ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.10 Справа № 22/156
( Додатково див. рішення господарського суду Львівської області (rs11475840) )
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючого судді Юрченка Я.О.
суддів Давид Л.Л.
Якімець Г.Г.
розглянув апеляційну скаргу Комунального підприємства "Бориславводоканал", м.Борислав Львівської області
на рішення Господарського суду Львівської області від 16.09.2010р.
у справі № 22/156
за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області, м.Львів
до відповідача Комунального підприємства "Бориславводоканал", м.Борислав Львівської області
про стягнення 1498440,60 грн.
За участю представників:
позивача: Нирка М.М.
відповідача: Романович С.М.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Львівської області від 16.09.2010р. у справі № 22/156 задоволено позов Державної екологічної інспекції у Львівській області та стягнуто з Комунального підприємства "Бориславводоканал"(82300 м.Борислав, вул.В.Великого, 229 А,) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (одержувач коштів: місцевий бюджет м.Борислав, р/р 33111331700012 в УДК м.Борислав, ЄДРПОУ 22402093, МФО 825014, код платежу 24062100) 1498440,60 грн. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства; стягнуто з відповідача в доход державного бюджету 14984,40 грн. державного мита та 326,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
При прийнятті рішення місцевий господарський суд виходив з приписів ст.ст. 44, 48, 49, 111 Водного кодексу України, ст. 20, 35, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"та Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009р. (z0767-09)
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати з підстав з підстав неповного з’ясування обставин справи, порушення норм матеріального права, в позові відмовити, з мотивів, наведених в апеляційній скарзі. Зокрема апелянт покликається на те, що 10.12.2009р. між КП "Бориславводоканал"та ДП "Проектний центр"ВАТ "Гірхімпром"було укладено договір № 66-12/09 на виконання робіт із розрахунку нормативних витрат водоспоживання та розробка матеріалів для отримання дозволу на спец водокористування. Однак, в термін зазначений у договорі –січень 2010р. - роботи виконані не були. Забір поверхневих вод локального водозабору "Рибник"здійснювався виключного на виконання вимог законодавства щодо обов’язковості забезпечення населення питною водою, зокрема населення м.Борислав та смт.Східниця Дрогобицького району Львівської області; у своїй діяльності відповідач керується ст.ст. 4, 6, 7 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", ст.18 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення"; розрахунки за використання води відповідач регулярно подає у компетентні органи; вносить плату за водокористування до бюджету; термін дії дозволу на спецводокористування продовжений; державі не заподіяно жодних збитків, природному середовищу не заподіяно жодної шкоди. Крім того, апелянт вважає, що визначення розміру збитків за Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. № 389 (z0767-09) , зареєстрованої Мінюстом України 14.06.2009р. за № 767/16783, є безпідставним, оскільки дана Методика розроблена для визначення розміру збитків лише у випадку забруднення водних об’єктів, поверхневих чи підземних вод, а жодних фактів такого забруднення позивачем не виявлено.
Представник відповідача вимоги та доводи апеляційної скарги підтримав.
Представник позивача проти вимог та доводів апеляційної скарги заперечив, просив рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.
У судовому засіданні 23.11.2010р. оголошувалась перерва до 07.12.2010р.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні матеріали справи, апеляційний господарський суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої і апеляційної інстанцій, уповноваженими представниками позивача відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунального підприємства "Бориславводоканал", за наслідками якої складено акт № 100 від 21-26.05.2010р.
Актом перевірки встановлено, що в період з 01.01.2010р. по 21.05.2010р. відповідач здійснював самовільний забір поверхневих вод з локального водозабору "Рибник"без дозволу на спеціальне користування. За цей період відповідач відібрав та використав з водозабору "Рибник"418,700 тис. м3 води, що є порушенням ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України, ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". Станом на 02.01.2010р. підприємство не має дозволу на спеціальне водокористування.
Позивач розрахував розмір відшкодування збитків, заподіяних державі відповідачем, внаслідок самовільного водокористування з 14.09.2009р. по 21.05.2010р. відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. № 389 (z0767-09) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.06.2009р. за № 767/16783. Розмір збитків склав 1498440,60 грн.
02.06.2010р. позивач на адресу відповідача направив претензію № 03-1888 про оплату завданих державі збитків, яка останнім залишена без розгляду та задоволення.
Відтак, Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулась до господарського суду з позовом про стягнення з Комунального підприємства "Бориславводоканал"1498440,60 грн. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
Згідно з ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Статтею 49 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.
Пунктом 9 ст. 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно з ст. 111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до п.1.2 Методики № 389 від 20.07.2009р (z0767-09) ., Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які призвели до: забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин із зворотними водами або речовин у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів; забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів; та обумовлені: самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування; забором, використанням води та скидом забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.
Відповідно до 1.4 Методики (z0767-09) , ця Методика (z0767-09) застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.
Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї Методики (z0767-09) , розраховують розмір відшкодування збитків.
Наведена Методика (z0767-09) встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання в процесі їх діяльності внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Відповідно до п.9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009р. (z0767-09) , розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування (крім прісних підземних вод глибиною більше 20м) розраховується за визначеною формулою 23: З с.в. = 100 х W х Тар, де W - об'єм води, що використана самовільно без дозволу на спеціальне водокористування або з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, куб.м; Тар - норматив збору за спеціальне водокористування, грн/куб.м, що діє в регіоні на момент виявлення порушення, 100 –коефіцієнт (1,439 –додаток № 2 до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 03.06.2008р. № 309-VI (309-17) ; для підприємств житлово-комунального господарства застосовується коефіцієнт 0,3).
Здійснений позивачем розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням відповідачем водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування, в сумі позову відповідає Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. № 389 (z0767-09) , зареєстрованої Мінюстом України 14.06.2009р. за № 767/16783, перевірений судом та є правомірним.
На день розгляду справи у суді заборгованість в сумі 1498440,60 грн. відповідачем не погашена. Обставини здійснення самовільного забору поверхневих вод з локального водозабору "Рибник"без дозволу на спеціальне користування відповідач не спростував. Належних доказів, які б підтверджували факт продовження терміну дії дозволу на спецводокористування відповідач суду не надав.
Відтак, позовні вимоги є законними та обґрунтованими і правомірно задоволені судом першої інстанції в повному обсязі.
Тому виходячи з наведеного в сукупності та враховуючи, що доводами апеляційної скарги правомірності висновків суду першої інстанції щодо задоволення позову не спростовано, обставин, які відповідно до ст. 104 ГПК України є підставами для скасування рішення суду першої інстанції в порядку ст.ст. 33, 34 ГПК України апелянтом не доведено, а оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим, таким, що прийнято у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, фактичними обставинами та матеріалами справи, апеляційний господарський суд підстав для задоволення апеляційної скарги не вбачає.
Отже, керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд-
ПОСТАНОВИВ:
Рішення Господарського суду Львівської області від 16.09.2010р. у справі № 22/156 залишити без змін, а апеляційну скаргу Комунального підприємства "Бориславводоканал", м.Борислав Львівської області - без задоволення.
постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали справи повернути до місцевого господарського суду.
Головуючий суддя
Суддя
Суддя
Юрченко Я.О.
Давид Л.Л.
Якімець Г.Г.