КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01601, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Чорної Л.В.
суддів: Смірнової Л.Г.
Тищенко О.В.
при секретарі
Дмитрина Д.О.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_3 (представник за довіреністю);
від відповідача - ОСОБА_4 (представник за довіреністю);
від третьої особи 1. - ОСОБА_5 (представник за довіреністю);
від третьої особи 2. - не з'явився
розглянувши апеляційну скаргу
Міністерства аграрної політики та продовольства України
на рішення господарського суду міста Києва
від
10.02.2012 року
по справі
№ 57/468 (суддя - Гулевець О.В.)
за позовом
Міністерства аграрної політики та продовольства України
до
Українського державно-кооперативного проектно-вишукувального та науково-дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект»
треті особи, які не
заявляють
самостійних вимог
на предмет спору
на стороні позивача
1. Фонд державного майна України
2. Державне підприємство «Державний інститут по проектуванню підприємства по переробці плодоовочевої продукції «Діпроплодоовочгосп»
про
визнання недійсним статутів
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду міста Києва від 10.02.2012 року у задоволені позовних вимог відмовлено.
Приймаючи оскаржуване рішення, господарський суд міста Києва дійшов висновку, що зміна організаційної форми відповідача щодо зменшення розміру частки держави в майні останнього відбулась із дотриманням вимог законодавства щодо реорганізації державного підприємства.
Щодо вимоги про внесення змін до Статуту об'єднання, то зазначене входить до виключної компетенції загальних зборів учасників об'єднання.
Стосовно визначення частки корпоративних прав, то вона визначена у розмірі 15,10 % у встановленому чинним, на момент її визначення, законодавством порядку.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, Міністерство аграрної політики та продовольства України звернулось до Київського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 10.02.2012 року у справі № 57/468, а справу передати на новий розгляд.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом не було взято до уваги той факт, що у зв'язку із зменшенням державної частки майна з 52 % до 15,10 % відбулася зміна організаційної форми підприємства, а це є порушенням умов реорганізації державного підприємства, яка здійснена без дотримання вимог законодавства і без рішення позивача як власника всупереч вимогам ст. 33 Закону України «Про власність» та ч. 1 ст. 34 Закону України «Про підприємства в Україні».
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 14.03.2012 року апеляційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України прийнято до розгляду та порушено апеляційне провадження у справі № 57/468.
Українське державно-кооперативне проектно-вишукувальне та науково-дослідне об'єднання «УкрНДІагропроект» заперечує проти апеляційної скарги та просить залишити рішення господарського суду міста Києва від 10.02.2012 року у справі № 57/468 без змін, посилаючись на те, що визначення частки держави у змішаному майні об'єднання відбувалось за ініціюванням як позивача, так і відповідача, про що зазначено в оскаржуваному рішенні.
30 травня 2002 року відповідно до наказу Мінагрополітики України № 148 на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2002 року № 191-р (191-2002-р)
«Про розміщення деяких державних органів», керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року № 1482 (1482-98-п)
«Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передано частину будинку, який знаходиться на балансі УДКПВІНДО «УкрНДІагропроект» із сфери управління Мінагрополітики України до сфери управління Антимонопольного комітету України. Вартість передачі такого майна склала 3 874 тис. грн., що зменшило відповідно частку державного майна до 15,1002 %. Змін організаційної форми не відбулось взагалі.
Також відповідач зазначає, що належним органом, уповноваженим розглядати питання визначення розміру державної частки суб'єкта господарювання із змішаною формою власності, проведення змін організаційної форми такого суб'єкта є Фонд державного майна України.
Також відповідач зазначає, що членом Об'єднання, а не його учасником (засновником) ДП «Державний інститут по проектуванню підприємств по переробці плодоовочевої продукції «Діпроплодоовочгосп» стало відповідно до наказу Мінагрополітики України від 05.03.1997 року № 72. Жодного внеску майном, або коштами до Об'єднання третя особа - 2 не вносила, входила до складу на добровільних засадах.
