Донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
15.05.2012 р. справа №15/5009/7562/11
( Додатково див. рішення господарського суду Запорізької області (rs21398853) ) ( Додатково див. постанову Вищого господарського суду України (rs27030802) )
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючий суддя: Дучал Н.М.
Судді: Богатир К.В., Склярук О.І.
при секретарі Отцевич В.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, за довіреністю
ОСОБА_2, за довіреністю
від відповідача -ОСОБА_3, за довіреністю
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія», м.Токмак Запорізької області на рішення господарського суду Запорізької області від 30.01.2012р. (підписано 06.02.2012р.) у справі № 15/5009/7562/11 (суддя Горохов І.С.)за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія», м.Токмак Запорізької області до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Запоріжжяпро за зустрічним позовом до провизнання незаконним та скасування рішення №55-рш від 21.09.2011р. Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Запоріжжя Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія», м.Токмак Запорізької області стягнення 25 000,00 грн. штрафу
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія», м.Токмак Запорізької області звернулось до господарського суду Запорізької області з позовом до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя про визнання незаконним та скасування рішення №55-рш Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21 вересня 2011 року по справі №02/20-11.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на незаконність оспорюваного рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, оскільки згідно з рішенням Токмацького виконавчого комітету №250 від 27.03.2010 зобов'язання з утримання в належному стані внутрішньо будинкових мереж покладено на виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ПП «Чайка», КП «Контакт», КП «Центр», ДП «Токмак-Центральний»ПП «Токмак-Центр», які не є балансоутримувачами будинків, що знаходяться на їх обслуговуванні. Тому дії ТОВ «Токмак Теплоенергія»по нарахуванню власникам квартир з індивідуальними системами опалення плати за фактичні втрати теплової енергії крізь пошкоджену ізоляцію розподільчих трубопроводів системи опалення, прокладених в місцях загального користування є правомірними, а рішення Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 29.11.2011р. прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі №15/5009/7562/11.
Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя, звернулось до господарського суду Запорізької області з зустрічним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія», м.Токмак Запорізької області про стягнення штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.09.2011р. №55-рш у розмірі 25 000,00грн.
В підставу зустрічного позову покладено невиконання ТОВ «Токмак Теплоенергія»рішення Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.09.2011р. №55-рш.
Ухвалою суду від 12.12.2011р. у справі №15/5009/7562/11 прийнято зустрічну позовну заяву для сумісного розгляду з первісною позовною заявою.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 30.01.2012р. у справі №15/5009/7562/11 в задоволенні первісного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія»до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України відмовлено; зустрічний позов Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія»задоволено; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія», м. Токмак Запорізької області до загального фонду Державного бюджету України на рахунок, відкритий в управлінні Державного казначейства України за місцем знаходження платника податків за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100, символ звітності 106, суму штрафу в розмірі 25000 грн. 00 коп.
Рішення господарського суду мотивоване неправомірністю виставлення ТОВ «Токмак Теплоенергія»власникам (наймачам) квартир з індивідуальними системами опалення плати за фактичні втрати теплової енергії крізь пошкоджену ізоляцію розподільчих трубопроводів системи опалення, прокладених у підвалі; правомірністю та відповідністю прийнятого рішення Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.09.2011р. №55-рш вимогам чинного законодавства, та доведеністю факту порушення ТОВ «Токмак Теплоенергія»п. 2 ст. 50, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Не погодившись з рішенням суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія», м.Токмак Запорізької області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області №15/5009/7562/11 від 30.01.2012р. повністю та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ТОВ «Токмак Теплоенергія», в задоволенні зустрічного позову Запорізького територіального відділення Антимонопольного комітету України відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що рішення прийняте судом першої інстанції з порушенням норм матеріального і процесуального права. Вважає, що дії ТОВ «Токмак Теплоенергія»по нарахуванню власникам квартир з індивідуальними системами опалення плати за фактичні втрати теплової енергії крізь пошкоджену ізоляцію розподільчих трубопроводів системи опалення, прокладених в місцях загального користування є правомірними, а рішення Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України таким, що підлягає скасуванню. В судовому засіданні представники ТОВ «Токмак Теплоенергія»висловилися на підтримку апеляційних вимог.
Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України проти апеляційних вимог заперечило з підстав, викладених у відзиві №01-29.3/04-1826 від 17.04.2012р. на апеляційну скаргу. Вважає помилковим твердження скаржника про правомірність виставлення ТОВ «Токмак Теплоенергія»плати за фактичні втрати теплової енергії крізь пошкоджену ізоляцію розподільчих трубопроводів системи опалення, прокладених в місцях загального користування власникам квартир. Наголошує, що визначальним у даному спорі при визначенні розміру нарахування кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення є розрахунок такої плати як для ізольованих магістралей, втім при розгляді справи тервідділенням було встановлено випадки порушення цілісності теплопроводів, що є порушенням Методики розрахунку та Додатку 12 СНиП 2.04.05-91. Просить рішення господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення. В судовому засіданні представник відповідача висловився на підтримку доводів, викладених у відзиві на апеляційну скаргу.
