ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
24.02.12 Справа № 24/5009/4097/11
м. Запоріжжя
|
За позовом Прокурора Ленінського району м. Запоріжжя в інтересах держави, орган уповноважений від імені держави здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах : Запорізька міська рада ( 69105, м. Запоріжжя, проспект Леніна, 206 ; код ЄДРПОУ 02140892).
до відповідача Закритого акціонерного товариства «ВТФ «Весна М»( 69096, м. Запоріжжя, вулиця Ладозька, будинок 18 ; код ЄДРПОУ 23283319).
Суддя Азізбекян Т.А.
Представники:
Від прокуратури Копчак Р.О. ( посвідчення № 214 від 05.03.2010 р.).
Від позивача ОСОБА_1 ( дов. № 01-17/2440 від 09.06.2011 р.).
Від відповідача не прибув ( в судовому засіданні ОСОБА_2, дов. № 1 від 01.09.2011 р.).
ВСТАНОВЛЕНО:
20.07.2011 р. Прокуратура Ленінського району м. Запоріжжя звернулась з позовною заявою в інтересах держави в особі Запорізької міської ради до Закритого акціонерного товариства «ВТФ «Весна М» про зміну пункту 9 договору оренди від 18.07.2006 р. земельної ділянки площею 0,3092 га, яка знаходиться по вулиці Ладозькій, 18 у м. Запоріжжя ( кадастровий номер : 2310100000 :04:029:0032), укладеного між Запорізькою міською радою та закритим акціонерним товариством «ВТФ «Весна М», зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», виклавши його в такій редакції : «п. 9 Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 % від суми земельного податку, який встановлюється у розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах на 2011 р. Орендна плата вноситься орендарем на розрахунковий рахунок 33218812700006 в відділенні Державного казначейства у Ленінському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677103, код 13050200, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного ( податкового) місяця».
Ухвалою від 20.07.2011 р. матеріали позовної заяви прийняті к провадженню, слухання господарської справи № 24/5009/4097/11 було призначено на 23.08.2011 р.
За письмовим клопотанням відповідача від 22.08.2011 р. розгляд справи був відкладений відповідно до приписів статті 77 ГПК України на 05.09.2011 р. о 15-45, а потім до 19.09.2011 р.
В судовому засіданні 19.09.2011 р. відповідно до приписів статті 79 ГПК України провадження у справі зупинялось до отримання письмової інформації з Управління Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області щодо розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0, 3092 га за адресою м. Запоріжжя, вулиця Ладозька, 18, що орендується Закритим акціонерним товариством «ВТФ «Весна М»за договором оренди від 18.07.2006 р.
Ухвалою від 11.01.2012 р. провадження у господарській справі № 24/5009/4097/11 поновлено відповідно до положень статті 79 ГПК України з 20.02.2012 р., слухання господарської справи № 24/5009/4097/11 було призначено на 20.02.2012 р., а потім відкладено на 24.02.2012 р.
В судовому засіданні 20.02.2012 р. прокуратурою Ленінського району м. Запоріжжя подана уточнена позовна заява відповідно до якої заявник просить : змінити пункт 9 договору оренди від 18.07.2006 р. земельної ділянки площею 0, 3092 га, яка знаходиться по вулиці Ладозькій, 18 у м. Запоріжжя ( кадастровий номер : 2310100000:04:029:0032), укладеного між Запорізькою міською радою та закритим акціонерним товариством «ВТФ «Весна М», зареєстрованого у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», виклавши його в такій редакції : «п.9 Річна орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та розмірі 3% від суми нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 р.».
Уточнення судом прийнято відповідно до вимог статті 22 ГПК України .
Представникам позивача та відповідача розяснені права та обовязки передбачені положеннями Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
.
Відводів складу суду не заявлено .
Представники сторін не наполягали на проведенні звукозапису судового процесу технічними засобами .
В судовому засіданні 24.02.2012 р. господарський суд відповідно до вимог статті 85 ГПК України оголосив вступну та резолютивну частини рішення .
