ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2015 року Справа № 922/1030/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Остапенка М.І. суддів Гончарука П.А. Стратієнко Л.В. (доповідач) за участі представників: позивача: відповідача: третьої особи: не з'явився ОСОБА_3 не з'явився розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу відділу освіти Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 23 вересня 2014 року у справі № 922/1030/14 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до відділу освіти Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області 3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Донвуглересурси" про визнання недійсними результатів відкритих торгів
ВСТАНОВИВ:
У березні 2014 р. позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсними результатів відкритих торгів, що відбулися 29.11.2013.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 02.06.2014 (суддя - Добреля Н.С.) у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 23.09.2014 (головуючий - Лакіза В.В., судді - Бородіна Л.І., Кухар В.І.) рішення Господарського суду Харківської області від 02.06.2014 скасовано і прийнято нове рішення, яким позов задоволено.
Визнано недійсними результати відкритих торгів, що відбулись 29.11.2013.
Стягнуто з відповідача в доход Державного бюджету України судові витрати.
В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 23.09.2014.
Заслухавши пояснення представника відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається із матеріалів справи і встановлено судами, 21.10.2013 відділом освіти Богодухівської районної державної адміністрації було оголошено відкриті торги на закупівлю вугілля кам`яного (оголошення 182388 в Інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" № 83 (826) від 21.10.2013) відповідно до вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель" (1197-18) .
14.10.2013 відповідачем затверджено документацію конкурсних торгів вугілля кам'яного із строком поставки товару протягом 2014 року та визначена дата проведення відкритих торгів - 21.11.2013.
19.11.2013 документація конкурсних торгів була затверджена у новій редакції, зокрема, змінилась дата проведення відкритих торгів - 29.11.2013 (а.с. 62-80, т. 1).
29.11.2013 відбулося розкриття пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій, цінових пропозицій) згідно переліку пропозицій конкурсних торгів, запропонованих учасниками процедури закупівлі, за адресою: вул. Урицького, 15, м. Богодухів, Харківська область, 62103 про що було складено протокол.
Згідно з п. 5 протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів цінова пропозиція № 2 - ТОВ "Донвуглересурси" від 28.11.2013 складала 1 076 418,00 грн, цінова пропозиція № 4 - ФОП ОСОБА_4 - 924 190,00 грн.
05.12.2013 складено протокол засідання комітету з конкурсних торгів відділу освіти Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області, відповідно до якого було розглянуто, зокрема пропозицію ТОВ "Донвуглересурси" та вказано, що надана пропозиція конкурсних торгів відповідає всім вимогам документації конкурсних торгів.
Також протоколом від 05.12.2013 встановлено, що пропозиція ОСОБА_4 не відповідає вимогам документації конкурсних торгів, а саме: у складі пропозиції надано банківську гарантію як забезпечення пропозиції конкурсних торгів зі строком дії менше, ніж встановлений документацією конкурсних торгів (відповідно до п. 5 ч. 3 документації цей строк мав складати 175 днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів); всупереч вимогам підпункту 5.4. пункту 6 розділу ІІІ документації конкурсних торгів учасником надано лише копії 1, 2, 3, 12, 13 сторінок паспорту.
Пропозицію конкурсних торгів ФОП ОСОБА_4 було відхилено на підставі ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель" та 10.12.2013 направлено на адресу позивача відповідне повідомлення за вих. № 07-03/1734 (а.с. 14, т. 1).
Позивач із результатами відкритих торгів не погодився, що і стало підставою для звернення останнього до суду із позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, місцевий господарський суд виходив з того, що конкурсні торги щодо закупівлі вугілля кам`яного відбулися без порушень чинного законодавства, переможця було визначено на підставі поданих учасниками пропозицій, у зв'язку з чим, суд не мав підстав для визнання недійсними результатів відкритих торгів на закупівлю вугілля кам`яного, що відбулися 29.11.2013.
Проте погодитися з таким висновком місцевого господарського суду неможливо виходячи з такого.
Статтею 20 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів пропозиції конкурсних торгів мають право подавати всі зацікавлені особи.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 21 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно публікується в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель та безоплатно розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.
Строк для подання пропозицій конкурсних торгів не може бути меншим, ніж 30 днів з дня опублікування оголошення про проведення процедури відкритих торгів у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) після оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі кожна фізична/юридична особа має право безоплатно отримати документацію конкурсних торгів.
Документація конкурсних торгів безоплатно надсилається або надається замовником протягом трьох робочих днів з дня отримання від фізичної/юридичної особи відповідного запиту.
Документація конкурсних торгів безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу і може бути безоплатно отримана кожною фізичною/юридичною особою.
Документація конкурсних торгів повинна містити, зокрема, строк, протягом якого пропозиції конкурсних торгів вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів (п. 10); розмір, вид та умови надання забезпечення пропозицій конкурсних торгів (якщо замовник вимагає його надати) (п. 15).