Згідно з положеннями ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.
У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст.ст. 42,, 43 Господарського процесуального кодексу України (1798-12) - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено наступне.
За результатами розгляду заяв громадян щодо виставлення їм рахунків на оплату послуг з централізованого опалення місць загального користування будинку розпорядженням адміністративної колегії Запорізького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 20.04.2011р. було розпочато провадження у справі №02/20-11 у зв'язку з наявністю ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції в діях ТОВ «Токмак Теплоенергія», передбаченого пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого опалення, у вигляді дій суб'єктів господарювання, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів.
За результатами розгляду справи №02/20-11 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія», керуючись ст. 14 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", п. 11 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23.02.2001 р. № 32-р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.03.2001 р. за № 291/5482 (z0291-01) (зі змінами), п. п. 31, 32 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994р. №5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06.05.1994р. за №90/299 (z0090-94) (у редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 29 червня 1998 року №169-р (z0497-12) ) (із змінами), адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 21.09.2011р. прийнято рішення №55-рш «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції», яким вирішено:
1. Визнати, що товариство з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія»у період січня 2010 року -серпня 2011 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринку централізованого опалення у територіальних (географічних) межах м.Токмак (в межах мереж обслуговування) з часткою 100%.
2. Визнати дії товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія», які полягають у виставленні власникам (наймачам) квартир з індивідуальним опаленням плати за опалення місць загального користування у необґрунтовано завищеному розмірі, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 статті 50, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого опалення, у вигляді дій суб'єкта господарювання, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які б були неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
3. Згідно з частиною другою та шостою статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за порушення, зазначене у пункті 2 рішення, на товариство з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія»накласти штраф у розмірі 25 000 грн.
4. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія»припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом визначення для власників (наймачів) квартир з індивідуальним опаленням розміру плати за опалення місць загального користування без урахування розміру втрат теплової енергії крізь пошкоджену ізоляцію розподільчих трубопровідних систем опалення, прокладених у підвалі. Термін виконання -два місяці з дня отримання цього рішення.
В рішенні зазначено, що штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання цього рішення. Відповідно до ч. 8 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до Запорізького територіального відділення Антимонопольного комітету України документи, що підтверджують сплату штрафу. Рішення може бути оскаржено до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання.
З листом № 02-29.3/06-2879 від 22.09.2011р. копію Рішення було направлено ТОВ «Токмак Теплоенергія». Рішення № 55-рш отримано відповідачем 26.09.2011 р., про що свідчить Повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи.
Позивач скористався правом на судове оскарження, та просить визнати незаконним та скасувати рішення Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 55-рш від 21.09.2011р. "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу".
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про необґрунтованість апеляційної скарги виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; сприяння розвитку добросовісної конкуренції (ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
Правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності визначаються Законом України "Про захист економічної конкуренції" (2210-14) , який спрямований на забезпечення ефективного функціонування економіки України на основі розвитку конкурентних відносин та застосовується до відносин, що впливають чи можуть вплинути на економічну конкуренцію на території України.
На підставі ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; визнання суб'єкта господарювання таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку; накладення штрафу; усунення наслідків порушень законодавства про захист економічної конкуренції, тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний термін з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 55-рш від 21.09.2011р. "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" ґрунтується на інформації, зібраній в процесі розгляду справи №02/20-11, дослідженні ринку централізованого опалення, на якому здійснює діяльність ТОВ «Токмак теплоенергія»та визначенні на ньому монопольного (домінуючого) становища ТОВ «Токмак теплоенергія»за результатами діяльності у січні 2010 року - серпні 2011 р. в територіальних (географічних) межах м.Токмак (в межах мереж обслуговування) з часткою 100%.
Рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради №281 від 01.10.2009 «Про визначення виконавця послуг»виконавцем послуг з централізованого опалення в м. Токмак визначено ТОВ «Токмак теплоенергія».
Значна частина власників (наймачів)квартир у багатоквартирних будинках м. Токмак з централізованим опаленням, в тому числі Заявники, відключені від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення, з підстав встановлення індивідуальних систем опалення.
Згідно з пунктом 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 (630-2005-п) , споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування (МЗК) будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Порядок визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування (далі - МЗК) у багатоквартирних житлових будинках для встановлення розміру плати за неї споживачами встановлюється Методикою розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення, затв. Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31.10.2006 №359 (z1237-06) (зареєстр. в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2006 р. за N 1237/13111).
