ЛУГАНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 2
ПОСТАНОВА
Іменем України
17.05.2010 року Справа № 10/274пн(18/177пн)
Луганський апеляційний господарський суд колегією суддів у складі :
головуючого судді Іноземцевої Л.В.
суддів Бойченко К.І.
Бородіної Л.І.
Склад судової колегії змінено розпорядженням голови Луганського апеляційного господарського суду від 14/05/2010
при секретарі
судового засідання Жиленка Д.В.
за участю представників сторін:
від позивача –Ващенко Ю.К., дов. №20-01 від 19.06.2009, представник за
довіреністю;
від І-го відповідача –не прибув;
від ІІ-го відповідача –не прибув
Розглянув
апеляційну скаргу Кіровської міської ради,
м.Кіровськ Луганської області
на рішення
господарського суду Луганської області
від 18.03.2010
у справі № 10/274пн(18/177пн) (судова колегія у складі:
головуючий –Мінська Т.М., судді Кірпа Т.С.,
Фонова О.С.)
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області, м.Луганськ
до І-го відповідача Кіровської міської ради Луганської області,
м.Кіровськ Луганської області
до ІІ-го відповідача Відкритого акціонерного товариства "Кіровське
автотранспортне підприємство №10966",
м.Кіровськ Луганської області
про спонукання прийняти у комунальну власність
житлові будинки
Суддя-доповідач
Іноземцева Л.В.
Рішенням господарського суду Луганської області від 18.03.2010 у справі № 10/274пн(18/177пн) (головуючий суддя - Мінська Т.М., судді –Кірпа Т.С., Фонова О.С.) задоволений позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області, м. Луганськ, (далі по тексту –РВ ФДМУ по Луганській області)
зобов’язано Кіровську міську раду Луганської області, м. Кіровськ Луганської області –І-го відповідача прийняти у власність територіальної громади м. Кіровська Луганської області житлові будинки № 4 та № 6, розташовані по вул. Некрасова у місті Кіровську Луган ської області.
У задоволенні позовних вимог до Відкритого акціонерного товариства "Кіровське автотранспортне підприємство № 10966", м. Кіровськ –ІІ-го відповідача відмовлено.
Рішення суду в частині задоволення позовних вимог з посиланням на статті 2, 3 Закону України від 03.03.1998 № 147/98-ВР "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності", статтю 26 Закону України від 14.05.1992 № 2343-ХІІ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі по тексту –Закон про банкрутство) мотивовано тим, що об’єкти житлового фонду в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому за конодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Відмовляючи у задоволенні позову до ІІ-го відповідача про спонукання надати комісії з питань приймання-передачі до ко мунальної власності житлового фонду акт приймання-передачі вищевказаних житлових бу динків № 4 та № 6, які оформлені відповідно до Положення про порядок передачі в комуна льну власність державного житлового фонду, що перебуває у повному господарському ві данні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого по становою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891 (891-95-п)
(далі по тексту –Положення про передачу житлового фонду), суд зазначив, що вказаний акт складається відповідною комісією, а не підприємством, з якого передається відомчий житловий фонд.
Кіровська міська рада Луганської області (Кіровська міська рада) – І-й відповідач у справі не погодилася з прийнятим рішенням, подала апеляційну скаргу, в якій просить рішення господарського суду скасувати у зв’язку з невідповідністю висновків суду обставинам справи, неправильним застосуванням норм матеріального права і постановити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
На обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує наступне.
Висновок суду про надання Кіровською міською радою згоди на прийняття житлових будинків у комунальну власність не відповідає фактичним обставинам справи, такої згоди І-й відповідач не надавав.
Позивач неодноразово звертався з питанням приймання-передачі вищевказаних будинків, проте згідно відповідей (листи № 2610 від 30.11.2006, № 1804 від 27.06.2007) Кіровська міська рада повідомляла, що питання про включення до графіку та переліку об'єктів, що підлягають передачі до Кіровської міської комунальної власності, буде вирішено при виконанні вказаних в цих листах вимог та виділенні трансфертів, передбачених в державному бюджеті на ці цілі. Проте всупереч цьому, в порушення пункту З статті 4-1, пункту 1 статті 4-2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", позивачем було прийнято розпорядження № 28 від 08.02.2007 про передачу житлових будинків № 4 та № 6 по вул. Некрасова у м. Кіровську Луганської області у комунальну власність територіальної громади м. Кіровська без згоди Кіровської міської ради.
