ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
07 грудня 2009 р.
|
№ 35/546-27/99
|
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
|
суддів:
|
Демидової А.М., Шевчук С.Р.,
|
|
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
|
ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" (позивач)
|
|
на постанову
|
Київського апеляційного господарського суду від 22.09.2009 р. (залишено без змін рішення господарського суду міста Києва від 30.06.2009 р.)
|
|
за позовом
|
ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС"
|
|
до
|
1) Київської міської ради (відповідач-1);
2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (відповідач-2)
|
|
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору
|
Комунальне підприємство по будівництву та експлуатації автостоянок та гаражів Дарницького району м. Києва
|
|
за участю
|
Прокуратури м. Києва в інтересах Київської міської ради
|
|
про
|
визнання затвердженим проекту землеустрою, визнання укладеним договору оренди землі і зобов'язання його зареєструвати
|
|
за участю представників:
|
|
|
від позивача
|
Воробйова І.В., Водолазький В.В.
|
|
від відповідача-1
|
не з'явились
|
|
від відповідача-2
|
Колодрубський О.О.
|
|
від третьої особи
|
не з'явились
|
|
від Генеральної прокуратури
України
|
Рудак О.В.
|
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2008 р. ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про:
1) визнання затвердженим проекту землеустрою № ТПВ-6521 від 09.11.2007 р. до справи Д-3092 (кадастровий номер земельної ділянки 63:243:188), розроблений ТОВ "СТАФЕД" щодо відведення земельної ділянки ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення за адресою: вул. Ревуцького, 1, м. Київ, затвердженого висновком державної землевпорядної експертизи землевпорядної документації Головним управлінням земельних ресурсів у м. Києві від 30.10.2007 р. № 54/02-04;
2) визнання договору оренди земельної ділянки площею 4,0881 га, кадастровий номер 8000 000 000:63:243:0188 за адресою: вул. Ревуцького, 1, м. Київ, для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення між ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" та Київською міською радою укладеним в редакції, що підписана ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" та відповідає вимогам Земельного кодексу України (2768-14)
, Закону України "Про оренду землі" (161-14)
та Типовому договору оренди землі, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 р. (220-2004-п)
, а земельну ділянку –такою, що передана, з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених цим договором;
3) зобов’язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір з усіма додатками, що є його невід’ємною частиною, між Орендодавцем –Київською міською радою та Орендарем - ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС", у встановленому порядку.
Рішенням господарського суду міста Києва від 31.10.2008 р. у справі № 35/546 позов задоволено повністю.
Постановою Вищого господарського суду України від 22.01.2009 р. задоволено касаційну скаргу Комунального підприємства по будівництву та експлуатації автостоянок та гаражів Дарницького району м. Києва, рішення господарського суду міста Києва від 31.10.2008 р. скасовано, справу № 35/546 направлено на новий розгляд до господарського суду міста Києва.
Рішенням господарського суду міста Києва від 30.06.2009 р. у справі № 35/546-27/99 (суддя Дідиченко М.А.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.09.2009 р. (колегія суддів у складі Студенця В.І., Зеленіна В.О., Смірнової Л.Г.), в задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Не погоджуючись з постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.09.2009 р. та рішенням господарського суду міста Києва від 30.06.2009 р., ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить суд скасувати зазначені постанову і рішення та залишити в силі рішення господарського суду міста Києва у справі № 35/546 від 31.10.2008 р.
В обґрунтування своїх вимог скаржник у касаційній скарзі посилається на те, що оскаржувані рішення та постанова прийняті з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального права.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 09.11.2009 р. колегією суддів у складі Кота О.В. (головуючого), Демидової А.М., Шевчук С.Р. касаційну каргу ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" прийнято до касаційного провадження та призначено розгляд скарги у судовому засіданні на 16.11.2009 р. об 12 год. 50 хв.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 16.11.2009 р. розгляд касаційної скарги ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" відкладено на 23.11.2009 р. о 10 год. 50 хв.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 23.11.2009 р. розгляд касаційної скарги ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" відкладено на 07.12.2009 р. о 12 год. 15 хв.
Заслухавши представників позивача (скаржника), відповідача-2, третьої особи та Генеральної прокуратури України, розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі та постанову про залишення вказаного рішення без змін, господарські суди попередніх інстанцій виходили з того, що питання регулювання земельних відносин вирішуються на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"). Оскільки в матеріалах справи відсутні докази того, що Київська міська рада приймала рішення про передачу ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" в оренду земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва, то суди дійшли до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Однак, судова колегія Вищого господарського суду України вважає таку юридичну оцінку обставин справи неповною, а висновки господарських судів попередніх інстанцій передчасними з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України (254к/96-ВР)
, Земельним кодексом України (2768-14)
, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Так, стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно зі ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин, зокрема, належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Регламент розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затверджений Рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 р. 457/1867 (далі –Регламент), встановлює, що зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в оренду або у постійне користування, повинна звернутися з відповідним клопотанням (заявою) до Київради.
Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Статтею 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" встановлено, що проекти землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань підлягають обов’язковій державній експертизі.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" було вчинено всі передбачені законом дії, спрямовані на оформлення в оренду земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва.
Так, господарськими судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
22.05.2007 р. ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" звернулось до Київської міської ради з клопотанням № К-10297 відповідно до Земельного кодексу України (2768-14)
надати в оренду на 10 років земельну ділянку за адресою: вул. Ревуцького, 1, орієнтовний розмір якої 4,9 га, під будівництво багатоповерхового паркінгу з приміщенням торговельно-офісного та соціально-побутового призначення.
