ПОСТАНОВА
Іменем України
08 серпня 2019 року
Київ
справа №805/1436/16-а
провадження №К/9901/11901/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., провівши попередній розгляд справи за позовом Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, за касаційною скаргою Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Гаврищук Т.Г., Блохіна А.А., Сухарька М.Г. від 26 жовтня 2016 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У травні 2016 року Донецьке обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році у сумі 7377 477,12 грн та пені у сумі 181485,94 грн.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року позов задоволено. Стягнуто адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році у сумі 7377477,12 грн та пені у сумі 181485,94 грн.
3. Рішення суду мотивовано тим, що звіти форми №3-ПН з вакансіями для інвалідів з умовами праці 0,25 тарифної ставки, що призводить до розміру заробітної плати у значно меншому розмірі ніж мінімальний прожитковий мінімум так і мінімальної заробітної плати, не є доказом створення основного робочого місця для працевлаштування інвалідів. Неповний робочий день (не повний робочий тиждень) у сукупності з зазначеним у звітах форми №3-ПН розміром заробітної плати з урахуванням коефіцієнту 0,25 вказує на те, що відповідач не створив основного робочого місця для особи з інвалідністю, а лише вжив формальних заходів для уникнення обов`язків, які встановлені статтями 19 та 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Листування позивача з відповідними суб`єктами владних повноважень щодо направлення інвалідів на підприємство також не є доказом здійснення належних заходів щодо створення основного робочого місця для працевлаштування інвалідів, оскільки особи з інвалідністю підлягали працевлаштуванню на зазначені в звітах форми №3-ПН вакансіях для інвалідів з умовами праці 0,25 тарифної ставки та фактичною заробітної платою за основним місцем роботи нижче мінімальної. Належних та допустимих доказів щодо створення інших робочих місць для працевлаштування інвалідів та повідомлення уповноважених органів про відповідні вакансії до суду не надано. Сертифікати Торгово-промислової палати України від 05 вересня 2014 року №2875/05-4 про настання обставин непереборної сили щодо граничних строків подання податкової декларації та від 05 вересня 2014 року №2883/05-4 про настання обставин непереборної сили щодо справляння і сплати податків і обов`язкових платежів не є належними доказами настання обставин непереборної сили у спірних правовідносинах. Ці сертифікати не можуть розповсюджуватися на періоди після їх видачі, оскільки Торгово-промислова палата України не може засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) на майбутнє. Також, вказані сертифікати не встановлюють неможливість створення робочих місць для інвалідів. Таким чином, до суду не надано доказів вжиття відповідачем необхідних заходів для недопущення правопорушення.
4. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2016 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
5. Рішення судів мотивовано тим, що відповідачем вжито всі належні заходи щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, що виключає підстави для застосування санкцій, передбачених статтею 20 Закону № 875-XІI.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись із судовим рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Донецьке обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулось із касаційною скаргою, у якій просить його скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік від 22 лютого 2016 року форми № 10-ПІ, наданого до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" становить 3690 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) -70, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (осіб) - 148, фонд оплати праці штатних працівників складає 349011,40 грн, середньорічна заробітна плата штатного працівника складає 94583,04 грн, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - не зазначена.
Позивачем заявлені вимоги про стягнення адміністративно-господарських санкцій за 78 нестворених робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у сумі 7377477,12 грн та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у сумі 181485,94 грн.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
8. Касаційна скарга Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів мотивована тим, що відповідачем не було вжито усіх належних заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю, а створення робочих місць для інвалідів та подання до центру зайнятості інформації про наявність вакансій є лише шляхами пошуку осіб з інвалідністю для працевлаштування. Ненаправлення органами державної служби зайнятості осіб з інвалідністю для працевлаштування не є підставою, яка звільняє відповідача від обов`язку сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню.
9. У запереченні на касаційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО", посилаючись на законність судового рішення суду апеляційної інстанції, просить залишити його без змін.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
10. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
11. Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14 квітня 2011 року №129 (z0528-11)
передбачено, що Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.
12. Відповідно до частини першої статті 19 Закону №875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
13. При цьому, частиною другою статті 19 Закону №875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
14. Частиною першою статті 20 Закону №875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
15. Так, відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
16. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
17. Спірні у цій справі санкції застосовуються до суб`єктів господарювання уповноваженими органами державної влади за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, а тому є адміністративно-господарськими санкціями. Про це також вказано у статті 20 Закону № 875-ХІІ.
18. Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 50 Закону України "Про зайнятість населення" № 5067 роботодавці зобов`язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії); заплановане масове вивільнення працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до вивільнення.
