КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.11.2009 № 11/180
( Додатково див. рішення господарського суду міста Києва (rs7383171) )
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Корсака В.А.
суддів:
За участю представників:
від позивача: Гаврилов О.В. (директор), Левицька О.Л. (за дов.),
від відповідача: Фрідман О.О. (за дов.),
від третьої особи: Рогожинська І.В. (за дов.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Гаражно – будівельного кооперативу "Прогрес"
на рішення Господарського суду м.Києва від 25.09.2009
у справі № 11/180 (суддя
за позовом Гаражно – будівельного кооперативу "Прогрес"
до Київської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про зобов"язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ :
В квітні 2009 року Гаражно-будівельний кооператив "Прогрес" звернувся до Господарського суду м. Києва з позовом до Київської міської ради про зобов’язання Київської міської ради протягом тридцяти календарних днів, з дня набрання рішенням Господарського суду м. Києва законної сили, розглянути клопотання позивача від 11.03.2008 про надання йому в оренду земельної ділянки розміром 3,2 га за адресою: м. Київ, вул. Лисогірська, 29а.
Рішенням Господарського суду м. Києві від 25.09.2009 в позові відмовлено повністю.
Не погодившись з прийнятим рішення, позивач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що клопотання про надання земельної ділянки було ним подане 11.03.2008. Однак відповідач розглянув його з порушенням строків, передбачених чинним законодавством, а зміни до законодавства, якими було змінено порядок подання відповідних документів прийняті 14.11.2008, тобто вже після звернення позивача.
Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, відзив на неї, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, колегією суддів встановлено наступне.
Рішенням виконавчого комітету Московської районної ради депутатів трудящих міста Києва від 13.04.1976 № 540 "Про утворення гаражно –будівельного кооперативу при райраді товариства автолюбителів Московського району, затвердження його членів, складу правління, ревізійної комісії та статуту" затверджено статут гаражно –будівельного кооперативу "Прогресс".
Виконавчим комітетом Київської міської ради від 07.06.1976 № 545/20 "Про відведення земельної ділянки Московському райвиконкому для розміщення кооперативу по будівництву та експлуатації колективних гаражів –стоянок для автомобілів і мотоциклів, що знаходяться в особистій власності, з встановленням металевих боксів" постановлено відвести Московському райвиконкому земельну ділянку площею 1,0 га для розміщення кооперативу по будівництву та експлуатації колективних гаражів –стоянок автомобілів і мотоциклів, що знаходяться в особистій власності громадян, з встановленням металевих боксів по вул. Лисогірській в Московському районі міста.
В матеріалах справи наявний лист від 21.07.2009 №110/916-1031 Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду "Житло – Сервіс" Головного управління житлового забезпечення, відповідно до якого Головним управлінням житлового забезпечення за період з 1998 по 2002 роки оформлено у власність 47 гаражних боксів по вул. Лисогірській, 29А, проте у кінці 2002 року оформлення призупинено, оскільки правлінням кооперативу не надано документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою.
11.03.2008 позивач звернувся до Київської міської ради з клопотанням про надання земельної ділянки у користування за адресою: вул. Лисогірська, 29а у Голосіївському районі міста Києва, орієнтовний розмір 3,2 га, для експлуатації гаражів.
Розмір земельної ділянки за адресою: вул. Лисогірська, 29а, заявлений у клопотанні, позивач пояснює тим, що ним були проведені роботи з укріплення схилу, на виконання вимог Спеціального управління протизсувних підземних робіт, у зв’язку з чим земельна ділянка збільшилась майже до 3,0 га.
Головне управління земельних ресурсів листом від 15.04.2009 № 03/180-11009 повідомило позивача про те, що справа – клопотання ГБК "Прогрес" №К-13540 знаходиться на розгляді в Київській міській раді. В листі також міститься посилання на протокол №13 постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та архітектури.
Так, постійною комісією з питань земельних відносин, містобудування та архітектури від 28.10.2008 протоколом № 13 ухвалено питання щодо відведення земельних ділянок для розміщення (будівництва, експлуатації, обслуговування тощо) гаражів та гаражних комплексів незалежно від форм власності залишити без розгляду у зв’язку з розробкою Схеми розміщення багатоповерхових паркінгів у м. Києві; Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) до розробки та затвердження Схеми розміщення багатоповерхових паркінгів у м. Києві не направляти на розгляд постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та архітектури зазначені питання як такі, що не узгоджені відповідно до Схеми.
З урахуванням викладених обставин, позивач звернувся до суду з вимогою зобов’язати відповідача розглянути клопотання позивача від 11.03.2008 про надання в оренду земельної ділянки розміром 3,2 га.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Статтею 9 Земельного кодексу України визначені повноваження Київської міської ради у галузі земельних відносин. Зокрема, до повноважень Київської міської ради належить розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу (2768-14) та інше.
