ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" січня 2012 р.
Справа № 27/17-3689-2011
( Додатково див. рішення господарського суду Одеської області (rs19974994) ) ( Додатково див. постанову Вищого господарського суду України (rs22256892) )
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Лашина В.В.
Судді Єрмілова Г.А.
Воронюка О.Л.
При секретарі: Хом'як О.С.
за участю представників учасників процесу:
від позивача: ОСОБА_1 –довіреність № 29/02 від 10.01.2012 р.
від відповідача: ОСОБА_2 –довіреність № 05/01 від 05.01.2012 р., Карпич О.М. –голова правління
від третьої особи: ОСОБА_2 –довіреність № 01 від 04.01.2012 р.
від прокуратури: Форманюк О.М. –посвідчення № 217 від 15.09.2011 р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Заступника прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області
на рішення господарського суду Одеської області
від 28.11.2011 р.
по справі № 27/17-3689-2011
за позовом: Заступника прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Одесбудматеріали"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Виробничого підрозділу "ОЄП" Публічного акціонерного товариства "Одесбудматеріали"
про стягнення 64 358,70 грн.
У судовому засіданні 10.01.2012 р. згідно ст. 77 ГПК України оголошувалась перерва до 12.01.2012 р.
ВСТАНОВИЛА:
13 вересня 2011 року заступник прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області (далі –ДЕІ в Одеській області) звернувся до господарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Одесбудматеріали"(в подальшому –ПАТ "Одесбудматеріали") про стягнення 26 964 грн. шкоди, зумовленої засміченням відповідачем земельної ділянки відходами.
В подальшому позивачем, ДЕІ в Одеській області, заявою від 07.11.2011 р. були збільшені позовні вимоги до 64 358,70 грн.
Рішенням господарського суду Одеської області від 28.11.2011 р. (суддя Невінгловська Ю.М.) у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з цим рішенням, заступник прокурора Суворовського району м. Одеси в апеляційній скарзі просить його скасувати та постановити нове судове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на неповне з'ясування місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи, оскільки в матеріалах справи наявні усі докази вини відповідача.
В відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить рішення господарського суду Одеської області залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
В поясненнях прокуратура і ДЕІ в Одеській області зазначають, що стягнення з відповідача на користь держави в особі ДЕІ в Одеській області 64 358,70 грн. шкоди слід здійснити на р/р № 33110331700009 фонду охорони навколишнього природного середовища Суворовського району м. Одеси, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460, банк –ГУДКУ в Одеській області, отримувач – ГУДКУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності банку –331, балансовий рахунок 3311, виходячи з положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (2154-17) та листа Головного управління Державного Казначейства України в Одеській області № 06.1-04/1241-5141 від 20.08.2010 р.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення присутніх представників учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування господарським судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов’язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.
Статтею 35 Закону України "Про охорону земель"встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Частиною 2 статті 46 цього Закону визначено, що підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопиченням відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.
Розміщення, збирання, зберігання, оброблення, утилізація та видалення, знешкодження і захоронення відходів здійснюються відповідно до вимог Закону України "Про відходи" (187/98-ВР) .
Згідно до ст. 17 Закону України "Про відходи"суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу.
Відповідно до ст. 43 цього Закону підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Частиною першою статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Згідно з приписами ст. 69 цього Закону (в редакції, чинної на момент виникнення спірних правовідносин) шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
У відповідності до ч.3 ст. 56 Закону України "Про охорону земель"шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи, в ході проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДЕІ в Одеській області у березні 2009 року на території виробничого підрозділу "ОЄП"ПАТ "Одесбудматеріали"було виявлено факт засмічення земельної ділянки площею 21 кв. м. будівельними відходами 4 класу небезпеки та товщиною шару відходів 0,8 м., що зафіксовано у акті № 04-08/066 від 10.03.2009 р., а також виявлено змішування відходів, не ведення журналу первинного обліку відходів.
За дане правопорушення складені без зауважень протокол про адміністративне правопорушення від 02.03.2009 р., протокол про адміністративне правопорушення від 03.03.2009 р., постанова про накладення адміністративного стягнення від 05.03.2009 р. у розмірі 510 грн., постанова про накладення адміністративного стягнення від 05.03.2009 р. у розмірі 136 грн.
Згідно з уточненим розрахунком ДЕІ в Одеській області /а.с.84/ розмір збитків, заподіяних державі внаслідок засмічення земельної ділянки становить 64 358,70 грн.
Претензію позивача ПАТ "Одесбудматеріали"залишило без задоволення.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд виходив з того, що відповідачем було здійснено тимчасове розміщення відходів з метою подальшого використання у будівництві, що не заборонено відповідно до ДСанПіН 2.2.7.029-99 "Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров`я населення", затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01.07.1999 р. № 27 (v0027588-99) .
