КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пашкіної С.А.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
Від позивача - Редик В.М. ( довір. б/н від 08.07.2010р.);
Від відповідача - Полегка К.Р.(довір. б/н від 17.11.10р.);
Від третьої особи 1: Погаєв О.К. ( довір. б/н від 07.12.2010р.);
Від третьої особи 2: Губа C.М. (довір. б/н від 14.07.2010р.);
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю"Крупець-Будінвест-С"
на рішення Господарського суду м.Києва від 22.10.2010
у справі № 32/401 ( .....)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю"Крупець-Будінвест-С"
до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України
треті особи 1. Закрите акціонерне товариство "Укргеолбудм"
2. Державна геологічна служба
Державна геологічна служба
про визнання недійсним аукціону
ВСТАНОВИВ :
Рішенням Господарського суду міста Києва від 22.10.2010р. у справі №32/401 в позові відмовлено повністю.
Рішення Господарського суду міста Києва грунтується на тому, що рішення Славутської сільської ради від 25.10.2007 року про погодження надання в користування ділянки надр конкретному суб’єкту господарювання та, відповідно, індивідуальний характер дії такого рішення, зумовлений вимогами чинного законодавства, що діяло на момент прийняття такого рішення. Проте, як зазначає суд, з матеріалів справи вбачається, що в 2007 році позивач не скористався своїм правом на одержання спірної ділянки в користування без проведення аукціону.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить Київський апеляційний господарський суд скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 22.10.2010р. та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
В апеляційній скарзі позивач вказує про те, що рішення Славутської районної ради не розповсюджується на всіх учасників аукціону, оскільки стосується конкретної юридичної особи - ТОВ "Крупець-Будінвенст-С" і носить характер індивідуально-правового акту.
Скаржник в апеляційній скарзі зазначає й про те, що у разі проведення аукціону у 2007 році його організатор зобов’язаний був би отримати погодження відповідної ради, яке мало б загальних характер, незалежно від наявного рішення Славутської районної ради від 25.10.2007р. №16.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб колегія суддів встановила наступне.
Рішенням Славутської районної ради Хмельницької області від 25.10.2007р. № 16 "Про погодження клопотання про надання ТОВ "Крупець-Будінвест-С" спеціального дозволу на користування надрами" погоджено клопотання про надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення Старокривинського родовища будівельних пісків орієнтовною площею 20 га, яке знаходиться на землях Старокривинської сільської ради за межами населеного пункту.
25.08.2009р. позивач подав відповідачу заявку, в якій просив виставити на аукціон спеціальний дозвіл на користування ділянкою надр "Старокривинська 3274", родовище "Завитні 1", розташованого в Славутському районі Хмельницької області, з метою видобування, геологічного вивчення, у тому числі, дослідно-промислової розробки. Разом з заявою позивачем додано погодження Славутської районної ради від 25.10.2007.
04.11.2009р. позивач подав відповідачу заяву про намір узяти участь в аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення пісків Старокривинської Північної ділянки надр.
17.12.2009р. відповідач надіслав позивачу лист № 21752/29/10-09, в якому повідомив останнього про те, що подані ним документи відповідають вимогам Порядку проведення у 2009 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009 № 609 (609-2009-п)
, та запросив його прийняти участь в аукціоні, призначеному на 22.12.2009р.
В аукціоні на продаж спеціального дозволу на користування надрами (ділянка Старокривинська Північна) приймали участь три учасники, в тому числі позивач та третя особа-1, що підтверджується протоколом № 43 проведення аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами, в ході якого на кроці № 32 третя особа-1 прийняла пропозицію ліцитатора щодо ціни об’єкту продажу в розмірі 77 800,00 грн. та була визнана переможцем аукціону.
Господарським судом міста Києва встановлено, що 22.12.2009р. між відповідачем та третьою особою-1 укладено договір № 22/11-09 купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами ділянки піску Старокривинська Північна ("Завитні-1") з метою геологічного вивчення.
В матеріалах справи знаходиться копія спеціального дозволу на користування надрами № 3793 від 18.02.2010р., виданого відповідачем третій особі-3 на геологічне вивчення Старокривинської Північної ("Завитні-1") ділянки, вид корисної копалини –пісок; мета користування –геологічне вивчення пісків в якості сировини для будівельних розчинів, в графі "відомості про погодження надання спеціального дозволу на користування надрами" якого зазначене рішення Славутської районної ради від 25.10.2007 №16, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області (екологічна картка від 19.11.2008 № 328).
15.02.2010р. Славутська районна рада Хмельницької області надіслала відповідачу клопотання від 10.02.2010р., вих. № 01-04-16, в якому просить останнього скасувати результати ХІ аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення Старокривинської Північної ("Завитні-1") ділянки піску, проведеного 22.12.2009р., у зв’язку з непогодженням зі Славутською районною радою пропозиції щодо визначення зазначеної ділянки надр.
