ПОСТАНОВА
Іменем України
16 березня 2020 року
Київ
справа №361/6432/16-а
адміністративне провадження №К/9901/17770/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 361/6432/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області
про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2017 року (колегія у складі: головуючого судді Кузьмишиної О.М., суддів: Глущенко Я.Б., Шелест С.Б.)
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області з позовом до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просив: - визнати неправомірними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, виходячи з розміру фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження у 1986 році, зазначеної у довідці № 106 від 01.09.2016 з урахуванням одноразової винагороди за отриману гранично допустиму дозу радіації у розмірі 500 крб.; - зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити з 01.09.2016 перерахунок пенсії із урахуванням відомостей про заробітну плату, викладених у довідці Броварського МВ з обслуговування м. Бровари та Броварського району ГУ МВС України в Київській області від 01.09.2016 під час виконання ним службових обов`язків у зоні небезпечності (зоні відчуження м. Прип`ять, м. Чорнобиль) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 26 по 29 квітня 1986 року про одноразову винагороду за отриману гранично допустиму дозу радіації в розмірі 500 крб. та виплатити недосплачену суму пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.
2. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, інвалідом ІІ групи, має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) . Згідно з ч. 1 ст. 54 вказаного Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. 06.10.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги у розмірі 500 крб. за гранично допустиму дозу радіації, отриману ним при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Однак, листом від 19.10.2016 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з посиланням на ті обставини, що довідка про заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 01 вересня 2016 року №106 може бути врахована лише за умови визнання інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його право на належний соціальний захист.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Броварський міськрайонний суд Київської області постановою від 01 грудня 2016 року позов задовольнив. Визнав неправомірними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії, виходячи із розміру фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження у 1986 році, яка зазначена у довідці Броварського МВ з обслуговування м. Бровари та Броварського району ГУ МВС України в Київській області від 01.09.2016 № 106 із урахуванням одноразової винагороди за отриману гранично допустиму дозу радіації у розмірі 500 крб. Зобов`язав Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити з 01.09.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням відомостей про заробітну плату, викладених у довідці Броварського МВ з обслуговування м. Бровари та Броварського району ГУ МВС України в Київській області від 01.09.2016 під час виконання ним службових обов`язків у зоні небезпечності (зоні відчуження м. Прип`ять, м. Чорнобиль) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 26 по 29 квітня 1986 року про одноразову винагороду за отриману гранично допустиму дозу радіації в розмірі 500 крб. й виплатити недосплачену суму пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з даних, які містяться у довідці від 01.09.2016 про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої на виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 08.04.2016 у справі № 361/471/16-а. При цьому, суд виходив з того, що дії позивача направлені на реалізацію встановленого законом права на перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та узгоджуються з положеннями Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) та постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210 (1210-2011-п) .
5. Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 01 березня 2017 року скасував постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 01 грудня 2016 року та прийняв нову постанову, якою відмовив у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
6. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, апеляційний суд виходив з того, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію по інвалідності, згідно із законодавством, яке регулює питання перерахунку пенсії військовослужбовцям. Крім цього, судом апеляційної інстанції не встановлений зв`язок позивача з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, а травма отримана у 1989 році та її наслідки, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. 20 березня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2017 року, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 01 грудня 2016 року.
8. В обґрунтування своїх вимог, скаржник зазначив про те, що апеляційним судом не було враховано, що він відноситься до тих осіб, які отримали у 1986-1987 роках дозу опромінення в 25 бер і більше за період роботи в зоні відчуження, що підтверджується відомостями з маршрутного листа та відповідною карткою дозиметричного контролю, а відтак позивач має право на перерахунок пенсії згідно чинного законодавства.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 22 березня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
10. 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (2147а-19) . З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) (далі - КАС України (2747-15) ).
11. Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС України (2747-15) , касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
12. На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
13. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 червня 2019 року, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Стеценко С.Г., судді: Рибачук А.І., Тацій Л.В., справу передано головуючому судді.
14. Ухвалою Верховного Суду від 13.03.2020 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження з 16.03.2020.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
15. ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, інвалідом ІІ групи, має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи".
16. Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 08 квітня 2016 року, яка набрала законної сили, визнано неправомірними дії Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області щодо відмови у наданні ОСОБА_1 довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках з включенням відомостей про отримання ним винагороди за отриману максимально допустиму дозу радіації в сумі 500 крб., оформлену листом від 14 грудня 2015 року № Х-124; зобов`язано Броварський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Київській області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану ним за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках з включенням відомостей про отримання ним винагороди за отриману максимально допустиму дозу радіації в сумі 500 крб.