Пунктом 3 розділу ІІІ документації конкурсних торгів передбачено, що пропозиція обов'язково супроводжується документом, що підтверджує надання учасником забезпечення пропозиції конкурсних торгів. Забезпечення пропозиції конкурсних торгів передбачається у формі оригіналу банківської гарантії в розмірі 60 000,00 грн.
Пропозиції, що не супроводжуються забезпеченням пропозиції конкурсних торгів, відхиляються замовником та не розглядаються. Усі витрати, пов'язані з внесенням забезпечення пропозиції конкурсних торгів, відшкодовуються за рахунок коштів учасника. Форма та зміст гарантії банку (банківської гарантії) повинна відповідати наступним вимогам: повинна бути видана уповноваженим управлінням (офісом) гаранта; повинна бути оформлена на бланку гаранта, підписана уповноваженою особою гаранта та скріплена його печаткою. Банківська гарантія повинна містити такі суттєві умови: назву "Банківська гарантія виконання зобов'язань"; повну назву банка-гаранта із позначенням (головне/центральне/управління/офіс); повну назву учасника (принципала); посилання на оголошення, предмет закупівлі відповідно до оголошення; гарантовану суму, що визначена в документації конкурсних торгів; обов'язок банка сплатити повну суму забезпечення пропозиції конкурсних торгів (гарантована сума) за першою письмовою вимогою замовника (беніфіціара), в якій буде посилання на одну з наступних підстав: відкликання пропозиції конкурсних торгів учасником після закінчення строку її подання; не підписання учасником, що став переможцем процедури торгів, договору про закупівлю; ненадання переможцем процедури торгів забезпечення виконання договору про закупівлю після акцепту його пропозиції конкурсних торгів, якщо надання такого забезпечення передбачено документацією конкурсних торгів (в разі необхідності надання). Також, вказано те, що не може містити текст банківської гарантії.
Пунктом 5 розділу ІІІ документації конкурсних торгів встановлено строк, потягом якого пропозиції конкурсних торгів є дійсними. Пропозиції конкурсних торгів вважаються дійсними протягом 175 днів з дати розкриття пропозиції конкурсних торгів. До закінчення цього строку замовник має право вимагати від учасників продовження строку дії пропозиції конкурсних торгів. Учасник має право: погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним пропозиції конкурсних торгів.
На виконання вимог документації конкурсних торгів, ФОП ОСОБА_4 разом із пропозицією конкурсних торгів надано банківську гарантію виконання зобов'язань від 19.11.2013, термін дії якої передбачено до 15.05.2014 включно.
Апеляційний господарський суд прийшов до правильного висновку, що законодавець розрізняє строк, протягом якого пропозиції конкурсних торгів є дійсними та закріплює окремо вимоги та умови надання забезпечення пропозицій конкурсних торгів. Однак, ні нормами статей Закону України "Про здійснення державних закупівель" (1197-18) , ні документацією конкурсних торгів не ототожнюється строк протягом якого повинна діяти банківська гарантія із строком дійсності пропозицій конкурсних торгів. Якщо відповідач мав намір встановити строк дії банківської гарантії, який би дорівнював строку дії пропозиції конкурсних торгів, він мав право визначити це як вимогу до забезпечення пропозиції конкурсних торгів в пункті 3 розділу ІІІ документації конкурсних торгів, проте відповідач вказаного не зробив. Отже, за таких обставин, обґрунтованим і правомірним є висновок апеляційного суду, що вказані відповідачем порушення надання документації конкурсних торгів, ОСОБА_4 допущені не були.
Також, оскільки документація конкурсних торгів не містила вимог щодо надання учасниками всіх копій сторінок паспорту, а позивачем були надані до документів пропозиції копії лише тих сторінок паспорту, які містять інформацію щодо особи ОСОБА_4, то апеляційний суд прийшов до обґрунтовано висновку про неправомірність відхилення пропозиції ОСОБА_4 з підстав відсутності копії всіх сторінок паспорту позивача.
Разом з тим, судом апеляційної інстанції було встановлено факт порушення відповідачем повідомлення позивача про внесення змін до документації конкурсних торгів, в строк протягом одного робочого дня з дня прийняття відповідного рішення (ч. 2 ст. 23 Закону України "Про здійснення державних закупівель") і доводи відповідача в касаційній скарзі цих висновків апеляційного суду не спростовують.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що пропозиція конкурсних торгів ФОП ОСОБА_4 була безпідставно відхилена.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції обґрунтовано скасував рішення місцевого господарського суду, як таке, що не відповідає обставинам справи, та постановлене внаслідок неправильного застосування норм матеріального права, і правомірно визнав недійсними результати відкритих торгів, що відбулися 29.11.2013.
Доводи касаційної скарги висновків апеляційного господарського суду не спростовують і підстав для скасування постанови Харківського апеляційного господарського суду від 23.09.2014 не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 111-5, 111-7, 111-9 - 111-11 ГПК України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
касаційну скаргу відділу освіти Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного господарського суду від 23 вересня 2014 року у справі за № 922/1030/14 - без змін.
Головуючий
Судді
М.І. Остапенко
П.А. Гончарук
Л.В. Стратієнко