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на наступні обставини . Перевіркою, проведеною прокуратурою Ленінського району м. Запоріжжя встановлено, що між Запорізькою міською радою та закритим акціонерним товариством «ВТФ «Весна М»18.07.2006 р. на 10 років укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,3092 га, яка знаходиться по вулиці Ладозькій, 18 у м. Запоріжжя, для розташування торгівельного комплексу . Згідно пункту 9 договору орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та в розмірі 12468 грн. 18 коп. за календарний рік в цінах 2006 р. Пунктом 11 договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця . Статтею 274 Податкового кодексу України передбачено, що ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено і яка встановлюється у розмірі 1 % від нормативної оцінки земельної ділянки. Статтею 276.1 податкового кодексу України передбачено, що податок за земельні ділянки ( в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку гаражно будівельними, дачно будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу. Таким чином, земельний податок, що повинен сплачуватися за земельну ділянку, передану відповідачу в оренду за договором від 18.07.2006 р. відповідно до вимог податкового кодексу України повинен складати 3% від суми земельного податку . Пункт 9 договору оренди, укладеного між позивачем та відповідачем не відповідає вимогам Податкового кодексу України в частині встановлення орендної плати. Згідно статті 30 Закону України «Про оренду землі» та п. 7.1 договору зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін . У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку .На час проведення прокурорської перевірки станом на квітень 2011 р. відповідні зміни до договору оренди, укладеного між Запорізькою міською радою та Закритим акціонерним товариством «ВТФ «Весна М», не внесено. Посилаючись на статті 651, 654 ЦК України та 18, 20 Закону України «Про оренду землі», просить позовні вимоги задовольнити в редакції заяви про уточнення від 20.02.2012 р. № 97-838 вих 12.
Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечує, посилаючись на таке . Відповідно до статті 23 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядаеться за згодою сторін . Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» визначено що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін . Відповідно до п. 38 договору оренди земельної ділянки від 18.07.2006 р., в разі виникнення розбіжностей (спорів) між сторонами в процесі виконання цього договору, сторони вживають заходів до врегулювання спірних питань шляхом переговорів . При недосягненні згоди, спір вирішується у судовому порядку . За поясненнями відповідача, позивачем не було надіслано ЗАТ «ВТФ «Весна М» листа з пропозицією внесення змін до договору оренди відповідно до вимог Господарського кодексу України (436-15)
або претензії з метою досудового врегулювання спору в порушення вимог ГПК України (1798-12)
та договору оренди земельної ділянки від 18.07.2006 р. Договір оренди земельної ділянки від 18.07.2006 р., чинне законодавство України не передбачає такої підстави для зміни орендної плати як перегляд нормативно грошової оцінки землі. Грошова оцінка землі передує укладенню цивільно правових угод, в тому числі договорів оренди землі, а тому наявне встановлення нової грошової оцінки землі породжує правові наслідки стосовно договорів укладених після укладення спірного договору, та не є обовязковою підставою для внесення змін в частині розміру орендної плати. Для сторін за договором залишається незмінною та чинною нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки яка зазначена в спірному договорі. Нормативна грошова оцінка землі не входить до переліку істотних умов договору оренди землі, які можуть змінюватися сторонами . Оскільки договірні відносини виникли ще у 2006 р., не можливо розповсюджувати на спірні відносини дію нового Податкового кодексу України (2755-17)
. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд -
ВСТАНОВИВ:
18 липня 2006 р. між Запорізькою міською радою ( надалі - «орендодавець») та Закритим акціонерним товариством «Виробничо торгівельна фірма «Весна М»( надалі «орендар») укладений договір оренди землі, відповідно до предмету якого орендодавець, відповідно до рішення двадцять сьомої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради № 15/11 від 23 грудня 2005 р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування торговельного комплексу, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вулиця Ладозька, 18.
Відповідно до пунктів 2-5 договору оренди землі від 18.07.2006 р., в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0, 3092 га із розташуванням на ній обєкту нерухомого майна торговельного комплексу орендаря, грошова оцінка якої становить 1246818 грн. 18 коп. ( в цінах 2006 р.).
Договір укладається на десять років, тобто з урахуванням дати реєстрації договору у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»- 29 серпня 2006 р. номер запису 040626100781, договір чинний з 29 серпня 2006 р. та діє до 29 серпня 2016 р.
За змістом пунктів 9-11 договору оренди землі від 29 серпня 2006 р., орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та розмірі 12468 грн. 18 коп. за календарний рік в цінах 2006 р. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного ( податкового ) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району 33219812600006 в відділенні Державного казначейства у Ленінському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 26014152, код 13050200.