Фонд державного майна України просить Київський апеляційний господарський суд прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Державне підприємство «Державний інститут по проектуванню підприємства по переробці плодоовочевої продукції «Діпроплодоовочгосп» своїх представників в судове засідання не направило, про причини неявки суд не повідомило, доказів належного повідомлення матеріали справи не містять.
Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, апеляційний господарський суд встановив наступне.
Як було встановлено під час судового розгляду в суді першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Українське державно-кооперативне проектно-вишукувальне та науково-дослідне об'єднання «УкрНДІагропроект» засновано у 1986 році відповідно до постанови ЦК КПРС та РМ СРСР від 14.11.1985 року за № 1114 та наказу Держагропрому УРСР від 11.04.1986 року за № 139 (v0139400-86)
на основі злиття Українського головного проектного та науково-дослідного інституту «УкрНДІдіпросільгосп» (державна форма власності), Українського проектно-технологічного інституту «Укрсільгосппроект» (державна форма власності), Республіканського проектно-вишукувального інституту «Укрколгосппроект» та його філіалів (кооперативна форма власності). Згідно зі Статутом об'єднання частка державного майна в головному інституті на момент створення складала 52%, кооперативна - 48 %.
Наказом Мінагропромполітики України від 12.02.2002 року № 232 об'єднання включено до «Переліку державних підприємств і організацій, що належать до сфери управління Мінагропромполітики України».
Як зазначає Мінагропромполітики України в статутному фонді відповідача в період з 1986 по 2003 рік співвідношення розміру державної та кооперативної часток власності в майні неодноразово змінювалося.
Відповідно до Акта комісії з визначення частки держави в майні відповідача - Українського державно-кооперативного проектно-вишукувального та науково-дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект», який затверджено наказом Фонду державного майна України від 14.04.2003 року за № 2 АК, державна частка в майні відповідача станом на 01.03.2003 року становила 15,10 %.
У 2003 році спеціальна контрольна комісія Верховної Ради України з питань приватизації розглянула та надала оцінку Статуту відповідача -Українського державного-кооперативного проектно-вишукувального і науково-дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект», затвердженого Заступником Міністра сільського господарства України 21.06.1993 року (із внесеними до нього змінами та доповненнями), наказам Державного агропромислового комітету Української РСР щодо вдосконалення управління проектно-пошуковими організаціями Держагропрому УРСР (від 11.04.1986 року № 139 (v0139400-86)
) та розпорядчим рішенням Кабінету Міністрів України стосовно вилучення у об'єднання його майна (приміщень). Як було встановлено, аналіз та норми чинного законодавства засвідчили, що порядок створення і діяльності відповідача, форми і способи управління ним, практика володіння майном та вилучення його із об'єднання кваліфікують Українське державно-кооперативне проектно-вишукувальне та науково-дослідне об'єднання «Укрндіагропроект» як наукову організацію державної форми власності.
Згідно листа Міністерства аграрної політики України від 20.05.2002 року за №37-17-1-10/4824 про здійснення заходів з визначення державної частки в статутному фонді відповідача - Українського державного-кооперативного проектно-вишукувального і науково-дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект», Фонд державного майна України відповідно до Положення «Про порядок передприватизаційної підготовки підприємств, у статутних фондах яких є державна частка» затвердженого наказом ФДМ України від 14.08.2000 року за №1691 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 30.08.2000 року за №562/4783 (z0562-00)
, наказом від 31.05.2002 року за № 963 прийняв рішення про проведення визначення державної частки та підтвердження складу засновників відповідача.
У 2002-2003 роках порядок визначення розміру державної частки в майні суб'єктів підприємницької діяльності із змішаною формою власності регулювався, зокрема, Порядком визначення часток, що належать державі в статутних фондах підприємств, створених за участю недержавних суб'єктів господарювання, затвердженого наказом ФДМУ від 30.08.2000 року № 1800, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.09.2000 року за № 626/4847 (z0626-00)
.
Згідно з цим Порядком розрахунок розміру державної частки у майні відповідача здійснювався відповідною комісією, до складу якої входив і представник Міністерства аграрної політики України.
