КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" листопада 2012 р. Справа№ 5011-55/5305-2012
( Додатково див. постанову Вищого господарського суду України (rs29548034) ) ( Додатково див. рішення господарського суду міста Києва (rs24908682) )
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Синиці О.Ф.
суддів: Скрипка І.М.
Калатай Н.Ф.
при секретарі: Вінницькій О.В.
За участю представників:
від прокуратури- Сокирко Я.М.,
від позивача -Баранов М.С.,
від відповідача -Кудін М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський" від 24.06.2012
на рішення господарського суду міста Києва від 14.06.2012
у справі №5011-55/5305-2012
за позовом Заступника прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради
до об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський"
про зобов'язання звільнити земельну ділянку та повернути її Київській міській раді, привівши у придатний для користування стан
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду міста Києва від 14.06.2012 (суддя Ягічева Н. І.) задоволено позов заступника прокурора Дніпровського району міста Києва в особі Київської міської ради та зобов'язано ОК "Дніпровський" звільнити земельну ділянку площею близько 1,5га, яка розташована по вул. Сулеймана Італьського, 40 в Дніпровському районі міста Києва та повернути її Київській міській раді, привівши у придатний для використання стан. Суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки спірна земельна ділянка самовільно використовується відповідачем під розміщення, експлуатацію та обслуговування автомобільної стоянки, тобто без документів (рішення Київради), що посвідчують право власності або користування, що є порушенням ст. ст. 9, 116, 125, 126 Земельного кодексу України, про що зазначено в акті обстеження земельної ділянки від 14.02.2012 №321/04 проведеного головним спеціалістом Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації.
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою в якій просив його скасувати та прийняти нове про відмову в задоволення позовних вимог. Апелянт зазначив, що акт обстеження земельної ділянки не є належним доказом у справі, оскільки не оформлений належним чином, а саме: в акті не зазначено посад та прізвищ осіб, залучених до перевірки та представників особи, яка перевіряється, їх підписів; акт складено без участі представників відповідача та йому не надавався, про що свідчить відсутність відмітки в акті про його отримання чи надіслання. Викладене суперечить п. 5.3 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельним ресурсам від 12.12.2003 №312 (z1223-03) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2003 за №1223/8544 (z1223-03) . Крім того, позивач вказує, що займає спірну земельну ділянку більше 30 років та неодноразово подавав документи для оформлення права користування, проте саме бездіяльність Київської міської ради є причиною неоформлення відповідних документів. В поданій скарзі представник відповідача зазначає і про те, що в аналогічних спорах, зокрема у справах №16/310 та 16/311, апеляційною інстанцією були скасовані рішення господарського суду про задоволення позовних вимог.
Під час розгляду справи в апеляційній інстанції представником відповідача подавалось клопотання про зупинення розгляду справи до розгляду Окружним адміністративним судом м. Києва справи №2а-8977/12/2670. Судом дане клопотання не задоволено в зв'язку з тим, що під час розгляду справи в апеляційній інстанції Окружним адміністративним судом м. Києва було прийнято постанову у справі №2а-8977/12/2670, копію якої надано представником відповідача в судовому засіданні апеляційної інстанції 14.11.2012 та долучено судом до матеріалів справи.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, колегія суддів апеляційного господарського суду враховує наступне.
Рішенням виконавчого комітету Київської міської ради від 17.07.1978 №1028/19 Виконавчому комітету Дніпровської районної ради було відведено земельну ділянку площею близько 0,5 га для влаштування відкритої автостоянки по вул. Стальського.
Рішенням Виконавчого комітету Дніпровської районної ради народних депутатів від 11.03.1980 №114 було проведено об'єднання автостоянок та з цією метою створено об'єднаний кооператив по будівництву і експлуатації колективних автостоянок Дніпровського району з одним правлінням кооперативу і однією бухгалтерією з повним підпорядкуванням виконкому.
Рішенням Виконавчого комітету Дніпровської районної ради народних депутатів від 28.01.1986 №80 земельна ділянка площею 0,5 га була відведена товариству "Автолюбитель" для розширення автостоянки "Дружба".
На виконання Рішення Виконавчого комітету Дніпровської районної ради №114 від 11.03.1980 19.07.1990 районне товариство "Автолюбитель" передало ОК "Дніпровський" спірну автостоянку.
Розпорядженням Дніпровської районної державної адміністрації від 28.11.2001 №140 автостоянці "Дружба" була присвоєна поштова адреса: вулиця Стальського, 29.
14.02.2012 року головним спеціалістом Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації відповідно до Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель міста Києва, затвердженого рішенням сесії Київської міської ради від 25.09.2003 року № 16/890, ст.ст. 187, 189 Земельного кодексу України, проведено перевірку та складено Акт обстеження земельної ділянки №321/04.
При цьому перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що у відповідності до бази даних автоматизованої системи ПК "Кадастр" земельна ділянка на вул. Сулеймана Стальського, 40 у Дніпровському районі м.Києва (обліковий номер 66:032:002, площа 14898,73 кв.м.) обліковується за об'єднаним кооперативом по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський", автостоянка "Дружба". Обстеженням, з виїздом на місце, встановлено використання вказаної земельної ділянки орієнтованою площею 1,5 га для розміщення, експлуатації і обслуговування автостоянки з кіоском охорони. Земельні ділянка огороджена і охороняється. Документи, що посвідчують право власності або право користування землею в тому числі на умовах оренди, у відповідності до вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, за зазначеним кооперативом у Головному управлінні земельних ресурсів не зареєстровані.
