КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.08.2009 № 11/114
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача -Ситнік В. В. – юрист,
від відповідача: Сторожук А. В. - юрист,
від третьої особи: не з’явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ЗАТ "Перлина"
на рішення Господарського суду м.Києва від 24.04.2009
у справі № 11/114 (суддя
за позовом ЗАТ "Перлина"
до Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
третя особа позивача
третя особа відповідача Київська міська рада
про стягнення 394872,92 грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду міста Києва від 24.04.2009 року у справі № 11/114 у задоволенні позову Закритого акціонерного товариства "Перлина" (надалі – Позивач) до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі – Відповідач), третя особа: Київська міська рада, про стягнення 394872,92 грн., було відмовлено повністю.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, Позивач подав на нього апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 24.04.2009р. у справі № 11/114 та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що при винесенні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було неповно з"ясовано обставини, які мають значення для справи, також, судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, що є підставами для скасування такого судового рішення.
Зокрема, скаржник зазначає, що суд першої інстанції прийшов помилкового висновку, що Головним управлінням виконано зобов’язання за угодою в повному обсязі, а отже, авансовий платіж, передбачений даною угодою, не підлягає поверненню ЗАТ "Перлина".
Відповідач відзив на апеляційну скаргу не надав, однак в судовому засіданні просив залишити рішення господарського суду міста Києва від 24.04.2009р. – без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення сторін, Київський апеляційний господарський суд встановив.
10.02.2006 між Головним Управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Закритим акціонерним товариством "Перлина" було укладено угоду № 18 (надалі -Угода).
Відповідно до п. 1 Угоди позивач у відповідності до Рішення Київської міської ради від 26.09.2000 № 14/991 (ra_014023-00) "Про деякі питання продажу земельних ділянок в м. Києві" сплачує аванс в сумі 394 872, 92 грн. за земельну ділянку площею 0,3167 га, розташовану за адресою: шосе Стратегічне, 16 у Голосіївському районі м. Києва (надалі - Земельна ділянка).
Згідно п. 2 Угоди перерахування коштів, зазначених у пункті 1 цієї Угоди, здійснюється на р/р 37116001002659 в УДК в м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 26199097 (одержувач: Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) протягом 10 банківських днів, з дня реєстрації угоди в Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Пунктом 4 Угоди на відповідача покладено зобов'язання в межах своєї компетенції організувати в установленому порядку проведення грошової оцінки та складання технічної документації з продажу Земельної ділянки, зазначеної в п. 1 цієї Угоди, в максимально короткий термін.
Згідно п. 5 Угоди кошти, сплачені авансом, зараховуються до суми договору купівлі-продажу Земельної ділянки і не повертаються Закритому акціонерному товариству "Перлина", крім випадків відмови Київської міської ради у продажі Земельної ділянки, зазначеної у п. 1 цієї Угоди.
Зобов'язання по сплаті авансу у сумі 394 872,92 грн. за земельну ділянку позивачем виконані в повному обсязі, що підтверджується випискою з банківського рахунку та не заперечується відповідачем.
Згідно норм ст. 128 Земельного кодексу України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться організаціями, які мають відповідну ліцензію на виконання цього виду робіт, на замовлення органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.
У відповідності до Рішення Київської міської ради (IX сесія XXIII скликання) від 14 березня 2002 року № 304/1738 (ra0304023-02) "Про визначення тимчасового порядку продажу земельних ділянок в м. Києві" громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до Київської міської ради.
Київська міська рада в тижневий термін розглядає подані заяви (клопотання) і дає доручення Головному управлінню земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації на подальше опрацювання.
Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації опрацьовує представлені матеріали і при можливості подальшого їх оформлення організовує проведення експертної грошової оцінки та складання технічної документації з продажу земельної ділянки, або готує відповідь про відмову.
В наступному, Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації погоджує документацію та готує проект рішення Київради про продаж земельної ділянки і подає його разом з технічною документацією та звітом про експертну грошову оцінку для розгляду та погодження постійною комісією Київради з питань містобудування та землекористування.
Суд першої інстанції при прийнятті оспорюваного рішення прийшов до висновку, що Відповідач за договором свої зобов’язання виконав належним чином, а саме: підготував та передав на розгляд до Київської міської ради проект рішення "Про продаж земельної ділянки "ЗАТ "Перлина" для реконструкції нежитлової будівлі під офісно – торгівельний центр".
Але, судова колегія констатує, що кінцевим результатом згідно Угоди є прийняття рішення Київської міської ради щодо продажу Земельної ділянки або відмова у його прийнятті.
