ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
26.10.2010 Справа № 35/382-16/151-ПД-10
|
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Шульженко Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Першого заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Лазурненської селищної ради, смт.Лазурне Скадовського району Херсонської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Столиця", м.Київ
про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
за участю прокурора - Пагуба Т.В. посв. № 73 від 08.07.2010 р.
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
Перший заступник прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Лазурненської селищної ради (позивач) звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Аква Столиця" (відповідач) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.
Прокурор позовні вимоги підтримав.
Представники сторін повторно не направили своїх уповноважених представників в судове засідання, про причини неявки суд не повідомили, відповідач не надав відзив на позов та витребувані судом документи, хоча відповідно до ст.ст. 64, 77 ГПК України, сторони були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, що підтверджено повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Справа розглядається у відповідності до ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Після закінчення розгляду справи в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, суд
в с т а н о в и в:
Згідно зі ст. 12 Закону України "Про планування та забудову територій", ст.ст. 8- 12 Земельного кодексу України вирішення питань щодо розпорядження землями відповідних територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, наданих земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування території віднесено до компетенції відповідної (сільської, селищної, міської) ради.
Згідно з вимогами п.42 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань у сфері містобудування та земельних відносин є виключною компетенцією селищних рад, які можуть делегувати відповідні функції виконавчим органам.
Відповідно до вимог ст. 14 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
За результатами перевірки дотримання вимог містобудівного та земельного законодавства на території зазначеної селищної ради, проведеної органами прокуратури, було виявлено, на думку перевіряючих, порушення вимог чинного законодавства при наданні в оренду земельних ділянок.
Перевіркою було встановлено, що рішенням Лазурненської селищної ради №271 від 17.09.07 надано земельну ділянку орієнтовною площею 3 га ТОВ "Аква-Столиця" із земель запасу селищної ради для будівництва аквапарку та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно з висновком відділу земельних ресурсів у Скадовському районі від 09.10.07 за даними земельно-кадастрової документації за цільовим призначенням вказана земельна ділянка відноситься до земель громадської та житлової забудови . На час прийняття рішення селищної ради №271 від 17.09.07 надана в оренду земельна ділянка відносилась до земель громадської та житлової забудови.
Перевіркою встановлено, що у висновку відділу земельних ресурсів у Скадовському районі від 06.12.2007р. щодо надання земельної ділянки у користування та погодження землевпорядної документації також зазначено, що земельна ділянка, яка надається в оренду відноситься до категорії земель громадської та житлової забудови.
Перевіркою також встановлено, що після виготовлення землевпорядної документації Лазурненською селищною радою прийнято рішення №353 від 28.01.08, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду та складання договору оренди з ТОВ "Аква-Столиця" земельної ділянки площею 3га, та надано земельну ділянку категорії рекреаційного призначення для будівництва та використання аквапарку терміном 49 років.
12.02.08 між Лазурненською селищною радою та ТОВ "Аква-Столиця" укладено договір оренди земельної ділянки рекреаційного призначення площею 3 га, яка знаходиться по вул.Набережній у смт. Лазурне Скадовського району, Херсонської області для будівництва аквапарку.
Відповідно до ст.ст. 50, 51 Земельного кодексу України землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення, спортивних заходів відносяться до земель рекреаційного призначення.
За результатами перевірки прокуратура дійшла до висновку, що у даному випадку в порушення вимог ст. 20 Земельного кодексу України при укладені спірного договору цільове призначення землі змінено не було. Змін до містобудівної документації як того вимагає Закон України "Про планування та забудову території внесено не було .
Прокуратура вважає, що на підставі вказаних документів укладено оспорюваний договір, який підлягає визнанню недійсним як такий, що не відповідає вимогам закону, оскільки порушує порядок переведення земель із категорії громадської та житлової забудови до категорії земель рекреаційного призначення.
У зв'язку з цим, перший заступник прокурора Херсонської області звернувся до суду з позовом про визнання договору оренди від 12.02.08 недійсним.
В позові зазначено, що підставою для звернення до суду з даним позовом стало укладення Лазурненською селищною радою договору, який суперечить вимогам чинного законодавства України.
Позовні вимоги обґрунтовані правилами ч.1 ст. 203, ч.1 ст. 215 ЦК України.
Відповідно до ч.І ст. 203 ЦК України зміст правочину не повинен суперечити цивільному законодавству та моральним принципам суспільства, тобто фізичні юридичні особи, повинні враховувати вимоги щодо здійснення цивільних прав встановлених у ЦК (435-15)
та інших актах цивільного законодавства. Недотримання зазначеної вимоги згідно із ч.І ст. 215 ЦК України є підставою для визнання правочину недійсним.
У разі недійсності правочину згідно із ч.І ст. 216 ЦК України кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.
Згідно зі ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проект землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного історико-культурного призначення.
Частиною 5 статті 20 Земельного кодексу України визначено, що використання земельної ділянки в межах певної категорії земель визначається власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом, використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації із землеустрою.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про планування та забудову території" планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.
Зміни до містобудівної документації вносяться рішенням ради, яка затверджує містобудівну документацію, після погодження з відповідним спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури.
Відповідно до ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Судом встановлено, що Лазурненською селищною радою на відповідне звернення ТзОВ "Аква Столиця" прийнято рішення №271 від 17.09.2007 року, яким в п. 5.1 дано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки орієнтованою площею 3,0 га для будівництва аквапарку.
Відповідно до приписів п.6 ст.123 ЗК України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронними і санітарно-епідеміологічними органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають подається до відповідної державної адміністрації або ради.
Судом встановлено, після виготовлення даного проекту, погодження його з усіма контролюючими і погоджувальними службами, 28.01.2008 року рішенням тієї ж ради №353 даний проект був затверджений, визначено строк оренди, розмір орендної плати.
Згідно зі ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради є чинними і законними з моменту їх прийняття, якщо інше не зазначено в самому рішенні. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції та Законам України визнаються незаконними лише в судовому порядку.
Судом встановлено, що вказані рішення ради є чинними, ніким не оскаржувалися та не скасовувались.
Також прокурором не надано доказів нечинності та незаконності погоджень і дозвільних висновків контролюючих і погоджувальних служб, які містяться у матеріалах попереднього погодження і проекту землеустрою, законності рішень Лазурненської селищної ради №271 від 17.09.2007 року, №353 від 28.01.2008 року.
Відповідно до п. 3.4.9 рекомендацій Президії Вищого Господарського Суду України від 02.02.2010 року №04-06/15 (v06_1600-10)
"Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства"у вирішенні спорів про визнання недійсним договору оренди суди мають з'ясовувати наявність на момент укладення спірного договору рішень органу місцевого самоврядування, на підставі яких було укладено договір.
При таких обставинах суд дійшов до висновку, що при укладенні спірного договору сторонами дотримано порядок укладення договорів оренди землі, визначеного чинним земельним законодавством.
Щодо порядку зміни цільового призначення земель, то суд встановив наступне.
Статтею 20 ЗК України, ЗУ "Про землеустрій" (858-15)
визначено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Судом встановлено, що у відповідності до матеріалів попереднього погодження щодо відведення в оренду земельної ділянки ТзОВ "Аква-Столиця", вказана земля відносилась до земель громадської та житлової забудови, що підтверджується підтверджено актом вибору земельної ділянки від 27.09.2007 року, висновком Скадовського районного відділу земельних ресурсів від 09.10.2007 року №01-05/20.
Згідно з матеріалами відведення земельної ділянки, даний проект розроблено для надання землі в оренду зі зміною цільового призначення землі з земель житлової та громадської забудови на земельні ділянки рекреаційного призначення (код згідно УКЦВЗ 1.17), що підтверджується пояснювальною запискою до проекту відведення, висновком Державної екологічної інспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря від 19.12.2007 року №4448/09 (п. 8), висновком відділу земельних ресурсів у Скадовському районі від 09.10.2007 року № 01-05/120, кадастровим планом земельної ділянки та не протирічить висновкам інших служб.
Згідно ч.2 ст. 20 ЗК України зміна цільового призначення земель провадиться органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування і затверджують проекти землеустрою.
Судом встановлено, що із наданих документів витікає, що відповідач за договором оренди отримав земельну ділянку під будівництво аквапарку.
Відповідно до ст.50 ЗК України до земель рекреаційного призначення належать землі, що використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних змагань.
Відповідно до ст.51 ЗК України до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки, зокрема, що зайняті будинками відпочинку, туристичними базами, тощо.
Таким чином, земельна ділянка, на якій має бути збудований аквапарк має бути віднесена до земель рекреаційного призначення.
Як витікає із проектно-технічної земельної документації, зокрема у висновку відділу земельних ресурсів у Скадовському районі від 06.12.07, існуюча категорія земельної ділянки, що підлягає передачі - землі житлової та громадської забудови; проектна категорія та склад угідь - землі рекреаційного призначення. Тобто, проектна документація передбачала зміну призначення земельної ділянки.
В даному випадку, проект із землеустрою розроблявся зі зміною цільового призначення землі і рішенням Лазурненської селищної ради від 28.01.2008 року № 353, був затверджений при наданні у користування ТзОВ "Аква Столиця", тобто зміна цільового призначення землі з громадсько-житлової забудови на рекреаційну була проведена у повній відповідності до ч. 2 ст. 20 ЗК України.
Підтвердженням законності зміни цільового призначення землі є те, що органи держкомзему та центр державного земельного кадастру надали позитивні висновки та провели державну реєстрацію договору оренди землі. Чинність, а отже, і державна реєстрація договору не оспорюється ні прокурором ні позивачем, тому не потребує додаткового доказування відповідачем.
Якщо б така зміна цільового призначення мала б місце з порушенням порядку і вимог ст. 20 ЗК України, то, у відповідності до припису п. в. ст. 21 ЗК України, вони б відмовили в державній реєстрації договору оренди.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги прокурором не доведені та не підлягають задоволенню, оскільки судом встановлено, що рішення на підставі яких укладено спірний договір чинні, зміна цільового призначення, як того вимагає законодавство при будівництві бази відпочинку, проведена у відповідності до чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 01.11.2010р.