За положеннями п. 2.1.4. Методики (z1237-06) , у разі відсутності приладів обліку теплової енергії на МЗК загальна кількість теплової енергії на опалення МЗК визначається як сума кількості теплової енергії розподільчими трубопроводами системи опалення будинку, прокладеними в підвалі або на горищі (які розраховуються відповідно до Додатку 12 СНиП 2.04.05-91 "Отопление, вентилями и кондинционирование" (рос), затверджених постановою Державного комітету СРСР по будівництву та інвестиціям від 28.11.1991,зі змінами, (далі - СниП 2.04.05-92)).
Пунктом 3.23 СНиП 2.04.05-91 передбачено наявність теплової ізоляції для трубопроводів систем опалення, що проводяться в неопалюваних приміщеннях, в місцях, де можливе замерзання теплоносіїв, в штучно охолоджуваних приміщеннях, а також для попередження опіків та конденсації вологи в них.
Зі змісту Додатку 12 СНиП 2.04.05-91 вбачається, що під час розрахунку теплового потоку та витрат теплоносія в системі водяного опалення, розмір втрат теплоти в прямій та зворотній магістралях, що проходить в неопалювальних приміщеннях, здійснюється, виходячи з того, що ці труби є теплоізольованими.
Тобто, як вірно зазначено судом першої інстанції, втрати теплової енергії розподільчими трубопроводами системи опалення будинку, прокладеними в неопалювальних підвалі або на горищі, мають визначатись виключно для ізольованих магістралей.
З матеріалів конкурентної справи вбачається, що в житловому фонді м. Токмак прилади обліку теплової енергії в місцях загального користування не встановлені; опалення місць загального користування в житлових будинках відсутнє; підвали та горища житлових будинків є неопалювальними.
За опалювальний сезон 2010/2011 років ТОВ «Токмак Теплоенергія» нарахувало плату за опалення місць загального користування 503 власникам (наймачам) квартир із встановленими індивідуальними системами опалення на суму 39879,12 грн., з них договори про забезпечення функціонування системи індивідуального (автономного) і централізованого опалення укладено зі 154 споживачами.
Розмір втрат теплової енергії розподільчими трубопроводами, прокладеними в неопалювальних підвалі або на горищі, визначається відповідачем: на ділянках з теплоізоляцією - згідно з Додатком 12 СНиП 2.04.05-91; на ділянках з порушеною ізоляцією - як для труб та стояків, відкрито прокладених в опалювальних приміщеннях, тобто у розмірі витрат теплової енергії на опалення підвалів та горищ (що за проектом є неопалювальними).
Таким чином, ТОВ «Токмак Теплоенергія»при нарахуванні мешканцям будинків, які встановили індивідуальне опалення, плати за опалення місць загального користування, до оплати додатково виставляється обсяг втрат теплової енергії на ділянках розподільчих трубопроводів з порушеною теплоізоляцією, прокладених в неопалювальних підвалі або на горищі (відкрито прокладеними трубами та стояками).
Згідно з пунктом 2.8.5, 2.8.8 Правил утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу від 17.05.2005 № 76, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за № 927/11207 (z0927-05) , у приміщеннях, що не опалюються, у період підготовки до зими слід перевірити стан і зробити ремонт ізоляції труб водопроводу і каналізації, центрального опалення (далі - ЦО) і ГВП, утеплити протипожежний водопровід; у літній період щодо систем опалення і гарячого водопостачання проводяться ревізія кранів та іншої запірної арматури розширювачів і повітрозбірників, відновлення зруйнованих або заміна недостатньої теплової ізоляції у сходових клітках, підвалах, на горищах і в нішах санітарних вузлів.
Під час експлуатації житлових будинків слід забезпечувати справну, достатню теплоізоляцію внутрішніх трубопроводів, стояків (пункт 4.9.1 Правил утримання (z0927-05) ).
Крім того, згідно з Правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України і Міністерством з питань житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 №620/378, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 31.12.2008 за № 1310/16001 (z1310-08) , одним із заходів, необхідних для підготовки внутрішньобудинкових систем централізованого опалення, вентиляції та ГВП до експлуатації в наступному опалювальному періоді, є відновлення теплової ізоляції (п. 2.). Підготовлена до опалювального періоду система теплоспоживання споживачів (системи опалення, вентиляції та ГВП) повинна відповідати, зокрема, таким вимогам: трубопроводи систем опалення, вентиляції та ГВП повинні бути пофарбовані у відповідний колір та не мати ділянок з порушеною ізоляцією (п.4).
Рішенням Виконавчого комітету Токмацької міської ради від 27.08.2010р. №250 «Про визначення підприємств виконавцями послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»визначено виконавцями послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій: комунальне підприємство «Контакт»Токмацької міської ради, комунальне підприємство «Центр»Токмацької міської ради, приватне підприємство «Чайка», дочірнє підприємство «Токмак - Плюс»приватного підприємства «Токмак -Центр».