Відповідно до рішення прийнятого на засіданні комісії з передприватизаційної підготовки Українського державно-кооперативного проектно-вишукувального та науково-дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект», оформленого протоколом №1 від 28.03.2003 року відповідач - Українське державно-кооперативне проектно-вишукувальне і науково-дослідне об'єднання «УкрНДІагропроект» є міжгосподарським підприємством із змішаною формою власності. Частка держави в майні підприємства складає 15,10 % майна інституту. Інша частка власності в розмірі 84,90 % належить недержавним засновникам.
Згідно з Актом комісії з визначення частки держави в майні підприємства створеного за участю недержавних суб'єктів господарювання Українського державно-кооперативного проектно-вишукувального та науково-дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект» від 28.03.2003 року зазначено, що комісія на підставі протокольного рішення від 12 березня 2003 року № 1 засідання комісії з визначення державної частки в майні підприємства Українського державно-кооперативного проектно-вишукувального та науково-дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект», створеного за участю недержавних суб'єктів господарювання відповідно до Положення про порядок передприватизаційної підготовки підприємств, у статутних фондах яких є державна частка, затвердженого наказом ФДМУ від 14.08.2000 року за № 1691 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.08. 2000 року за № 562/4783 (z0562-00)
, здійснила перевірку наявності державної частки у майні Українського державно-кооперативного проектно-вишукувального та науково-дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект» за станом на 01.03.2003 року. Комісією встановлено, що державна частка на момент здійснення розрахунків згідно з Порядком визначення часток, що належать державі в статутних фондах підприємств, створених за участю недержавних суб'єктів господарювання, затвердженим наказом ФДМУ від 30.08.2000 року за № 1800 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.09.2000 року за №626/4847 (z0626-00)
є наявною і складає 15,10 % майна підприємства.
Актом комісії з визначення частки держави в майні підприємства створеного за участю недержавних суб'єктів господарювання Українського державно-кооперативного проектно-вишукувального та науково-дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект» від 28.03.2003 року, затверджений наказом ФДМУ від 14.04.2003 року за № 2-АК, на підставі якого у подальшому відбулися зміни розміру частки держави в майні відповідача.
Реєстрація змін щодо частки держави в майні відповідача, відбулась шляхом викладення Статуту Українського державно-кооперативного проектно-вишукувального та науково-дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект» у новій редакції. Державну реєстрацію таких змін було проведено 11.05.2005 року Державним реєстратором Солом'янської РДА .
Статут у новій редакції 2005 року затверджено Загальними зборами учасників об'єднання, оформлених протоколом № 1 від 09.02.2005 року, погоджено Заступником Міністра аграрної політики України В.П.Яковенко - 25 лютого 2005 року.
Таким чином, реєстрація Статутів відповідача в редакції 2005, 2006, 2009 років не порушила права та законні інтереси позивача.
Приймаючи оскаржуване рішення,суд першої інстанції дійшов висновку, що підстави для визнання недійсними Статутів відповідача в редакції 2005, 2006, 2009 років відсутні, затвердження (прийняття) спірних Статутів здійснено з дотриманням вимог законодавства, а тому права та охоронювані законом інтереси позивача не порушені.
Також господарський суд міста Києва визнав необґрунтованими інші позовні вимоги.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів Київського апеляційного господарського суду погоджується та зазначає наступне.
Відповідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин в їх сукупності.
Згідно статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приписами статті 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до Акта комісії з визначення частки держави в майні відповідача - Українського державно-кооперативного проектно-вишукувального та науково-дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект», який затверджено наказом Фонду державного майна України від 14.04.2003 року за № 2 АК, державна частка в майні відповідача станом на 01.03.2003 року становила 15,10 %.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про приватизацію державного майна» серед основних повноважень державних органів приватизації, зокрема передбачено, що державні органи приватизації виступають з боку держави засновником підприємств із змішаною формою власності.
Таким чином, на державні органи приватизації покладені управлінські функції щодо державних часток у майні суб'єктів господарювання із змішаною формою власності.
Тобто, саме державні органи приватизації здійснюють від імені держави повноваження власника стосовно державних часток у майні таких суб'єктів.
