однозначним для розуміння особами, які повинні впроваджувати або виконувати вимоги цього регуляторного акта.

3.4. Надає консультації з підготовки аналізу регуляторного впливу.

3.5. Надає висновки щодо відповідності проектів нормативно-правових актів та інших офіційних письмових документів, які встановлюють, змінюють чи скасовують норми права, зокрема проектів регуляторних актів та відповідних аналізів регуляторного впливу Закону Україні «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Постанови Кабінету Міністрів від 11.03.2004 р. № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта».

3.6. Проводить експертну оцінку нормативно-правових актів та проектів нормативно-правових актів, які регулюють господарські та адміністративні відносини.

3.7. Готує керівництву довідкові та аналітичні матеріали з питань, що стосуються компетенції відділу.

3.8. Повідомляє розробнику проекту про виявлення встановлених законом обставин, за яких такий акт не може бути прийнято або схвалено.

3.9. Бере участь у визначенні заходів, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта в разі його прийняття.

3.10. Аналізує звіти про відстеження результативності регуляторних актів.

3.11. Подає пропозиції про перегляд, внесення змін, скасування або зупинення дії регуляторних актів, які суперечать принципам регуляторної політики у сфері адміністративно-господарської діяльності або прийняті з порушенням встановлених законом вимог.

3.12. Готує пропозиції щодо формування та здійснення державної регуляторної політики у сфері адміністративно-господарської діяльності.

3.13. У випадку необхідності виступає з пропозиціями щодо залучення організацій різних форм власності та господарювання, а також окремих спеціалістів для забезпечення здійснення державної регуляторної політики.

3.14. Бере участь у методичному забезпеченні діяльності, пов'язаної з реалізацією державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.

3.15. Отримує від органів виконавчої влади, виконавчих органів міської ради та апарату міської ради, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на відділ завдань.

3.16. Скликає у встановленому порядку наради з питань, що належать до компетенції відділу.

3.17. Організовує конференції, семінари, інші заходи інформативно-методичного спрямування з питань, що належать до компетенції відділу.

4. Керівництво відділом

4.1. Відділ очолює начальник, який призначається на посаду міським головою за поданням директора Департаменту підприємництва та споживчого ринку на підставі рішення конкурсної комісії або по іншій процедурі, передбаченій законодавством України.

4.2. Начальник відділу:

4.2.1 здійснює керівництво діяльністю Відділу;

4.2.2 несе персональну відповідальність за виконання покладених на Відділ завдань, реалізацію його повноважень, дотримання трудової дисципліни;

4.2.3 узгоджує та візує проекти нормативно-правових актів Харківської міської ради та її виконавчого комітету, а також інші документи, які мають ознаки регуляторних актів;

4.2.4 забезпечує виконання працівниками Відділу вимог чинного законодавства України;

4.2.5 здійснює інші повноваження, надані Департаментом підприємництва та споживчого ринку і чинним законодавством України.

4.3. Діяльність працівників Відділу визначається посадовими інструкціями, що затверджуються директором Департаменту підприємництва та споживчого ринку.

4.4. Працівники Відділу призначаються на посаду та звільняються з посад за розпорядженням міського голови та за поданням директора Департаменту підприємництва та споживчого ринку.

4.5. На період відсутності начальника Відділу, його обов'язки виконує заступник начальника Відділу.

5. Заключні положення

5.1. Припинення діяльності Відділу здійснюється за рішенням Харківської міської ради або в установленому порядку відповідно до вимог діючого законодавства України.

5.2. Зміни і доповнення до Положення вносяться в порядку, встановленому для його затвердження.


Додаток 125

до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 №07/10 (в редакції рішення 40 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.06.2015 № 1898/15)


ПОЛОЖЕННЯ

ПРО УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІКИ ТА КОШТОРИСНО-ДОГОВІРНИХ ВІДНОСИН ДЕПАРТАМЕНТУ ІНФРАСТРУКТУРИ ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

(НОВА РЕДАКЦІЯ)

1. Загальні положення

1.1. Управління економіки та кошторисно-договірних відносин Департаменту інфраструктури Харківської міської ради (далі - Управління) є виконавчим органом Харківської міської ради.

