Верховний Суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
04 квітня 2018 року
м. Київ
Справа № 905/3308/16
|
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Вронська Г.О. - головуюча, Баранець О.М., Студенець В.І.,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Державного підприємства "Енергоринок"
на рішення Господарського суду Донецької області
у складі судді Шилова О.М.
від 07.02.2017 та
на постанову Донецького апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Татенко В.М., Зубченко І.В., Ломовцева Н.В.,
від 12.06.2017
за позовом Державного підприємства "Енергоринок"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі"
про стягнення 88 551,58 грн.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. 21 листопада 2016 року позивач подав позовну заяву про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 88 551,58 грн.
2. Позовні вимоги позивач обґрунтовані порушенням відповідачем умов пунктів 6.3, 6.3.1 договору купівлі-продажу електроенергії № 3743/02 від 20.12.2006 щодо подекадної оплати купованої електроенергії у період з січня 2016 року по червень 2016 року.
Короткий зміст оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Господарського суду Донецької області від 07.02.2017 у задоволенні позову було відмовлено.
4. Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 12.06.2017 апеляційна скарга позивача була залишена без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
5. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що відповідач є виробником житлово-комунальних послуг. Оскільки статтею 2 Закону України "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси" (далі - Закон) запроваджено мораторій на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами - виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції, то відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. 02 жовтня 2017 року позивач подав касаційну скаргу.
7. У касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 07.02.2017, постанову Донецького апеляційного господарського суду від 12.06.2017 та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ Й АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. 20 грудня 2006 року між Державним підприємством "Енергоринок" (ДПЕ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Інвест" (правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі") (ЕК) був укладений договір № 3743/02 (далі - Договір).
9. Відповідно до пункту 2.1 Договору ДПЕ зобов'язується продавати, а ЕК - купувати електроенергію та здійснювати її оплату відповідно до умов цього Договору.
10. Згідно з пунктом 3.1 Договору сторони визнають свої зобов'язання за Договором між членами Оптового ринку електроенергії України і додатками до нього, що є його невід'ємними частинами, та керуються його положеннями при виконанні цього Договору.
11. Відповідно до пункту 3.3 Договору плата за передачу електричної енергії, яку ЕК купує у ДПЕ магістральними та міждержавними електричними мережами та плата за диспетчерське управління виробництвом і передачею електричної енергії враховуються ДПЕ при формуванні відповідно до Правил ОРЕ середньозваженої за розрахунковий місяць оптової ринкової ціни на купівлю електроенергії ЕК у ДПЕ.
12. Пунктом 4.1 Договору передбачено, що ЕК надає до ДПЕ повідомлення про замовлене добове (по годинах) та місячне (по годинах) споживання електроенергії, повідомлення на замовлений місячний обсяг купівлі електроенергії з Оптового ринку електричної енергії України (ОРЕ), а також інформацію про замовлений обсяг купівлі електроенергії з ОРЕ по всіх постачальниках електроенергії на території ліцензованої діяльності ЕК, що розташована на контрольованій території.
13. Згідно з пунктом 6.1 Договору оплату за куплену електроенергію ЕК здійснює відповідно до ІВКОР грошовими коштами, що перераховуються на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання ДПЕ з поточних рахунків зі спеціальним режимом використання ЕК, відкритих відповідно до чинних нормативно-правових актів України, які регулюють порядок розрахунків за електроенергію, а також з інших рахунків ЕК.
14. Відповідно до пункту 6.2 Договору перерахування коштів ЕК за куплену у ДПЕ електроенергію здійснюється кожного банківського дня розрахункового місяця з урахуванням умов пункту 6.3 і зараховується сторонами як оплата за електричну енергію, куплену ЕК у ДПЕ у цьому місяці з урахуванням умов пунктів 6.4 та 6.5 цього Договору та окремих рішень Кабінету Міністрів України.
