КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Поляк О.І.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Цимбаліст В.В. - представник за довіреністю № 155/1/11-03 від 11.01.2010
від відповідача - Безсмертна С.І. - представник за довіреністю № 35/в-18 від 12.01.2010; Шимерянська О.В.- представник за довіреністю № 2539/в-18 від 16.12.09
від третьої особи 1 – Ткаченко А.Т.- представник за довіреністю № 225-КР-1257 від 07.12.09
від третьої особи 2 – Аляксіна О.С.- представник за довіреністю № 001-1229 від 24.12.09
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київська міська рада
на рішення Господарського суду м.Києва від 18.11.2009
у справі № 36/379 ( .....)
за позовом КП "Київжитлоспецексплуатація"
до Печерська районна у м. Києві рада
третя особа позивача Київська міська рада Київська міська державна адміністрація
третя особа відповідача
про зобов"язання передати нежитлові приміщення
Суть рішення і апеляційної скарги:
У вересні 2009 року Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація"
звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Печерської районної у місті Києві ради за участю третіх осіб на стороні позивача Київської міської ради та Київської міської державної адміністрації про зобов’язання передати нежитлові приміщення.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 18.11.2009 у справі № 36/379 в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація" звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 18.11.2009 у справі № 36/379 і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення суду першої інстанції прийнято при неповному з’ясуванні всіх обставин справи, що мають суттєве значення, з порушенням і неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права. Так, висновок суду першої інстанції про те, що вилучення спірного майна можливо лише за згодою власника, а саме Печерської районної у місті Києві ради, не відповідає ст. 41 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 6 Закону України "Про столицю України – місто-герой Київ", рішенню Київської міської ради від 15.07.2004 року № 387/1797 (ra0387023-04)
та розпорядженню від 01.10.2004 № 1817 (ra1817017-04)
"Про внесення змін та доповнень до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 22.02.2002 № 347", які відповідачем не оскаржувались в установленому порядку, є чинними та підлягають обов’язковому виконанню.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 07.12.2009 у справі № 36/379 апеляційну скаргу Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" було прийнято до розгляду та порушено апеляційне провадження у даній справі, розгляд справи призначено на 13.01.2010.
Також, не погоджуючись з прийнятим рішенням, 07.12.2009 Київська міська рада звернулася до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 18.11.2009 у справі № 36/379 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" в повному обсязі.
Апеляційна скарга Київської міської ради мотивована тим, що рішення місцевого господарського суду необґрунтоване, прийняте з неповним з’ясуванням всіх обставин справи, в обґрунтування чого апелянт послався на п. 31 ст. 26 та ч.5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та зазначив, що на період проведення реформи адміністративно-територіального устрою міста Києва саме Київська міська рада була повноважним органом, що здійснював проведення реформи, а відповідно і перерозподіл майна. Всі акти прийняті Київською міською радою є чинними, Печерською районною в місті Києві радою не оскаржувались, тому є обов’язковими до виконання у відповідності до ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 14.12.2009 у справі № 36/379 Київській міській раді було відновлено строк подання апеляційної скарги, прийнято апеляційну скаргу до розгляду та порушено апеляційне провадження, розгляд справи призначено на 13.01.2010.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 13.01.2010 у справі № 36/379 розгляд апеляційної скарги відкладався до 27.01.2010 на підставі п.1,3 ст. 77 ГПК України.
Розпорядженням Голови Київського апеляційного господарського суду від 25.01.2010 р. № 01-23/1/3, у зв’язку з виробничою необхідністю, розгляд апеляційної скарги було доручено колегії суддів у складі головуючого судді Поляк О.І., суддів Кропивної Л.В., Ропій Л.М.