Пунктом 12 договору оренди землі передбачено, що розмір орендної плати переглядається раз на рік у випадках : - зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції ; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами ; - прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати ; - в інших випадках, передбачених законом.
За домовленістю сторін за договором оренди землі від 29 серпня 2006 р., цільове призначення земельної ділянки ( категорія земель) : землі житлової та громадської забудови, для розташування торговельного комплексу ( пункти 14-15 договору).
Відповідно до пункту 30 вказаного договору оренди землі, орендар зобовязаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством України .
Сторони домовились, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Пунктом 38 договору оренди землі від 29 серпня 2006 р. сторони передбачили, що сторона, яка порушила зобовязання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що порушення сталося не з її вини . В разі виникнення розбіжностей ( спорів) між сторонами в процесі виконання цього договору сторони вживають заходів до врегулювання спірних питань шляхом переговорів . При недосягненні згоди, спір вирішується у судовому порядку .
Договір оренди землі від 29 серпня 2006 р. підписаний уповноваженими особами орендодавця та орендаря та скріплений печатками підприємств .
Відповідно до вимог статті 180 Господарського кодексу України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобовязань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обовязкові умови договору відповідно до законодавства . Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов . Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода .
При укладенні господарського договору сторони зобовязані у будь якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору .
Діючим Законом України «Про оренду землі» (161-14)
, передбачено, що оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької діяльності та інших видів діяльності.
Договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства .
В статті 15 Закону України «Про оренду землі» викладені умови договору оренди землі які визнаються істотними, а саме : - обєкт оренди ( кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки ) ; - строк дії договору оренди ; - орендна плата із зазначенням її розміру ; - умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду ; - умови збереження стану обєкта оренди ; - умови і строки передачі земельної ділянки орендарю ; - умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; - існуючі обмеження щодо використання земельної ділянки ; - визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення обєкта оренди чи його частини ; - відповідальність сторін ; - умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки .
Здійснивши системний аналіз викладених правових норм суд приходить до висновку, що договір від 29.08.2006 р. за своєю правовою природою є договором оренди землі, що містить усі суттєві умови для договорів даного виду .
Фактична передача земельної ділянки відбулась 29.08.2006 р. на підставі Акту прийому передачі земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець передає земельну ділянку кадастровий № 2310100000:04:029:0032 загальною площею 0,3092 га, яка знаходиться за адресою : м. Запоріжжя, вулиця Ладозька, 18, а орендар приймає вищевказану ділянку в оренду . Земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування торговельного комплексу . На земельній ділянці знаходиться торговельний комплекс орендаря.
Відповідно до розділу ІІІ Закону України «Про оренду землі» (161-14)
, орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою . Розмір, форма і строку внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди ( крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахування індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін . У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку .
Прокурор та Запорізька міська рада, посилаючись на статті 274, 275 та 276 .1 Податкового кодексу України вважають, що земельний податок, що повинен сплачуватися за земельну ділянку, передану в оренду повинен складати 3 % від суми земельного податку .
За приписами розділу ХІІІ Податкового кодексу України (2755-17)
, платниками податку за землю є землекористувачі . обєктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні . Базою оподаткування є нормативно грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативно грошової оцінки .
Ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються для населених пунктів з чисельністю населення від 1000 тис. осіб і більше, у розмірі 3, 66 та застосовується коефіцієнт - 3.
Статтею 276 Податкового кодексу передбачено, що податок за земельні ділянки ( в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно будівельними, дачно будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274, 275 цього кодексу .
Здійснивши системний аналіз викладених правових норм, суд дійшов висновку, що законодавець чітко розмежовує поняття «оренда плата»та «податок за землю».
Прокурор та Запорізька міська рада посилаючись на матеріальні норми діючого Податкового кодексу України (2755-17)
просить суд змінити пункт договору оренди землі в частині розміру орендної плати, яка визначається сторонами за їх домовленістю .
В той же час, ставки податку за землю визначаються в законі та є обовязковими для застосування субєктами господарювання .
Згідно з вимогами п. п. 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати не може бути меншим розміру земельного податку для земель сільськогосподарського призначення та трикратного розміру земельного податку для інших категорій земель.
Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору відбувається в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту .
Відповідно до приписів статті 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором . Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну або розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни ( розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду .
За приписами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (280/97-ВР)
, до виключної компетенції міської ради належить вирішення питання регулювання земельних відносин .