19. Відповідно до пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31 січня 2007 року (70-2007-п)
інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
20. Наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 (z0988-13)
затверджено Форму звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", яка подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
21. Відповідно до частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій
22. Наведене свідчить про те, що обов`язок підприємства щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком підбирати і працевлаштовувати таких осіб на створені робочі місця. Такий обов`язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 Закону № 875-ХІІ.
23. Однак на підприємство покладається обов`язок створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування.
24. Судами встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" протягом 2015 року інформував центр зайнятості про створені робочі місця та вакансії для працевлаштування інвалідів шляхом надання звітів про наявність вакансій для інвалідів за формою №3-ПН, а саме:
- до Луганського міського центру зайнятості відносно відокремленого підрозділу "Луганська теплова електрична станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Східенерго" надана:
- інформація про попит на робочу силу (вакансії) №33/03 від 12.01.2015, №203/03 від 16.02.2015, №342/03 від 16.03.2015, №664/04 від 27.04.2015, від 13.05.2015, №913/04 від 04.06.2015, №1127/04 від 03.07.2015) №1420 від 03.08.2015, №1855/04 від 02.09.2015, №2172/04 від 05.10.2015, № 2392/04 від 02.11.2015, № 2628/04 від 01.12.2015 - 49 вакансій для інвалідів. При цьому всі вакансії зазначені з 0,25 тарифної ставки посадового окладу;
- до Мар`їнського районного центру зайнятості відносно відокремленого підрозділу "Курахівська теплова електрична станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Східенерго":
- інформація про попит на робочу силу (вакансії) №06/1-214 від 15.01.2015, №06/1-523 від 13.02.2015, №06/1-880 від 16.03.2015, №06/1-1348 від 15.04.2015, №06/1-1746 від 15.05.2015, №06/1-2248 від 15.06.2015, №06/1-2701 від 15.07.2015, №06/1-3131 від 13.08.2015, №06/1-3563 від 15.09.2015, №06/1-4086 від 23.10.2015, №06/1-4425 від 16.11.2015, №06/1-4956 від 15.12.2015 на 22 вакансії для інвалідів. При цьому всі вакансії зазначені з 0,25 тарифної ставки посадового окладу.
До Харцизького міського центру зайнятості відносно відокремленого підрозділу "Зуївська теплова електрична станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Східенерго" надана:
- інформація про попит на робочу силу (вакансії) №04-01/1099 від 11.09.2015, №04-01/13 від 06.01.2015, №04-01/208 від 06.02.2015, №04-01/326 від 10.03.2015, №04-01/790 від 10.04.2015, №04-01/610 від 12.05.2015, №04-01/733 від 16.06.2015, №04/01-835 від 13.07.2015, №04-01/977 від 12.08.2015, №04-01/1204 від 12.10.2015, №04-01/1239 від 13.11.2015, №04-01/1296 від 11.12.2015, на 28 вакансій для інвалідів. При цьому всі вакансії зазначені з 0,25 тарифної ставки посадового окладу.
25. Згідно до пояснень відповідача умови праці в звітах 3-ПН вказані загально та при безпосередньому зверненні інваліда на підприємство, між ним та роботодавцем будуть обумовлюватися такі умови праці як функції, обов`язки, тривалість робочого дня, тарифна ставка, розмір посадового окладу, враховуючи рекомендації МСЕК.
26. На підтвердження створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, відповідачем також надані листи відокремленого підрозділу "Луганська теплова електрична станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" від 13.05.2015 №775/04, від 08.06.2015 №945/04, від 13.07.2015 №1197/04, від 11.08.2015 №1584/04, від 07.09.2015 №1959/04, від 12.10.2015 №2235/04, від 09.11.2015 №2456/04, від 08.12.2015 №2712/04 до Луганського міського центру зайнятості, якими було повідомлено про те, що згідно до вимог Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідачем створено робочі місця для працевлаштування інвалідів: підсобний робітник, розподілювач робіт, сторож золовідвалу, обхідник водопровідно-каналізаційної мережі, обхідник гідротехнічних споруд та просили направляти громадян, які є інвалідами, для працевлаштування на підприємстві.
