ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2009 р.
№ 17/17-352
( Додатково див. постанову Львівського апеляційного господарського суду (rs4176697) ) ( Додатково див. рішення господарського суду Тернопільської області (rs3467622) )
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді:
Бакуліної С.В.,
суддів:
Глос О.І.,
Олійника В.Ф. (доповідач),
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу
Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль
на постанову
Львівського апеляційного господарського суду від 10.06.2009 року
у справі
№17/17-352 господарського суду Тернопільської області
за позовом
Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль
до
Тернопільської міської ради м. Тернопіль
про
стягнення 10543,50 грн.
за участю представників сторін:
позивача -
Сушко А.С. –дов. від 01.06.2007 за № 2/324
відповідача -
прокурора -
не з’явився
Савицька О.В. –прокурор відділу ГПУ
В С Т А Н О В И В :
У лютому 2009 року Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області звернувся в господарський суд Тернопільської області з позовом до Тернопільської міської ради про стягнення 10543,50 грн. В обґрунтування позову послався на акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 08.10.2008 року, припис №2-1/2578 від 10.110.2008 року, претензію №1-1/2653 від 20.10.2008 року, розрахунок відшкодування збитків, протокол №001626 від 10.10.2008 року про адміністративне правопорушення, постанову №001626 від 10.10.2008 року про накладення адміністративного стягнення та інші матеріали.
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 07.04.2009 року (суддя –Грохольській В.В.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10.06.2009 року у справі №17/17-352 (судді Мельник Г.І.(головуючий), Новосад Д.Ф.,Михалюк О.В.) в задоволенні позову було відмовлено. (а.с.58-62, 80-84)
В касаційній скарзі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області ставиться питання про скасування рішень судів попередніх інстанцій та прийняття нового про задоволення позову з тих підстав, що суди при прийнятті рішень допустили порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши за матеріалами справи наведені в касаційній скарзі доводи колегія суддів Вищого господарського суду України не вбачає підстав для її задоволення.
Як видно із матеріалів справи суди попередніх інстанцій при розгляді справи визнали встановленим, що 08 жовтня 2008 року працівниками Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в присутності начальника відділу екологічної безпеки управління житлово-комунального господарства та екології Тернопільської міської ради, головного спеціаліста цього відділу проведено вибіркову позапланову перевірку на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства на території прибережних захисних смуг у м. Тернополі, за результатами якої складено акт перевірки.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 08.10.2008 року на території міста Тернополя виявлено несанкціоноване стихійне сміттєзвалище твердих побутових відходів розміром 20м х 30м, площею 600 м.кв., що утворює об’єм відходів 90 м.куб., яке розміщене біля мосту через річку Серет по вул. Шептицького на відстані 15-45 м від урізу води.
На підставі даного акту державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області за порушення п. "и" ч. 1 ст. 21 Закону України "Про відходи" складено протокол №001626 від 10.10.2008 року про адміністративне правопорушення і постановою №001626 від 10.10.2008 року начальника відділу екологічної безпеки управління житлово-комунального господарства та екології Тернопільської міської ради Гринчишину Л.Г. притягнуто до адміністративної відповідальності.
Також 10.10.2008 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області винесено припис №2-1/2578, яким Тернопільську міську раду зобов’язано в термін до 10.11.2008 року ліквідувати виявлене стихійне сміттєзвалище твердих побутових відходів.
На підставі проведеної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Тернопільської області із позовом у даній справі про стягнення з Тернопільської міської ради шкоди, завданої навколишньому природному середовищу внаслідок розміщення на території міста Тернополя несанкціонованого сміттєзвалища твердих побутових відходів в розмірі 10543,50 грн., розрахунок якої проведено на підставі "Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997 року № 171 (z0285-98) .
Згідно п. п. "а", "б"ч. 1 ст. 42 Закону України "Про відходи" правопорушеннями у сфері поводження з відходами є порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків, самовільне розміщення чи видалення відходів.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Відповідно до зазначеної статті та ст. 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища та законодавства про відходи, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Підставою цивільно-правової (господарсько-правової) відповідальності за заподіяння шкоди, в тому числі внаслідок порушення законодавства про відходи, є склад цивільного (господарського) правопорушення, яке включає в себе протиправну поведінку заподіювача шкоди, наявність негативних наслідків (шкоди), причинний зв'язок між протиправною поведінкою та наслідками, а також вину правопорушника.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування здійснюють контроль за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
Статтями 30, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Згідно ст. ст. 9, 12 Закону України "Про відходи" територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об’єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи), а місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
В силу вимог статті 21 цього ж Закону органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Тернопільської міською радою на виконання покладених на неї обов’язків та в межах наданих законодавством повноважень у сфері поводження з відходами вчинялися заходи щодо здійснення контролю по виявленню стихійних несанкціонованих сміттєзвалищ, що підтверджується актом обстеження санітарного стану території м. Тернополя на предмет виявлення несанкціонованих сміттєзвалищ від 16.06.2008 року, яким зафіксовано та відмічено ряд ділянок з очевидним порушенням природоохоронного законодавства, в тому числі і Закону України "Про відходи" (187/98-ВР) .