Особливістю реорганізації суб'єкта господарювання із змішаною формою власності є те, що рішення про визначення розміру державної частки та про здійснення змін організаційної форми цього суб'єкта приймає державний орган приватизації.
Крім того, згідно з п. 1.4 Порядку проведення державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та включення їх до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 25.11.2002 року № 102/5 (z0915-02)
(чинного на час видання наказу ФДМУ від 14.04.2003 року № 2-АК), нормативно-правовий акт це офіційний письмовий документ, прийнятий чи виданий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, який спрямований на регулювання суспільних відносин, містить нормативні приписи (має неперсоніфікований характер, розрахований на багаторазове застосування і дія не вичерпується одноразовим виконанням).
Відповідно до п. 2.2. Розділу 2 цього Порядку та п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731 (731-92-п)
«Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», на державну реєстрацію не подають акти персонального характеру та/або дії яких вичерпуються одноразовим застосуванням.
Згідно з п. 1 мотивувальної частини рішенням Конституційного Суду України від 23.06.1997 за № 2-зп (v002p710-97)
(справа про акти органів Верховної Ради України) ненормативні правові акти за своєю природою, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.
Отже, оскільки наказом Фонду державного майна України від 14.04.2003 № 2-АК затверджено Акт комісії з визначення частки держави у майні відповідача, то даний наказ не містить норми права та має персоніфікований характер, а отже не є нормативно-правовим актом, який підлягає обов'язковій реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Разом з цим, відповідно до листа УДКПВІНДО «УкрНДІагропроект» від 13 травня 2002 року №132-02/226 та листа Мінагрополітики України від 20 травня 2002 року №37-17-1-10/4824, Фонд державного майна України відповідно до Положення «Про порядок передприватизаційної підготовки підприємств, у статутних фондах яких є державна частка», затвердженого наказом ФДМ України від 14.08.2000 року № 1691 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 30.08.2000 року за № 562/4783 (z0562-00)
, наказом від 31 травня 2002 року № 963 прийняв рішення про проведення визначення державної частки та підтвердження складу засновників Об'єднання.
На виконання наказу наступним наказом ФДМ України від 14 серпня 2002 року № 1467 була створена комісія, яка в своїй роботі керувалась крім зазначених нормативних документів «Порядком визначення часток, що належать державі в статутних фондах підприємств, створених за участю недержавних суб'єктів господарювання», затвердженим наказом ФДМ України 30 серпня 2000 року №1800 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції 20 вересня 2000 року №626/4847 (z0626-00)
.
Протоколом №1 засідання комісії було встановлено, що Український кооперативно-державний головний проектно-вишукувальний інститут «УкрНДІагропроект» створено відповідно до наказу Державного агропромислового комітету УРСР від 11 квітня 1986 року № 139 (v0139400-86)
шляхом злиття Республіканського проектно-вишукувального інституту «Укрколгосппроект» (недержавна форма власності), Українського державного головного проектного науково-дослідного інституту «УкрНДІдіпросільгосп» (державна форма власності) Українського проектно-технологічного інституту «Укрсільгосптехпроект» (державна форма власності).
Оскільки створення у 1986 році підприємства із змішаною власністю давало підстави для зміни розміру частки держави у такому майні, комісія перевірила здійснення державою внесків до статутного фонду Об'єднання та внески недержавних засновників й безкоштовну передачу майна на баланс інших організацій.
Розрахунки є невід'ємною частиною вищевказаного протоколу, і згідно з цими розрахунками встановлено, що внесок недержавного засновника на 1986 рік складав - 4 983,3 тис. руб., а внески державних засновників - 2 493,7 тис. руб. Частка держави на кінець 1986 року опадала 25,0103%, а частка недержавного засновника складала 74,9897 %.
За даними наведеними в розрахунку, та дослідженими комісією первинними документами частка державних та недержавних засновників постійно змінювалась, як за рахунок безоплатної передачі майна так і за рахунок додаткових внесків.
Станом на 2002 рік частки були розподілені наступним чином - Держава - 62,2201 %, недержавні засновники 37,7799%.