Передача відомчого житлового фонду в комунальну власність без відповідної технічної документації, розрахунків витрат, а також документів, що встановлюють право на нього є порушенням пунктів 7 і 8 Положення про передачу житлового фонду (891-95-п)
.
А враховуючи те, що відповідно до пункту 8 Положення про передачу житлового фонду (891-95-п)
у разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність, та те, що згідно пункту 1.3 Положення саме позивач повинен забезпечити спосіб та умови подальшого використання майна, то суд приймаючи рішення про зобов’язання міської ради прийняти будинки перекладає обов’язки позивача на відповідача, чим порушує приписи статті 19 Конституції України, відповідно до яких правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
У судове засідання 17.05.2010 апеляційної інстанції Кіровська міська рада, заявник апеляційної скарги, участь свого представника не забезпечила, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про що свідчить відповідне поштове повідомлення.
РВ ФДМУ по Луганській області – позивач у справі вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими, просить рішення господарського суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з’ясування місцевим судом обставин справи, апеляційний господарський суд
в с т а н о в и в :
Кіровське державне автотранспортне підприємство № 10966 в процесі приватизації відповідно до Указу Президента України від 26.11.1994 № 699 "Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" (699/94)
було перетворено у Відкрите акціонерне товариство (ВАТ) "Кіровське автотранспортне підприємство № 10966".
Кіровському державному автотранспортному підприємству № 10966 (до приватизації) на праві повного господарського відання належали житлові будинки № 4 та № 6 по вул. Некрасова у м. Кіровську Луганської області.
В процесі приватизації цього державного підприємства зазначені житлові будинки не увійшли до статутного фонду ВАТ "Кіровське автотранспортне підприємство № 10966", але залишилися на його балансі, що підтверджується матеріалами приватизації, в тому чис лі протоколом засідання інвентаризаційної комісії по інвентаризації державного майна, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ "Кіровське АТП № 10966" від 09.04.2002. Прото кол затверджено начальником РВ ФДМУ по Луганській області 12.04.2002 (а. с. 8 - 12, т. 1).
Постановою господарського суду Луганської області від 20.03.2003 у справі № 20/107б ВАТ "Кіровське АТП 10966" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну проце дуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Седляра О.П. (а. с. 91, т. 1)
РВ ФДМУ по Луганській області, як орган уповноважений управляти державним майном, видав розпоря дження від 08.02.2007 № 28 про передачу житлових будинків № 4 та № 6 по вул. Некрасова у м. Кіровську Луганської області (які не увійшли до статутного фонду ВАТ "Кіровське АТП 10966", але залишилися на його балансі), у комунальну власність територіальної громади м. Кіровська (а. с. 14, т. 1).
Кіровська міська рада рішенням від 12.04.2007 № 269 створила комісію з питань приймання-передачі в комунальну власність житлового фонду ВАТ "Кіровське АТП № 10966" (а. с. 17, 31, 33, т. 1).
На вимогу комісії з питань приймання-передачі в комунальну власність житлового фонду арбітражним керуючим Седляром О.П. були направлені комісії підписані ним акти приймання-передачі житлових будинків (а. с. 40, т. 1).
У зв’язку з тим, що ці акти приймання –передачі не відповідали формі встановленій Положенням про передачу житлового фонду (891-95-п)
комісія зобов’язала арбітражного керуючого Седляра О.П. подати акти, оформлені відповідно до вимог вказаного Положення, яким передбачено, що передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього.
У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність (абзац 2 пункт 8 Положення).
Підприємства, установи чи організації, що передають відомчий житловий фонд в комунальну власність, додають до акту приймання-передачі розрахунки витрат на його утримання (пункт 7 Положення).
