ПОСТАНОВА
Іменем України
02 квітня 2019 року
Київ
справа №727/6493/17
адміністративне провадження №К/9901/15370/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - ГУ ПФУ) на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 17 серпня 2017 року (суддя Мамчин П.І.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року (судді Гонтарук В.М., Біла Л.М., Граб Л.С.) у справі № 727/6493/17 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -
встановив:
У липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ з позовом про визнання протиправними дій щодо зменшення процентної ставки для обчислення та виплати пенсії з 74 % на 70 % та зобов'язати ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 11 листопада 2016 року у розмірі 74 % сум грошового забезпечення.
Шевченківський районний суд м. Чернівці постановою від 17 серпня 2017 року адміністративний позов задовольнив.
Вінницький апеляційний адміністративний суд ухвалою від 10 жовтня 2017 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що при перерахунку пенсії військовослужбовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (1166-18)
(далі - Закон № 1166-VII (1166-18)
) зміни до статті 13 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII (2262-12)
) щодо зменшення розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії військовослужбовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
ГУ ПФУ не погодилося з рішеннями судів попередніх інстанцій і звернулось з касаційною скаргою про їх скасування та ухвалення нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Скаржник покликається на те, що на виконання рішення суду було проведено перерахунок пенсії з урахуванням внесених Законом № 1166-VII (1166-18)
до статті 13 Закону № 2262-XII змін, за якими максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Верховний Суд переглянув судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про таке.
Суди встановили, що ОСОБА_1 з 12 грудня 2013 року перебуває на обліку у відповідача як одержувач пенсії за вислугу років згідно із Законом № 2262-XII (2262-12)
та отримував пенсію в розмірі 74 % місячного грошового забезпечення.
Шевченківський райсуд м. Чернівці постановою від 11 листопада 2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача виконати перерахунок пенсії задовольнив частково: визнав протиправним рішення ГУ ПФУ про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років, відповідно до Закону № 2262-XII (2262-12)
; зобов'язав ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії з 11 квітня 2016 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідках Військової частини А2308 від 02 березня 2016 року № 168д, Фінансового управління Генерального штабу ЗС України від 15 березня 2016 року № 305/229, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за якісне виконання службових обов'язків, щомісячної додаткової грошової винагороди, премії за результатами роботи, грошової допомоги на оздоровлення.
Вінницький апеляційний адміністративний суд ухвалою від 19 січня 2017 року вказану постанова суду першої інстанції залишив без змін .
ГУ ПФУ листом від 30 березня 2017 року № 162/Д-11 повідомило позивача, що йому перераховано розмір пенсії із урахуванням пункту 23 Закону № 1166-VII (1166-18)
та застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення 70 %.
Вважаючи дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Як вже зазначено вище, оскаржувані дії відповідач вчинив при перерахунку пенсії позивача на виконання постанови суду.
Поряд з цим, суди попередніх інстанцій встановили, що пенсію за вислугу років позивачу призначено відповідно до Закону № 2262-XII (2262-12)
в розмірі 74 % місячного грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Надалі Законом № 1166-VII (1166-18)
, який набрав чинності 1 квітня 2014 року, до частин другої статті 13 Закону № 2262-XII було внесено зміни, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Колегія суддів касаційного суду зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 8 липня 2015 року у справі № 732/48/15 та Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 523/4930/15-а та від 27 лютого 2018 року у справі № 642/3284/17.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення при перерахунку пенсії, її розміру з 74 % грошового забезпечення до 70 % і доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів в цій частині.
Суд визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень, внаслідок чого касаційну скаргу відповідача слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
постановив:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду міста Чернівці від 17 серпня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Гриців
Судді: Я.О. Берназюк
Н.В. Коваленко