ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
|
"26" липня 2011 р. Справа № 15/054-11
|
Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу
За позовом прокурора Білоцерківського району Київської області в інтересах держави в
особі Київської обласної державної адміністрації, м. Київ
до фізичної особи –підприємця ОСОБА_1, Київська область, м. Біла
Церква
Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області, Київська
область, м. Біла Церква
про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобов’язання
вчинити дії.
за участю представників:
від позивача: не з`явився;
від відповідача 1: не з`явився;
від відповідача 2: не з`явився;
від прокуратури: Дутчин І.М. (посвідчення від 30.06.2011р. №97).
Обставини справи:
прокурор Білоцерківського району Київської області звернувся до господарського суду Київської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до фізичної особи –підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд визнати недійсним договір оренди № 20 від 02.02.2011р. земельної ділянки загальною площею 0,30 га, який укладений між Білоцерківською районною державною адміністрацією Київської області та фізичною особою –підприємцем ОСОБА_1 та зобов’язати фізичну особу –підприємця ОСОБА_1 передати державі в особі Білоцерківської районної державної адміністрації земельну ділянку площею 0,30 га, вартістю 191071,98 грн., що розташована в адміністративних межах Коженицької сільської ради Білоцерківського району Київської області (кадастровий номер: 3220482200:03:010:0050), надану в оренду на підставі договору оренди земельної ділянки № 20 від 02.02.2011р.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Прокуратурою Білоцерківського району Київської області було проведено перевірку щодо передачі у власність та користування земельних ділянок на території Білоцерківського району. В ході перевірки встановлено, що 03.07.2009р. Білоцерківською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження "Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування об’єкту та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" № 412, яким затверджено матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки, запланованої для відведення в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування, орієнтовною площею 0,30 га в адміністративних межах Коженицької сільської ради. 24.01.2011р. Білоцерківською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 39 "Про передачу в оренду земельної ділянки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1", яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду фізичній особі –підприємцю ОСОБА_1 для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування на автошляху Фастів - Біла Церква –Тараща 123+700 м (праворуч) за рахунок земель запасу в адміністративних межах Коженицької сільської ради Білоцерківського району Київської області та надано в оренду фізичній особі –підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 0,30 га для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування на автошляху Фастів - Біла Церква –Тараща 123+700 м (праворуч) терміном на 5 років (п. 2 розпорядження). 02.02.2011р. на підставі розпорядження Білоцерківської районної державної адміністрації від 24.01.2011р. № 39 між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (орендар) та Білоцерківською районною державною адміністрацією (орендодавець) було укладено договір оренди земельної ділянки № 20, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,30 га для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування на автошляху Фастів - Біла Церква –Тараща 123+700 м (праворуч) за рахунок земель запасу в адміністративних межах Коженицької сільської ради Білоцерківського району Київської області. Зазначений договір, на думку прокуратури, був укладений з порушенням вимог чинного земельного законодавства України та має бути визнаний недійсним, оскільки розпорядження Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області від 03.07.2009р. № 412 та від 24.01.2011р. № 39 прийняті з порушенням ст. 122 Земельного кодексу України, оскільки повноваження щодо надання у власність або користування земель для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування мають обласні державні адміністрації, а не районні державні адміністрації.
Звертаючись з даним позовом в інтересах держави, прокурор посилається на те, що згідно з ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України земля її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об’єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Порушення встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями, що перебувають у державній та комунальній власності, спричиняють шкоду державі і є підставою для втручання органів прокуратури, у тому числі для звернення з позовами до суду в інтересах держави. З огляду на викладене, прокурор на підставі ст. 361 Закону України "Про прокуратуру", ст. 121 Конституції України звертається до суду на захист інтересів держави в особі Київської обласної державної адміністрації, яка відповідно до ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" є органом державної виконавчої влади, яка здійснює функції держави по використанню та охороні земель.
Ухвалою господарського суду Київської області від 14.06.2011р. залучено до участі у справі в якості відповідача 2 –Білоцерківську районну державну адміністрацію Київської області.
В судовому засіданні 01.07.2011р. представником позивача надано постанову Київського окружного адміністративного суду від 26.05.2011р. у справі № 2а-1994/10/1070 за позовом прокурора Білоцерківського району Київської області в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області за участю третьої особи фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про скасування розпорядження, якою визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області Немни А.Я. № 39 від 24.01.2011р. "Про передачу в оренду земельної ділянки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1".
Ухвалою господарського суду Київської області 01.07.2011р. було витребувано у Київського окружного адміністративного суду інформацію про те чи набрала законної сили постанова Київського окружного адміністративного суду від 26.05.2011р. у справі № 2а-1994/10/1070.
22.07.2011р. через загальний відділ господарського суду Київської області надійшов лист № 01-56/2354 від 13.07.2011р. з Київського окружного адміністративного суду, в якому повідомлено, що постанова Київського окружного адміністративного суду від 26.05.2011р. у справі № 2а-1994/10/1070 набрала законної сили 21.06.2011р.