27. Листами від 17.04.2015 №04-01/505, від 15.05.2015 №04-01/626, від 19.06.2015 №04-01/750, від 17.07.2015 №04-01/843, від 19.08.2015 №04-01/993, від 16.09.2015 №04-01/1111, від 16.10.2015 №04-01/1205, від 19.11.2015 №04-01/1268, від 18.12.2015 №04-01/1348 відокремлений підрозділ "Зуївська теплова електрична станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" повідомило Харцизький міський центр зайнятості про створення згідно до вимог Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України" робочі місця для працевлаштування інвалідів: швачка з ремонту спецодягу, прибиральник території, прибиральник службових приміщень, обхідник водопровідно-каналізаційної мережі, слюсар-сантехнік та просили направляти громадян, які є інвалідами, для працевлаштування на підприємстві.
28. Листами від 23.03.2015р. №06-955, від 24.06.2015р. №06/1-2359, від 23.09.2015р. №06/1-3671, від 15.12.2015р. №06/1-4954 відокремлений підрозділ "Курахівська теплова електрична станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" просило Управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації Донецької області надати інформацію про інвалідів з метою подальшого працевлаштування на підприємстві.
Листом від 16.07.2015 №951/02-03 Управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації Донецької області повідомило відокремлений підрозділ "Курахівська теплова електрична станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СНІДЕНЕРГО", що у першому півріччі 2015 року інваліди, які мешкають у м. Курахове, за допомогою у працевлаштуванні не зверталися.
29. Також листами від 23.03.2015 №06-956, від 24.06.2015 №06/1-2361, від 28.09.2015 №06/1-3752, від 15.12.2015 №06/1-4953 відокремлений підрозділ "Курахівська теплова електрична станція" Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" просив Мар`їнський районний центр зайнятості надати інформацію про інвалідів.
30. Листом від 31.03.2015 №01-18/259 Мар`їнський районний центр зайнятості повідомив відокремлений підрозділ "Курахівська теплова електрична станція" про знаходження на обліку 10 інвалідів та про неможливість надати більш детальну інформацію.
31. Листом від 03.07.2015 №01-18/757 Мар`їнський районний центр зайнятості повідомив відокремлений підрозділ "Курахівська теплова електрична станція" про знаходження на обліку 14 інвалідів та про неможливість надати більш детальну інформацію.
32. Листом від 09.10.2015 №01-18/1277 Мар`їнський районний центр зайнятості повідомив відокремлений підрозділ "Курахівська теплова електрична станція" про знаходження на обліку 20 інвалідів та про неможливість надати більш детальну інформацію.
33. Листами від 23.04.2015 №06/1-1417, від 25.05.2015 №06/1-1871, від 24.06.2015 №06/1-2360, від 21.07.2015 №06/1-2775, 20.08.2015 №06/1-3216, від 15.09.2015 №06/1-3562 відокремлений підрозділ "Курахівська теплова електрична станція" повідомив Мар`їнський районний центр зайнятості про створення робочих місць для інвалідів та просив направляти громадян, які є інвалідами, на працевлаштування на підприємстві.
34. Листом від 13.07.2015 №06-2659 відокремлений підрозділ "Курахівська теплова електрична станція" повідомив Мар`їнський районний центр зайнятості про готовність сприяти у проведені заходу "День відкритих дверей" 21.07.2015 прес-релізі Мар`їнського районного центру зайнятості від 21.07.2015 зазначено, що представник ДТЕК Курахівської ТЕС розповіла стисло про актуальні вакансії, які є на підприємстві для осіб з обмеженими можливостями.
35. З викладеного вбачається, що відповідач протягом року повідомляв відповідні центри зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів. Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року (405/2014)
введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
36. Згідно статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII (надалі Закон №1669), період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014 року.
37. Згідно матеріалів справи відповідач знаходиться на території, де здійснюється антитерористична операція. Зуєвська ТЄС знаходиться на території тимчасово непідконтрольній Українській владі. Сертифікатом (висновком) Торгово-промислової палати України №2883/05-4 від 05 вересня 2014 року підтверджено настання у відповідача обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької та Луганської областей та дотриманні законодавчих актів, які стосуються справляння та сплати податків та обов`язкових платежів.
38. З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що в даному випадку, позивачем не доведено наявність складу правопорушення, а тому відсутні підстави для господарсько-правової відповідальності відповідача.
39. Зазначення відповідачем у звітах за формою №3-ПН 0,25 тарифної ставки, не свідчить про неможливість працевлаштування інвалідів та не є підставою для господарсько-правової відповідальності у спірних правовідносинах.
40. За наведених обставин колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про вжиття відповідачем заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та недопущення правопорушення, яке є підставою для застосування до нього штрафних санкцій, визначених статтею 20 Закону № 875-XІI.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
41. Колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанцій не підлягає скасуванню, оскільки суд всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, висновки суду є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2016 року - без змін.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В. Коваленко
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя І.В. Желєзний