1.2. Управління згідно з рішенням 4 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 12.01.2011 №138/11 «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради» входить до складу Департаменту інфраструктури Харківської міської ради (далі - Департамент інфраструктури), в якому функціонує без права юридичної особи.

1.3. Управління підзвітне та підконтрольне Харківській міській раді, підпорядковане виконавчому комітету Харківської міської ради, міському голові, заступнику міського голови з питань інфраструктури міста та директору Департаменту інфраструктури.

1.4. У своїй діяльності Управління керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства інфраструктури України, іншими актами чинного законодавства України, актами Харківської міської ради, виконавчого комітету Харківської міської ради і розпорядженнями міського голови, прийнятими в межах їх компетенції, а також цим Положенням.

2. Мета і завдання Управління

2.1. Метою діяльності Управління є організація та удосконалення фінансово-економічної діяльності підприємств, функції управління якими закріплені за Департаментом інфраструктури.

2.2. Визначення потреби в бюджетному фінансуванні (благоустрій, транспорт, організація дорожнього руху). Здійснення розрахунків та відповідних обґрунтувань потреби в бюджетному фінансуванні.

2.3. Розробка відповідних міських програм та контроль за їх реалізацією.

2.4. Підготовка до укладання договорів на виконання робіт з будівництва, капітального ремонту та реконструкції об'єктів міського транспорту, транспортної інфраструктури та технічних засобів організації дорожнього руху.

2.5. Перевірка проектно-кошторисної документації з будівництва, реконструкції, капітального ремонту та утримання об'єктів міського транспорту, транспортної інфраструктури та технічних засобів організації дорожнього руху.

2.6. Розподіл субвенції з державного бюджету на компенсацію втрат доходів підприємств міського пасажирського транспорту від перевезень пільгових категорій громадян і контроль за її використанням.

2.7. Участь у підготовці контрактів з керівниками комунальних підприємств, внесення в них необхідних змін, контроль за виконанням показників ефективності діяльності комунальних підприємств, передбачених контрактами з їх керівниками.

2.8. Підготовка проектів рішень міської ради, виконавчого комітету, розпоряджень міського голови стосовно діяльності підпорядкованих підприємств.

2.9. Контроль за виконанням рішень міської ради, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови, підготовка відповідей на запити з питань, які знаходяться в компетенції Управління.

2.10. Розгляд в межах компетенції заяв та звернень підприємств, юридичних та фізичних осіб.

3. Функції Управління відповідно до завдань і повноважень

3.1. Підготовка пропозицій щодо проекту бюджетних асигнувань, пов'язаних із забезпеченням безпечної роботи підприємств транспорту, транспортної інфраструктури, технічних засобів організації дорожнього руху та інших об'єктів благоустрою, що перебувають у комунальній власності.

3.2. Підготовка матеріалів до проведення конкурсних торгів щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.

3.3. Здійснення контролю за виконанням договірних зобов'язань підприємств, установ і організацій усіх форм власності, суб'єктами господарської діяльності, що уклали договори з Департаментом інфраструктури.

3.4. Перевірка проектно-кошторисної документації, що передається проектними організаціями.

3.5. Перевірка складених підрядними організаціями договірних цін у відповідності з діючими нормативними документами.

3.6. Здійснення контролю за використанням бюджетних коштів.

3.7. Виконання інших повноважень, покладених на Управління відповідно до чинного законодавства.

4. Структура Управління

4.1. До складу Управління входять відділи.

4.2. Діяльність Управління регламентується Положенням, що затверджується Харківською міською радою за поданням директора Департаменту інфраструктури.

4.3. Положення про відділи затверджується директором Департаменту інфраструктури.

5. Керівництво Управлінням

5.1. Посадових осіб Управління призначає на посаду на конкурсній основі або відповідно до іншої процедури, передбаченої законодавством України, і звільняє з посади міський голова.