15. Пунктом 6.3 Договору (в редакції додаткової угоди № 4683/01 від 30.04.2008 до Договору) встановлено, що 11-го, 21-го та останнього числа розрахункового місяця ДПЕ перевіряє суму, що надійшла на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання ДПЕ, як оплата ЕК електроенергії, купленої за першу, другу та третю декаду місяця відповідно. Розмір оплати ЕК за першу декаду визначається шляхом множення 30% замовленого місячного споживання електроенергії і відповідно за другу декаду - 30% та за третю декаду - 40 % на прогнозну оптову ринкову ціну, затверджену постановою НКРЕ з урахуванням місячного обсягу дотацій для компенсації втрат ЕК від здійснення постачання електричної енергії за регульованим тарифом згідно з постановою НКРЕ, що встановлює суму дотацій, а також з урахуванням встановлених НКРЕ вирівнювальних націнок (знижок) для коригування платежу ЕК у зв'язку із застосуванням єдиних роздрібних тарифів на електроенергію для кожного з класів споживачів, крім населення, на територію України. Залежно від структури споживання ЕК вказані відсотки можуть бути змінені за домовленістю сторін. У цьому випадку ЕК надає ДПЕ письмове підтвердження своєї структури споживання. У разі здійснення коригування замовленого місячного обсягу купівлі електроенергії, розмір оплати за третю декаду визначається відповідно до пункту 4.15.1 цього Договору.
16. Відповідно до пункту 6.3.1 Договору в разі, якщо сума оплати, здійсненої ЕК за відповідну декаду, менша за визначену відповідно до пункту 6.3 суму оплати з урахуванням переплати за попередню(і) декаду(и) розрахункового місяця, ДПЕ надсилає ЕК факсимільним зв'язком попередження про неповну декадну оплату електроенергії, купленої у ДПЕ. ЕК зобов'язується здійснити перерахування недостатньої суми з поточного рахунку ЕК на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання ДПЕ впродовж двох банківських днів після закінчення відповідної декади, вказавши при цьому в призначенні платежу декаду, за яку здійснюється доплата.
17. Згідно з пунктом 6.3.2 Договору у випадку нездійснення ЕК доплати згідно з пунктом 6.3.1 Договору, ДПЕ через 3 банківських дні після закінчення відповідної декади має право виставити ЕК вимогу про сплату штрафу в розмірі 0,01% від недоплаченої суми. Штраф повинен бути сплачений в термін, не більший від 3-х банківських днів з моменту отримання ЕК письмового повідомлення ДПЕ. Цей пункт Договору застосовується тільки у випадку, якщо ЕК порушила терміни подекадної оплати більше 4-х разів за останні 365 днів, що передують даті останнього порушення ЕК умов пункту 6.3.1 Договору.
18. У порядку, передбаченому пунктом 4.1 Договору, відповідач направляв на адресу позивача повідомлення на замовлений обсяг купівлі електричної енергії № 01/16 від 31.12.2015, № 01/16-2 від 15.01.2016, № 02/16 від 31.01.2016, №02/16-2 від 15.02.2016, № 03/16 від 29.02.2015, № 04/16 від 31.03.2016, №04/16-2 від 15.04.2016, № 05/16 від 29.04.2016, № 05/16-2 від 13.05.2016, №06/16 від 30.05.2016.
19. Купівля електричної енергії засвідчена актами купівлі-продажу електричної енергії від 31.01.2016 на суму 842 038 221,13 грн., від 29.02.2016 на суму 795268695,91 грн., від 31.03.2016 на суму 849 650 941,34 грн., від 30.04.2016 на суму 820 495 040,12 грн., від 31.05.2016 на суму 851 397 336,01 грн. на суму 851397336,01 грн., від 30.06.2016 на суму 808 349 998,03 грн.
20. Відповідно до звітів про надходження коштів відповідач за куплену електричну енергію розрахувався частково з порушенням передбаченого Договором строку.
21. У зв'язку з порушенням визначеного пунктом 6.3 Договору порядку розрахунків за куповану електричну енергію позивач звернувся до відповідача з листами-попередженнями № 01/01 від 12.01.2016, № 01/02 від 11.02.2016, №03/02 від 01.03.2016, № 01/03 від 12.03.2016, № 01/04 від 12.04.2016, № 01/05 від 11.05.2016, №02/06 від 21.06.2016, № 03/06 від 01.07.2016.
