ПОСТАНОВА
Іменем України
06 листопада 2018 року
Київ
справа №804/5817/17
провадження №К/9901/50068/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Приватного підприємства "СВІТЕКС" про стягнення заборгованості, за касаційною скаргою Приватного підприємства "СВІТЕКС" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду у складі судді Букіної Л.Є. від 13 жовтня 2017 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Чепурнова Д.В., Сафронової С.В., Мельника В.В. від 20 березня 2018 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просило стягнути з Приватного підприємства "СВІТЕКС" на користь Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області заборгованість в сумі 41347 грн. 65 коп.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2017 року, залишеною без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2018 року, позовні вимоги Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області задоволено в повному обсязі. Стягнуто з Приватного підприємства "Світекс" заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком № 1 та Списком № 2 в розмірі 41347,65 грн.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили того, що відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених, зокрема, у відповідності до п. "а", "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку. З огляду на встановлені обставини та норми чинного законодавства, суди зробили висновок про наявність підстав для стягнення з відповідача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по списку №1 та списку №2 в сумі 41347 грн. 65 коп.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Приватне підприємство "СВІТЕКС" звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2017 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного від 20 березня 2018 року, відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що приватне підприємство "Світекс" зареєстровано у Криворізькому північному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та платник, що відшкодовує фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
Управління належним чином направляло відповідачу повідомлення про суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії по списку №1 за серпень 2017 року у сумі 40004 грн. 24 коп. та по списку №2 за серпень 2017 року у сумі 1343 грн. 41коп.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат та виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" заборгованість відповідача становить:
- по списку № 1- 40004 грн. 24 коп.,
- по списку № 2 - 1343 грн. 41коп.
У зв`язку з несплатою суми боргу у визначений законодавством строк, у відповідача залишилась несплаченою заборгованість перед Управлінням щодо витрат на виплату і доставку пенсій колишнім працівникам підприємства, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці по списку №1 та списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України на загальну суму 41347 грн. 65 коп.
Позивачем надсилались відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до пункту "а", "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за по списку №1 за серпень 2017 року у сумі 40004 грн. 24 коп. та по списку №2 за червень 2017 року у сумі 1343,41 грн.
Розрахунки фактичних витрат відповідачем не оскаржувались, а отже є чинними. На час розгляду справи зазначена заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена.
6. Відповідачем відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах згідно списку № 1 та № 2 у строки, встановлені законодавством, не здійснено, а тому позивач просить стягнути суму заборгованості з відповідача у судовому порядку.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Приватне підприємство "СВІТЕКС" у касаційній скарзі зазначає, що судами помилково застосовано норми матеріального права та положення Інструкції №21-I Пенсійного фонду України та її додатку №7, які суперечать положенням Закону №1058-IV (1058-15) та Закону №1788-XII (1788-12) . Скаржником зазначено, що на час затвердження інструкції №21-1 та додатку №7 до неї та на час подання органом Пенсійного фонду розрахунків - не існувало будь-якої норми, яка б вказувала на включення виплат пенсій до витрат на їх виплату та оподаткування їх збором та також мала б вищу юридичну силу ніж імперативна норма ст. 8 Закону №1788-XII та норми ст. 7, ст. 73 Закону №1058 -IV щодо заборони оподаткування самих пенсій та встановлення виключного переліку витрат Пенсійного фонду, до яких не входить виплата самих пенсій. Судами не враховано посилання відповідача на те, що підприємствами в порядку визначеному Законом №400/97-ВР (400/97-ВР) не може проводитись відшкодування пенсій, призначених за результатами атестації робочих місць шляхом їх оподаткування, оскільки чинним законодавством не передбачено включення пенсій до витрат на їх виплату та покриття виплат пенсій підприємствами, а пріоритетним Законом №1058-IV (1058-15) не ототожнюється виплата пенсії із витратами по її виплаті.
8. Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області скористалось правом на подання відзиву на касаційну скаргу та зазначило про правомірність висновків судів попередніх інстанцій та безпідставність посилань, наведених у касаційній скарзі. Позивач вважає помилковим розмежування скаржником понять "фактичні витрати на виплату пенсій" та "пенсійні виплати" із посиланням на положення ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058- IV. Крім того, позивач зазначає, що Закон №1058- IV (1058-15) не містить положень відносно покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій шляхом оподаткування. Позивач просив у задоволенні касаційної скарги відмовити а рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9. Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також врегульовано порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до пп. "а", "б" - "з" цієї статті.
10. Відповідно до частини 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) .
При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
11. Пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 (z0064-04) та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 (z0064-04) (зі змінами), визначено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) в таких розмірах: для платників, зазначених у пп. 2.1.1 п. 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у розмірі, серед іншого, 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
12. Згідно з п. 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
13. Пунктом 6.7 Інструкції встановлено, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій
14. Суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених, зокрема, у відповідності до п. "а", "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, що спростовує доводи відповідача щодо відсутності обов'язку підприємств відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій в порядку визначеному Законом №400/97-ВР (400/97-ВР) .
Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного Фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період. Заборгованість відповідача підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення": за списком №1 в сумі 40004,24 грн., за списком №2 в сумі 1343,41 грн. Зазначені розрахунки направлялись відповідачу, що підтверджується матеріалами справи. Відповідач не оскаржив у судовому порядку розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 та списком №2, копії яких знаходяться у матеріалах справи, а отже фактично погодився з сумами, вказаними у них.
15. Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що у відповідача наявна заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 та №2 у розмірі 41347,65 грн.
Відповідач не надав доказів неправомірності обчислення місячного розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій особам, визначеним у розрахунках. Склад витрат та факт їх понесення позивачем підтверджено наявними у справі доказами.
16. Суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що предметом даного позову є стягнення з відповідача заборгованості з відшкодування коштів, призначених на покриття та виплату і доставку пенсій призначених відповідно до пунктів "а", "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Суд вважає необґрунтованими твердження відповідача відносно того, що позовні вимоги ґрунтуються виключно на нормах підзаконного нормативно-правового акту, а саме - Інструкції №21-1, оскільки обов'язок по відшкодуванню підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пенсії передбачено Законом України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) та Прикінцевими положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) .
При цьому, положення Інструкції №21-1 передбачають виключно порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
17. Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, яка діє з 15 грудня 2017 року, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо якого виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесу до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
18. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2017 року № 821 (821-2017-п) "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" реорганізовано Криворізьке північне об'єднанне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
19. За вказаних обставин заява Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про заміну сторони у справі у зв'язку з реорганізацією деяких територіальних органів Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України підлягає задоволенню шляхом заміни позивача - Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
20. Колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; у них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Замінити позивача - Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Касаційну скаргу Приватного підприємства "СВІТЕКС" - залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2017 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2018 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В.Коваленко
Судді: Я.О.Берназюк
М.І.Гриців
' 'br' ' 'p'