21.10.2008 РВ ФДМУ по Луганській області подало позов у господарський суд Луганської області до Кіровської міської ради і ВАТ "Кіровське АТП № 10966" з вимогами:
- зобов'язати І-го відповідача прийняти у власність територіальної громади м. Кіровська Луганської області житлові будинки № 4 та № 6, розташовані по вул. Некрасова у місті Кіровськ Луганської області;
- зобов'язати ІІ-го відповідача надати комісії з питань приймання-передачі до кому нальної власності житлового фонду, створеної відповідно до рішення Кіровської міської ради Луганської області від 12.04.2007 № 264, акт приймання-передачі житлових будинків № 4 та № 6, що розташовані по вул. Некрасова у місті Кіровськ Луганської області, оформле ні відповідно до Положення про передачу житлового фонду (з урахуванням заяви від 28.11.2010 про уточнення позовних вимог) (а. с. 3 - 6, т. 1, а. с. 9 т. 1).
Справа неодноразово розглядалась судами.
Рішенням від 18.03.2010 господарського суду, що переглядається у даному апеляційному провадженні, позовні вимоги задоволенні стосовно І-го відповідача з підстав викладених вище (а. с. 30 - 31, т. 2).
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, пов’язані з передачею об’єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах регулюються Законом України "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності" (147/98-ВР)
.
Стаття 2 зазначеного Закону до об’єктів передачі за правилами цього Закону відносить житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури (далі - об'єкти соціальної інфраструктури), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств), або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Відповідно до пункту 1.3 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України N 908/68 від 19.05.1999 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 за N 414/3707 (z0414-99)
(далі по тексту –Положення про управління державним майном), органом, уповноваженим управляти дер жавним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі є державні органи приватизації.
Пунктом 1.4 Положення про управління державним майном встановлено способи управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації. Одним із та ких способів є передача майна у комунальну власність у порядку передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" (147/98-ВР)
.
Згідно частини 2 статті 4 Закону України "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Отже, посилання І-го відповідача на те, що передача об’єктів державної власності у комунальну можлива лише згодою відповідної ради ґрунтується на законі. Але у даному випадку до правовідносин сторін за даним позовом, як правомірно зазначив суд першої інстанції, поряд із Законом України "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності" (147/98-ВР)
застосовуються норми Закону про банкрутство (2343-12)
, оскільки особу, на балансі якої знаходиться державне майно, що підлягає передачі, визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру.
За правилами статті 26 Закону про банкрутство усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, вклю чаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому чис лі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому за конодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
За цих обставин місцевий суд дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог щодо зобов’язання І-го відповідача прийняти у власність територіальної громади м.Кіровська житлові будинки №4 та №6, розташовані по вул.Некрасова у місті Кіровську Луганської області.
Відсутність фінансування, розрахунків витрат не може бути підставою для відмови у прийнятті зазначених житлових будинків у комунальну власність. Всі питання порядку передачі об’єктів житлового фонду повинні вирішуватися комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 N 891 "Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організа цій" (891-95-п)
.
До складу цієї комісії входять представники відповідних місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будин ки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду держав ного майна, місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житло вий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга Кіровської міської ради Луганської області задоволенню не підлягає, рішення господарського суду від 18.03.2010 відповідає фактичним обставинам справи прийнято при правильному застосуванні норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до статті 49 ГПК України витрати по сплаті державного мита за подачу апеляційної скарги покладаються на І-го відповідача - заявника апеляційної скарги.
Результати апеляційного провадження оголошені в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 99, 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, Луганський апеляційний господарський суд
п о с т а н о в и в:
1. Апеляційну скаргу Кіровської міської ради Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 18.03.2010 у справі № 10/274пн(18/177пн) залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Луганської області від 18.03.2010 у справі № 10/274пн(18/177пн) залишити без змін.
постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
постанова може бути оскаржена у касаційному порядку у місячний строк до Вищого господарського суду України через апеляційний господарський суд.
Головуючий суддя Л.В. Іноземцева
Суддя К.І. Бойченко
Суддя Л.І. Бородіна