ПОСТАНОВА
Іменем України
02 квітня 2019 року
Київ
справа №338/708/17
адміністративне провадження №К/9901/940/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Заверухи О.Б., Гінди О.М., Ніколіна В.В. від 05.12.2017 у справі №338/708/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дій та зобов"язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
В липні 2017 року ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, в якому просив: визнати дії ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, та зменшенням премії неправомірними; визнати дії управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку пенсії неправомірними; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з врахуванням посадового окладу 1700 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 1000 грн., надбавки за стаж служби 35% - 945,00 грн., премії 19,4%, надбавки за особливо важливі завдання 43,4%, основного розміру пенсії 80%, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.
Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 05 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 05 жовтня 2017 року скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неперерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області Міністерства внутрішніх справ України від 16 травня 2017 року № 52/108/05/8-17.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) , враховуючи довідку ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області Міністерства внутрішніх справ України від 16 травня 2017 року № 52/108/05/8-17, виходячи з розміру посадового окладу 1700 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 1000 грн., надбавки за стаж роботи у розмірі 35%, премії в розмірі 6,65% та виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції..
Касаційна скарга обґрунтована тим, що прийняття постанови № 988 породжує підстави для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції, а тому відповідач зобов'язаний видати належну довідку для перерахунку пенсії позивача до якої мають включатися всі додаткові складові грошового забезпечення у розмірах, які враховувалися при призначенні пенсії в тому числі премія та надбавка за особливо важливі завдання.
Від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу..
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 у 1998 році звільнений з органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12) .
На виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2016 року ліквідаційною комісією управління МВС України в Івано-Франківській області видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій вказано:- посадовий оклад - 1700 грн; - оклад за військовим (спеціальним) званням - 1000 грн; - надбавка за стаж служби (35%) - 945 грн; - премія (6,65%) - 242 грн).
18 травня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок пенсії, однак такий проведено не було. Письмової відповіді на свою заяву позивач не отримав.
Задовольняючи адміністративний позов частково, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови в проведенні перерахунку пенсії, на яке має право позивач. Вказує, що відсутні підстави для врахування старого розміру премії позивача при посадовому окладі працівників міліції в меншому розмірі, до посадового окладу поліцейського в більшому розмірі та відсутність надбавки за особливо важливі завдання. Крім того. судом апеляційної інстанції застосовано строки звернення до суду, передбачені ст. 99 КАС України.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини в межах касаційної скарги, вказує наступне.
Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (988-2015-п) (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Судами встановлено, що для розрахунку премії позивачу взято грудень 2015 року протягом якого премія становила 6,65% за відповідною посадою. Таким чином, відповідачем правомірно не включено до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача премію у розмірі 19,4%.
Також судами встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань поліцейським не виплачувалася, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) виплата такої надбавки не передбачена.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Отже, суди дійшли до правильного висновку про правильність включення всіх складових до довідки позивача для перерахунку пенсії.
Суд враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
В Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Наведеними вище положеннями частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII (2262-12) , є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.
Положення абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00).
При розгляді касаційної скарги, судом також враховані висновки рішення Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі № Пз/9901/1/18, яке набрало законної сили щодо включення відповідних виплат у довідку для перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції.
Стосовно доводів касаційної скарги про обов'язковість висновків Верховного Суду України, колегія суддів звертає увагу, що вказане положення містилося в редакції КАС України (2747-15) , чинної для застосування в часі до 15.12.2017.
Крім того, суд зазначає, що з набранням чинності 29.12.2015 Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" відбулася зміна правового регулювання перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ, яких прирівняно до працівників поліції.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз,
Судді Верховного Суду