До даного переліку включено територію міста Тернополя по вул. Шептицького (район АЗС). Комісією, яка здійснювала таке обстеження, прийнято рішення про першочергову ліквідацію сміттієзвалища по вул. Шептицького за кошти місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, попереджено відповідальних осіб за земельні ділянки, на яких виникли несанкціоновані сміттєзвалища, про необхідність їх належного санітарного утримання, посилено контроль за своєчасною ліквідацією виявлених порушень, доручено спеціалізованим організаціям виконання робіт з ліквідації виявлених стихійних сміттєзвалищ.
Про вжиття відповідачем заходів по виявленню несанкціонованих сміттєзвалищ на території м. Тернополя та на вул. Шептицького та на виконання приписів ст. 21 Закону України "Про відходи" як до проведення позивачем перевірки так і після її проведення, свідчать листи-звернення Управління житлово-комунального господарства та екології Тернопільської міської ради №2239/07 від 04.09.2008 року, №2261/07 від 09.09.2008 року, №2710/07 від 20.10.2008 року, адресовані відповідним контролюючим органам, в тому числі правоохоронним.
Відповідачем на виконання припису державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дзюби В.Б. від 10.10.2008 року № 2-1/2578 та з урахуванням запланованих Управлінням житлово-комунального господарства та екології Тернопільської міської ради заходів, виявлене стихійне сміттєзвалище твердих побутових відходів на вул. Шептицького ліквідовано силами КП "ТМ ШЕД" із залученням спеціалізованої техніки 30.10.2008 року, тобто в термін, зазначений в цьому приписі. Наведене підтверджується актом обстеження санітарного стану водоохоронної зони на вул. Шептицького від 30.10.2008 року, складеним посадовими особами відділу екологічної безпеки управління житлово-комунального господарства та екології Тернопільської міської ради, і не заперечується позивачем в апеляційній скарзі.
15.12.2008 року між Управлінням житлово-комунального господарства та екології Тернопільської міської ради (замовник) та КП "ТМ ШЕД"(підрядник) укладено договір №480 на виконання підрядних робіт, згідно якого замовником доручено, а підрядником прийнято на себе зобов’язання по виконанню робіт щодо рекультивації земель, порушених внаслідок несанкціонованого складування відходів (капітальний ремонт на вул. Шептицького).
Кошторисом витрат міського фонду охорони навколишнього природного середовища на 2008 рік (з урахуванням змін до нього), актами приймання виконаних робіт №275 від 17.12.2008 року, №276 за грудень 2008 року, зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва, підтверджується здійснення ряду заходів, пов’язаних з подальшою ліквідацією несанкціонованого сміттєзвалища, що розміщене в місті Тернополі по вул. Шептицького.
Наведене дало підставу суду першої інстанції прийти до висновку, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, що протиправна поведінка (дія чи бездіяльність) Тернопільської міської ради та її вина у виникненні на території міста Тернополя несанкціонованого сміттєзвалища матеріалами справи не підтверджується, оскільки надані відповідачем докази та встановлені судом обставини справи в сукупності підтверджують факт здійснення відповідачем контролю щодо поводження з відходами на території м. Тернополя, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров’я людей, вжиття відповідачем заходів, спрямованих на запобігання, зменшення обсягів утворення несанкціонованих звалищ відходів, їх ліквідації та відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров’я людини на території м. Тернополя, в тому числі стосовно виявленого сміттєзвалища, що знаходилось по вул. Шептицького. Відтак, склад цивільного правопорушення, як підстава для відшкодування відповідачем шкоди, відсутній.
У відповідності до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Оскільки позивачем не доведено належними та допустимими доказами, у розумінні ст. 34 ГПК України, порушення відповідачем законодавства про охорону навколишнього природного середовища та законодавства про відходи, неналежне виконання останнім покладених на нього обов’язків у сфері поводження з відходами щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища, і заподіяння внаслідок цього шкоди навколишньому природному середовищу в розмірі 10543, 50 грн., тому суд першої інстанції прийшов до висновку, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
З такими висновками судів попередніх інстанцій погоджується колегія суддів Вищого господарського суду України, оскільки судами було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, їм надано належну правову оцінку та прийнято рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, які не можуть бути скасовано.
З цих підстав касаційна скарга не може бути задоволена.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України,-
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.06.2009 року та рішення господарського суду Тернопільської області від 07.04.2009 року у справі №17/17-352 залишити без змін.
Головуючий
суддя:
С. Бакуліна
Судді:
О. Глос
В. Олійник