Представник позивача та третьої особи в судовому засіданні 27.01.2010 підтримали апеляційні скарги, просили рішення Господарського суду міста Києва від 18.11.2009 у справі № 36/379 скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Представник третьої особи 2 в судовому засіданні 27.01.2010 підтримав позовні вимоги Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація", просив рішення Господарського суду міста Києва від 18.11.2009 у справі № 36/379 скасувати, з підстав викладених в письмових поясненнях, та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
Представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні апеляційних скарг та залишити без змін оскаржуване рішення місцевого господарського суду від 18.11.2009 № 36/379, з підстав викладених у відзиві та додаткових письмових поясненнях до нього.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Київський апеляційний господарський суд, -
ВСТАНОВИВ :
Відповідно до п. 1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров’я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об’єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно п. 5 згаданої статті Закону (280/97-ВР)
органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності…
Рішенням Київської міської ради від 29.11.2001р. № 151/1585 (ra0151023-01)
"Про затвердження переліку нежитлових будівель комунальної власності територіальної громади міста Києва" затверджено перелік нежитлових будівель, які належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, згідно з додатком, до якого не входив будинок №14 по вул. Круглоуніверситетській в м. Києві.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 347 від 22.02.2002р (ra0347017-02)
. "Про закріплення нежилих будинків та приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва" на виконання рішення Київської міської ради № 208/1642 від 27.12.2001р. (ra_208023-01)
"Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" закріплено нежилі будинки, приміщення та окреме майно комунальної власності територіальної громади міста Києва за комунальними підприємствами та організаціями на праві господарського відання та оперативного управління згідно з додатками 1-7.
Пунктом 2 даного розпорядження районним у місті Києві державним адміністраціям доручено забезпечити передачу нерухомого майна згідно з додатками 1-7 по формі ОЗ –1.
Додаток 1 до зазначено розпорядження містить перелік нежилих будинків (приміщень), що закріпляються за Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" на праві господарського відання.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Київської міської ради № 208/1642 від 27.12.2001р. (ra_208023-01)
"Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" затверджено перелік об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва згідно з додатком 1 та перелік об’єктів комунальної власності територіальних громад районів міста Києва згідно з додатками 2-11.
З пункту 250 таблиці 6 додатку № 7 до вищезгаданого рішення вбачається, що жилий будинок № 14 по вул. Круглоуніверситетській в м. Києві віднесено до комунальної власності територіальної громади Печерського району міста Києва.
Також із згаданої таблиці вбачається, що до комунальної власності територіальної громади Печерського району міста Києва переходить житлове господарство з наступними площами: загальна площа –2 683 788,40 кв. м.; площа нежилих приміщень –306 679,48 кв. м.
Зазначене рішення не було скасовано, як і не скасований пункт 250 таблиці № 6 додатку № 7 до нього у встановленому порядку, а тому це є підтвердженням про перехід до територіальної громади Печерського району міста Києва права власності на всі нежилі приміщення в складі житлового будинку № 14 на вул. Круглоуніверситетській в м. Києві, оскільки згідно з п. 2 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб’єктами права власності, до яких відноситься також і Київська міська рада, як суб’єкт права комунальної власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Рішенням Печерської районної ради від 13.06.2002р. №33 "Про затвердження переліку об’єктів комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва" було затверджено перелік об’єктів комунальної власності територіальної громади Печерського району, які після проведення адміністративно-територіальної реформи в м. Києві рішенням Київської міської ради від 27.12.2001р. № 208/1642 (ra_208023-01)
"Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" станом на 1 жовтня 2001 року затверджені як об’єкти комунальної власності Печерського району та передані КМДА Печерській райраді по актах приймання - передачі, згідно з додатками 1-7 до цього рішення.
Відповідно до акту приймання-передачі майна комунальної власності територіальної громади Печерського району міста Києва станом на 1 жовтня 2001 року згідно рішення Київської міської ради від 27.12.2001р. № 208/1642 (ra_208023-01)
"Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" Печерська районна у місті Києві рада прийняла житлове господарство з наступними площами: загальна площа –2 683 788,40 кв. м.; площа нежилих приміщень –306 679,48 кв. м.
Отже, як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, загальна площа та нежитлова площа прийнятих до комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва приміщень повністю відповідали площам, що наведені у таблиці № 6 "Житлове господарство" додатку № 7 до рішення Київської міської ради від 27.12.2001р. № 208/1642.
Однак, Київською міською радою прийнято рішення 15.07.2004р. № 387/1797 (ra0387023-04)
"Про внесення змін до рішень Київради від 29.11.2001р. № 151/1585 та від 27.12.2001р. № 208/1642 з питань формування комунальної власності міста Києва", яким додаток 1 до рішення від 27.12.2001р. № 208/1642 (ra_208023-01)
"Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" доповнено позицією 328, згідно якої підвальне приміщення площею 76,8 кв. м. в будинку № 14 на вул. Круглоуніверситетській віднесено до комунальної власності територіальної громади міста Києва та згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 1817 від 01.10.2004р. внесення змін та доповнення до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 22.02.2002р. № 347, закріплено за Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" на праві повного господарського відання.