Згідно витягу з протоколу № 60 засідання постійної комісії КМР з питань земельних відносин від 11.12.2007 було відкладено розгляд проекту рішення та матеріали кадастрової справи Є-0290; направлено зазначений проект рішення та матеріали кадастрової справи Є-0290 до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради для доопрацювання, а саме: поновлення експертної грошової оцінки земельної ділянки; вирішено повернутися до розгляду проекту та кадастрової справи Є -0290 після доопрацювання ГУ земельних ресурсів виконавчого органу Київради.
Отже, було повернуто зазначену кадастрову справу у зв’язку з закінченням терміну дії грошової оцінки, тобто, відсутній документ, на підставі якого повинно прийматися відповідне рішення, оскільки термін дії грошової оцінки складає 1 рік. В свою чергу, угода була укладена між сторонами у справі – 10.02.2006, тоді як, висновок про ринкову вартість земельної ділянки було зроблено - 26.12.2006, тобто понад 10 місяців з дня укладання угоди.
Судова колегія тлумачить зазначені дії Відповідача саме як недбалість та не виконання його зобов’язань перед Позивачем.
Таким чином, у зв'язку із невиконанням Головним управління своїх зобов'язань за п. 4 Угоди (яким передбачена організація в установленому порядку проведення експертної грошової оцінки та складання технічної документації з продажу земельної ділянки в максимально короткі строки) вчинення всіх необхідних для продажу (з дати укладення Угоди пройшло більше трьох років), не були подані документи необхідні для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки, неможливим стало визначення однієї із істотних умов договору купівлі-продажу земельної ділянки - вартості земельної ділянки, що мало наслідком неприйняття рішення Київською міською ради про продаж земельної ділянки
Відповідно до п. 5 Угоди, кошти сплачені Товариством не повертаються Товариству, крім випадків відмови Київської міської ради у продажі Земельної ділянки. З цього випливає, що грошові кошти, сплачені ЗАТ "Перлина" в якості авансу, можуть бути повернені Товариству у разі відмови Київської міської ради у продажу Товариству зазначеної Земельної ділянки.
Таким чином, оскільки Київською міською радою не було прийняте позитивне рішення щодо продажу Товариству зазначеної Земельної ділянки, то відповідно до умов п. 5 Угоди грошові кошти, сплачені ЗАТ "Перлина" в якості авансу за Земельну ділянку, підлягають поверненню, оскільки ЗАТ "Перлина" сплачувало грошові кошти на підставі Угоди не за виконання Головним Управлінням робіт з організації проведення експертної грошової оцінки та складання технічної документації з продажу вищезазначеної Земельної ділянки, а в якості оплати вартості цієї Земельної ділянки у разі прийняття Київською міською радою відповідного рішення.
З огляду на викладене, Київський апеляційний господарський суд вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають в повній мірі обставинам справи, а також були зроблені з неправильним застосуванням норм матеріального права, яке призвело до прийняття неправильного рішення (ч. 1 п.п. 2, 3 та 4 ст. 104 ГПК України), що є підставою для скасування такого рішення в частині відмови в задоволенні позову.
У зв"язку з цим, апеляційна скарга Закритого акціонерного товариства "Перлина" підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду – його скасуванню, з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32 - 34, 36, 49, 91, 92, 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Перлина" на рішення Господарського суду м. Києва від 24.04.2009р. у справі № 11/114 задовольнити.
2. Рішення Господарського суду м. Києва від 24.04.2009р. у справі № 11/114 скасувати повністю.
3. Прийняти нове рішення у справі № 11/114, яким позовні вимоги Закритого акціонерного товариства "Перлина" задовольнити повністю.
4. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, Київ, вул. Хрещатик, 32а, ідентифікаційний код 26199097) на користь Закритого акціонерного товариства "Перлина" (02140, м. Київ, вул. Бориса Гмирі, 1, ідентифікаційний код 01553988) грошові кошти у розмірі 394 872 (триста дев'яносто чотири тисячі вісімсот сімдесят дві) грн. 92 коп., витрати по сплаті державного мита за подання позовної заяви у розмірі 3 948 ( три тисячі дев’ятсот сорок вісім) грн. 73 коп., витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу у сумі 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп., а також, 1974 ( тисяча дев’ятсот сімдесят чотири) грн.37 коп. державного мита за подання апеляційної скарги.
5. Видачу наказу доручити Господарському суду м. Києва.
6. Матеріали справи № 11/114 повернути до Господарського суду м. Києва.
Головуючий суддя Судді