ПОСТАНОВА
Іменем України
20 березня 2019 року
Київ
справа №817/2345/16
адміністративне провадження №К/9901/24278/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мороз Л.Л.,
суддів: Гімона М.М., Бучик А.Ю.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №817/2345/16
за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Жуковської Л.А., суддів Гломба Ю.О., Сала А.Б., та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Кузьменко Л.В., суддів: Іваненко Т.В., Франовської К.С.,
в с т а н о в и в :
У грудні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для здійснення перерахунку призначеної пенсії відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12)
, та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (393-92-п)
", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (45-2008-п)
з урахуванням набуття чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п)
, №947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 року №268" (947-2015-п)
;
- зобов'язати відповідача надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для здійснення перерахунку пенсії;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_2.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суди встановили, що ОСОБА_2 з 01.11.2005 призначено пенсію за вислугу років у відповідності до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (2262-12)
(надалі - Закон №2262-XII (2262-12)
).
28.10.2016 позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України щодо не проведення йому перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (988-2015-п)
, просив надати відомості стосовно повідомлення відповідачем Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку призначеної пенсії відповідно до вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (45-2008-п)
, а у разі не повідомлення - терміново його здійснити.
Листом від 10.11.2016 №22/6-Ц-1820 Міністерство внутрішніх справ України повідомило позивача про відсутність законних підстав для перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, оскільки положення частини 3 статті 63 Закону №2262-XII, з урахуванням внесених Законом України від 23.12.2015 №900-VІІІ (900-19)
змін, застосовуються виключно до правовідносин, що виникли після набрання ними чинності, тобто після 29.12.2015. Крім того, зазначено, що постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (988-2015-п)
набрала чинності 02.12.2015, отже до прийняття і набрання чинності Законом України №900-VІІІ (900-19)
, а тому її прийняття не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції.
Позивач звернувся із заявою від 27.10.2016 аналогічного змісту також до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, на яку отримав відповідь від 09.11.2016 №Ц-430/07.1-15 про те, що з 01.01.2016 будь-яких повідомлень про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону №2262-XII (2262-12)
не надходило.
Не погоджуючись з такими діями та рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суди, задовольняючи частково позов, виходили з того, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови № 988. Обов'язок щодо направлення до ПФУ інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII (2262-12)
, тобто колишнім працівникам міліції, покладено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12)
, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п)
(далі - Порядок № 45) на МВС України, тому не вчинивши такі дії, відповідач допустив протиправну бездіяльність.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, Міністерство внутрішніх справ України подало касаційну скаргу, у якій просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального права.
У поданих запереченнях позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про залишення скарги без задоволення, а судових рішень - без змін, з огляду на таке.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII (2262-12)
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (45-2008-п)
, перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII (2262-12)
пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п)
, яка набрала законної сили 02.12.2015, встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно абзацу 2 пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII (900-19)
) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII (2262-12)
. Законом №900-VIII (900-19)
статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Згідно пункту 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Враховуючи вищевикладене, обов'язок направлення до Пенсійного фонду України інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII (2262-12)
, покладено саме на Міністерство внутрішніх справ України.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій за вих. №1461/05/22-2017 від 03.02.2017, в якому зазначило про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь ПФУ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та терміни, визначені законодавством.
Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з листом №4133/02-23 від 14.02.2017 в якому, вказуючи на необхідність додержання законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та належної реалізації власних функцій, просив надати відповіді на ряд питань, зокрема, щодо того: до яких саме уповноважених структурних підрозділів необхідно подавати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; чи затверджена МВС України схема прирівняння посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до посад в Національній поліції; який саме нормативно-правовий акт МВС України вважає підставою для проведення перерахунку пенсій, оскільки від цього залежить на яку саме дату необхідно сформувати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Листом №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про розгляд листа №4133/02-23 від 14.02.2017 та роз'яснило, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) повинен здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 (988-2015-п)
"Про грошове забезпечення поліцейських", з 01.01.2016.
Враховуючи, що на час розгляду справи повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії вже направлено Міністерством внутрішніх справ України до Пенсійного фонду України, то суди дійшли вірного висновку, що порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_2
Оцінюючи наведені скаржником аргументи, викладені у касаційній скарзі, Суд приходить до висновку, що такі були ретельно перевірені та проаналізовані судами першої та апеляційної інстанцій, їм була надана належна правова оцінка. Жодних нових аргументів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права, у касаційній скарзі не зазначено.
За змістом частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судами рішень, а тому касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 343, 350, 356 КАС України, Суд, -
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року у справі №817/2345/16 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
М.М. Гімон
А.Ю. Бучик,
Судді Верховного Суду