На підставі позитивного висновку постійної комісії Київради з питань земельних відносин № К-10297 від 05.07.2007 р. Київською міською радою 26.07.2007 р. було надано ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" згоду на розроблення документації із землеустрою № Д-3092 для передачі в оренду земельної ділянки, орієнтованою площею 4,935 га, кадастровий номер 8000 000 000:63:243:0188 за адресою: вул. Ревуцького, 1, м. Київ (далі –земельна ділянка) строком на 10 років для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення.
На замовлення позивача ТОВ "СТАФЕД" 09.11.2007 р. було виготовлено проект № ТПВ-6521 землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі.
ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" також було отримано відповідні погодження: висновок № 07-0697-В Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 29.08.2007 р. № 19-8934; погодження ДП "Інститут генерального плану міста Києва" від 20.08.2007р. № 2589; висновок Київської міської санепідстанції № 1472 від 31.08.2007 р.; висновок Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Дарницького району м. Києва № 143 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 14.09.2007 р.; висновок № 05/1705 Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві від 02.10.2007 р., № 05-08/7369; погодження Головного управління охорони культурної спадщини від 30.08.2007 р. № 6495; висновок до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Головного управління земельних ресурсів у м. Києві від 30.10.2007 р. № 04-03-5/686; висновок до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Головного управління земельних ресурсів від 14.11.2007 р. № 05-2192.
Також Головним управлінням земельних ресурсів у м. Києві була проведена державна експертиза землевпорядної документації та отримано висновок державної експертизи землевпорядної документації від 30.10.2007 р. № 54/02-04, який містить позитивну оцінку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі місті Києва.
Позивачем було отримано від Головного управління земельних ресурсів Попередній розрахунок № ПР-00349/2007 нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала 113 354 584,73 грн., а попередній розрахунок розміру орендної плати –4 534 183,39 грн. на рік.
Крім цього, позивачем було отримано план земельної ділянки, кадастровий план земельної ділянки (схема до довідки № 03-1868 від 22.05.2007 р.) та акт визначення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, відповідно до яких площа земельної ділянки становить 4,0881 га.
Заступником голови Київської міської державної адміністрації – начальником Головного управління земельних ресурсів 16.11.2007 р. було внесено проект рішення "Про передачу земельної ділянки ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на вул. Ревуцького, 1 у Дарницькому районі м. Києва" на розгляд Київської міської ради.
10.09.2008 р. ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" звернулося до Київської міської ради з листом № 10/09, в якому послалось на те, що з листопада 2007 року в Київській міській раді знаходиться проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" для будівництва багатоповерхового паркінгу з приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення по вул. Ревуцького, 1 і направило проект договору оренди земельної ділянки. Крім того, у зазначеному листі позивач просив відповідача-1 в установленому законодавством порядку прийняти рішення про укладення договору оренди землі.
Відповідно до положень п. 34 ч. 1 ст. 26, ч. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Отже, недотримання радою вимог земельного законодавства та зволікання з укладенням відповідного договору (бездіяльність) є підставою для захисту порушеного права в судовому порядку.
Матеріали справи свідчать про те, що проект договору оренди земельної ділянки, надісланий позивачем відповідачу-1, відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" (161-14)
та Типовій формі договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220 (220-2004-п)
.
Відповідно до ч. 1 ст. 187 ГК України спори, що
виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням,
або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших
випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Суди попередніх інстанцій дійшли до правильних висновків щодо виконання позивачем всіх передбачених земельним законодавством вимог (подача клопотання про надання земельної ділянки в оренду, розроблення та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, наявність позитивних висновків щодо проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надсилання до відповідача-1 проекту договору оренди земельної ділянки, що відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" (161-14)
та Типовій формі договору оренди землі).
Між тим, суди попередніх інстанцій не дослідили та не надали повної обґрунтованої оцінки щодо дій або бездіяльності органу місцевого самоврядування, який вирішує дані питання відповідно до норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР)
.
Відповідно до роз’яснень, що викладені в постанові Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1976 р. № 11 "Про судове рішення" (v0011700-76)
зі змінами та доповненнями, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин. Мотивувальна частина рішення повинна містити встановлені судом обставини, які мають значення для справи, їх юридичну оцінку, а також оцінку всіх доказів, розрахунки, з яких суд виходив при задоволенні грошових та інших майнових вимог. Визнаючи одні і відхиляючи інші докази, суд має це обґрунтувати. Мотивувальна частина рішення повинна мати також посилання на закон та інші нормативні акти матеріального права, на підставі яких визначено права і обов’язки сторін у спірних правовідносинах. Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні. Резолютивна частина рішення повинна містити чіткі та безумовні висновки, що ґрунтуються на аналізі та оцінці фактичних обставин викладених у його мотивувальній частині, та відповідати застосованим до спірних відносин нормам права.
Прийняті у справі рішення та постанова вказаним вимогам не відповідають.
У зв'язку з наведеним та врахуванням меж повноважень касаційної інстанції, встановлених ч. 2 ст. 1115 та ст. 1117 ГПК України, постановлені у справі судові рішення підлягають скасуванню, а справа — передачі на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.
Під час нового розгляду справи суду першої інстанції слід взяти до уваги викладене у зазначеній постанові, вжити всі передбачені чинним законодавством засоби для всебічного, повного та об'єктивного встановлення обставин справи, прав та обов'язків учасників судового процесу і, в залежності від встановленого та у відповідності з вимогами закону, вирішити спір.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119-11112 ГПК України (1798-12)
, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ТОВ "АЛЛАН ПЛЮС" задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.09.2009 р. та рішення господарського суду міста Києва від 30.06.2009 р. у справі № 35/546-27/99 скасувати, справу передати на новий розгляд до господарського суду міста Києва.
|
Головуючий суддя
Судді
|
О.В. Кот
А.М. Демидова
С.Р. Шевчук
|