Аналізуючи матеріали справи, судова колегія вважає, що судом першої інстанції невірно зроблені висновки, що були засновані на неповному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.
Так, матеріали справи не містять належних доказів, які б свідчили саме про тимчасове розміщення ПАТ "Одесбудматеріали"відходів. Таким доказом мав би бути журнал первинного обліку відходів, який в порушення ст. 17 Закону України "Про відходи"та Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 листопада 1999 р. № 2034 (2034-99-п) відповідачем не вівся, що зафіксовано актом від 10.03.2009 р. та не заперечувалось відповідачем.
До того ж, згідно до інформації ПАТ "Одесбудматеріали"від 23.04.2009 р. щодо виконання припису ДЕІ в Одеській області від 13.03.2009 р. по акту перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 10.03.2009 р. /а.с. 32/, відповідач все ж таки здійснив вивезення з несанкціонованого звалища промислових відходів, а згідно до платіжних доручень № 210 від 12.03.2009 р., № 211 від 12.02.2009 р. і № 212 від 12.03.2009 р. в добровільному порядку сплатив адміністративні штрафи, накладені постановами ДЕІ в Одеській області від 05.03.2009 р., чим засвідчено факт неправомірного засмічення земельної ділянки відходами.
Згідно зі ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю особи, відшкодовується нею в повному обсязі. За загальними правилами ст. 1192 ЦК України, особа, яка завдала шкоди майну, може відшкодувати її способом відшкодування в натурі або відшкодуванням завданих збитків.
Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
27 жовтня 1997 року наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 171, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 травня 1998 р. за № 285/2725 (z0285-98) , була затверджена Методика визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.
Згідно до п. 1.2 цієї Методики (z0285-98) вона встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності.
Пунктом 3.3. цієї Методики (z0285-98) визначено, що факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.
Розмір шкоди внаслідок засмічення земель визначається за формулою, передбаченою п. 5.5. цієї Методики (z0285-98) . При цьому, основою розрахунків розміру шкоди від засмічення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що засмічена. Довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що зазнала засмічення, надають територіальні органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (пункти 5.2., 5.6 Методики (z0285-98) ).
За довідкою Головного управління Держкомзему у Одеській області від 27.10.2011 р. № 2-9-14/6045 /а.с. 85/ станом на 01.01.2009 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Шкодова гора, 3 становить 306,47 грн./кв. м.
Таким чином, уточнений розрахунок ДЕІ в Одеській області /а.с. 84/, що містить дані про нормативну грошову оцінку землі, площу засміченої землі та товщину шару відходів, а також інші необхідні відомості, зроблений позивачем у відповідності до приписів зазначеної вище Методики (z0285-98) від 27.10.1997 р. № 171, матеріали справи підтверджують вину відповідача, а відтак уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
У статті 4 п. 35 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (2857-17) встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а в ч.2 ст.20 вказаного Закону установлено, з урахуванням положень ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
В главі 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 р. № 31 передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України (2542-14) та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами"Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
Крім того, в листі Головного управління Державного Казначейства України в Одеській області № 06.1-04/1241-5141 від 20.08.2010 р. значиться інформація про те, що в територіальних органах Державного казначейства України відкриті розподільчі рахунки за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами", кодом класифікації доходів бюджету 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", символ звітності 331. Тобто, платник здійснює оплату одним платіжним документом в повному розмірі на розподільчий рахунок.
За таких обставин, судова колегія вважає, що оскаржуване рішення господарського суду Одеської області не відповідає обставинам справи та вимогам закону, а тому підлягає скасуванню з постановленням нового судового рішення, яким позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі та стягнути з ПАТ "Одесбудматеріали"64 358,70 грн. шкоди, а також судові витрати.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 101- 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу заступника прокурора Суворовського району м. Одеси задовольнити, а рішення господарського суду Одеської області від 28.11.2011 р. по справі № 27/17-3689-2011 –скасувати, позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Одесбудматеріали"(65041, м. Одеса, вул. Шкодова гора, 3, ідентифікаційний код 00293686) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, ідентифікаційний код 34931111) на р/р № 33110331700009 фонду охорони навколишнього природного середовища Суворовського району м. Одеси, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460, банк –ГУДКУ в Одеській області, отримувач –ГУДКУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 24062100, символ звітності банку –331, балансовий рахунок 3311, 64 358,70 грн. шкоди, завданої державі засміченням земельних ресурсів.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Одесбудматеріали"(65041, м. Одеса, вул. Шкодова гора, 3, ідентифікаційний код 00293686) на користь Держбюджету України 965,39 грн. судового збору за розгляд справи в суді першої і апеляційної інстанцій.
Наказ доручити видати господарському суду Одеської області.
Головуючий суддя
Суддя
Суддя
В.В. Лашин
Г.А. Єрмілов
О.Л. Воронюк
Повна постанова складена 13.01.2012 р.