5.2. Начальник Управління:

5.2.1. Здійснює керівництво діяльністю Управління.

5.2.2. Видає в межах своєї компетенції накази, організовує й контролює їхнє виконання.

5.2.3. Забезпечує виконання працівниками Управління вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

5.2.4. Погоджує положення про відділи і функціональні обов'язки співробітників Управління.

5.2.5. Виконує інші повноваження відповідно до вимог чинного законодавства України.

5.3. Начальник Управління в своїй діяльності підзвітний директору Департаменту інфраструктури і несе персональну відповідальність за виконання покладених на Управління завдань, визначає ступінь відповідальності керівників структурних підрозділів Управління.

6. Заключні положення

6.1. Припинення роботи Управління здійснюється рішенням Харківської міської ради або у встановленому нею порядку.

6.2. Зміни і доповнення до цього Положення вносяться в порядку, встановленому для його прийняття.


Додаток 133

до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» від 24.11.2010 №07/10 (в редакції рішення 40 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.06.2015 № 1898/15)


ПОЛОЖЕННЯ

ПРО УПРАВЛІННЯ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЯ ТА ЗВ'ЯЗКУ ДЕПАРТАМЕНТУ ІНФРАСТРУКТУРИ ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

1. Загальні положення

1.1. Управління телекомунікацій та зв'язку Департаменту інфраструктури Харківської міської ради (надалі - Управління) є виконавчим органом Харківської міської ради.

1.2. Управління входить до складу Департаменту інфраструктури Харківської міської ради (далі - Департамент інфраструктури), в якому функціонує без права юридичної особи.

1.3. Управління підзвітне та підконтрольне Харківській міській раді, підпорядковане виконавчому комітету Харківської міської ради, міському голові, заступнику міського голови з питань інфраструктури міста та директору Департаменту інфраструктури.

1.4. У своїй діяльності Управління керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства інфраструктури України, іншими актами чинного законодавства України, актами Харківської міської ради, виконавчого комітету Харківської міської ради і розпорядженнями міського голови, прийнятими в межах їх компетенції, а також цим Положенням.

2. Мета і завдання Управління

2.1. Метою діяльності Управління є забезпечення ефективного впровадження і функціонування сучасних інформаційних технологій (програмно-апаратних комплексів, геоінформаційних систем, систем керування базами даних, телекомунікаційних систем зв'язку та мереж, інформаційних ресурсів) в комунальних підприємствах, установах, організаціях.

2.2. Розвиток інформаційно-телекомунікаційної сфери міста.

2.3. Забезпечення функціонування міського телекомунікаційного вузла та виконання функцій оператора міської комп'ютерної мережі Харківської міської ради, комунальних підприємств, установ, організацій територіальної громади міста.

2.4. Сприяння оперативному та ефективному вирішенню питань, пов'язаних із забезпеченням мешканців міста якісними послугами підприємствами зв'язку та телекомунікаційних мереж міста всіх форм власності.

2.5. Визначення заходів з інформатизації міста (контроль за рухом та обліком проїзних квитків у транспорті, відеоспостереження на соціально важливих об'єктах, впровадження у ліфтовому господарстві міста сучасних систем диспетчеризації та відеоспостереження тощо).

2.6. Участь у розробці міських програм, пов'язаних з інформатизацією в місті.

2.7. Забезпечення розвитку і впровадження сучасних інформаційних технологій, систем технічного захисту інформації комунальних підприємств, установ та організацій.

2.8. Організація роботи із створення єдиної міської інформаційної мережі, забезпечення її підтримки та обслуговування.

2.9. Організація взаємодії міської ради та її виконавчих органів з органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями з питань інформатизації.

2.10. Впровадження елементів електронного урядування для забезпечення максимально простого та доступного спілкування громадян з органами місцевого самоврядування, юридичними особами, громадськими організаціями та створення механізмів надання послуг громадянам та організаціям в режимі реального часу.