Доводи позивача в апеляційній скарзі про те, що проведення відповідачем 22.12.2009р. ХІ аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення Старокривинської північної ("Завитні-1") ділянки піску без одержання погодження Славутської районної ради Хмельницької області є підставою для скасування результатів такого аукціону колегією судів відхиляються з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 7 ст. 16 Кодексу України "Про надра" спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1524 (1524-2006-п)
, Відповідач є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.
Підпунктом 15 п. 3 Положення (1524-2006-п)
передбачено, що Відповідач видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр.
Процедура продажу на аукціонах спеціальних дозволів на користування надрами в межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони в 2009 році визначалася Порядком проведення у 2009 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2009 № 609 (609-2009-п)
.
Пунктом 6 Порядку (609-2009-п)
передбачено, що організатор аукціону разом з Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними радами, заінтересованими центральними органами виконавчої влади з урахуванням заявок, поданих суб’єктами господарювання, готує пропозиції щодо визначення ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими виставляються на аукціони.
При цьому організатор аукціону залежно від виду корисних копалин погоджує зазначені пропозиції з сільськими, селищними, міськими, районними радами –щодо користування ділянками надр, які містять корисні копалини місцевого значення та територіальними органами Мінприроди –щодо всіх видів користування надрами.
Після погодження пропозицій щодо визначення ділянок надр організатор аукціону складає перелік таких ділянок, затверджує його та приймає рішення про проведення аукціону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 10 Кодексу України "Про надра" до відання сільських, селищних, міських та районних рад на їх території у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законодавчими актами, належить погодження клопотань про надання надр у користування з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин місцевого значення.
Колегія суддів Київського апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, оскільки метою надання спірної ділянки надр в користування є її геологічне вивчення, пропозиція відповідача про виставлення цієї ділянки на аукціон повинна бути погодженою зі Славутською районною радою.
Необгрунтованими є доводи позивача про те, що при виставленні спірної ділянки надр на аукціон відповідачем не було одержане погодження Славутської районної ради, що є підставою для визнання результатів такого аукціону недійсним з огляду на наступне.
Господарським судом міста Києва встановлено, що рішенням Славутської районної ради Хмельницької області № 16 від 25.10.2007р. погоджено клопотання про надання Позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення Старокривинського родовища будівельних пісків, яке позивачем відповідачу надано разом із заявкою від 25.08.2009р. про виставлення на аукціон спеціального дозволу на користування спірною ділянкою надр.
Місцевий господарський суд обґрунтовано зазначив про те, що в 2007 році, коли Славутською районною радою було прийняте рішення про погодження надання позивачу спеціального дозволу, процедура надання спеціальних дозволів на користування надрами визначалася Порядком надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2007 № 480 (480-2007-п)
, пунктом 7 якого було передбачено, зокрема, що без проведення аукціону дозвіл на користування ділянкою надр надається у разі геологічного вивчення надр та видобування корисних копалин місцевого значення і торфу.
Відтак, рішення Славутської районної ради від 25.10.2007р. про погодження надання в користування ділянки надр конкретному суб’єкту господарювання та, відповідно, індивідуальний характер дії такого рішення, зумовлений вимогами законодавства, що діяло на момент його прийняття.
Крім того, відповідно до статті 20 Кодексу України "Про надра" для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно – промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються у користування без гірничого відводу після одержання дозволу на геологічне вивчення надр.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, в 2007 році позивач не скористався своїм правом на одержання спірної ділянки в користування без проведення аукціону.
В матеріалах справи відсутні докази скасування чи відкликання Славутською районною радою рішення № 16 від 25.10.2007р. про погодження надання спірної ділянки надр в користування.
Статтею 5 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007р. було встановлено, що у 2008 році продаж спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється на аукціонах, порядок проведення яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Аналогічна норма була закріплена в ст. 5 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік"від 30.12.2008р.
Враховуючи викладене, місцевий господарський суд вірно зазначив про те, що відсутні підстави вважати, що погодження Славутською районною радою на надання в користування спірної ділянки надр не повинно було враховуватися відповідачем при прийнятті рішення про наявність підстав для виставлення дозволу на користування цією ділянкою надр на аукціон.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення місцевого господарського суду – підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 101- 105 Господарського процесуального кодексу, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю"Крупець-Будінвест-С" залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 22.10.2010р. у справі № 32/401 залишити без змін.
3 . Матеріали справи № 32/401 повернути до Господарського суду міста Києва .
24.12.10 (відправлено)