ПОСТАНОВА
Іменем України
18 лютого 2020 року
Київ
справа №243/5319/17
адміністративне провадження №К/9901/38535/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Тацій Л.В.,
суддів: Бучик А.Ю., Стеценка С.Г., -
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - управління ПФУ) на постанову Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 18 липня 2017 року (прийняту судом у складі судді Старовецького В.І.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року (постановлену судом у складі: головуючого судді Ханової Р.Ф., суддів: Василенко Л.А., Гайдара А.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до управління ПФУ про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо зменшення раніше нарахованої індексації згідно з Законом України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ (1282-12) "Про індексацію грошових коштів населення" (далі - Закон № 1282-ХІІ (1282-12) ) та зняття раніше нарахованого підвищення до пенсії відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 року № 198 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (198-2009-п) ;
- зобов`язати відповідача відновити та виплатити раніше нараховану індексацію пенсії та суму підвищення пенсії з моменту проведення перерахунку - 01.12.2016.
Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій
Слов`янський міськрайонний суд Донецької області постановою від 18 липня 2017 року позов задовольнив частково.
Визнав протиправними дії відповідача щодо зменшення позивачу, раніше нарахованої індексації згідно з Законом № 1282-ХІІ (1282-12) .
Зобов`язав відповідача відновити раніше нараховану індексацію пенсії позивача та поновити її виплату, а також провести їх виплату з моменту проведення перерахунку - 01.12.2016.
Постановив стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені нею судові витрати у розмірі 320 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовив у зв`язку з відсутністю підстав.
Донецький апеляційний адміністративний суд ухвалою від 17 серпня 2017 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Приймаючи таке рішення, суди першої та апеляційної інстанцій зазначили, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв`язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулося.
Перерахунок пенсії на підставі постанови Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 27.12.2016, залишеної без змін Донецьким апеляційним адміністративним судом, є відновленням порушеного права позивача на отримання належної до виплати пенсії особи з урахуванням сум, які зазначені у довідці про складові заробітної плати № 05-34/2096 від 25.11.2016, а відтак не є правовою підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
14 вересня 2017 року управління ПФУ звернулося до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить судові рішення скасувати та постановити нове - про відмову у задоволенні позову.
У скарзі зазначає, що, оскільки після перерахунку пенсія позивача підвищилася на 395,34 грн за рахунок підвищення основного розміру пенсії (з 2727,45 грн на 3122,79 грн), тому пенсія перерахована на виконання постанови суду та виплачується згідно з нормами діючого законодавства.
У запереченнях на касаційну скаргу ОСОБА_1 просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 08 листопада 2017 року відкрив касаційне провадження.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (2147а-19) (далі - Закон № 2147-VІІІ). З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) (далі - КАС).
Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 березня 2018 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Гриців М.І., судді: Берназюк Я.О., Коваленко Н.В.
Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19 червня 2019 року на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 19 червня 2019 року № 768/0/78-19 визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Бучик А.Ю., Стеценко С.Г., справу передано головуючому судді.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 1954 року народження, громадянка України, перебуває на обліку в Слов`янському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області з 01.12.2009 та отримує пенсію за віком.
Відповідно до постанови Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 27.12.2016, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.03.2017, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2016 по заробітній платі згідно з довідкою про складові заробітної плати від 25.11.2016 за період з 01.11.2007 по 09.11.2009.
Відповідно до листа Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 20.04.2017 розмір пенсії позивача до перерахунку складав 3124 грн та складався: з 2727,45 грн - основний розмір пенсії; 368,21 грн - фіксована індексація; 28,40 грн - доплата відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" (2154-17) . Після проведення перерахунку розмір пенсії до виплати з 01.12.2016 складає 3124,06 грн, в тому числі 3122,79 грн - основний розмір пенсії; 1,27 грн - фіксована індексація.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у межах доводів касаційної скарги перевірив постановлені у цій справі судові рішення, обговорив доводи касаційної скарги і дійшов висновку про таке.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України (254к/96-ВР) гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон № 1282-ХІІ (1282-12) .
Індексація грошових доходів населення в розумінні цього закону це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення (стаття 1).
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до статті 4 Закону № 1282-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року (1078-2003-п) (далі - Порядок № 1078).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.
Пунктом 5 Порядку № 1078 (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин), встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
З наведеного випливає, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
На підставі аналізу зазначених норм чинного законодавства, Верховний Суд раніше сформулював правову позицію та, зокрема у постанові від 02 жовтня 2018 року у справі №552/3407/17, дійшов правового висновку про те, що під "підвищенням пенсії" розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до "підвищення пенсії" в розумінні пункту 5 Порядку № 1078.
Здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв`язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії на підставі постанови Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 27.12.2016, залишеною без змін Донецьким апеляційним адміністративним судом, є відновленням порушеного права позивача на отримання належної до виплати пенсії особи з урахуванням сум, які зазначені у довідці про складові заробітної плати № 05-34/2096 від 25.11.2016, а відтак не є правовою підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв`язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулося.
Доводи касаційної скарги не спростовують правильність висновків судів першої та апеляційної інстанцій.
Враховуючи наведене, Суд визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень, внаслідок чого касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
З огляду на викладене, керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15
січня 2020 року № 460-ІХ "Про внесення змін до
Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
Цивільного процесуального кодексу України (1618-15)
Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
341
343
349
350
355
356
359 Кодексу адміністративного судочинства України
постановив:
Касаційну скаргу Слов`янського об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області залишити без задоволення, а постанову Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 18 липня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Л.В. Тацій
Судді : А.Ю. Бучик
С.Г. Стеценко