Представник позивача в судових засіданнях 27.05.2011р., 14.06.2011р., 01.07.2011р. підтримав позовні вимоги. В судове засідання 26.07.2011р. представник позивача не з’явився, проте 11.07.2011р. через загальний відділ господарського суду Київської області від позивача надійшов лист від 06.07.2011р. № 11-26-15038, в якому останній підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить суд розглядати справу без участі представника Київської обласної державної адміністрації.
Представник відповідача 1 в судове засідання 27.05.2011р. не з’явився проте, через загальний відділ господарського суду Київської області 27.05.2011р. від відповідача 1 надійшла телеграма, в якій останній просив відкласти розгляд справи. Проте, в судові засідання 14.06.2011р., 01.07.2011р. та 26.07.2011р. представник відповідача не з’явився, хоча про час і місце судових засідань відповідач 1 був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями № 30162402, № 29057700, № 30043721, № 27597619 про вручення рекомендованого поштового відправлення. Відповідач 1 про причини неявки суд не повідомив і відзив на позов до суду не надіслав.
Представник відповідача 2 в судові засідання 01.07.2011р. та 26.07.2011р. не з’явився хоча про час і місце судових засідань відповідач 2 був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями № 27597600, № 30043730 про вручення рекомендованого поштового відправлення. Відповідач 2 про причини неявки суд не повідомив і відзив на позов до суду не надіслав.
Відповідно до ст. 75 ГПК України в разі якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Прокурор в судовому засіданні 26.07.2011р. підтримав позовні вимоги.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, суд
Встановив:
рішенням від 06.03.2009р. ХХІ сесії V скликання Білоцерківської районної ради Київської області "Про погодження місця розташування земельної ділянки, передбаченої для відведення в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1" погоджено місце розташування земельної ділянки, передбаченої для передачі в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 під розміщення автозаправної станції з комплексом сервісного обслуговування орієнтовною площею 0,30 га, з земель запасу в адміністративних межах Коженицької сільської ради, за умови заключення соціальної угоди з Коженицькою сільською радою.
03.07.2009р. Білоцерківською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження "Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування об’єкту та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" № 412, яким затверджено матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки, запланованої для відведення в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування, орієнтовною площею 0,30 га в адміністративних межах Коженицької сільської ради. 24.01.2011р. Надано дозвіл фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 0,30 га для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування в адміністративних межах Коженицької сільської ради.
На підставі зазначеного рішення Білоцерківської районної ради Київської області та розпорядження Білоцерківської районної державної адміністрації приватним підприємством "Землевпорядний центр АО"розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування в адміністративних межах Коженицької сільської ради Білоцерківського району Київської області, в якому наявні наступні висновки про його погодження: висновок Коженицької сільської ради за № 02-14-171 від 31.07.2009р.; висновок управління земельних ресурсів у Білоцерківському районі № 06-17-4695 від 17.07.2009р.; висновок відділу містобудування, архітектури, житлового та комунального господарства Білоцерківської районної державної адміністрації № 416 від 19.08.2009р.; висновок управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації № 11/1183; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи ДЗ "Київська обласна санітарно-епідеміологічна станція МОЗ України"№ 05.03.02-07/63909 від 12.10.2009р.; висновок державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області від 26.10.2009р. № 11/9-5.
24.01.2011р. Білоцерківською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 39 "Про передачу в оренду земельної ділянки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1", яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду фізичній особі –підприємцю ОСОБА_1 для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування на автошляху Фастів - Біла Церква –Тараща 123+700 м (праворуч) за рахунок земель запасу в адміністративних межах Коженицької сільської ради Білоцерківського району Київської області та вирішено надати в оренду терміном на 5 років земельну ділянку фізичній особі –підприємцю ОСОБА_1 загальною площею 0,30 га для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування на автошляху Фастів - Біла Церква –Тараща 123+700 м (праворуч) за рахунок земель запасу в адміністративних межах Коженицької сільської ради Білоцерківського району Київської області.
02.02.2011р. на підставі розпорядження № 39 від 24.01.2011р. між Білоцерківською районною державною адміністрацією Київської області (орендодавець) та фізичною особою –підприємцем ОСОБА_1 (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки № 20 (договір оренди), відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування на автошляху Фастів - Біла Церква –Тараща 123+700 м (праворуч) за рахунок земель запасу в адміністративних межах Коженицької сільської ради Білоцерківського району Київської області (п.1.1 договору оренди).
Відповідно до п. 2.1 договору оренди в оренду передається земельна ділянка, що перебуває в державній власності загальною площею 0,3000 га за рахунок земель несільськогосподарського призначення (землі запасу). Грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 0,3000 га становить 191071,98 грн. з урахуванням коефіцієнта індексації 1,254 (п. 2.3 договору).
Договір оренди укладено на 5 років з 24.01.2011р. та починаючи з дати його реєстрації. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.3.1 договору оренди).
Згідно з п. 5.1 договору оренди земельна ділянка передається в оренду для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування на автошляху Фастів - Біла Церква –Тараща 123+700 м (праворуч) за рахунок земель запасу в адміністративних межах Коженицької сільської ради Білоцерківського району Київської області. Відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі земельна ділянка віднесена до земель комерційного використання, код цільового використання –1.11.3 (п. 5.2 договору оренди).
Відповідно до п. 6.1, п. 6.2 договору оренди передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 5-й термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації. Договір укладено в 4-х примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий –в орендаря, третій –в органі, який провів його державну реєстрацію (п. 14.1, п. 14.2 договору оренди).
Договір оренди № 20 від 02.02.2011р. земельної ділянки (кадастровий номер: 3220482200:03:010:0050) зареєстрований в управлінні Держкомзему у Білоцерківському районі 03.03.2011р. за № 322048224000489.
Між Білоцерківською районною державною адміністрацією Київської області, управлінням Держкомзему у Білоцерківському районі та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 був підписаний акт прийому –передачі земельної ділянки з якого вбачається, що орендодавець передав, а орендар прийняв обумовлену договором оренди земельну ділянку площею 0,3000 га в адміністративних межах Коженицької сільської ради терміном на 5 років для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування на автошляху Фастів - Біла Церква –Тараща 123+700 м (праворуч). Земельна ділянка площею 0,3000 га належить до державної власності.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності (ст. 3 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України (2768-14)
, Цивільним кодексом України (435-15)
, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Приписами статті 4 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.
Згідно з ст. 124 Земельного кодексу України в редакції, що діяла на час укладення спірної угоди, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) сільськогосподарського використання;
б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті;
в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
Обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.
Отже, із змісту ст. 122 Земельного кодексу України вбачається, що повноваження щодо надання у власність або користування земель для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування мають обласні державні адміністрації.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Київського окружного адміністративного суду від 26.05.2011р. у справі 2а-1994/10/1070 розпорядження голови Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області Немни А.Я. № 39 від 24.01.2011р. "Про передачу в оренду земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1"визнано протиправним та скасовано.
Постанова Київського окружного адміністративного суду від 26.05.2011р. у справі 2а-1994/10/1070 набрала законної сили 21.06.2011р. (лист № 01-56/2354 від 13.07.2011р. Київського окружного адміністративного суду).
Як вбачається з зазначеної постанови, Білоцерківська РДА Київської області передала фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку площею 0,30 га для будівництва АЗС з комплексом сервісного обслуговування на автошляху Фастів - Біла Церква –Тараща 123+700 м (праворуч) за рахунок земель запасу в адміністративних межах Коженицької сільської ради Білоцерківського району Київської області, повноваження щодо розпорядження якої належить Київській обласній державній адміністрації.
Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі"укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України (2768-14)
, або за результатами аукціону.
Отже, спірний договір був укладений не на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади, і неуповноваженим органом.
Зазначене свідчить про порушення порядку набуття права оренди земельної ділянки орендарем, встановленого ст. 124 Земельного кодексу України, та порушення вимог ст. 4, ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки № 20 від 02.02.2011р. загальною площею 0,30 га, укладеного між Білоцерківською районною державною адміністрацією Київської області та фізичною особою –підприємцем ОСОБА_1, підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов’язані з його недійсністю.
У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов’язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, —відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Частиною 6 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що у разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Враховуючи викладене, позовна вимога про зобов’язання фізичну особу –підприємця ОСОБА_1 передати державі в особі Білоцерківської районної державної адміністрації земельну ділянку площею 0,30 га, вартістю 191071,98 грн., що розташована в адміністративних межах Коженицької сільської ради Білоцерківського району Київської області (кадастровий номер: 3220482200:03:010:0050), надану в оренду на підставі договору оренди земельної ділянки № 20 від 02.02.2011р., також підлягає задоволенню.
Оскільки позов поданий прокурором, який звільнений від сплати державного мита, то воно відповідно до ч. 3 статті 49 ГПК України, якою передбачено стягнення лише державного мита, підлягає стягненню з відповідача в доход бюджету.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 33, 34, 44, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним договір оренди № 20 від 02.02.2011р. земельної ділянки загальною площею 0,30 га, укладений між Білоцерківською районною державною адміністрацією Київської області та фізичною особою –підприємцем ОСОБА_1, який зареєстрований в управлінні Держкомзему у Білоцерківському районі 03.03.2011р. за № 322048224000489.
Зобов’язати фізичну особу –підприємця ОСОБА_1 (09113, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) передати державі в особі Білоцерківської районної державної адміністрації (09117, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 2, код 19425498) земельну ділянку площею 0,30 га, вартістю 191071,98 грн., що розташована в адміністративних межах Коженицької сільської ради Білоцерківського району Київської області (кадастровий номер: 3220482200:03:010:0050), надану в оренду на підставі договору оренди земельної ділянки № 20 від 02.02.2011р.
Стягнути з фізичної особи –підприємця ОСОБА_1 (09113, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 85,00 грн. (вісімдесят п’ять грн. 00 коп.) державного мита в доход Державного бюджету України.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
рішення підписано 01.08.2011р.