22. Позивач також звертався до відповідача з претензіями щодо сплати штрафних санкцій.
23. Відповідачем зазначені листи-попередження та претензії позивача були залишені без відповіді.
24. Відповідно до пункту 7 статуту Державного підприємства "Енергоринок" предметом його діяльності є, зокрема, оптове постачання електричної енергії, а основним видом економічної діяльності - торгівля електроенергією.
25. Пунктом 4.2 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" передбачено, що предметом його діяльності, зокрема, є передача електроенергії, постачання електричної енергії за регульованим та нерегульованим тарифами, передача електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами.
26. Згідно з ліцензіями НКРЕ серії АЕ №288212 та №288211, відповідач здійснює господарську діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території Донецької та Дніпропетровської областей.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
27. В касаційній скарзі позивач вважає, що, суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального та процесуального права.
28. Позивач зазначає, що на правовідносини, які виникли між сторонами не поширюється Закон, оскільки, позивач вважає, що відповідач є енергопостачальною компанією, а позивач оптовим постачальником електричної енергії.
29. Позивач також зазначає про те, що суди першої та апеляційної інстанцій, усупереч приписам статей 4, 43 Господарського процесуального кодексу України (в редакції, чинній до 15.12.2017) не надали належну оцінку фактичним обставинам справи та нормам законодавства, що регулюють спірні відносини.
Позиція відповідача, викладена у відзиві на касаційну скаргу
30. У відзиві на касаційну скаргу, поданому у визначений в ухвалі Верховного Суду від 01.02.2018 строк, відповідач просить залишити її без задоволення, оскільки вважає, що оскаржувані судові рішення прийняті з додержанням норм чинного законодавства.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
31. Господарський кодекс України (436-15)
Стаття 275 частини 1, 2
За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії" (2019-19)
.
Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
32. Закон України "Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси" (85-19)
Стаття 1
Метою цього Закону є встановлення додаткових гарантій щодо захисту житлових та майнових прав громадян, які проживають на територіях, де проводиться антитерористична операція, та громадян, які тимчасово переселені в інші населені пункти України з територій, на яких проводиться антитерористична операція. До 31 грудня 2015 року цим громадянам має бути погашена заборгованість із виплат заробітної плати, стипендій, пенсій, що утворилася внаслідок проведення антитерористичної операції, а також встановлено додаткові гарантії захисту житлових та майнових прав громадян, звільнених на підставі зазначених обставин, до моменту їх працевлаштування, за умови отримання ними статусу зареєстрованого безробітного.
Стаття 2 частина 2
Встановити мораторій на час, визначений у статті 1 цього Закону, на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами - виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції.
33. Закон України "Про електроенергетику" (575/97-ВР)
Стаття 1 частина 1 пункти 1, 18, 19, 20, 21, 22, 28,
Виробництво електричної енергії - це господарська діяльність, пов'язана з перетворенням енергетичних ресурсів будь-якого походження, у тому числі альтернативних джерел енергії, на електричну енергію за допомогою технічних засобів з метою її продажу на підставі договору.
Передача електричної енергії - це транспортування електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами на підставі договору.
Постачання електричної енергії - це господарська діяльність, пов'язана з наданням електричної енергії споживачеві за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору.
Споживачі енергії - це суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Суб'єкти електроенергетики - це суб'єкти господарської діяльності незалежно від їх відомчої належності та форм власності, що займаються виробництвом, передачею, розподілом, постачанням електричної енергії та теплової енергії при централізованому теплопостачанні, а також суб'єкт господарської діяльності, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління.
Учасники оптового ринку електричної енергії України - це суб'єкти господарської діяльності, які продають та купують електричну енергію на оптовому ринку електричної енергії України на підставі договору.