Згідно зі статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Київська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Законом України від 16.09.2008 №509 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву" (509-17) , який набрав чинності 14.10.2008, внесено зміни до Земельного кодексу України (2768-14) , зокрема до статей 123, 124, які регулюють порядок передачі в оренду земельних ділянок із земель державної або комунальної власності.
Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно з частинами 2, 3 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, крім випадків відмови власника розташованого на земельній ділянці нерухомого майна від її викупу або укладення договору оренди; використання земельних ділянок для користування надрами та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій); використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; перебування в користуванні земельних ділянок або розташованих на них будівель підприємств, установ та організацій, що належать до державної та комунальної власності, підприємств і громадських організацій у сферах культури і мистецтв (у тому числі національних творчих спілок); розміщення дипломатичних та прирівняних до них представництв іноземних держав і міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; будівництва та обслуговування лінійних об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, газопроводів, водопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафто- та газових терміналів, електростанцій тощо); проведення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду відповідно до закону; будівництва соціального та доступного житла; надання (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою ст. 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Рішенням виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 07.06.1976 №545/20 "Про відведення земельної ділянки Московському райвиконкому для розміщення кооперативу по будівництву та експлуатації колективних гаражів-стоянок для автомобілів і мотоциклів, що знаходяться в особистій власності громадян, з встановленням металевих боксів" Московському райвиконкому відведено земельну ділянку площею біля 1,0 га для розміщення кооперативу по будівництву та експлуатації колективних гаражів-стоянок автомобілів і мотоциклів, що знаходяться в особистій власності громадян, з встановленням металевих боксів по вул. Лисогірській в Московському районі міста.
Враховуючи те, що позивач бажає одержати в оренду земельну ділянку площею 3,2 га, тобто земельну ділянку межі якої не встановлені в натурі на місцевості, передача в оренду такої земельної ділянки має здійснюватися за проектом її відведення.
Частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Згідно з частиною 4 статті 123 Земельного кодексу України вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 151 Земельного кодексу України особи, зацікавлені у виборі земельних ділянок, зобов'язані погодити з власниками землі і землекористувачами та органами державної влади або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, розміри земельних ділянок, передбачені для вилучення (викупу), умови їх вилучення (викупу), а також розміри земельної ділянки, передбачені для її передачі (надання), умови її передачі (надання) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів та умови проживання населення і охорону довкілля.
Вибір місця розташування земельних ділянок здійснюють відповідні сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення та передачі (надання) цих ділянок (частина 2 статті 151 Земельного кодексу України).
Згідно з частинами 4 – 6 статті 151 Земельного кодексу України особи, звертаються із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельних ділянок до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Відповідно до частини 7 статті 151 Земельного кодексу України відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву (клопотання) про вибір місця розташування земельної ділянки і направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду), які в свою чергу надають відповідній сільській, селищній, міській, районній, обласній раді чи Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевій державній адміністрації висновок про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), граничні розміри земельної ділянки та її площу, склад угідь земель, вимоги щодо відведення земельної ділянки.
Згідно з частиною 10 статті 151 Земельного кодексу України після отримання висновків територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду) про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні) про вибір місця розташування земельної ділянки, та рішення Верховної Ради України (у разі необхідності) відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.
Відповідно до частини 5 статті 123 Земельного кодексу України умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору.
Згідно з частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Відповідно до частини 7 статті 123 Земельного кодексу України погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Отже, вимога позивача розглянути клопотання від 11.03.2008 про передачу в оренду земельної ділянки розміром 3,2 га по вул. Лисогірська, 29-а у Голосіївському районі м. Києва для експлуатації гаражів не ґрунтується на нормах чинного Земельного кодексу України (2768-14) , згідно з якими подачі клопотання про передачу в оренду земельної ділянки передує процедура вибору місця розташування земельної ділянки, розгляд матеріалів вибору земельної ділянки та їх затвердження і надання дозволу та вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки, розроблення та погодження проекту відведення земельної ділянки.
Вищевказані зміни до законодавства внесені після звернення позивача до відповідача з клопотанням, проте станом на день вирішення спору судом, нормами Земельного кодексу України (2768-14) передбачений новий порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування, тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відсутні підстави зобов’язувати відповідача діяти у іншій спосіб, ніж той, який передбачений нормами законодавства, чинними на момент вирішення спору судом.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Вимоги апеляційної скарги не спростовують висновків, викладених в рішенні суду першої інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Господарського суду м. Києва від 25.09.2009 у справі №11/180 відповідає чинному законодавству, підстав для його скасування або зміни не вбачається. Апеляційна скарга є необґрунтованою, а тому задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Гаражно – будівельного кооперативу "Прогрес" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду м. Києва від 25.09.2009 у справі №11/180 – без змін.
Матеріали справи №11/180 повернути до Господарського суду м. Києва.
постанова може бути оскаржена в місячний термін до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя
Судді
21.12.09 (відправлено)