3. Функції Управління відповідно до завдань і повноважень

3.1. Внесення пропозицій щодо підготовки нормативно-правових актів міської ради, виконавчого комітету, міського голови з питань інформатизації.

3.2. Здійснення інформаційного та методичного забезпечення, організація робіт за програмами та проектами інформатизації, участь у проведенні їх експертизи.

3.3. Участь у технічному захисті інформації при впровадженні інформаційних технологій та систем зв'язку.

3.4. Моніторинг та надання пропозицій із застосування засобів телекомунікацій, систем та мереж, баз даних та програмно-апаратних комплексів, їх інтеграції та використання як цілісної системи для ефективного керування містом.

3.5. Участь у забезпеченні створення і розвитку геоінформаційної системи міста Харкова.

3.6. Участь в координації діяльності виконавчих органів міської ради, комунальних підприємств, установ та організацій міста із забезпечення сумісності та інтеграції впроваджених у них інформаційних систем, та систем, що планується впровадити.

3.7. Забезпечення безперебійної роботи телекомунікаційних засобів міської ради і її виконавчих органів, серверного та мережевого обладнання, систем, які забезпечують роботу інформаційної інфраструктури міської ради, а також вжиття заходів з усунення порушень, що виникають в процесі їх роботи.

3.8. Надання пропозицій щодо координації діяльності відповідних підрозділів міської ради з питань оперативності передачі інформації, забезпечення розподіленого доступу користувачів до баз даних міської ради, сумісності застосованих програм і апаратних засобів.

3.9. Організація технічної підтримки для забезпечення роботи та розвитку центру обміну даними виконавчих органів міської ради, комунальних підприємств, установ та організацій міста.

3.10. Участь у межах власної компетенції в організації навчання фахівців виконавчих органів Харківської міської ради по роботі з інформаційними технологіями, надання методичної та консультативної допомоги з питань використання інформаційних технологій

3.11. Участь в підготовці проектів розпорядчих актів міської ради, виконавчого комітету і міського голови, в т.ч. нормативного характеру, з питань інформатизації.

3.12. Вжиття заходів щодо звільнення будівель міста від самовільно розміщених об'єктів та обладнання зв'язку і телекомунікацій.

3.13. Участь в залученні на договірних основах підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності до участі в розвитку телекомунікаційних мереж в м. Харкові.

3.14. Забезпечення контролю за діяльністю підприємств зв'язку та телекомунікаційних мереж міста усіх форм власності щодо дотримання ними вимог законодавства у цій сфері.

3.15. Здійснення інших повноважень покладених на Управління відповідно до чинного законодавства України.

4. Структура Управління

4.1. До складу Управління входять відділи.

4.2. Діяльність Управління регламентується Положенням, що затверджується Харківською міською радою за поданням директора Департаменту інфраструктури.

4.3. Положення про відділи затверджується директором Департаменту інфраструктури.

5. Керівництво Управлінням

5.1. Посадових осіб Управління призначає на посаду на конкурсній основі або відповідно до іншої процедури, передбаченої законодавством України, і звільняє з посади міський голова.

5.2. Начальник Управління:

5.2.1. Здійснює керівництво діяльністю Управління.

5.2.2. Видає в межах своєї компетенції накази, організовує й контролює їхнє виконання.

5.2.3. Забезпечує виконання працівниками Управління вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

5.2.4. Погоджує положення про відділи і функціональні обов'язки співробітників Управління.

5.2.5. Виконує інші повноваження відповідно до вимог чинного законодавства України.

5.3. Начальник Управління в своїй діяльності підзвітний директору Департаменту інфраструктури і несе персональну відповідальність за виконання покладених на Управління завдань, визначає ступінь відповідальності керівників структурних підрозділів Управління.

6. Заключні положення

6.1. Припинення роботи Управління здійснюється рішенням Харківської міської ради або у встановленому нею порядку.

6.2. Зміни і доповнення до цього Положення вносяться в порядку, встановленому для його прийняття.