Оптове постачання електричної енергії - це купівля електричної енергії, формування її оптової ціни та продаж електричної енергії за оптовою ціною енергопостачальникам.
34. Закон України "Про житлово-комунальні послуги" (1875-15)
(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)
Стаття 1 частина 1 пункти 1, 4, 5, 10, 13
Житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Виконавець - це суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Виробник - це суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги.
Комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Споживач - це фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Стаття 19 частини 1-3
Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
Виробник послуг може бути їх виконавцем.
35. Договір між членами Оптового ринку електричної енергії України від 15.11.1996
Преамбула
Державне підприємство "Енергоринок", яке одержало ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з оптового постачання електричної енергії, має бути Стороною цього Договору і виконувати положення цього Договору, які поширюються на його діяльність як Сторони цього Договору
Постачальник електричної енергії, який одержав ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, має бути Стороною цього Договору і дотримуватися тих положень цього Договору, які поширюються на його діяльність як Сторони цього Договору і/або як члена ринку.
Постачальник електричної енергії, який одержав ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом, має бути Стороною цього Договору і дотримуватися тих положень цього Договору, які поширюються на його діяльність як Сторони цього Договору і/або як члена ринку.
Цей Договір встановлює умови та правила роботи Системи Оптового ринку електричної енергії України та права, обов'язки та відповідальність Сторін цього Договору.
Частина I стаття 1 пункт 1.1
Державне підприємство "Енергоринок" (ДПЕ) - Державне підприємство, створене на базі Національного диспетчерського центру електроенергетики України, яке здійснює діяльність згідно з ліцензією на оптове постачання електричної енергії.
Місцевий постачальник електричної енергії - Постачальник електричної енергії, який одержав ліцензію з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
Незалежний постачальник електричної енергії - Постачальник електричної енергії, що має ліцензію на постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Постачальник електричної енергії - Місцевий або Незалежний постачальник електричної енергії, який діє відповідно до умов своєї ліцензії.
Частина I стаття 3 пункт 3.5.1
ДПЕ забезпечує продаж всієї електричної енергії Постачальникам електричної енергії з метою задоволення попиту на споживання електричної енергії, що визначається таким чин: а) для Незалежного постачальника електричної енергії.. ; б) для Місцевого постачальника електричної енергії..
36. Господарський процесуальний кодекс України (1798-12)
(у редакції, чинній на час розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій)
Стаття 4-7 частина 1
Судове рішення приймається суддею за результатами обговорення усіх обставин справи, а якщо спір вирішується колегіально - більшістю голосів суддів. У такому ж порядку вирішуються питання, що виникають у процесі розгляду справи.
Стаття 43
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
37. Рішення Європейського суду з прав людини від 08.12.1983 у справі "Претто та інших"
Пункти 26, 31
Суд вважає, що в кожному окремому випадку форма оприлюднення "судового рішення", на підставі національного права держави-відповідача, визначається залежно від особливостей конкретного провадження і відповідно до завдання та мети пункту 1 статті 6 Конвенції.
Розумність тривалості проваджень має визначатися стосовно кожної інстанції, з урахуванням конкретних обставин і критеріїв, встановлених практикою Суду.
38. Господарський процесуальний кодекс України (1798-12)
Стаття 300 частина 4
Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Стаття 310 частина 3 пункти 1
Підставою для скасування судового рішення та направлення справи на новий розгляд є також порушення норм процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, якщо: суд не дослідив зібрані у справі докази
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої й апеляційної інстанцій
39. Із частини 2 статті 2 Закону убачається, що підприємствам - виконавцям/виробникам житлово-комунальних послуг, що надають послуги у районі проведення антитерористичної операції, у разі несвоєчасного здійснення ними платежів за спожиті енергетичні ресурси, енергопостачальними компаніями не нараховуються та не стягуються пеня та інші штрафні санкції, на час, визначений у статті 1 цього Закону.