17. На підставі вищевказаної постанови суду позивачу 01 вересня 2016 року видано довідку № 106 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
18. Довідка про заробітну плату (грошове забезпечення), одержана за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 106 від 01 вересня 2016 року, яку позивач надав відповідачу для перерахунку пенсії, за формою і змістом відповідає наказу Міністерства соціальної політики України від 03 вересня 2012 року № 536 (z1605-12) , видана уповноваженим на те органом та не визнана недійсною в судовому порядку.
19. З матеріалів справи вбачається, що 06 жовтня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги у розмірі 500 крб. за гранично допустиму дозу радіації, отриману ним при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
20. Листом від 19 жовтня 2016 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з посиланням на ті обставини, що довідка про заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 01 вересня 2016 року № 106 може бути врахована лише за умови визнання інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи.
21. Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, виходячи з розміру фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження у 1986 році, зазначеної у довідці № 106 від 01.09.2016 з урахуванням одноразової винагороди за отриману гранично допустиму дозу радіації у розмірі 500 крб., позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
22. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
23. Згідно з ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
24. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
25. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
26. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (1210-2011-п) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі по тексту - Порядок № 1210).
27. У відповідності до п. 1 Порядку № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
28. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи (п. 2 Порядку № 1210).
29. Згідно з пп. 3 п. 3 Порядку № 1210, у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
30. Відповідно до п. 7 Порядку № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
31. Положеннями статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
32. Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (z1566-05) , довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
33. Розпорядженням Ради Міністрів СРСР "Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати" від 17 травня 1986 року № 964-рс, зокрема дозволено керівникам міністерств і відомств, що беруть участь у ліквідації аварії, за погодженням з головою урядової комісії здійснювати у виняткових випадках оплату праці працівників, зайнятих на зазначених роботах в III зоні небезпеки, в п`ятикратному розмірі в порівнянні з встановленими чинним законодавством нормами, по II зоні - в чотириразовому розмірі і в I зоні - у трикратному розмірі; у тих випадках, коли працівник отримує гранично допустиму дозу радіації і в зв`язку з цим не допускається для подальшої роботи в зазначених зонах небезпеки, йому виплачується одноразова винагорода у розмірі п`ятикратної місячної тарифної ставки (посадового окладу), а особам офіцерського складу військових частин, офіцерського та начальницького складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - трьох місячних окладів грошового утримання за посадою та військовим чи спеціальним званням, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби, особам молодшого начальницького і рядового складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - 500 крб., військовослужбовцям строкової служби і військовим будівельникам - 300 крб.
34. Згідно з п. "а" частини першої Розпорядження Ради Міністрів СРСР "Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС" від 23 травня 1986 року № 1031-рс, розповсюджено на військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, зайнятих на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, порядок і розміри підвищеної оплати праці, передбачені Розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 року № 964.
35. Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом апеляційної інстанції, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2).
36. Згідно маршрутного листа № 40 від 23.12.2015 капітан внутрішньої служби ОСОБА_1 брав участь в заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та знаходився в 30-км зоні відчуження ЧАЕС з 26.04.1996 року по 29.04.1986 року, та отримав дозу опромінення 26,7 Бер.
37. З довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, розмір заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у 1986 році становить 622,70 крб., що не перевищує 3000 крб.
38. Разом з тим, як вірно встановлено судом апеляційної інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію по інвалідності, згідно із законодавством, яке регулює питання перерахунку пенсії військовослужбовцям.
39. При цьому, з матеріалів справи вбачається, що у позивача не встановлений зв`язок з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, він має другу групу інвалідності з 2011 року, що підтверджується відповідним посвідченням.
40. Відповідно до виписки з акту МСЕК № 357620 від 17.02.2011, травма (отримана у 1989 році) та її наслідки, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби.
41. Крім цього, позивач не має статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії І, однак, саме зазначена категорія дає право на такий вид перерахунку, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильської катастрофи" та Порядку № 1210.
42. З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
43. Доводи касаційної скарги не спростовують вищезазначених висновків суду апеляційної інстанції та не дають підстав вважати, що цим судом невірно застосовано норми матеріального чи процесуального права.
44. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки апеляційний суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
45. У відповідності до частини першої статті 350 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
46. Оскільки, Суд залишає в силі рішення суду апеляційної інстанції, то відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати не підлягають новому розподілу.
Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
С.Г. Стеценко
А.І. Рибачук
Л.В. Тацій,
Судді Верховного Суду