На виконання зазначеного рішення позивач звернувся до Печерської районної у місті Києві ради з листом № 155/1/16-115 від 14.01.2008р., в якому зазначив про необхідність здійснити передачу на баланс Комунальному підприємству "Київжитлоспецексплуатація" нежилого підвального приміщення площею 76,8 кв. м. в будинку № 14 на вул. Круглоуніверситетській, в зв’язку з чим просило оформити та підписати акт приймання-передачі від 11.01.2008р. № 2 (два примірника), скріпити печаткою та здійснити передачу згаданого приміщення.
Встановивши вказані обставини справи, місцевий господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов’язання Печерської районної у місті Києві ради передати спірні нежитлові приміщення на баланс Комунальному підприємству "Київжитлоспецексплуатація".
Колегія суддів погоджується з таким висновком місцевого господарського суду з огляду на наступне.
Так, пунктом 8 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що вилучення майна із комунальної власності територіальної громади, так як і його прийняття здійснюється лише за згодою районної ради. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб’єктів. Об’єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншім суб’єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу.
Як встановлено, територіальна громада Печерського району міста Києва не надавала згоди на вилучення частини нежитлових приміщень підвального поверху, як і не приймала жодних рішень стосовно передачі спірного приміщення до комунальної власності територіальної громади міста Києва.
За таких обставин, подальше прийняття Київською міською радою 15.07.2004р. рішення № 387/1797 (ra0387023-04)
, яким фактично оформлено вилучення з комунальної власності територіальної громади Печерського району міста Києва нежилого підвального приміщення площею 76,8 кв. м. в будинку № 14 на вул. Круглоуніверситетській в м. Києві без згоди власника, суперечить ч. 8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою прямо передбачено необхідність прийняття радою відповідного рішення в якості передумови легітимності такого вилучення.
Відповідно до ст. 4 Господарського процесуального кодексу України господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України, а відтак місцевий господарський суд правомірно не застосовував рішення № 387/1797 Київської міської ради від 15.07.2004р. (ra0387023-04)
"Про внесення змін до рішень Київради від 29.11.2001р. № 151/1585 та від 27.12.2001р. № 208/1642 з питань формування комунальної власності міста Києва" в частині доповнення додатку 1 до рішення від 27.12.2001р. № 208/1642 (ra_208023-01)
"Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва", позицією 328, оскільки це рішення не відповідає Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР)
.
Таким чином, доводи апелянтів про порушення ст. 41 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 6 Закону України "Про столицю України – місто-герой Київ", рішенню Київської міської ради від 15.07.2004 року № 387/1797 (ra0387023-04)
та розпорядженню від 01.10.2004 № 1817 (ra1817017-04)
"Про внесення змін та доповнень до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 22.02.2002 №347", колегія суддів вважає безпідставними та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи.
Обов’язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.
Суд апеляційної інстанції погоджується з місцевим господарським судом, що позивач, не довів наявність обставин, на підставі яких він звернувся до суду з вимогою про зобов’язання відповідача передати за актом ОЗ-1 підвальне нежиле приміщення площею 76,8 кв. м. в будинку № 14 на вул. Круглоуніверситетській.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку, дійшов правильних висновків щодо прав та обов'язків сторін, ухвалив рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а відтак підстави для його скасування та задоволення апеляційних скарг відсутні.
Судові витрати за розгляд апеляційних скарг, у зв’язку з відмовою в їх задоволенні, на підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на апелянтів.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу КП "Київжитлоспецексплуатація" на рішення Господарського суду міста Києва від 18.11.2009 у справі № 36/379 та апеляційну скаргу Київської міської ради на рішення господарського суду міста Києва від 18.11.2009 у справі № 36/379 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 18.11.2009 у справі № 36/379 залишити без змін.
3. Справу № 36/379 повернути до Господарського суду міста Києва.
постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом одного місяця з дня її прийняття.