40. Суд зазначає, що для вирішення питання чи підлягають застосуванню положення частини 2 статті 2 Закону до правовідносин, які виникли між сторонами у даній справі [про стягнення штрафу], судам першої та апеляційної інстанцій необхідно було належним чином встановити: 1) чи є позивач енергопостачальною компанією; 2) чи є відповідач виконавцем/виробником житлово-комунальних послуг; 3) чи надає відповідач, як виконавець/виробник житлово-комунальних послуг, такі послуги у районі проведення антитерористичної операції; 4) несвоєчасне здійснення відповідачем, як виконавцем/виробником житлово-комунальних послуг, платежів за спожиті енергетичні ресурси.
41. Як вбачається з оскаржуваних судових рішень, відмовляючи у задоволенні позову, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що на правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі, поширюється дія мораторію, встановленого статтею 2 Закону, щодо нарахування та стягненню штрафних санкцій, оскільки, позивач є енергопостачальною компанією, а відповідач - виробником житлово-комунальних послуг та надає такі послуги у районі проведення антитерористичної операції.
42. Суд не погоджується з такими висновками, з огляду на наступне.
43. З встановлених судами першої та апеляційної інстанцій обставин справи вбачається, що спір у даній справі виник у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов Договору.
44. Так, з умов Договору, зокрема, пунктів 3.3, 4.1 та розділу 1, убачається, що відповідач купує з оптового ринку електричної енергії України [ОРЕ], магістральними та міждержавними електричними мережами у позивача [ДПЕ] електричну енергію.
45. При цьому, у пункті 3.1 Договору сторони визнали свої зобов'язання за Договором між членами оптового ринку електричної енергії України від 15.11.1996 (далі - ДЧОРЕ), з додатками до нього.
46. Отже, враховуючи умови Договору, в розумінні положень пунктів 18, 19, 22, 28 частини 1 статті 1 Закон України "Про електроенергетику" та Преамбули, пункту 1.1 статті 1 Частини 1 ДЧОРЕ убачається, що між сторонами склались відносини з передачі електричної енергії, а не її постачання, і позивач [ДПЕ] у таких відносинах не є постачальником електричної енергії. Тобто, не є енергопостачальною компанією, у розумінні частини 2 статті 2 Закону.
47. З огляду на викладене, Суд погоджується з аргументами позивача, про те суди першої та апеляційної інстанцій дійшли хибних висновків про те, що позивач є енергопостачальною компанією.
48. Крім того, Суд зазначає про передчасність висновків судів першої та апеляційної інстанцій про те, що відповідач є виробником житлово-комунальних послуг, оскільки, матеріали справи не місять жодних договорів, які б укладались між відповідачем як виконавцем послуг із постачання електричної енергії та споживачами таких послуг, у розумінні статті 19 Закон України "Про житлово-комунальні послуги".
49. Враховуючи вищезазначене, Суд вважає, що на правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі не поширюються положення частини 2 статті 2 Закону.
50. Оскільки, суди першої та апеляційної інстанцій неправильно застосували до спірних правовідносин норми матеріального права та не встановлювали усі інші фактичні обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, зокрема, наявність порушення відповідачем зобов'язань за Договором, правильність розміру заявлених позовних вимог тощо, то судові рішення підлягають скасуванню.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
51. Касаційна скарга позивача підлягає задоволенню частково.
52. Рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції підлягають скасуванню з переданням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
53. Під час нового розгляду справи судам слід взяти до уваги викладене у цій постанові, вжити всі передбачені законом заходи для всебічного, повного і об'єктивного встановлення обставин справи, прав і обов'язків сторін і в залежності від встановленого та у відповідності з чинним законодавством вирішити спір з належним обґрунтуванням мотивів та підстав такого вирішення у судовому рішенні, ухваленому за результатами судового розгляду.
Керуючись статтями 300, 301, 308, 310, 314- 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Касаційну скаргу Державного підприємства "Енергоринок" задовольнити частково.
2. Рішення Господарського суду Донецької області від 07.02.2017 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 12.06.2017 у справі №905/3308/16 скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
|
Головуюча
Судді
|
Г. Вронська
О. Баранець
В. Студенець
|