ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
26 березня 2014 року Справа № 913/2110/13
|
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Остапенка М.І., суддів: Гончарука П.А., Стратієнко Л.В. розглянувши касаційну скаргу Державного підприємства "Зовнішторгвидав України" на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 20.01.2014 року у справі за позовом Державного підприємства "Зовнішторгвидав України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганськвода" про стягнення коштів
В С Т А Н О В И В:
у серпні 2013 року Державне підприємство "Зовнішторгвидав України" звернулось до господарського суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганськвода" 19 759,44 грн. заборгованості за розміщення протягом 2012 року оголошень про державні закупівлі в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" за рубрикою "Терміново в номер", 19 364,25 грн. інфляційних втрат та 407,63 грн. 3 % річних.
Рішенням господарського суду Луганської області від 07.10.2013 року у задоволенні позову відмовлено.
За наслідками перегляду справи в апеляційному порядку, постановою Донецького апеляційного господарського суду від 20.01.2014 року рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.
Постановлені у справі судові рішення оскаржено в касаційному порядку й ухвалою Вищого господарського суду України від 17.03.2014 року порушено касаційне провадження у справі за скаргою позивача, у якій він посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права і просить судові рішення у справі скасувати, прийнявши нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши, наведені у касаційній скарзі доводи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
За приписами ч. 3 ст. 10 Закону України "Про природні монополії" у редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин, суб'єкти природних монополій здійснюють закупівлю товарів, робіт і послуг відповідно до вимог та процедур, визначених Законом України "Про здійснення державних закупівель" (2289-17)
.
Згідно з ч. 2 ст. 10 Закону України "Про здійснення державних закупівель", оголошення про проведення процедури закупівлі (оголошення про проведення відкритих торгів, оголошення про проведення процедури двоступеневих торгів, оголошення про проведення попередньої кваліфікації, запит цінових пропозицій, інформація про застосування процедури закупівлі в одного учасника), повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції, пропозиції за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника, відомості про рамкову угоду, за якою укладено договір про закупівлю (у разі проведення закупівлі за рамковими угодами), оголошення про результати процедури закупівлі (оголошення про результати проведення торгів, повідомлення про результати проведення попередньої кваліфікації, інформація про результати процедури запиту цінових пропозицій, інформація про результати проведення процедури закупівлі в одного учасника, повідомлення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися, повідомлення про відміну процедури закупівлі в одного учасника) обов'язково безоплатно публікуються в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель у терміни, встановлені цим Законом для оприлюднення відповідної інформації.
Інформація про закупівлю, визначена цим Законом, публікується в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель безоплатно.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами обох інстанцій, ТОВ "Луганськвода" є монополістом на ринку централізованого водопостачання та водовідведення в частині території Луганської області в межах території, на якій розташовані його діючі водопровідно-каналізаційні мережі, відповідно до переліку суб'єктів природних монополій Луганської області, затвердженого розпорядженням голови Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 14.06.2005 року № 07-18.1/15.
Тобто публікація оголошень відповідача щодо державних закупівель в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" є обов'язковою на безоплатній основі.
В той же час, статутом позивача, затвердженим наказом Міністерством економічного розвитку і торгівлі України від 10.01.2012 № 14 (v0014731-12)
, йому надано право самостійно визначати ціну на оголошення стосовно закупівель у рубриці "Терміново в номер", але зазначене право не може бути самостійною підставою для стягнення вартості послуг без узгодження їх із замовником, а тому, за відсутності такого, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд дійшли правильного висновку щодо безпідставності заявлених до відповідача вимог, обґрунтовано відмовили у позові, і підстав для скасування чи зміни судових рішень за мотивів, наведених у касаційній скарзі, судова колегія Вищого господарського суду України не вбачає.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 85, 1119-11111, Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного господарського суду від 20.01.2014 року - без змін.
|
Головуючий
Судді
|
М.І. Остапенко
П.А. Гончарук
Л.В. Стратієнко
|