Так, відповідно до статей 25, 26 вказаного Закону, міські ради вправі розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України (254к/96-ВР)
, цим та іншими законами до їх відання. На пленарних засіданнях міської ради вирішується, зокрема, питання затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України .
Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до положень статті 144 Конституції України є обовязковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому Законом порядку . рішення ради нормативно правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлений більш пізній строк, введення цих рішень у дію .
Пунктом 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова організовує в межах, визначених цим законом роботу відповідної ради та її виконавчого комітету, підписує рішення ради та її виконавчого комітету, забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідно ради, її виконавчого комітету, представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства, укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради, здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або віднесені радою до відання її виконавчих органів .
Згідно Постанови Пленуму Вищого Господарського суду України № 6 від 17 травня 2011 р. (v0006600-11)
( п. 2.19), у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку . Згідно із статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін . У визначених законом випадках застосовуються ціни ( тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін . Оскільки відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України (436-15)
. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку . Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору . При цьому згідно із частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобовязання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Листом № 01-32/3541 від 02.11.2011 р. міський голова Запорізької міської ради О.Ч. Сін, посилаючись на рішення Запорізької міської ради № 79 від 03.03.2008 р. та № 16 від 27.07.2011 р., звернувся до ЗАТ «ВТФ «Весна М»з вимогами про внесення змін до договору оренди землі від 29.08.2006 р. № 040626100781 в частині розміру орендної плати, яка буде складати трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 р.
В листі зокрема, йдеться мова про те, що для отримання витягу з технічного завдання на розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки необхідно звернутися особисто до управління Держкомзему м. Запоріжжя Запорізької області . Для подальшого виготовлення та підписання тексту додаткової угоди до договору оренди землі необхідно звернутись особисто до Державного підприємства «Державний Земельний Кадастр» Запорізького виробничого відділу. Після підписання Додаткової угоди до договору оренди землі орендарю необхідно її зареєструвати у встановленому законом порядку, а також подати до районної податкової інспекції за місцем знаходження земельної ділянки .
Запорізький голова в листі від 02.11.2011 р. вказує, що в разі відсутності письмової відповіді та ( або) незявлення орендаря для виготовлення та підписання додаткової угоди до договору оренди протягом 20 календарних днів з дати отримання листа, та ( або) відсутності зареєстрованої додаткової угоди до договору оренди землі протягом 60 календарних днів з дати отримання листа це буде розцінено як відмова від укладення додаткової угоди до договору оренди землі .В такому разі Запорізька міська рада буде вимушена звернутися до суду згідно п. 4 статті 188 ГК України.
Слід зазначити, що лист міського голови № 01-32/3541 направлений на адресу орендаря після порушення провадження по господарській справі № 24/5009/4097/11 від 20.07.2011 р., а саме 02.11.2011 р.
Згідно пояснень, наданих представником Запорізької міської ради від 24.02.2011 р., орендодавець мав прав без проведення досудового врегулювання питання щодо внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати, передбачених статтею 188 ГК України, звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до орендаря про зміну договору оренди, що на його думку цілком узгоджується з позицією Верховного Суду України ( Постанова від 01.12.2009 р. № 50/101-08 ( № 35/347-07).
Проте, як вбачається із змісту листа міського голови № 01-32/3541 від 02.11.2011 р., орендодавець пропонує орендарю внести зміни до договору оренди землі в частині розміру орендної плати, яка буде складати трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 р., звернувшись спочатку до управління Держкомзему м. Запоріжжя Запорізької області для отримання витягу з технічного завдання на розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки та до Державного підприємства «Державний Земельний Кадастр»Запорізького виробничого відділу для подальшого виготовлення та підписання тексту додаткової угоди, при цьому надаючи товариству термін 20 днів .
Згідно з частиною другою статті 4-3 ГПК України та статтею 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Якщо стороною ( або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом ( частина перша статті 38 ГПК ), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами .
Відповідно до п. 2.5 Постанови № 18 від 26.12.2011 р. (v0018600-11)
Пленуму Вищого Господарського суду України, будь які подані учасниками процесу докази ( в тому числі, зокрема, й стосовно інформації у мережі Інтернет) підлягають оцінці судом на предмет належності і допустимості. Вирішуючи питання щодо доказів, господарські суди повинні враховувати інститут допустимості засобів доказування, згідно з яким обставини справи, що відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування . Що ж до належності доказів, то нею є спроможність відповідних фактичних даних містити інформацію стосовно обставин, які входять до предмета доказування з даної справи. Суд обґрунтовує свої рішення лише тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні .
Посилаючись на рішення Запорізької міської ради № 16 від 27.07.2011 р. «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», яким за поясненнями позивача затверджено розміри орендної плати, станом на день прийняття рішення по суті по господарській справі № 24/5009/4097/11, ані Запорізькою міською радою, ні прокуратурою вказане рішення не надано .
Листом від 09 .12.2011 р. № 127 ЗАТ «Виробничо торгівельна фірма «Весна М»направила міському голові повідомило, що враховуючи неможливість використання частини земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:04:029:0032 за її цільовим призначенням, орендар повідомив що готовий підписати додаткову угоду про зміну розміру орендної плати до договору оренди земельної ділянки, за умови нарахування орендної плати пропорційно фактичному розміру земельної ділянки, яка безпосередньо використовується орендарем за її цільовим призначенням або розглянути можливість зменшення розміру земельної ділянки відповідно до фактичного розміру земельної ділянки, яка безпосередньо використовується орендарем за її цільовим призначенням.
Вказаний лист свідчить про те, що орендар надав згоду на укладення додаткової угоди, яка запропонована міським головою, при цьому скориставшись правом, наданим йому пунктом 29 договору оренди землі від 29.08.2006 р. щодо зміну розміру орендної плати пропорційно фактичному розміру земельної ділянки, що використовується товариством .
Станом на день прийняття рішення по суті по господарській справі № 24/5009/4097/11, Запорізька міська рада не надала суду письмових доказів відповіді на вказану пропозицію відповідача .
Відповідно до статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі . Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінки земельних ділянок може бути нормативною і експертною .
Сплата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначаються залежно від грошової оцінки земель .
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки . Платники орендної плати за земельні ділянки комунальної власності самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 01.січня .
На запит Господарського суду Запорізької області від 23.12.2011 р. Управлінням Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області ( відповідь від 10.01.2012 р. № 18920) повідомлено, що відповідно до пункту 2 «Порядку виконання земельно кадастровий робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів»виконання земельно кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів . Нормативна грошова оцінка земель оформлюється у вигляді технічної документації та витягу з неї . Проведення нормативної грошової оцінки земель та оформлення відповідних документів є платною послугою та здійснюється за заявою землекористувача. Відповідно до заяви на перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки ЗАТ «ВТФ «Весна-М»було виконано у жовтні 2008 р.
На адресу Господарського суду Запорізької області Управлінням Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області наданий автоматично сформований витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель в цінах 2011 р., за яким нормативна оцінка земельної ділянки ( кадастровий номер 2310100000:04:029:0032 ) становить 3658423, 48 грн.
З наведеного вбачається, що орендар за отриманням витягу з технічного завдання на розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки особисто до управління Держкомзему м. Запоріжжя Запорізької області після отримання листа міського голови від 02.11.2011 р., не звертався .
Дослідивши матеріали справи суд не знаходить достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог
По перше, Запорізькою міською радою як орендодавцем порушений порядок зміни договору, встановлений статтею 188 ГК України .
По - друге, станом на день вирішення спору по суті ні Запорізькою міською радою, ані прокуратурою не надано рішення про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя.
По третє, позивачем нормативно необґрунтовані вимоги щодо зміни розміру орендної плати залежно від суми нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 р.
Також, стаття 23 Закону України «Про оренду землі» як спеціальна норма не передбачає зміну розміру орендної плати в залежності від зміни нормативної грошової оцінки землі в період дії договору оренди .
Крім того, позовні вимоги про зміну пункту 9 договору оренди землі від 29.08.2006 р. в редакції запропонованій прокуратурою та Запорізькою міською радою не можуть бути задоволені, оскільки суперечать приписам статті 22 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у комунальній власності справляється виключно у грошовій формі .
З огляду на викладені обставини у їх сукупності, у позові слід відмовити .
Керуючись ст. ст. 49, 82, 84 85 Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
, суд,
ВИРІШИВ :
У задоволенні позовних вимог відмовити .
рішення виготовлено у повному обсязі та підписано 03.03.2012 р.