На підставі Договорів про передачу на обслуговування та ремонт житлового фонду і прибудинкової території, укладених між зазначеними підприємствами та Виконавчим комітетом Токмацької міської ради, дані підприємства зобов'язані здійснювати підготовку житлового фонду до експлуатації в осінньо-зимовий період (п.2.3.14 договорів), що є платними послугами, які входять до переліку робіт по утриманню будинків та прибудинкової території і надаються мешканцям будинків виконавцями зазначених послуг.
Внутрішньобудинкові мережі централізованого опалення належать до інженерного (технічного) обладнання житлового будинку і є його невід"ємною частиною.
За приписами ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець зобов'язаний, зокрема: здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень; надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо; своєчасно проводити підготовку жилого будинку і його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період; проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових мереж, тощо; своєчасно за власний рахунок проводити роботи з усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини, тощо.
Таким чином, у ТОВ «Токмак Теплоенергія»не було правових підстав виставляти власникам (наймачам) квартир з індивідуальними системами опалення плату за фактичні втрати теплової енергії крізь пошкоджену ізоляцію розподільчих трубопроводів системами опалення, прокладених у підвалі.
Наполягання заявника апеляційної скарги, що КП «Контакт»Токмацької міської ради, КП «Центр»Токмацької міської ради, ПП «Чайка», ДП «Токмак - Плюс»ПП «Токмак -Центр»не є балансоутримувачами, спростовується ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", за якою балансоутримувач є особливим учасником відносин у сфері житлово-комунальних послуг, яким залежно від цивільно-правових угод може бути виконавець.
Зазначене вище свідчить, що:
- визначення розміру плати за опалення місць загального користування з урахуванням розміру втрат теплової енергії крізь пошкоджену ізоляцію розподільчих трубопроводів систем опалення, прокладених у підвалі, призводить до необґрунтованого її завищення;
- дії ТОВ «Токмак Теплоенергія»з виставлення до оплати втрат теплової енергії неізольованими тепломережами, розміщеними у підвалах будинків, власникам (наймачам) квартир з індивідуальним опаленням, ущемлюють інтереси споживачів, оскільки такі втрати виникли не з вини споживачів;
- за умови наявності значної конкуренції на ринку такі дії Товариства були б неможливими, оскільки споживачі користувались би послугами інших теплопостачальних організацій.
Отже, дії ТОВ «Токмак теплоенергія», які полягають у виставленні власникам(наймачам) квартир з індивідуальним опаленням плати за опалення місць загального користування у необґрунтовано завищеному розмірі, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого опалення, у вигляді дій суб'єкта господарювання, що призвели до ущемлення інтересів споживачів які були б неможливі за умов існування значної конкуренції на ринку.
За приписами ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
ТОВ «Токмак Теплоенергія»не доведено наявність обставин, визначених в ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», при прийнятті відповідачем Рішення № 55-рш від 21.09.2011р.
Отже, правомірним є висновок Господарського суду Запорізької області про відмову ТОВ «Токмак Теплоенергія»у задоволенні позову про визнання незаконним та скасування рішення №55-рш Адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21 вересня 2011 року по справі №02/20-11.
Згідно зі ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом. Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу (ч. 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції").
Відповідно до ч. 7 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, органи Антимонопольного комітету України стягують штраф в судовому порядку.
ТОВ «Токмак Теплоенергія»рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.09.2011р. № 55-рш належно не виконав, чим порушив норми ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний Комітет України" та ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
Отже, вірним є висновок суду першої інстанції про стягнення з відповідача штрафу в сумі 25 000,00грн.
З огляду на наведене, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку, що доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України та спростовуються наявними в матеріалах справи документами.
Твердження заявника апеляційної скарги про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування рішення господарського суду Запорізької області від 30.01.2012р. (підписано 06.02.2012р.) у справі №15/5009/7562/11 суд апеляційної інстанції не вбачає.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на заявника апеляційної скарги - Товариство з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія», м.Токмак Запорізької області.
Результати апеляційного провадження у справі №15/5009/7562/11 оголошені в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 49, 91, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія», м.Токмак Запорізької області на рішення господарського суду Запорізької області від 30.01.2012р. (підписано 06.02.2012р.) у справі №15/5009/7562/11 -залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 30.01.2012р. (підписано 06.02.2012р.) у справі №15/5009/7562/11 - залишити без змін.
постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя:
Судді:
Н.М. Дучал
К.В. Богатир
О.І.Склярук
Надруковано 5 екз.: 1-позивачу, 1-відповідачу, 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСЗО