ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Підлягає публікації в ЄДРСР
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" листопада 2011 р.
Справа № 35/17-3274-2011
( Додатково див. постанову Одеського апеляційного господарського суду (rs21436292) )
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Одеський завод гумових технічних виробів"
до відповідача Одеської міської ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради
про визнання незаконним та скасування рішення
Суддя Гут С.Ф.
В судовому засіданні приймали участь:
Від позивача: Полікарпов О.Н - голова правління; ОСОБА_1, довіреність №16/03 від 14.03.11р.;
Від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №395/вих-гс від 16.12.10р.;
Від третьої особи: не з’явився;
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Відкрите акціонерне товариство "Одеський завод гумових технічних виробів", звернувся до господарського суду Одеської області з позовної заявою до відповідача Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 09.10.2008р. №3687-У"Про скасування рішення Одеської міської ради від 11.07.2003р. №1507-ІУ"Про затвердження проекту відведення та надання Відкритому акціонерному товариству "Одеський завод гумових технічних виробів" в оренду земельної ділянки площею 0,4360га, за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції."".
Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.08.2011р. порушено провадження у справі №35/17-3274-2011.
06.10.2011р. позивач подав клопотання(вх.№34581/2011 від 06.10.2011р.) про залучення документів до матеріалів справи.
Судом клопотання розглянуто та задоволено, та залучено до матеріалів справи надані документи.
06.10.11р. представник відповідача подав у судовому засіданні клопотання (вх.№34576/2011), згідно якого просить суд залучити до участі у справі Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, оскільки відповідно до положення про Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради №384-УІ від 28.02.2011р., основним завданням управління є забезпечення реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України, зокрема, підготовка проектів рішень міської ради про скасування, втрату чинності, внесення змін та доповнень до раніше прийнятих рішень, а предметом даної справи є позовна вимога про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 09.10.2008р. №3687-У"Про скасування рішення Одеської міської ради від 11.07.2003р. №1507-ІУ"Про затвердження проекту відведення та надання Відкритому акціонерному товариству "Одеський завод гумових технічних виробів" в оренду земельної ділянки площею 0,4360га, за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції."".
Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.10.11р. клопотання Одеської міської ради про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради –задоволено, та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, в порядку ст. 27 ГПК України.
За клопотанням відповідача, ухвалою господарського суду Одеської області від 18.10.11р. строк вирішення спору по справі №35/17-3274-2011 було продовжено до 02.11.11р., в порядку ст. 69 ГПК України.
18.10.2011р. позивач подав клопотання(вх.№35979/2011 від 18.10.2011р.) про залучення до матеріалів справи доказів направлення на адресу третьої особи копії позовної заяви з доданими до неї документами.
Судом клопотання розглянуто та задоволено, та залучено до матеріалів справи фіскальний чек №5489 від 17.10.2011р. та опис вкладення.
Відповідач позовні вимоги не визнає у повному обсязі, вважає позовну заяву необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у письмових запереченнях(вх.№35982/2011 від 18.11.11р.). У запереченнях відповідач зазначає про те, що дійсно, рішенням Одеської міської ради №1507-ІУ від 11.07.2003р. позивачу було надано відповідну земельну ділянку у короткострокову оренду, терміном на 5 років для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції. Проте, 09.10.2008р. за результатами виявлених порушень земельного законодавства при використанні спірної земельної ділянки у ході проведення перевірок представниками відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням земельного законодавства Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради, враховуючи відсутність дозвільних документів на самовільно збудовані будинки та порушення вимог служб та організацій, які погоджували проект відведення земельної ділянки в частині заборони будівництва, Одеською міською радою було прийнято рішення №3687-У "Про скасування рішення Одеської міської ради від 11.07.2003р. №1507-ІУ "Про затвердження проекту відведення та надання відкритому акціонерному товариству "Одеський завод гумових технічних виробів"в оренду земельної ділянки, площею 0,4360га, за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції". Так, гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже, органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України. Дійсно, виходячи з приписів діючого законодавства України, ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання. У свою чергу, з матеріалів справи вбачається, що рішення Одеської міської ради №1507-ІУ від 11.07.2003р., яке було скасоване оскаржуваним рішенням не було виконано, про що, зокрема, засвідчує відсутність у позивача правовстановлювального документу (договору оренди) на відповідну земельну ділянку.
Крім того, відповідач у запереченнях звертає увагу суду на рішення Конституційного Суду України від 16.04.09р. (v007p710-09) , у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частини першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"(справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), відповідно до резолютивної частини якого, Конституційний Суд України вирішив, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997р. N280/97-ВР(з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
01.11.11р. позивач подав додаткове обґрунтування позовних вимог(вх.№37502/2011 від 01.11.11.р.), згідно якого зазначає про те, що спір між сторонами є по своїй суті земельним спором. При розгляді питання щодо прийняття оскаржуваного рішення порядок вирішення земельних спорів, встановлений главою 25 Земельного кодексу України (2768-14) , дотримано не було, позивач не був повідомлений про розгляд цього питання на сесії міської ради, що позбавило його можливості надати свої заперечення та докази в їх обгрунтування, та призвело до прийняття незаконного і необгрунтованого рішення. Такий порядок вирішення питання, що стосувалося майнових прав позивача, суперечить принципам законності та гласності в діяльності місцевого самоврядування, встановлених ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Третя особа Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради в судові засідання не з’являвся, письмові пояснення по справі не надав.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив .
рішенням Виконавчого комітету Ленінської районної ради депутатів трудящих від 15.06.1973р. Заводу гумових виробів (правонаступником якого є Відкрите акціонерне товариство "Одеський завод гумових технічних виробів") для організації відпочинку та зміцнення здоров'я працівників було дозволено будівництво бази відпочинку - водної станції на частині території водної станції заводу "Більшовик" (на березі моря за територією ватино-ватної фабрики), за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140.
У вересні 1975 р. були затверджені техноробочий проект та зведений кошторис на будівництво бази відпочинку на суму 20000рублів, які пройшли експертизу генпроектувальника та були затверджені для виконання керівництвом Одеського заводу гумових виробів, що підтверджується довідкою про затвердження проектно-кошторисної документації.
Листом Міського управління Одеської обласної контори Всесоюзного банку фінансування капітальних вкладень вих.№17/281 від 13.05.1976р. було підтверджено що документи стосовно будівництва бази відпочинку (водноспортивної станції) прийняті до фінансування.
Так, Одеським заводом гумових виробів (який був на той час державним підприємством) за рахунок державних коштів було побудовано базу відпочинку - водноспортивну станцію, що розташована на земельній ділянці за адресою: м. Одеса, вул. Миколаївська дорога, 140.
рішенням Одеської міської ради від 11.07.2003р. №1507-ІУ ''Про затвердження проекту відведення та надання відкритому акціонерному товариству ''Одеський завод гумових технічних виробів" в оренду земельної ділянки площею 0,4360га, за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції" вирішено: 1. затвердити проект відведення земельної ділянки; 2. надати Відкритому акціонерному товариству "Одеський завод гумових технічних виробів" за рахунок земель міста, не переданих у власність та користування, земельну ділянку площею 0,4360га у короткострокову оренду терміном на 5 років (землі оздоровчого призначення) за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції; 3. затвердити договір оренди земельної ділянки між Одеською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Одеський завод гумових технічних виробів"; 4.1. замовити в управлінні земельних ресурсів оформлення документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки.
На виконання п.4.1. рішення Одеської міської ради від 11.07.2003р. №1507-ІУ Відкритим акціонерним товариством "Одеський завод гумових технічних виробів" було замовлено в управлінні земельних ресурсів оформлення документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки.
Державним підприємством "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки.
Актом від 03.08.2007р. межі земельної ділянки було визначено в натурі (на місцевості).
рішенням Одеської міської ради від 09.10.2008р. №3687-У "Про скасування рішення Одеської міської ради від 11.07.2003р. №1507-ІУ "Про затвердження проекту відведення та надання Відкритому акціонерному товариству "Одеський завод гумових технічних виробів" в оренду земельної ділянки площею 0,4360га, за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції", за результатами розгляду звернення громадянина ОСОБА_3. щодо нецільового використання земельної ділянки, порушення земельного законодавства при використанні зазначеної земельної ділянки у ході проведення перевірок представниками відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земельного законодавства Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради та відсутності дозвільних документів на самовільно збудовані будинки, вирішено скасувати рішення Одеської міської ради від 11.07.2003р. №1507-ІУ "Про затвердження проекту відведення та надання Відкритому акціонерному товариству "Одеський завод гумових технічних виробів" в оренду земельної ділянки площею 0,4360га, за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції".
В обґрунтування позову позивач посилається на таке: вважає, що рішення від 09.10.2008р. №3687-У "Про скасування рішення Одеської міської ради від 11.07.2003р. №1507-ІУ "Про затвердження проекту відведення та надання Відкритому акціонерному товариству "Одеський завод гумових технічних виробів" в оренду земельної ділянки площею 0,4360га, за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції" є таким, що суперечить закону та порушує права Відкритого акціонерного товариства "Одеський завод гумових технічних виробів" на подальше користування вказаною ділянкою, оскільки воно прийнято з порушенням чинного законодавства, а також при прийнятті оскаржуваного рішення не було заслухано думку відповідних посадових осіб товариства, оскільки позивача взагалі не було повідомлено про розгляд на сесії міської ради питань, що стосуються його безпосередніх прав та обов'язків, про прийняте рішення Відкрите акціонерне товариство "Одеський завод гумових технічних виробів" також повідомлено не було. Також зазначає про те, що вказані в оскаржуваному рішенні, підстави для скасування рішення не відповідають дійсності, оскільки відповідними органами перевірку було проведено формально, без з'ясування всіх обставин, необхідних для правильного вирішення цих питань (особами, що проводили перевірку, не було враховано, що самочинне будівництво двох будинків було здійснене не ВАТ "Одеський завод гумових технічних виробів", а самим громадянином Матюхіним В.В.), а за відсутності договору оренди позивач не мав можливості в судовому порядку вирішувати цей спір з громадянином Матюхіним В.В., оскільки земельна ділянка не є власністю позивача. При цьому, ні Одеська міська рада, ні відповідні органи, що проводили перевірку, не вжили заходів щодо припинення правопорушення з боку громадянина ОСОБА_3.
Позивач вважає що рішення Одеської міської ради від 09.10.2008р. №3687-У "Про скасування рішення Одеської міської ради від 11.07.2003 року №1507-ІУ "Про затвердження проекту відведення та надання відкритому акціонерному товариству "Одеський завод гумових технічних виробів" в оренду земельної ділянки площею 0,4360 га, за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції" суперечить Конституції та Законам України, порушує права позивача і повинно бути визнане судом незаконним та скасоване.
Враховуючи вищевикладене, Відкрите акціонерне товариство "Одеський завод гумових технічних виробів" звернувся до суду з позовною заявою, згідно якої просить суд визнати незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 09.10.2008р. №3687-У"Про скасування рішення Одеської міської ради від 11.07.2003р. №1507-ІУ"Про затвердження проекту відведення та надання Відкритому акціонерному товариству "Одеський завод гумових технічних виробів" в оренду земельної ділянки площею 0,4360га, за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції."".
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до ст. 16 цього ж кодексу, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Статтею 20 Господарського кодексу України встановлено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, порушують права та законні інтереси суб'єктів господарювання або споживачів.
Згідно ст. 19 Конституції України та ч.3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.15 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.
Згідно з ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель державної та приватної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно з абз. "а", "б", "в"ст. 12 Земельного кодексу України, п. 34 ч. 1 ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території відповідних населених пунктів належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Крім того, ч. 12 Х-го розділу Перехідних положень ЗКУ (2768-14) визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів-відповідні органи виконавчої влади.
Отже, розпорядження землями територіальної громади м. Одеси, які перебувають у комунальної власності є виключною компетенцією Одеської міської ради.
Так, згідно з ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Як вбачається з матеріалів справи, посилання позивача у позовній заяві на незаконність рішення є безпідставними, та відсутнє порушення прав та інтересів Відкритого акціонерного товариства "Одеський завод гумових технічних виробів" при прийнятті оскаржуваного рішення.
Так судом встановлено, що за результатами виявлених порушень земельного законодавства при використанні земельної ділянки у ході проведення перевірок 09.10.08р., Відкритим акціонерним товариством "Одеський завод гумових технічних виробів" порушено земельне законодавство при використанні земельної ділянки та відсутні дозвільні документи на самовільно збудовані будинки, тому не підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 09.10.2008р. №3687-У"Про скасування рішення Одеської міської ради від 11.07.2003р. №1507-ІУ"Про затвердження проекту відведення та надання Відкритому акціонерному товариству "Одеський завод гумових технічних виробів" в оренду земельної ділянки площею 0,4360га, за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції."".
Таким чином, суд вважає, що Відкритим акціонерним товариством "Одеський завод гумових технічних виробів" за допомогою належних та допустимих доказів не доведено підстав для задоволення позову.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Одеський завод гумових технічних виробів" до Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 09.10.2008р. №3687-У"Про скасування рішення Одеської міської ради від 11.07.2003р. №1507-ІУ"Про затвердження проекту відведення та надання Відкритому акціонерному товариству "Одеський завод гумових технічних виробів" в оренду земельної ділянки площею 0,4360га, за адресою: м. Одеса, Миколаївська дорога, 140, для експлуатації та обслуговування водноспортивної станції."", не обґрунтовані, матеріалами справи не підтверджені, тому задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У позові відмовити.
рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст. 85 ГПК України.
Суддя
Гут С.Ф.
Повний текст рішення складено 07.11.2011р.