СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 жовтня 2011 року
Справа № 5002-7/2900-2011
( Додатково див. рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (rs18195306) )
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дмитрієва В.Є.,
суддів Волкова К.В.,
Рибіної С.А.,
за участю представників сторін:
представник позивача, ОСОБА_1, довіреність № 2 від 04.01.2010, Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства міста Сімферополя";
представник відповідача, ОСОБА_2, довіреність № 65у від 05.09.2011, підприємство "господарське управління Федерації незалежних профспілок Криму.
розглянувши апеляційну скаргу Підприємства "господарське управління Федерації незалежних профспілок Криму на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Дворний І.І.) від 06.09.2011 у справі №5002-7/2900-2011
за позовом Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства міста Сімферополя" (вул. Гурзуфська, 5,Сімферополь,95053)
до Підприємства "господарське управління Федерації незалежних профспілок Криму (вул. Севастопольська, 8,Сімферополь,95000)
' 3-тя особа ' (' адреса ')
' кредитор ' (' адреса ')
про стягнення 6192,85 грн.
ВСТАНОВИВ :
Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Сімферополя"звернулося до Господарського суду з позовом про стягнення з Підприємства "господарське управління федерації незалежних професійних спілок Криму"6192,85 грн.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 6 вересня 2011 року (суддя Дворний І.І.) у справі №5002-7/2900-2011 позов задоволено.
Не погодившись з постановленим судовим актом, 27.09.2011 відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду першої інстанції скасувати та припинити провадження у справі.
Апеляційну скаргу мотивовано тим, що висновок про розмір забруднення був зроблений заінтересованою особою.
Крім того, при розгляді справи у суді першої інстанції було заявлено клопотання про проведення судово-хімічної експертизи, яке безпідставно залишено без задоволення.
У судовому засіданні 27.10.2011 представники сторін підтримали свої доводи та заперечення.
Під час перегляду справи в апеляційному порядку на підставі статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.
07.04.2009 між Кримським республіканським підприємством "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Сімферополя"(Виробник) та Підприємством "господарське управління федерації незалежних професійних спілок Криму"(Споживач) був укладений договір № 279 на водопостачання з комунального водопроводу та відведення стоків (водовідведення) до комунальної каналізації (далі - Договір).
Відповідно до пункту 2.2 Договору Виробник приймає на себе зобов’язання на умовах цього договору забезпечувати споживача питною холодною водою при наявності води в джерелах та здійснювати водовідведення споживача.
Згідно з пунктом 2.3 Договору, Споживач приймає на себе обов’язок споживати послуги водопостачання та водовідведення в кількості не більше встановленого нормативного об’єму (ліміту).
У пункті 5.1 Договору сторонами визначені допустимі концентрації забруднюючих речовин в стічних водах, які скидаються споживачем.
Перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах й стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 7.2.20 Договору, споживач зобов’язаний скидати стічні води, якісні показники яких не повинні перевищувати встановлені допустимі концентрації забруднюючих речовин.
У випадку скидання споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, плата за них здійснюється в підвищеному розмірі згідно Правил приймання стічних вод підприємств до міської системи каналізації міста Сімферополя, Правил приймання стічних вод до комунальних та відомчих систем каналізації населених пунктів України, даного договору.
Відповідно до пункту 1.2 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37 (z0403-02) та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 за № 403/6691 (z0403-02) (далі –Правила), Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
Згідно з пунктами 1.5, 1.6 Правил (z0403-02) , на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Місцеві Правила приймання (z0403-02) згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України.
Місцеві Правила приймання (z0403-02) є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.
В пункті 5.1 Договору сторонами визначені допустимі концентрації забруднюючих речовин на підставі місцевих правил скидання стічних вод.
Відповідно до пункту 7.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (z0403-02) підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу.
Порядок та періодичність відбору контрольних проб визначається у місцевих Правилах приймання (z0403-02) .
Згідно з пунктом 7.5 Правил (z0403-02) , водоканал здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, що скидають Підприємства.
Зазначену роботу організовує адміністрація Водоканалу, яка розробляє інструктивні матеріали щодо контролю за стічними водами Підприємств, які затверджує керівник Водоканалу.
Адміністрація Водоканалу повинна передбачити виділення відповідних трудових та матеріальних ресурсів, обладнання, транспортних засобів, виходячи з потреби контролю обсягів та якості стічних вод кожного Підприємства не менше одного разу на три місяці.
Згідно з пунктом 7.6 Правил (z0403-02) , для визначення вмісту забруднень у стічних водах Підприємств використовуються як дані лабораторії Водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі акредитації.
Відповідно до пункту 7.8 Правил (z0403-02) , з метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб.
Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 24.09.2010 представниками Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Сімферополя"та Підприємства "господарське управління федерації незалежних професійних спілок Криму"відібрано з контрольного колодязю № 4, розташованого по вул. Севастопольській, 8 в м. Сімферополі, проби стічних вод відповідача, які були розміщені в 6 сосудів та опломбовані пломбою за № 888.
У результаті чого складений відповідний акті № 279 від 24.09.2010, підписаний представником відповідача без будь-яких зауважень та виявлено перевищення в пробах допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах за наступними показниками:
- зважені речовини –456,40 мг/дм3 (при граничному показнику 265,0);
- амоній сольовий –59,20 мг/дм3 (при нормі не більше 9,4);
- БПК5 –344,00 мг/дм3 (допустима концентрація –174,0).
Відповідно до пункту 3.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 N 37 (z0402-02) , при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Згідно з пунктом 4.1 вказаної Інструкції (z0402-02) плата за скид стічних вод Підприємств у системи каналізації населених пунктів вноситься Підприємствами згідно з розрахунками Водоканалів та виставленими ними рахунками на розрахункові рахунки Водоканалів у порядку та в терміни, передбачені договором.
У разі прострочення платежів з Підприємств стягується пеня згідно з умовами договору.
За перевищення норм допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах за період липень-вересень 2010 року позивачем нарахована плата в розмірі 6192,85 грн.
19.10.2010 на сплату заборгованості був направлений відповідний рахунок за № 279.
Пунктом 4.2.1 Договору передбачено, що зазначений рахунок мав бути сплачений відповідачем упродовж трьох банківських днів з моменту його отримання.
Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу (435-15) , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання —відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до частини сьомої статті 193 Господарського кодексу України, не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Таким чином, позивачем доведено обґрунтованість своїх позовних вимог про стягнення 6192,85 грн.
Щодо клопотання про призначення судово-хімічної експертизи, слід зазначити, що суд першої інстанції правомірно відмовив у його задоволенні, у зв’язку з тим, що дослідження експертом теперішнього рівня концентрації забруднюючих речовин у стічних водах відповідача не спростує факту наявності відповідного перевищення, яке мало місце саме 24.09.2010.
Крім того, в судовому засіданні 27.10.2011 позивачем було надано документи, які підтверджують акредитацію лабораторії яка проводила аналіз проб стічних вод відповідача, відповідно до вимог пункту 7.6 Правил, що спростовує посилання відповідача на недостовірність доказів, покладених в основу рішення суду по справі. (результати аналізу стічних вод, виконані хімічною лабораторією каналізаційних очисних споруд Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно –каналізаційного господарства м. Сімферополя" Міністерства житлово-комунального господарства АР Крим, свідоцтво про атестацію № РЕ 115/2007, видано 19.11.2007.
З огляду на викладене, судова колегія Севастопольського апеляційного господарського суду вважає, що рішення суду першої інстанції постановлено у повній відповідності до вимог чинного законодавства, при повному дослідженні всіх обставин у справі, тому підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.
Керуючись статтями 101, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Підприємства "господарське управління Федерації незалежних профспілок Криму на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 06.09.2011 у справі № 5002-7/2900-2011 залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 06.09.2011 у справі № 5002-7/2900-2011 залишити без змін.
Головуючий суддя
Судді
В.Є. Дмитрієв
К.В. Волков
С.А. Рибіна
Розсилка:
1. Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства міста Сімферополя" (вул. Гурзуфська, 5,Сімферополь,95053)
2. Підприємство "господарське управління Федерації незалежних профспілок Криму (вул. Севастопольська, 8,Сімферополь,95000)
' 3-тя особа ' (' адреса ')
' кредитор ' (' адреса ')
' Сюда вписывать остальных '