30 травня 2002 року відповідно до Наказу Мінагрополітики України №148 на виконання впорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2002 року №191-р (191-2002-р)
«Про розміщення деяких державних органів» керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року №1482 (1482-98-п)
«Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передано частину будинку, який знаходиться на балансі УДКПВІНДО «УкрНДІагропроект» із сфери управління Мінагрополітики України до сфери управління Антимонопольного комітету України.
Вартість передачі такого майна склала 3 874 тис. грн., що зменшило відповідно частку державного майна до 15,1002 %.
Відповідно до ст. 118 Господарського кодексу України об'єднанням підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань. Об'єднання підприємств утворюються підприємствами на добровільних засадах або за рішенням органів, які відповідно до цього Кодексу та інших законів мають право утворювати об'єднання підприємств. В об'єднання підприємств можуть входити підприємства, утворені за законодавством інших держав, а підприємства України можуть входити в об'єднання підприємств, утворені на території інших держав. Об'єднання підприємств утворюються на невизначений строк або як тимчасові об'єднання. Об'єднання підприємств є юридичною особою.
Статут юридичної особи за змістом частини другої статті 20 Господарського кодексу України є актом, який визначає правовий статус юридичної особи, оскільки він містить норми, обов'язкові для учасників товариства, його посадових осіб та інших працівників, а також визначає порядок затвердження та внесення змін до статуту.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 122 Господарського кодексу України господарські об'єднання мають вищі органи управління (загальні збори учасників) та утворюють виконавчі органи, передбачені статутом господарського об'єднання. Вищий орган господарського об'єднання, зокрема затверджує статут господарського об'єднання та вносить зміни до нього.
У відповідності до викладених приписів законодавства, внесення змін до Статуту об'єднання є виключною компетенцією загальних зборів учасників об'єднання, а тому вимога позивача про відновлення частки корпоративних прав держави в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України в розмірі 52 відсотка та викладення п. 1.1 Статуту Українського державно-кооперативного проектно-розвідувального і науково- дослідного об'єднання «УкрНДІагропроект» в наступній редакції: «п. 1.1 Учасниками об'єднання є: Держава в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України, як правонаступника послідовно Держагропрому, Мінсільгоспу і Мінагрополітики України, з розміром частки в статному фонді 52 відсотка» задоволенню не підлягає.
Також судом обґрунтовано відмовлено у задоволенні вимоги про відновлення частки корпоративних прав держави в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України в розмірі 52 %, оскільки частка держави у майні відповідача у розмірі 15,10 % була визначена у встановленому чинним, на момент її визначення, законодавством порядку. Постановою Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 року № 13 (v0013700-08)
«Про практику розгляду судами корпоративних спорів» визначено, що відповідно до вимог статей 88, 143, 154 ЦК, статей 57, 82 ГК, статей 4, 37, 51, 65, 67, 76 Закону про господарські товариства, статей 27, 30 Закону про державну реєстрацію суди вправі визнати недійсними установчі документи товариства за одночасної наявності таких умов:
- на момент розгляду справи установчі документи не відповідають вимогам законодавства;
- порушення, допущені при прийнятті та затвердженні установчих документів, не можуть бути усунені;
- відповідні положення установчих документів порушують права чи охоронювані законом інтереси позивача.
Чого позивач в порушення статті 33 Господарського процесуального кодексу України не навів та не довів.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що господарським судом міста Києва правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, повно з'ясовано та доведено обставини, що мають значення для справи, зроблені висновки відповідають дійсним обставинам справи.
Доводи наведені в апеляційній скарзі колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.
З наведених у даній постанові обставин, колегія суддів дійшла висновку, що відсутні підстави для зміни чи скасування рішення господарського суду міста Києва від 10.02.2012 року у справі № 57/468.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду міста Києва від 10.02.2012 року у справі № 57/468 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Матеріали справи № 57/468 повернути до господарського суду міста Києва.
3. Копію постанови надіслати сторонам у справі.
|
Головуючий суддя
Судді
|
Чорна Л.В.
Смірнова Л.Г.
Тищенко О.В.
|
15.05.12 (відправлено)