Згідно плану-схеми земельної ділянки, що є додатком до Акту № 321/04 від 14.02.2012 року, земельна ділянка, яка використовується відповідачем під автостоянку з кіоском охорони, ідентифікована як "Автостоянка "Дружба".
На підставі проведеної перевірки заступник прокурора Дніпровського району міста Києва звернувся до суду з позовом про зобов'язання звільнити вказану в акті земельну ділянку та повернути її Київській міській раді, привівши у придатний для користування стан.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що спірна земельна ділянка самовільно використовується відповідачем під розміщення, експлуатацію та обслуговування автомобільної стоянки, тобто без документів (рішення Київради), що посвідчують право власності або користування, що є порушенням ст. ст. 9, 116, 125, 126 Земельного кодексу України. В підтвердження викладеного суд посилається на акт обстеження земельної ділянки від 14.02.2012 №321/04 проведеного головним спеціалістом Головного управління земельних ресурсів.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що факт самовільного зайняття відповідачем спірної земельної ділянки належним чином підтверджений позивачем з огляду на наступне.
Відповідно до п.5.1 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 №312 (z1223-03) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2003 за №1223/8544 (z1223-03) (далі -Порядок) при проведенні всіх видів перевірок державний інспектор складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Згідно із п. 5.3 Порядку акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у державного інспектора, який проводить перевірку, другий - вручається або надсилається керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись. При проведенні спільних перевірок з іншими органами контролю, копія акта надається цим органам. При врученні акта юридичній чи фізичній особі особисто в примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує. У разі надсилання акта поштою на примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відповідна відмітка. Акт надсилається з повідомленням про вручення.
Судовою колегією встановлено, що наявний в матеріалах справи акт належним чином не оформлено, оскільки в ньому, зокрема, не зазначено посад та прізвищ осіб, які були залучені до перевірки та представників особи, яка перевіряється, відсутні також підписи цих осіб.
Також сторонами не надано ані суду першої інстанції, ані суду апеляційної інстанції доказів отримання відповідачем копії акту (повідомлення про вручення тощо), в т.ч. відсутні відмітки про таке отримання і в самому акті.
Відповідач зазначив, що акт складався за відсутності посадових осіб відповідача та про результати перевірки його не було повідомлено.
Отже, даний акт оформлений неналежним чином, а тому не може бути прийнятий судом як належний доказ у справі.
Крім того, в судовому засіданні апеляційної інстанції 14.11.2012 представником відповідача надано суду постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.09.2012 у справі №2а-8977/12/2670, якою визнано неправомірними дії посадової особи Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації - Сипченко В.І. щодо обстеження земельних ділянок при проведенні перевірки дотримання земельного законодавства ОК "Дніпровський" та складання за її результатами актів, зокрема і акту від 14.02.2012 №321/04 на якому ґрунтуються позовні вимоги у даній справі.
Також, необхідно зазначити, що відповідачем вживалися заходи щодо оформлення права користування земельною ділянкою, яка є предметом спору.
Відповідач неодноразово звертався до Київської міської ради з заявами про оформлення права користування земельними ділянками, на яких розташовані автостоянки ОК "Дніпровський".
На даний час відповідач втретє звернувся з клопотанням про переоформлення права користування земельними ділянками. Також, відповідачем розроблено відповідний проект землеустрою, який знаходиться на узгодженні у головному управлінні земельних ресурсів.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Як вбачається з матеріалів справи Київською міською радою не приймалося рішення щодо звільнення відповідачем земельної ділянки, що є предметом спору.
Враховуючи вимоги чинного земельного законодавства, слід розрізняти такі види правопорушень як "самовільне зайняття земельної ділянки" та "використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів" і, відповідно, наслідки таких правопорушень.
Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. (постанова Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 (v0006600-11) "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").
Колегія суддів дійшла висновку, що прокурором та позивачем належними та допустимими доказами не доведено факту самовільного зайняття відповідачем спірної земельної ділянки, наявність його вини та протиправності поведінки у зайнятті спірної земельної ділянки, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга ОК "Дніпровський" підлягає задоволенню, а рішення господарського суду міста Києва від 14.06.2012 у справі № 5011-55/5305-2012-скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101- 103, п.п. 2, 3 ч.1 ст. 104, ст. 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду міста Києва від 14.06.2012 у справі №5011-55/5305-2012 скасувати.
2. В задоволенні позову відмовити.
3. Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул.Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 2883141) на користь об'єднаного кооперативу по будівництву та експлуатації колективних автостоянок "Дніпровський" (02183, м. Київ, вул. Італьського, 29, код ЄДРПОУ 22870782) 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 50 коп. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.
4. Видачу наказу на виконання даної постанови доручити господарському суду міста Києва.
5. Справу № 5011-55/5305-2012 повернути господарському суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді
Синиця О.Ф.
Скрипка І.М.
Калатай Н.Ф.